Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 44

Thread: Momentul "0" al tenisului romanesc !

  1. #22
    manager
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    309
    Reputatie
    1
    nu prea mai avem jucatoare de valoare. Ca de obicei, tinere sperante care joaca in turnee de 10.000 de dolari maxim, si apoi cand sa 'sara' spre marile arene, se pierd, si nu mai auzim nimc.....

    Din pacate cam la fel e si la baieti...

  2. #23
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Am trecut ieri prin herastrau ! Pe un teren acoperit (balon ...of course) am vazut o pustoica la antrenament ! Nici nu stiu daca pot sa-i zic pustoaica pt ca avea max 8 ani si nu stiu daca atingea 1 m inaltime ! Lovea mingea cu atata furie incat am crezut ca are ceva cu antrenorul ei ! Lovea fix in el , zeci de lovituri fara greseala si cu mult prea multa forta pt varsta ei ! Nu am apucat sa vad cum serveste ! daca servea si de deasupra capului la inaltimea ei ... as fi ramas masca!

  3. #24
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Andrei Pavel il va intalni astazi incepand cu ora 13.30 (ora Romaniei) pe cehul Bohdan Ulirach meci in primul tur al turneului din Dubai cotat cu premii de 1.000.000 $! Pavel l-ar putea intalni in turul 2 pe britanicul Tim Henman o reeditare a finalei de la Paris ! Iar in turul 3 (suna optimist, stiu) il va putea intalni pe nimeni altul decat Roger Federer !

  4. #25
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Intre timp a cazut turul 2 cu Henman, Pavel s-a calificat, dar Henman a pierdut la cehul venit din calificari Tomas Zib cu 4-6 6-3 6-7 (4). Conform atptennis.com Zib are 28 de ani si a terminat anul trecut pe 175.
    Sa speram ca nu o sa fie o piedica si pentru Pavel, macar ca sa mai aiba Andrei sansa inca unui meci cu Federer.
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  5. #26
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Cred ca astazi va fi sansa lui Pavel sa ne demonstreze ca merita sa fie in top 10 ! Este sansa lui sa-l bata in sfarsit pe Federer! Hai Andrei

  6. #27
    manager
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    309
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Klaus
    Cred ca astazi va fi sansa lui Pavel sa ne demonstreze ca merita sa fie in top 10 ! Este sansa lui sa-l bata in sfarsit pe Federer! Hai Andrei
    Sa speram ca bate Pavel, dar sincer, nu stiu cate sanse are. Federer s-a odihnit o saptamana, are iar chef de joc, se vede dupa rezultate....

    Oricum, Hai Pavel!!

  7. #28
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    si s-a vazut... iar a pierdut la Federer ! eu unul cred in continuare in potentialul lui Pavel !
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  8. #29
    manager
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    309
    Reputatie
    1

    Hai Pavel

    Quote Originally Posted by bog_tom
    si s-a vazut... iar a pierdut la Federer ! eu unul cred in continuare in potentialul lui Pavel !
    Nu esti singurul, dar sunt de parere ca are nevoie de un antrenor care sa-i puna in valoare calitatile de joc si sa-l ajute sa-si intareasca psihicul. E un mare talent, dar poate mult mai mult, si cineva trebuie sa-l ajute.

    Uitati-va la Agassi, care ajunsese in ultimul hal, dar a reusit cu ajutorul fostului antrenor sa revina.....

  9. #30
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    O saptamana excelenta s-a scurs pentru tenismanii nostri Pacat ca Hanescu a ratat calificarea in finala, i-a tremurat mana la 6-4 ; 5-4 ! O mare provocare urmeaza acum la Indian-Wells! Deocamdata nu se stie daca va participa vreun roman ! O sa vedem in cursul zilei de azi ce va urma

  10. #31
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    De remarcat ca, desi Pavel s-a calificat doar in sferturi la Dubai, iar Hanescu in semifinale la Scottsdale, ambii au obtinut cate 15 puncte ATP... cam asta e diferenta intre a juca la cel mai tare turneu al saptamanii si a juca la un altul de pe lista.
    Oricum e imbucurator ca avem (sper deocamdata doar...) 2 jucatori care prin evolutiile lor constant bune au acces direct pe tabloul turneelor care ofera puncte ATP si nu sunt nevoiti sa joace calificari sau, mai rau, prin challengeruri.
    La mai mare si la mai sus!
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  11. #32
    manager
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    309
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dlgicu
    De remarcat ca, desi Pavel s-a calificat doar in sferturi la Dubai, iar Hanescu in semifinale la Scottsdale, ambii au obtinut cate 15 puncte ATP... cam asta e diferenta intre a juca la cel mai tare turneu al saptamanii si a juca la un altul de pe lista.
    Oricum e imbucurator ca avem (sper deocamdata doar...) 2 jucatori care prin evolutiile lor constant bune au acces direct pe tabloul turneelor care ofera puncte ATP si nu sunt nevoiti sa joace calificari sau, mai rau, prin challengeruri.
    La mai mare si la mai sus!
    Intr-adevar, e bine ca sunt in forma.
    Totusi, eu cred ca Mergea si Tecau ar trebui sa vina sa joace calificari la dublu daca e nevoie in turnee mai mari, nu prin cine stie ce challengers sau turnee Futures. Au deja varsta sa viseze la mai mult.....

  12. #33
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Nu stiu foarte bine regulile, dar s-ar putea ca pentru anumite turnee, daca esti mult prea jos in clasament sa nu ai acces nici macar in calificari...
    Chiar m-ar interesa daca cineva stie sigur acest aspect: ai voie sa te inscrii in calificarile oricarui turneu, indiferent de pozitia in clasamentul ATP? Eu nu cred, altfel s-ar crea babilonie la tuneele mari, oricine ar vrea sa dea lovitura. Se pare ca termenul "open" a ramas doar o relicva a timpurilor trecute.
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  13. #34
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Spre exemplu saptamana asta (8-14 martie), locurile pe care le ocupau in momentul acceptarii (23.02.04) Mergea (466) si Tecau (894) le-au permis sa joace in CALIFICARI la turneul futures France F4 "Open de Tennis de Lille".
    Tecau a pierdut in ultimul tur al calificarilor (al doilea) la favoritul nr. 1, iar Mergea (favoritul nr. 2) a intrat pe tabloul principal unde a pierdut din primul tur 6-1 6-2 in fata unui wildcard francez, Marc Gicquel (344).
    La dublu nu au participat, desi pe tablou au ramas si locuri libere, nu stiu motivul.
    Eu unul am tras concluzia ca se pare ca de cand au trecut la profesionism nu mai joaca atat de mult dublu, preferand probabil sa-si faca fiecare o cariera la simplu. Pe de alta parte nici la simplu nu par sa "explodeze", parcursul lor parand sa fie cel specific tuturor tenismenilor romani, "greu la deal cu boii mici". Mergea are evolutii constant mai bune decat Tecau, dovada si diferenta intre locurile pe care le ocupa in clasament.
    Sa nu uitam ca si Hanescu a ajuns unde este acum la varsta de 22 de ani, desi a intrat in circuitul ATP de la 19 neimpliniti. Sa speram ca macar Mergea va reusi sa urce mai rapid, ca Tecau nu se va pierde precum ceilalti tenismeni romani care au ramas ilustri necunoscuti in ATP pana la sfarsitul carierei, si ca inca mai vor sa faca o cariera si la dublu.
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  14. #35
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    De remarcat insa faptul ca totusi cei doi au tupeul de a juca la cele mai tari turnee la care le este permis accesul in calificari, preferand sa acumuleze meciuri cu jucatori mai bine cotati (si teoretic mai tari) decat sa isi conserve pozitiile.
    Exact la extrema cealalta sunt Gabriel Moraru si Ionut Moldovan, care desi au pozitii mai bune in clasament decat Mergea si Tecau, au preferat sa participe (poate si din motive financiare) ca favoriti nr.1 si respectiv 2 la satelitul din Croatia din aceasta saptamana, unde au ajuns pana acum in turul al 2-lea.
    Informatii la zi din acest turneu sunt la http://www.atptennis.com/en/common/T...04/510/srr.pdf , unde daca va uitati si pe tabloul calificarilor (128 de inscrisi!) veti vedea o groaza de romani, dintre care doar unul a intrat pe tabloul principal, fiind si acela invins in turul I.
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  15. #36
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Chiar ... a mai auzit cineva, ceva despre voinicelul nostru care odata demult facea sfert de finala la Rolland Garros ? Anul trecut s-a vazut destul de rar prin turnee si fara prea mari rezultate! N-am auzit sa se fi retras !

  16. #37
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dlgicu
    Mergea (favoritul nr. 2) a intrat pe tabloul principal unde a pierdut din primul tur 6-1 6-2 in fata unui wildcard francez, Marc Gicquel (344).
    .
    Ho Ho Ho Mergea al nostru si-a furat-o destul de rau :O pentru valoarea lui in fatza unuia de care eu nu am auzit in viatza mea A auzit cineva de acest confrate de-al lui Noah, Forget etc.. ?

  17. #38
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Daca nu s-a inteles prima data, Mergea a fost favoritul nr. 2 al calificarilor, pe tablou a intrat ca neica nimeni, si necunoscutul ala, chiar daca wild card, era mai sus in clasament decat Mergea. E adevarat, nu cu mult mai sus, asa ca Mergea tot nu are nici o scuza.
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  18. #39
    manager
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    309
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Klaus
    Chiar ... a mai auzit cineva, ceva despre voinicelul nostru care odata demult facea sfert de finala la Rolland Garros ? Anul trecut s-a vazut destul de rar prin turnee si fara prea mari rezultate! N-am auzit sa se fi retras !
    Voinea nu a mai jocat din primavara parca.... si cica revine vara asta. A avut cam un an de accidentari.

    In fine, cert e ca revenirea lui, e cam de domeniul SF, nu prea cred ca mai are ceva de zis. Sper sa ma insel, dar nu prea cred

  19. #40
    manager
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    309
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dlgicu
    Spre exemplu saptamana asta (8-14 martie), locurile pe care le ocupau in momentul acceptarii (23.02.04) Mergea (466) si Tecau (894) le-au permis sa joace in CALIFICARI la turneul futures France F4 "Open de Tennis de Lille".
    Tecau a pierdut in ultimul tur al calificarilor (al doilea) la favoritul nr. 1, iar Mergea (favoritul nr. 2) a intrat pe tabloul principal unde a pierdut din primul tur 6-1 6-2 in fata unui wildcard francez, Marc Gicquel (344).
    La dublu nu au participat, desi pe tablou au ramas si locuri libere, nu stiu motivul.
    Eu unul am tras concluzia ca se pare ca de cand au trecut la profesionism nu mai joaca atat de mult dublu, preferand probabil sa-si faca fiecare o cariera la simplu. Pe de alta parte nici la simplu nu par sa "explodeze", parcursul lor parand sa fie cel specific tuturor tenismenilor romani, "greu la deal cu boii mici". Mergea are evolutii constant mai bune decat Tecau, dovada si diferenta intre locurile pe care le ocupa in clasament.
    Sa nu uitam ca si Hanescu a ajuns unde este acum la varsta de 22 de ani, desi a intrat in circuitul ATP de la 19 neimpliniti. Sa speram ca macar Mergea va reusi sa urce mai rapid, ca Tecau nu se va pierde precum ceilalti tenismeni romani care au ramas ilustri necunoscuti in ATP pana la sfarsitul carierei, si ca inca mai vor sa faca o cariera si la dublu.
    Traditia de a juca la dublu in paralel cu simplu ne aprtine doar noua acuma. Marii jucatori nu mai fac asa ceva. La noi, nu stiu de ce ne tot stresam de dublu.
    Problema mare la noi e ca atunci, la 19 ani sau cand e momentul cand ai nostri trec la profesionism, se rupe filmul, nu mai aude nimeni de ei.

    Si asta din lipsa de bani, dar si din lipsa de antrenori care sa-i pregateasca, fizic, tehnic si psihic....

  20. #41
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Iata cum stam in ATP Entry system dupa Indian Wells:

    Pavel coboara un loc pana pe 50
    Hanescu coboara 2 locuri pana pe 65
    Sabau urca in 3 locuri pana pe 150
    Moraru si Moldovan,cei 2 capi de serie din Croatia au urcat 5 locuri pana pe 317 respectic 352
    si.... surpriza surprizelor Gabriel Trifu a urcat 124 de pozitii pana pe 1022 dupa ce a ajuns intr-un sfert de finala intr-un satelit in Portugalia!

  21. #42
    manager
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    309
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Klaus
    Iata cum stam in ATP Entry system dupa Indian Wells:

    Pavel coboara un loc pana pe 50
    Hanescu coboara 2 locuri pana pe 65
    Sabau urca in 3 locuri pana pe 150
    Moraru si Moldovan,cei 2 capi de serie din Croatia au urcat 5 locuri pana pe 317 respectic 352
    si.... surpriza surprizelor Gabriel Trifu a urcat 124 de pozitii pana pe 1022 dupa ce a ajuns intr-un sfert de finala intr-un satelit in Portugalia!
    Trifu inca mai joaca???? Credeam ca e in pauza pana la Cupa Davis...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •