Page 4 of 82 FirstFirst ... 234561454 ... LastLast
Results 64 to 84 of 1721

Thread: Aparitii TV

  1. #64
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Din ce spuneti, si eu cred ca a fost filmata binisor inainte de Nationale, cand Ana inca nu avea durerile alea. Altfel ar fi spus Forminte ca sunt ceva probleme cu ea.
    Cand mai aveti timp, asteptam cu interes sa ne mai povestiti

  2. #65
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Tot din emiunea Andreei Raducan:
    Sandra a declarat ca ea urmareste pe youtube evolutiile altor gimnaste si le analizeaza, ca are emotii putin, dar ca si ea munceste mult si, cat poate, incearca sa nu se gandeasca la celelalte evolutii. Ca pentru ele Olimpiada este tot un campionat mondial, dar fiind o data la 4 ani, e mai cu pretentii. Bineinteles aparatul preferat e solul.

    Forminte a zis ca schimbarea codului de punctaj, a prins echipele de gimnastica a diverselor tari in diferite stadii de formare si ca unele au trebuit sa recupereze mai mult si mai din greu ca altele. De asemenea ca daca inainte valoarea maxima a unui exercitiu era 10,00, egala pentru toti, acum nu exista o limita maxima, ci fiecare se intrece sa tot adauge valoare, si de aceea este mai dificil.
    Last edited by Tracoromana; 19th July 2008 at 21:30.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  3. #66
    incepator
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    45
    Reputatie
    1
    Am vazut si eu emisiunea..O sa fac o scurta relatare..La inceput Andreea a filmat in curtea scolii cu copii care practica gimnastica la Deva.Le intreba pe fetite despre idolii lor.Raspunsurile au fost Nadia Comaneci,Andreea Raducan,Oana Ban..De asemenea a insistat intrebandu-le pe cele mici cat de des vin parintii sa le vada:la o saptamana,la 2 saptamani,o data pe luna..Apoi s-a filmat in sala de gimnastica de la Deva cu fetele la incalzire.Andreea era si ea echipata corespunzator si s-a alaturat fetelor la incalzire.Apoi a urmat un interviu mai lung cu domnul Forminte care intradevar a expuns foarte concret diferentele dintre codurile de punctaj,mentionand ca cel actual este foarte obositor pentru fete:ca exista posibilitatea mergi la concursuri prezentand un exercitiu cu nota de plecare 7 si ai surprize ca ai un adversar cu plecare 7.1 si ai ratat medalia de aur..Ceea ce si noi stim prea bine..Spunea de asemenea ca in vechiul cod aveai timp aproximativ 2 ani pana sa ai un exercitiu impecabil.Invatai elementele de baza apoi il perfectionai in executie.Si a dat-o exemplu pe Gina Gogean care dupa ce si-a revenit in urma operatiei de apendicita a reusit sa revina fara probleme la exercitiile ei.Pe cand acum nu exista timp ptr asa ceva ptr ca in permanenta trebuie sa mai adaugi cate ceva ptr a creste dificultatea si a te mentine in carti.A spus de asemena ca aces cod de punctaj nu este neaparat un dezavantaj ptr toti gimnastii:exemplul dat de dl Forminte a fost Johnson care,daca imi amintesc bine,spunea ca a terminat junioratul cu un total de aproximativ 60 pct si ptr ea acest cod nu o dezavantajeaza neaparat ..spre deosebire de junioarele noastre care termina din cate spunea dumnealui cu pctj in jur de 53..si sa recupereze cele 7 pct pe dificultate este enorm si foarte riscant..Asa cum s-a spus si mai sus au fost probleme pana cand a reusit intra-adevar sa fie perceput ca antrenor coordonator la Deva dupa plecarea retin si exprimarea folosita in exprimarea celui care relata "antrenorului de cartea recodurilor,Octavian Belu",si ca rezultatele de la aceste europene i-au intarit domnului Forminte aceasta pozitie de antrenor coordonator la Deva.
    Apoi au urmat mici interviuri cu fetele:Sandra,Stela si Ana.Stela intr-adevar spunea ca nu mai este timp ptr a adauga noi elemente si ca lucreaza doar la executie.Sandra a fost simpatica:la intrebarea Andreei daca urmareste evolutia adversarelor sale spunea ca le urmareste pe youtube dar ca nu se teme ptr ca si ea a muncit.De Ana se spunea ca este cea care l-a impresionat pe Forminte anul acesta cu evolutiile sale si o arata cum lucreaza la paralele si la sol..Eu sper sa fie recent filmate aceste imagini dar tind sa va dau dreptate ca au fost filmate inainte de nationalele de la ploiesti.
    In mare cam aceasta a fost emisiunea daca imi mai aduc aminte cate ceva voi mai posta

  4. #67
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Mersi mult pentru relatari Trebuie sa fi fost foarte draguta emisiunea.
    Ii dau dreptate lui Forminte, acum nu mai au timp sa perfectioneze, trebuie in permanenta sa adauge si in felul asta se "pierde pe drum" si din executie, si din siguranta etc. Mai ales ca fetele noastre sunt putine si fragile fizic - stim toti cat de solide sunt americancele.

  5. #68
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Un lucru foarte dragut,vreau neaparat sa vi-l spun:fetitele din curte muscau cu pofta din niste mere mari,mi-a placut tare mult faza cu merele;unele spuneau ca fac aerobica.
    Sandra a fost draguta,dupa ce a zis ca se uita pe You-tube,cind a fost intrebata de cine se teme a zis ca si ea este pregatita si munceste mult si nu se uita in ograda altora.
    Steliana a spus ca se considera o gimnasta competitiva,ca totul depinde de ea si ca va face tot ce poate ea mai bine.La intrebarea cu ce le lipseste a raspuns ca aproape nimic,s-a obisnuit cu conditiile din cantonament si ca doar libertatea(timpul liber-a conchis Andreea)de parinti nu-i e asa de dor,tine legatura cu ei prin telefon pentru ca nu se pricep sa foloseasca calculatorul.
    Mie Stela mi s-a parut foarte matura,Sandra mai curajoasa,mai indrazneata,iar Ana a spus ca vizeaza,normal,medalia de aur la echipe,dar nu mi s-a parut prea convinsa.
    Eu am avut dificultati cu sunetul,vecinii lucrau ceva cu masina de gaurit si desi am stat lipita de Tv poate n-am auzit bine toate replicile(sau corect),imi asum deci posibile scapari.

  6. #69
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Cand a zis Sandra ca se uita pe youtube ma gandeam ca poate se uita si aici pe forum

    La un moment dat, Andreea l-a intrebat pe dl Forminte daca o regaseste pe Simona Amanar in vreuna dintre fete ( el fiind cel care a descoperit-o pe Simona la Constanta), iar el a zis ca acest lucru nu se poate, ca nu va mai exista niciodata o Simona Amanar, o Andreea Raducan sau o Maria Olaru....doar daca le cloneaza . Dar a zis ca fiecare fata de acum poate sa fie ea insasi si sa ajunga la rezultate asemanatoare cu rezultatele marilor gimnaste din istoria gimnasticii.
    S-a vorbit si de faptul ca de la Nadia pana la Stela nu a mai existat nicio gimnasta din Romania care sa afirme ca prefera paralelele, iar cand Andreea a intrebat-o pe Stela care este aparatul ei preferat, Stela nici nu a ezitat si a zis - paralelul

    De-a lungul emisiunii au aratat-o si pe Aluissa cum se antrena la paralele si pe Alina Stanculescu la sol. E frumoasa sala de la Deva....mi-a placut cum arata, cum e dotata..se vede ca a fost de curand renovata....au conditii fetele.
    www.fangymnastics.com

  7. #70
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Andreea si-a pus echipamentul si a facut incalzirea generala cu fetele. Apoi si-a amintit ca atunci cand depaseau kilogramele, fetele trebuiau sa urce pana in deal la cetatea Deva. Si a urcat sa ne arate orasul vazut de sus de la cetate.

    Cu o seara inainte a fost o emisiune numita "Celebritati " la TV Romania Cultural numai cu Andreea Raducan. Spunea depre ea ca e perseverenta si a realizat tot ce si-a propus, iar acuma isi propune sa-si recupereze medalia olimpica.
    Last edited by Tracoromana; 20th July 2008 at 00:11.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  8. #71
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    S-a vorbit si de faptul ca de la Nadia pana la Stela nu a mai existat nicio gimnasta din Romania care sa afirme ca prefera paralelele, iar cand Andreea a intrebat-o pe Stela care este aparatul ei preferat, Stela nici nu a ezitat si a zis - paralelul
    Interesant Sincer nu prea stiam cat de mult merge inapoi in timp chestia asta, ca Romania nu are aptitudini deosebite la paralele.
    Dar mi-am amintit acum de Oana Petrovschi, oare nu avea si ea ca aparat preferat paralelul? Sau o fi fost legat de circumstante [accidentari, eu stiu] ca acolo a avut cele mai bune rezultate.

  9. #72
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Da, oana petrovschi e vice-campioana mondiala la paralele in 2002, dar nu stiu prea multe de aceasta gimnasta.
    A mai fost buna la paralele Daniela Silivasi -campioana olimpica, dar poate nu considera paralelul aparatul ei favorit.
    www.fangymnastics.com

  10. #73
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Mihai, Oana cred ca e vicecampioana europeana la paralele, 2002 Patras. Parca asa tin minte, atunci a si fost "scandalul" ala ca nu am avut echipa, ci doar pe ea.

  11. #74
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    La mondiale a luat medalie: http://www.youtube.com/watch?v=hs6Cy1E_vaQ Ce tinuta avea la paralele( uitasem ) si ce coborare - tsukahara dubla.
    www.fangymnastics.com

  12. #75
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Asa e, am "sapat" mai adanc un pic pe net si am gasit. Nu stiu de ce, dar eram foarte convinsa ca era medalie europeana, scuze
    Asa-i, ce tinuta frumoasa avea, cat de lipite tinea picioarele!

  13. #76
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    nici eu n`am vazut emisiunea si`mi pare rau...chiar as vrea sa vad vreun clip, ceva
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  14. #77
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by yanna View Post
    Mihai, Oana cred ca e vicecampioana europeana la paralele, 2002 Patras. Parca asa tin minte, atunci a si fost "scandalul" ala ca nu am avut echipa, ci doar pe ea.
    Oana intr-adevar a fost singura gimnasta care ne-a reprezentat la europenele de la Patras (2002); ea a terminat pe 5 la individual compus si a luat medalie de bronz la sarituri, din cate imi amintesc eu!

  15. 20th July 2008, 00:51
    Reason
    se repeta

  16. #78
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    La mondiale a luat medalie: http://www.youtube.com/watch?v=hs6Cy1E_vaQ Ce tinuta avea la paralele( uitasem ) si ce coborare - tsukahara dubla.
    Au fost mondialele de la Debrecen, cand a cazut Horkina si Oana a luat argintul. Eu eram acolo in sala. (Nu ma vedeti?)
    Last edited by Tracoromana; 20th July 2008 at 01:05.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  17. #79
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Cam pe unde ai stat in sala Flavia? ca poate apari in vreunul dintre filmulete?
    www.fangymnastics.com

  18. #80
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Nu prea cred . Dar am stat in zona barnei, unde Oana Ban a luat argint. Si am avut sansa sa-i vad live pe Marian Dragulescu la sol si pe Marius Urzica la cal, luand fiecare medalia de aur mondiala
    Last edited by Tracoromana; 20th July 2008 at 01:45.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  19. #81
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Din ce-mi amintesc eu si Lavinia a fost campioana europeana la paralele,la fel si frumoasa mea baimareanca Mirela Pasca.
    N-am fost slabi la paralele,poate o perioada am cazut in dizgratie si de-acolo e tare greu sa mai iesi.
    @Flavia:de ce nu ne-ai spus pina acum ca ai fost la Debrecen?Ia treci tu frumos la "noi,despre gimnastica" si spune-ne o poveste frumoasa,sunt convinsa ca n-ai uitat nimic.

  20. #82
    sport legend AuriB's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,272
    Reputatie
    1
    Lavinia a fost chiar campioana mondiala la paralele in 1992 la Paris,si sa nu uitam si de Andrea Cacovean care a fost si ea medaliata la paralele...

  21. #83
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Sa nu uitati de emisiunea Andreei la 13,30.

    @Mia, ba cred c-am tot spus de Debrecen, i-adevarat, nu in mod organizat, pe la patinaj(?), prin viu grai...Am sa intru odata si pe topicul indicat de tine.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  22. #84
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Multumesc pentru povestiri

    In mod SIGUR emisiunea a fost inregsitrata mai de demult. Imi amintesc ca atunci cand a inceput seria emisiunilor Andreei Raducan, se spunea pe TVR ca s-au facut filmarile la mai multe discipline, printre care si gimnastica. In plus, in emisiunea de azi, la inot, spuneau ceva in genul "acum, cu doua luni inainte de JO..". Deci, probabil ca acea emisiune a fost filmata cu vreo doua luni inainte de JO, adica pe undeva pe la inceputul lui iunie. Oricum, inainte d eNationale. Pacat de accidentarea Anei, dupa ce a fost laudata

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •