Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 74

Thread: Steaua Deja Campioana !!?

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1

    Steaua Deja Campioana !!?

    Exista un clasament in care Steaua conduce detasat , la o diferenta care cu greu va putea fi recuperata de urmaritoare! In acelasi clasament este clar ca Sportul Studentesc nu mai poate fi ajunsa si este in mod sigur campioana diviziei B. Este clasamentul datoriilor catre stat , mai precis ai banilor pe care cluburile i-au retinut si i-au folosit ( si ii folosesc in continuare ) desi practic acestia nu le apartin. Clasamentul a fost intocmit de Ministerul de Finante care a dat un termen de trei ani tuturor gruparilor sa-si plateasca aceste datorii. A fost practic republicat astazi in Prosport si se observa ca singura care a chitat in totalitate datoria este Bacaul ( trei miliarde lei ! ).

    DIVIZIA A : Clasamentul datornicilor din “A”

    1. Steaua 105,8 miliarde de lei
    2. Rapid 65 miliarde de lei
    3. Dinamo 50 miliarde de lei
    4. FC Naţional 33 miliarde de lei
    5. Ceahlăul 20 miliarde de lei
    6. Petrolul Ploieşti 20 miliarde de lei
    7. FC Braşov 18 miliarde de lei
    8. Oţelul Galaţi 16 miliarde de lei
    9. Poli AEK Timişoara 13 miliarde de lei
    10. Apulum Alba Iulia 10 miliarde de lei
    11. FC Oradea 10 miliarde de lei
    12. Gloria Bistriţa 7 miliarde de lei
    13. Universitatea Craiova 1 miliard de lei
    FC Argeş date necentralizate
    Farul Constanţa date necentralizate
    16. FCM Bacău şi-a plătit datoriile


    “Campionii” Diviziei B

    1. Sportul Studenţesc 45 miliarde de lei
    2. Olimpia Satu Mare 20 miliarde de lei
    3. Poli Iaşi 18 miliarde de lei
    4. UTA Arad 10 miliarde de lei
    5. Gaz Metan Mediaş 9 miliarde de lei
    6. Universitatea Cluj 8 miliarde de lei
    7. Corvinul Hunedoara 6 miliarde de lei
    8. Rulmentul Alexandria 4 miliarde de lei
    9. Laminorul Roman 3 miliarde de lei
    10. Dacia Unirea Brăila 3 miliarde

    Nu vreau sa comentez decat atat: Este usor sa te bati cu pumnul in piept cat de tare finantator esti si sa te arunci la transferuri de sute de mii de dolari cand de fapt tu folosesti practic banii pe care ar fi trebuit sa nu-i mai ai in cont ( Ex Steaua - 3,5 milioane de dolari , Sportul 1, 4 milioane dolari ).
    Este usor sa te bati pentru titlu cand joci practic incorect ! Iar daca nu era acest control al ministerului practic nimeni nu ar fi banuit nimic... si inca nu sunt sigur ca vreunul din cluburile cu mari datorii si cu mari pretentii nu va trage o "teapa" in complicitate cu cine stie ce slujbasi ai statului... Este usor sa promovezi cand tu folosesti in acest scop aproape un milion si jumatate de dolari care nu sunt ai tai ( si in conditiile in care celelalte echipe din seria ta nu au datorii )....
    Vor fi probabil multe comentarii ..nu am dorit sa deschid acest thread si mai ales sa-i dau aceasta nuanta! Eu sunt un om pasnic si bun la suflet , m-am gandit insa ca pana la urma intre obscurul fotbalist "oltean" ( pentru cei cativa care il vor neaparat asa) si " cel mai tare "( cum ii place lui sa fie numit ) finantator din divizia A nu este mare diferenta. Fiecare fura dupa posibilitatile lui , unul cateva sute de euro altul milioane... unul ne murdareste imaginea o zi sau o saptamana altul ani in sir... ciudat este si ca cele mai tari in transferuri sunt chiar echipele aflate in primele locuri in acest clasament... un lucru normal insa in campionatul romanesc ...
    Sa auzim de bine!

  2. #2
    junior Totti's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    87
    Reputatie
    1
    Steaua deja plateste din datorie... !
    Numai stiu cine avea datorie la Gigi Becali si au batut palma pentru a dat in fiecare luna nu stiu cat la suta din suma respectiva !
    [B]"Adevarata valoare se recunoaste doar atunci cand toti imbecilii se unesc impotriva ta"[/B]

    Manager of [B]Night_Knights [/B] VI.432

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Zau , Totti ! Regret ca nu am stiut asta inainte de a posta! " Nu stiu cat la suta ........ de la numai stiu cine" - interesanta exprimarea ta , ar fi fost si mai interesant sa stim si procentul pe care il achita lunar .... chestia este ca Ministerul de Finante nu a aflat inca de actiunea asta unilaterala a lui Gigi , au spus ca numai Bacaul a platit datoria.. restul au promis ca vor achita , unele in acest an , altele pe o perioada de trei ani .... Vom vedea>... Pe de alta parte trebuie sa recunosti ca suma de 3,5 milioane de dolari in este un atu in plus in lupta pentru titlu de campioana, la fel si cei 1,4 milioane ai Sportului in lupta pentru promovare ( cui banii astia in divizia B esti ca si promovat , sunt echipe de A care nu au bugetul asta)... cat de mare este acest avantaj stiu altii mai priceputi in socoteli... cat de necinstit si incorect este acest avantaj in lupta pentru cele doua obiective ar trebui sastim fiecare!

  4. #4
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Astea sunt faptele de care vorbeai? Daca da, atunci ce sa infierez? Singurul amanunt care nu este conform in acest moment cu realitatea este suma pe care Sportul Studentesc o are datorie la stat. Dupa ultimele negocieri cu Ministerul de Finante s-au sters unele penalizari de intarziere (datorita faptului ca au fost impozitate si sume pe care Sportul Studentesc nu le-a incasat nici pana in acest moment - vezi cazul Patrascu). Suma reala este de 588.356 $ care oricum e mare. Siman a declarat (dar eu nu il cred) ca toate datoriiile vor fi achitate pana la inceputul returului. In cazul altor echipe, care au lucrat cu cap, nu prea exista datorii pentru ca au declarat sume mult mai mici. Daca stiti la ce ma refer. Fara manie proletara!

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Astea sunt doar unele dintre fapte. vor mai fi si altele. Suma este cea publicata efectiv de ministerul finantelor care in urma cu catva timp a anuntat ca doar Dinamo si Rapid au depus contestatii care vor fi analizate. Interesant ce repede ai descoperit tu ca toate echipele cu sume mici au lucrat ilegal si singurii care au lucrat corect au fost cei doi patroni fruntasi carora va trebui sa le ridicam in scurta vreme statuie! Probabil va trebui sa-i obligam si pe ceilalti sa lucreze corect , care nu va afisa o datorie macar peste un milion de dolari e clar ca este infractor si trebuie pedepsit crunt! Ar trebui sa mentionam ca in contabilitatea echipelor nu figurau decat datorii foarte mici , numai in urma controlului au fost stabilite aceste sume! Unde-i corectitudinea?
    Si ce nenorociti astia de la ministerul Finantelor , sa ia Sprortului penalizari de peste 800 000 de dolari la o suma de nici 600 000....
    Intrebarea era insa alta , pe care te faci ca nu o vezi ! Neplata acestor sume au sau nu un rol in lupta pentru titlu de campioana sau in cea pentru promovare ?

  6. #6
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    de la caz la caz dupa cum o sa spuna psd-ul sau mitica vom vedea ce se mai intimpla. daca adunam sumele restante dam de un total suficient pentru multe investitii in sport, inclusiv pentru crearea de centre de copii sau juniori, dar dupa bunul obicei al locului fiind in an electoral s-ar putea sa ne trezim ca datoriile sunt sterse la unii sau in rate pina la pastele cailor. nu ar fi prima data cind datornici grei sunt "iertati" vezi protv sau alde micula asa ca asteptam sa vedem cine ii pune sa danseze si mai ales cum.

  7. #7
    junior Totti's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    87
    Reputatie
    1
    Edmond...sorry dar chiar numai stiu... a zis la TV anu trecut parca... insa numai tin minte sigur nik...dar ce-i cert e ca Steaua achita... un procent destul de mik pe luna...dar se aduna ! :p
    [B]"Adevarata valoare se recunoaste doar atunci cand toti imbecilii se unesc impotriva ta"[/B]

    Manager of [B]Night_Knights [/B] VI.432

  8. #8
    CAINE ROSU Red Heat's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Bucharest
    Posts
    758
    Reputatie
    1
    Eu cred ca aceasta este o problema ceva mai profunda si cu mai multe laturi. Pe de o parte Edmond are dreptate cu faptul ca echipele care nu si-au platit datorille la stat au un avantaj evident, desi daca ma uit pe lista aceea imi dau seama ca unii au mai multe, iar altii mai putine doar in functie de banii care s-au rulat. Si pana la urma avantaj fata de cine? Ca toate au datorii. Avantaj fata de Bacau intr-adevar. In occident cand intra fiscul peste tine si te prinde e vai si amar. Pe de alta parte este adevarat ca MF a calculat impozite si penalizari pe sume care nu s-au incasat inca (la Dinamo de ex. pe Mihalcea). A treia latura a problemei este faptul ca nu se judeca cu aceeasi masura pentru toti. Aici ma refer la faptul ca marii datornici la bugetul de stat (colosii industriali si nu numai), care nu sunt profitabili sunt mentinuti in viata prin reesalonarea sau chiar stergerea datoriilor. Datorii pe langa care cele de la cluburile de fotbal sunt nimicuri. Adica vroiam sa spun ca cluburile sunt la fel ca societatea romaneasca. Si ultima problema ar fi cea de suflet. Sa spunem ca ar obligate sa plateasca imediat datoriile. Unde s-ar ajunge? Din lipsa fondurilor cluburile datornice ar ajunge in B sau in C. S-ar duce dracu' tot fotbalul romanesc..
    [B][COLOR=Red]Fie vreme buna, fie vreme rea,
    caini pana la moarte si dincolo de ea[/COLOR][/B]

  9. #9
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    EDMOND_, in primul rand nu inteleg de ce sari ca ars atunci cand las in suspensie anumite lucruri. Eu ma refeream la acele transferuri "afara" la care apar sume diferite. Atat! Nu am zis nici Craiova, nici Piatra Neamt, nici Bacau, nimic! Toata lumea stie ca se practica! In al doilea rand, lucrezi cu date vechi de aproape un an. Uite cateva exemple din lista noua:

    FOTBAL CLUB APULUM UNIREA $ 99,962
    FOTBAL CLUB MINAUR ZLATNA $ 68,672
    C.S. FOTBAL CLUB UNIVERSITATEA CLUJ $72,464
    ASOCIATIA FOTBAL CLUB UNIVERSITATEA CRAIOVA $ 270,294
    ASOCIATIA FOTBAL CLUB UNIVERSITATEA CRAIOVA - ACTIVITATE ECONOMICA $ 110,798
    ASOCIATIA SPORTIVA FOTBAL CLUB EXTENSIV CRAIOVA $ 491,262
    ASOCIATIA SPORTIVA UNIUNEA FOTBAL CLUB ELECTRO CRAIOVA $ 39,542
    FIRMA "UNIVERSITATEA CLUB FOTBAL $ 82,155
    FOTBAL CLUB MUNICIPAL DUNAREA GALATI $ 85,075
    FOTBAL CLUB CORVINUL HUNEDOARA $ 65,428
    FOTBAL CLUB POLITEHNICA TIMISOARA $ 49,630
    FOTBAL CLUB EXPRES S.R.L. $ 33,337
    ASOCIATIA FOTBAL CLUB STEAUA $ 2,292,794
    ASOCIATIA SPORTIVA FOTBAL CLUB SPORTUL STUDENTESC $ 588,356

  10. #10
    CAINE ROSU Red Heat's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Bucharest
    Posts
    758
    Reputatie
    1
    Am uitat sa mentionez cea mai arzatoare si controversata problema. MF a calculat impozite pe salarii pe toata suma castigata de jucatori, iar cluburile spun ca nu ar fitrebuit calculate decat cele din contracte nu si primele de joc si de victorii pentru ca acestea sunt trecute ca sponsorizari (o inginerie desteapta). Sa vedem cum o sa ramana pana la urma. Chiar sunt curios, si am sa urmaresc derularea ostilitatilor
    [B][COLOR=Red]Fie vreme buna, fie vreme rea,
    caini pana la moarte si dincolo de ea[/COLOR][/B]

  11. #11
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    discutia cu impozitele pe venit fotbalistilor e veche. liga ameninta cu desfiintarea in caz ca se vor calcula asa. sa vedem cine e mai tare. ar putea sa o faca si sa ne uitam numai la altii la fotbal. sa vezi dandana

  12. #12
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    In ceea ce priveste Sportul Studentesc, datoria de 588.356 $ s-a acumulat astfel:

    2000 - 37.047 $
    2001 - 75.745 $
    2002 - 160.947 $
    2003 - 314.616 $

  13. #13
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Eu lucrez cu datele aparute in prosportul de ieri...daca s-au facut schimbari probabil cluburile in cauza vor avea o replica in cursul zilei de astazi.....sau maine...
    Poate ne dai si noua sursa asta cu date recente...normal era sa faci un link spre pagina respectiva sau sa mentionezi sursa...

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Nu am sarit deloc ca ars , dar ai postat in nota ta caracteristica! In loc sa-ti spui parerea franc la intrebarea : " Este avantajata Steaua in lupta pentru titlu de faptul ca foloseste ( indiferent in ce scopuri! ) sume de bani pe care nu ar trebui sa le mai aiba in cont? Dar Sportul in lupta pentru promovare? " In plus da-mi voie sa ma indoiesc de faptul ca sumele au inceput sa se micsoreze pe considerente legale, cred ca mai mult prin relatii si presiuni..!!

  15. #15
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Informatiile nu sunt pe nici un site. Sunt de la Ministerul de Finante. Lista din ProSport este cea din mai anul trecut. Eu am obtinut numai pagina in care se facea referire la Sportul Studentesc. Daca obtin fisierul am sa il atasez.

  16. #16
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Teoria conspiratie...

  17. #17
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Am gresit! Am inteles gresit prima data cand mi-a fost trimis faxul. Astea sunt datorii la fondul de sanatate. O sa primesc imediat un mail si il bag atasament. Dar, din cate am aflat acestea reprezinta cam 90% din datoriile catre stat. Sunt mintit, mint si eu!

  18. #18
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Lista persoanelor juridice carora li s-au blocat conturile. Datorii la bugetul de sanatate.

    Incerc sa aflu si despre celelalte datorii catre stat. Din ce mi s-a spus lista datornicilor si a sumelor respective nu este finalizata inca.
    Attached Files Attached Files

  19. #19
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Am mai primit o lista cu toti datornici la sanatate. In cazul Sportului apare o discrepanta de 1,3 miliarde. In lista datornicilor apare cu 18,6 miliarde, iar in cea a datornicilor cu conturile blocate apare cu 19,9 miliarde. Ori a inceput Siman sa plateasca, ori finantistii nostri nu prea le au cu socotelile. Am sa revin si cu alte informatii.

  20. #20
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by EDMOND_
    ciudat este si ca cele mai tari in transferuri sunt chiar echipele aflate in primele locuri in acest clasament... un lucru normal insa in campionatul romanesc ...

    Am un singur lucru de corectat Edmond(hope you don't mind).

    Faptul ca echipele cu cele mai mari datorii fac si cele mai tari transferuri nu este o chestie anormala sau doar in Romania normala. Sa ne amintim ca Real, care avea peste 200 mil. € datorii, ii transfera in acest timp pe alde Zidane, figo si Ronaldo. Mai toate echipele din vestul europei au datorii, unele mai mari altele mai mici, in functie de marimea clubului de obicei. Singurele echipe din cate stiu care nu au probleme cu datoriile sunt Man. U., Chelsea si Juve, parca.

  21. #21
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Din pacate nu pot sa atasez si fisierul cu datoriile la bugetul de sanatate deoarece este foarte interesant. Apar firme gen media pro cu datorii mai mari, dar carora nu li s-au blocat conturile!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •