Page 13 of 397 FirstFirst ... 311121314152363113 ... LastLast
Results 253 to 273 of 8332

Thread: Stiri externe

  1. #253
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Probabil mare parte dintre voi ati citit deja pe gymworld, scriu si pentru ceilalti:
    Spania concureaza la europene doar cu 2 gimnaste la senioare si 2 la junioare. Contrar a ceea ce am scris initial ca tot restul sunt accidentate, se pare ca nu este intocmai adevarat.
    Sunt accidentate tot restul fetelor care se antreneaza la Madrid, cu antrenorul principal Carballo, dar la Barcelona Melodie Pulgarin este sanatoasa si sunt foarte multe junioare care sunt sanatoase si ar putea participa.
    Fanii spanioli spun ca exista o rivalitate Madrid - Barcelona si antrenorul Carballo refuza sa o ia pe Melodie in echipa pentru ca la momentual actual este a 2-a ca valoare in Spania si ar dovedi asta la Europene, castigand si un loc la olimpiada, ceea ce Carballo vrea doar pentru fetele lui.
    Chiar si la intalnirea amicala cu Italia, Melodie a fost anuntata ca va fi in echipa, apoi cu 3 zile inainte i s-a spus ca nu va mai merge. In echipa au concurat 3 fete din Madrid, toate accidentate. Una de fapt a facut deplasarea dar nu a putut concura de loc. La momentul respectiv erau sanatoase si lasate acasa si Melodie Pulgarin si Laura Munoz. Nu stiu unde se antreneaza Laura, dar se pare ca nu la Madrid.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  2. #254
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    O situatie asemanatoare, tot din cate am citit pe gymworld, este si in echipa Olandei, care are dreptul la doar una (sau doua?) gimnaste la JO. Cica Verona van der Leur era programata sa faca barna in calificari, iar antrenorii Suzannei Harmes si al altei gimnaste au facut niste schimbari, astfel incat acestea doua din urma sa poata sa efectueze si aparatele care le mai lipseau din competitiile desfasurate poana acum (nu stiu daca am inteles chiar foarte bine, o alta alternativa la partea de "intelegere" fiind si ca cele doua gimnaste sa poata face la Europene All-around). Nu stiu care dintre variante este cea reala, cert este ca Veronei van der Leur nu ii mai ramane alternativa de a demonstra ca poate reprezenta Olanda la JO. De asemenea, Loes Linders a trecut granita in Belgia, probabil stia ea ce stia...astfel, poate va avea sansa de a merge la Olimpiada....e atat de urat cand se intampla lucrurile astea in sport

  3. #255
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Multumesc,Vlad si Cristina,eu nu inteleg prea bine ce scrie pe situri in alta limba si voi sunteti foarte amabili.
    Nu-mi place ca se intimpla astfel de lucruri in sport,mai ales ca gimnastele au virste asa de fragede si un copil simte altfel nedreptatea care i se face.Sa le fie rusine,mai bine s-ar fi gindit cum sa faca selectia sa fie cel mai bine pentru sportul din tarile respective,nu pentru acei antrenori.

  4. #256
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Despre He Kexin si nu numai, e o discutie foarte interesanta pe wwgym. Sunt acolo si useri din China, care anul trecut au fost intrebati de rezultate de la nationale, despre chinezoaice, etc. Au raspuns, printre altele, ca e mare pacat ca e prea tanara pentru olimpiada. Acum, cand Kexin e in calcule pentru a fi pusa in echipa, si au fost intrebati cum e cu varsta ei, e eligibila sau nu, unul (una de fapt) a raspuns ca ce-o intreaba pe ea, ca nu e mama lui Kexin ca sa stie, celalalt a raspuns ca s-a luat dupa un site unde era scris gresit.
    Al treilea chinez, a zis ceva de genul ca Kexin n-a fost eligibila pentu olimpiada dar acum este
    Mai de curand un american (cred) care stie chineza si are prieteni chinezi a implicat ca Kexin n-ar fi singura prea tanara ca sa participe si o americanca a cerut mai multe detalii, la care unul din chinezi a intervenit si a zis sa fie atent in ce gunoaie umbla, pentru ca a mai fost un chinez care a fost la o manifestatie pro-tibet si a fost fotografiat, si de acolo s-a aflat cine e si a avut tot felul de probleme. Americanca a zis ca in cazul asta nu mai vrea sa stie nimic, ca nu vrea sa faca probleme nimanui, la care tipul a zis sa stea linistita, ca celalalt chinez nu e ingrijorat pentru el, ci doar il ameninta.
    Si acum a venit cu urmatorul post, foarte lung dar merita sa-l cititi:

    N-am nici o indoiala ca He Kexin si Yang Yilin au sub 16 ani. Cred ca YYL e nascuta in 1993. Anul nasterii lui YYL a fost schimbat la fel de brusc si a fost discutat la fel de mult pe forumurile chineze, dar HKX a atras mai mult atentia pentru ca a fost schimbata tarziu, dupa ce deja HKX impresionase o parte din fanii occidentali.
    In trecut, pur si simplu nu stiam care sunt varstele reale ale gimnastelor pentru ca sistemul era mult mai inchis si mai secret. Puteam sa speculam, uitandu-ne la ele cum arata, dar nu exista nici o dovada. In ultimii ani, fanii chinezi au descoperit internetul si sursele de informare pe internet s-au multiplicat, si asta a facut sa fie evident ca varsta gimnastelor este falsificata.

    Fanii chinezi sunt la fel de pasionati ca si restul, si au creat site-uri de discutii si fan-cluburi, si au pus online interviurile celor care le-au placut. Si asa cum multi fani americani ajung sa cunoasca o parte din gimnaste sau antrenori sau oficiali, si fanii chinezi ajung sa aibe asemenea legaturi.

    Cand YYL era o micuta stea, a fost discutata pe forumuri luni intregi "Ia uitati-va la micuta adorabila din provincia X, are niste paralele foarte bune! Ce varsta are? A, e nascuta in 1993! Pacat ca nu va putea merge la olimpiada.." si dintr-o data, discutia s-a schimbat in "Yang Yilin a fost chemata sa se antreneze cu lotul la Beijing dupa ce a castigat titul X la concursul Y si va participa la mondiale". Si, inevitabil, cineva spune "Dar credeam ca e nascuta in 1993" si atunci apare cineva care da un raspuns de tipul "Ssh! E nascuta in 1992. Nu e asa ca e un noroc pentru ea?"

    Am cativa prieteni care au stat pe forumuri si au discutat lucrurile astea foarte deschis, dar cand problema a inceput sa capete atentie si in afara Chinei, li s-a sugerat sa evite subiectul.

    Daca stiti sa cititi chineza, cautati putin pe internet si totul o sa devina foarte clar. Site-urile fanilor schimba data nasterii imediat dupa ce a fost "oficial" schimbata. Am urmarit procesul pentru HKX si YYL - am vazut de fiecare data cum s-au schimbat datele si nu pot sa cred ca proprietarii site-urilor au facut toti aceeasi greseala si nu au stiut cand e nascuta gimnasta respectiva. Si nu e numai asta. Inca mai exista ici si colo asemenea "erori", care nu sunt deloc la intamplare, ci toate indica aceeasi data de nastere "gresita".

    Daca mergeti putin mai departe de data nasterii, o sa vedeti ca ceva e total gresit si cu biografiile acestor copii. O gramada de gimnaste de top din China par sa fi inceput gimnastica la 8-9 ani. Poate cineva sa creada asa ceva? Sau gimnasta spune intr-un interviu ca a inceput gimnastica la 5 ani, dar biografia spune ca a inceput in 1995 si e nascuta in 1988. Sau gimnasta spune ca cel mai fericit moment al ei a fost la 11 ani, la competitia X, dar competitia a fost in 2005 si ea e nascuta in 1992.

    Nimic din ce spun nu e o dovada oficiala, care sa cantareasca mai mult decat pasaportul si certificatul de nastere, dar existenta acelor acte nu ma convinge absolut deloc. Si nu am de gand sa raportez pe nimeni la nici o autoritate, dar vreau sa stiu adevarul pentru mine, iar presiunea de a nu pune intrebari chiar ma supara, asa ca am investigat destul de atent.

    Ce se intampla nu e o chestie izolata. E sistematica, se intampla in momentul cand gimnasta intra in lotul national sau chiar inainte, la nivelul provinciei. Mi s-a spus de care fani chinezi care le stiu bine pe gimnaste ca majoritatea sunt mai tinere decat se spune. De fapt, are logica. De ce sa astepti pana cand esti sigur ca vrei o anume gimnasta in echipa? Asta ar creste riscurile. China nu participa la nici o competitie de juniori unde sa le pese de rezultate, asa ca le schimba data nasterii pentru majoritatea. In felul asta, sunt putine schimbari care se fac in pripa, se intampla rar sa fii surprins de o gimnasta care sa fie pregatita sa faca parte din echipa cand nu e "eligibila", si majoritatea fetelor par la fel de copile, asa ca poti sa spui ca asa arata o chinezoaica la 16 ani.

    Personal, am vazut destule dovezi ca sa ma conving ca He Kexin si Yang Yilin, din grupul actual, sunt sub varsta legala, si sunt aproape convins ca stiu si data reala a nasterii. Am suspiciuni puternice si despre Jiang Yuyuan, Xiao Sha, si Li Shanshan, dar pentru ele n-am cautat inca nimic ca sa ma conving. Cel putin ultimele 2 fac parte din lot de ceva vreme, si, presupunand ca le-au schimbat si lor varsta, ar trebui sa caut inainte de momentul intrarii in lot.

    Cat despre cele mai in varsta, am cautat despre Cheng Fei, Fan Ye, Li Ya si Pang Panpan si sunt convins ca sunt mai tinere decat se spune (cu 2 ani in general, nu stiu sigur de Li Ya). Nu am mai cautat de altcineva, dar sunt convins ca ce mi s-a spus ca marea majoritate a gimnastelor au o varsta falsa e real.

    Intr-un fel, ironic, cunoscand gradul in care se practica falsificarea varstei, ma face sa ma simt mai bine despre programul chinez. Am iubit intotdeauna gimnastica lor, dar am fost ingrijorat ce fac antrenotii chinezi de gimnastele lor raman asa nedezvoltate, spre exemplu cum arata Fan Ye la 18-19 ani (*ahem*) in 2004-2005. Chiar si pentru 16-17 ani ar fi aratat extrem de nedezvoltata, dar cel putin e mai putin grav. Am realizat ca, in realitate, "ciclul de viata" al unei gimnaste chineze e cam acelasi cu al oricarei alte gimnaste din lume, si ma simt mai bine. De exemplu, pare ciudat ca Cheng Fei a avut o asemenea acumulare de elemente intre 16 si 18 ani, apoi a inceput brusc sa creasca si aibe dificultati la 18-19 ani. Dupa ce am realizat ca de fapt a avut acea explozie la 14-16 ani si apoi a avut dificultati si a crescut la 16-17, imi pare brusc o fata normala.

    China practic urmeaza inca modelul dininte de anii 1990 pentru antrenamentul la gimnastica - fetele participa la primele competitii importante la 13-14 ani, au un varf la 14-16, apoi se lupta cu dificultati/se extenueza/se retrag la 16-18 ani din cauza cresterii asociata cu pubertatea. Cei care sunt pentru o limita de varsta cred ca e o inselatorie, iar cei care viseaza la anii de aur ai gimnasticii inainte de anii 90 cred ca lucrurile sunt asa cum ar trebui sa fie. Problema e ca acele tari care nu pot acoperi asemenea falsificari nu pot concura cu gimnastele lor la 13-15 ani, ci antrenorii si gimnastele se straduiesc ca supravietuiasca prin perioada pubertatii si sa iasa din ea relativ ok si sa se intoarca in competitii, in timp ce China pur si simplu concureaza cu sportivele in perioada in care in mod natural sunt in varf de forma si apoi le lasa sa se retraga.

    Sunt putin derutat de toti cei care spun "Cui ii pasa?" Indiferent ca sunteti sau nu de acord cu limita de varsta, cred ca ideea ca exista un program care inca practica pe scara larga falsificarea varstei (dupa scandalurile care au fost cu Coreea de Nord si Romania), e, cel putin... interesanta. Eu cu singuranta as fi fost interesat sa aflu asa ceva depre o americanca
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  5. #257
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Multumim Vlad. Foarte interesant si articolul si subiectul in sine. Chiar daca s-a intimplat si la noi in trecut mie nu mi se pare fair-play, in fond si la urma urmei contrazice insasi ideea de baza a Jocurilor Olimpice, a sportului in general. E pacat de munca fetitelor, dar totusi, a castiga cu orice pret mi se pare o josnicie. De fapt daca ne apucam de analizat, o sa fie multe alte nereguli pe care o sa le descoperim la tot pasul. Spririlul sportiv nu reuseste sa se impuna in viata dar mojiciile din viata reusesc sa manjeasca sportul.

  6. #258
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Multumim Vlad. Foarte interesant si articolul si subiectul in sine. Chiar daca s-a intimplat si la noi in trecut mie nu mi se pare fair-play, in fond si la urma urmei contrazice insasi ideea de baza a Jocurilor Olimpice, a sportului in general. E pacat de munca fetitelor, dar totusi, a castiga cu orice pret mi se pare o josnicie. De fapt daca ne apucam de analizat, o sa fie multe alte nereguli pe care o sa le descoperim la tot pasul. Spririlul sportiv nu reuseste sa se impuna in viata dar mojiciile din viata reusesc sa manjeasca sportul.
    Si ce ti se pare asa josnic? Sigur nu respecta regulamentul, insa regulamentul oricum este stupid. Asa cum am mai spus e o tampenie sa interzici unei fete de 14 ani sa concureze la JO, insa permiti antrenamente dure pe care nici un om de 30 de ani nu le-ar suporta.

  7. #259
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Si ce ti se pare asa josnic? Sigur nu respecta regulamentul, insa regulamentul oricum este stupid. Asa cum am mai spus e o tampenie sa interzici unei fete de 14 ani sa concureze la JO, insa permiti antrenamente dure pe care nici un om de 30 de ani nu le-ar suporta.
    Pentru mine ideea de sport e asociata cu cea de cinste, de dreptate. Josnica e orice idee de inselatorie. Si eu cred ca ar trebui sa lase in gimnastica sa se concureze de la 14 ani la seniorat. Nadia la 13 ani a fost Campioana europeana si la 14 - olimpica. Se pare ca intr-adevar asta e varsta de maxima forma sportiva la gimnaste. Insa, exista un regulament, bun sau rau trebuie respectat.Si absolut toti cei ce participa la JO se antreneaza din greu ani de zile. Josnic mi se pare ca un sportiv care se antreneaza 10 ani (particular o fetita care de la 6 la 16 ani) sa nu primeasca rasplata muncii pe cinstite pentru ca unii triseaza si merg nereglemetar cu sportive (gimnaste ce s-au antrenat sa zicem tot de la 6 ani dar per total doar 7-8 ani) la 13-14 ani care e maximum de forma sportiva...
    Last edited by Tess_AN; 15th April 2008 at 21:56.

  8. #260
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Pentru mine ideea de sport e asociata cu cea de cinste, de dreptate. Josnica e orice idee de inselatorie. Daca exista un regulament, bun sau rau trebuie respectat. Si absolut toti cei ce participa la JO se antreneaza din greu ani de zile. Josnic mi se pare ca un sportiv care se antreneaza 10 ani (particular o fetita care de la 6 la 16 ani) sa nu primeasca rasplata muncii pe cinstite pentru ca unii triseaza si merg nereglemetar cu sportive (gimnaste ce s-au antrenat sa zicem tot de la 6 ani dar per total doar 7-8 ani) la 13-14 ani care e maximum de forma sportiva...
    Cand un roman a fost implicat, 99% din romani i-au luat apararea Andreei Raducanu desi CIO nu a facut altceva decat sa respecte regulamentul. Nu se mai aplica aceasi gandire?

    Daca CIO reuseste sa dovedeasca ca China incalca regulamentul atunci sa-i pedepseasca. Insa fara probe putem banui la nesfarsit

  9. #261
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Cine sa dovedeasca? CIO va cere un pasaport si un certificat de nastere pe care-l va considera proba si nimic altceva nu conteaza, pentru ca asa e "procedurili"
    Ca sa nu ma banuiesti de partinire, a fost cineva care a fost convins ca Gina Gogean e mai tanara decat s-a declarat, a venit in Romania si i-a gasit adevarata data a nasterii in registrul primariei. A interesat pe cineva? NU. Atata timp cat actele au fost in ordine si Gina n-a recunoscut, a fost negustor cinstit.

    Daca tot varsta gimnastelor e imposibil de dovedit, de ce nu renunta la regula cu varsta sau de ce nu cauta cai sa verifice altfel varsta decat prin niste acte care pot fi schimbate oricand?
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  10. #262
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Varsta, si la Chinezi poate fi dovedita usor. Doar o radiografie a unui brat sau picior facuta de un oficial Olimpic si se poate vedea usor daca inelul de crestere este sudat sau nu. A doua posibilitate este verificarea dintilor, a cresterii lor si a nivelului de erodare care la acea varsta depinde foarte putin de tipul de dieta (care toate gimnastele o au la fel oricum). Asa cum se fac controale anti-doping, asa se pot face si astfel de verificari inainte de o competitie. Sa-i vad pe Chinezi atunici...
    Tot vor putea falsifica data stiu, dar nu si anul. Cel mult vor putea face o gimnasta (cel mult!) sase luni mai tanara, in nici un caz un an doi.
    Eu nu sunt deacord cu regula cu limita de varsta, insa asta nu inseamna ca sunt deacord ca cineva sa aibe un avantaj in plus fata de altcineva. Este sport, si asa cum arbitrajul trebuie sa fie corect, asa si competitia.
    Last edited by Pegasnegru; 16th April 2008 at 03:26.

  11. #263
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Multumesc si eu Vlad pentru articol.
    Eu nu cred ca este cineva din CIO sau FIG interesat cu-adevarat de virsta gimnastelor;daca ar vrea ar putea dovedi usor,dar poate ca sunt dispusi sa inchida ochii.
    Din cite imi amintesc eu Daniela Silivas a recunoscut pentru presa ca a fost "imbatrinita",e-adevarat ca asta s-a intimplat mult dupa retragerea ei,poate se prescriu faptele in timp.

  12. #264
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Cred ca se prescriu, altfel n-ar fi recunoscut. Multa vreme am crezut ca fiind mai mici, e mai greu pentru ele sa castige, asa ca nu e nici o problema si bravo lor. A trebuit sa treaca ceva timp pana sa-mi dau seama ca e un avantaj. Cel putin, pe vremea Danei Silivas, si sovieticele falsificau varsta, si cum celelalte tari nu prea contau, lupta era, cat de cat, egala. Dominatia Romania-URSS n-ar mai fi fost totusi asa evidenta, daca s-ar fi respectat regulile. Parerea mea.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  13. #265
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Pai de recunoscut au recunoscut doar unele sportive,nu si oficialii;eu nu-mi amintesc de cineva responsabil care sa fi spus:asa e,asta se facea si am facut si noi la fel ca rusii,iar longevivul presedinte al FRG si-a intarit pozitia la Federatia internationala,cu toate ca se stia ce se intimpla,concluzia mea fiind ca nu le pasa(celor de la FIG) atita vreme cit "docomentele" erau in regula.

  14. #266
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Cine sa dovedeasca? CIO va cere un pasaport si un certificat de nastere pe care-l va considera proba si nimic altceva nu conteaza, pentru ca asa e "procedurili"
    Ca sa nu ma banuiesti de partinire, a fost cineva care a fost convins ca Gina Gogean e mai tanara decat s-a declarat, a venit in Romania si i-a gasit adevarata data a nasterii in registrul primariei. A interesat pe cineva? NU. Atata timp cat actele au fost in ordine si Gina n-a recunoscut, a fost negustor cinstit.

    Daca tot varsta gimnastelor e imposibil de dovedit, de ce nu renunta la regula cu varsta sau de ce nu cauta cai sa verifice altfel varsta decat prin niste acte care pot fi schimbate oricand?
    Pai exact asta spuneam si eu.
    Iar despre cazul Gogean vad ca cei care conduceau federatia atunci n-au patit nimic. E normal?

  15. #267
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Eu raman la parerea ca nu impunand limite de varsta protejezi gimnastele. Antrenamentele prea dure si exercitiile prea dificile sunt adevarata problema

  16. #268
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Eu cu cazul Gogean nu sunt pe deplin convinsa. Aparuse un articol in Prosport apoi imediat si Gogean si mama ei au respins aceste acuzatii. Pana nu va declara una dintre ele (iar sa spui ca o mama nu stie data de nastere a fetei este absurd) ca varsta a fost falsificata, eu nu pot sa cred. Nu e ca in China unde ar putea primi sanctiuni daca ar recunoaste, deci nu are nu stiu ce motive sa minta.

  17. #269
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pegasnegru View Post
    Eu cu cazul Gogean nu sunt pe deplin convinsa. Aparuse un articol in Prosport apoi imediat si Gogean si mama ei au respins aceste acuzatii. Pana nu va declara una dintre ele (iar sa spui ca o mama nu stie data de nastere a fetei este absurd) ca varsta a fost falsificata, eu nu pot sa cred. Nu e ca in China unde ar putea primi sanctiuni daca ar recunoaste, deci nu are nu stiu ce motive sa minta.
    De rusine printre altele.

    Au fost dovezi clare publicate in presa, nu-i nici un dubiu ca lui Gogean i s-a falsificat varsta

  18. #270
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Arata-mi dovezile "clare" te rog! Si de ce i-ar fi rusine, cu ce ar fi ea de vina? Nu ea si-a falsificat actele, nu avea cum. Nu ar fi rusine pentru ea, ar fi o victima daca ar fi adevarat. Inceteaza sa mai crezi chiar orice citesti, mai ales din presa pusa pe scandal!

  19. #271
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pegasnegru View Post
    Arata-mi dovezile "clare" te rog! Si de ce i-ar fi rusine, cu ce ar fi ea de vina? Nu ea si-a falsificat actele, nu avea cum. Nu ar fi rusine pentru ea, ar fi o victima daca ar fi adevarat. Inceteaza sa mai crezi chiar orice citesti, mai ales din presa pusa pe scandal!
    Normal ca nu si-a falsificat actele ea, au facut-o FRG-ul impreuna cu familia ei. A fost o ancheta foarte serioasa, nu facuta de presa de scandal. S-au publicat acte doveditoare, decalartii doveditoare. Cred ca nu erai in Romania atunci. Si nu numai ei ci si Alexandrei Marinescu i-au falsificat data de nastere.

    Din pacate n-am gasit articolele originale in care apareau si dovezile inclusiv certificatul de nastere adevarat, doar acest rezumat

    http://www.apropo.ro/sport/alte-spor...inescu-2232342

  20. #272
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    http://www.apropo.ro/sport/alte-spor...i-fals-2232529

    Inca un articol extrem de bine documentat. Este o tragedie ce s-a intamplat in gimnastica romaneasca, sper ca vremurile de groaza sa fi trecut

  21. #273
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Rocada de antrenori la echipele Rusiei, dupa europene: Antrenorul coordonator al senioarelor, Viktor Govrichenkov, va fi inlocuit de antrenorul coordonator al junioarelor, Alexander Kiryashov. Locul ramas liber la junioare va fi ocupat de Viktor Govrichenkov.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •