Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 43 to 63 of 74

Thread: Steaua Deja Campioana !!?

  1. #43
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ieppy
    de ce sa ma supar? Cu toate astea si in momentul de fata Real are datorii imense. Diferanta este probabil cui datoreaza bani insa eu vroiam doar sa arat ca nu conteaza cate datorii ai in moentul in care faci transferuri.

    A si pe Figo la cumparat inainte sa vanda baza.
    Cam mari eforturi ca sa inteleaga omu'...
    Ieppy , ironia asta cu datoriile ( Steaua deja campioana ) , cred ca poate da nasteri unor titluri ca :
    Dinamo deja campioana - aluzie la transferuri , conducere etc
    Craiova deja campioana - cazul Badaluta , primii la furat etc
    etc
    Thread-ul a fost gindit de Edmondescu ca o incitare a stelistilor , de fapt o prostie ...
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  2. #44
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Alpopa , astept o postare din partea ta ,cu argumente rationale , nu sentimentale....
    de genul finantatorul lor este mai nu stiu cum pentru ca este al lor , iar al nostru este mai altfel pentru ca este al nostru !!!

  3. #45
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    EDMOND_ a facut o fixatie din treaba asta cu datoriile. Vorbeste de argumente sentimentale si rationale, dar el nu vede ca tocmai argumente rationale ar trebui sa foloseasca el in primul rand pentru ca a deschis acest subiect. Argumentele supreme folosite sunt declaratii ale lui Dinel, Mititel si Baditza care pentru el sunt litera de lege. A dat Baditza un comunicat ca Universitatea nu are datorii inseamna ca este adevarul absolut! Gresit! Este o minciuna! Voluntara sau involuntara. Nu stiu asta. Dar Universitatea are datorii si se afla pe lista AVAB. Se afla in aceeasi oala. Cu o datorie mai mica, ce e drept. Dar vorbesc degeaba! Nu are cum sa priceapa acest lucru. Si nici nu mai revin asupra subiectului, pentru ca nu este altceva decat o autovictimizare a celor care nu pot mai mult si cauta motive extra-fotbalistice pentru a-si motiva neputinta.

  4. #46
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Daca observi nu am postat nimic legat de acest subiect de la ultima ta postare. Asta pentru ca am vrut sa verific anumite informatii... vad ca te ataci cel mai mult si postezi in nestire pe marginea acestui subiect , ceea inseamna ca te deranjeaza situatia echipei tele favorite. Daca vei reciti postarile noastre vei vedea ca nu am pus mare pret pe nici una din declaratiile oficialilor craioveni si doar am postat informatia ca vicepresedintele Badea a prezentat presei un certificat fiscal eliberat de administratia financiara din care reiese ca nu exista datorii catre stat... pot admite , daca vrei ca este fals ( desi nu cred )... Insa as observa ca in afara oficialilor lui Dinamo ( care nu au contesta neaparat suma cat faptul ca au fost luate in calcul si niste sume inca neincasate..) niciunul din oficialii celorlalte echipe nu au contestat sumele ... majoritatea au admis ca se afla in negocieri cu finantele privind modul in care vor plati aceste sume... cat priveste datoria Sportului este problema ta , poti sa crezi ca nu are deloc. Priveste insa mai atent si vei vedea ca cei 580 000 de dolari sunt datorii doar la " sanatate "... Sportul are si alte datorii la alte capitole , nu vreau sa mai insist pentru ca nu ma intereseaza in mod deosebit echipa respectiva , ma intereseaza subiectul ca atare... ti-am spus ca nu vreau un dialog cu tine , am inteles argumentele tele , nu este nevoie sa insisti.Ai postat aici mai mult si mai cu foc decat oricine , insa nu in ideea unei dezbateri ci doar sa ma convingi cat de rau sta Craiova la acest capitol ...Considera ca m-ai convins.

  5. #47
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Poti fi sigur ca certificatul respectiv nu este fals. Dar cum foarte bine ai observat mai exista si alte capitole. Printre care si sanatatea unde Universitatea are datorii. Da, ma atac atunci cand vad cam prea multa ipocrizie. Subiectul deschis de tine este tendentios din start. Intrebarea pusa de tine a fost daca Steaua si Sportul sunt avantajate in lupta pentru castigarea campionatului si respectiv pentru promovare, prin neplata datoriilor catre stat. Substratul intrebarii este clar pentru toata lumea. Universitatea si Pandurii sunt dezavantajate in aceasta lupta. Eu mai spun inca o data: Universitatea are datorii catre stat, iar Pandurii nu au aceasta problema deoarece aceasta echipa este finantata cu bani de la stat. Avand in vedere si alte considerente raspunsul la intrebarea ta este NU!

    PS. Chiar daca Siman ar fi obligat sa vanda 3-4 jucatori (dar nu va fi cazul) pentru a achita datoria catre stat, singura sansa a Pandurilor de a promova va ramane in continuare practica blaturilor ordinare folosita in tur.

  6. #48
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Ultras , vad ca nu vrei sa intelegi! Continui sa fabulezi...Substratul de care vorbesti este doar in mintea ta.. Nu ma refer neaparat la Universitatea pentru ca in principiu nu are sanse la titlu in acest an. Iar in ce priveste lupta pentru promovare imi este perfect egal ( chiar apreciez ca pentru Pandurii ar fi inoportuna promovarea nu cred ca are forta necesara pentru a face fata la nivelul primei divizii )!
    Este clar ca subiectul propus de mine este tendentios din start ( in ceea ce te priveste! ). Ma intreb daca la fel ai fi considerat daca in locul Stelei si Sportului erau alte echipe !?

  7. #49
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Exact la fel as fi considerat! Si daca Sportul Studentesc ar fi beneficiat de bani de la bugetul de stat, as fi considerat ca are un avantaj important, deoarece nu mi se pare corecta aceasta metoda de finantare. Cluburile profesioniste sunt asociatii sportive private si trebuie sustinute financiar exclusiv din surse private.
    Cat priveste datoriile catre stat acesta este o problema mai complexa, care este a intregii societati. Cluburile de fotbal sunt mici copii pe langa marii datornici. Ideal ar fi ca toata lumea sa isi achite obligatiile catre stat.

    Sa luam totusi cazul ipotetic (cat timp va ramane Siman la echipa) in care Sportul Studentesc isi va achita toate datoriile. O parte (mica) dintre acesti bani ar ajunge la Pandurii sub forma de subventie. Ti se pare corect?

  8. #50
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    O discutie despre intreaga societate se poate purta pe un thread pe care oricine il poate deschide la diverse! Aici discutam despre fotbal si problemele cluburilor. Probabil este greu de inteles ca banii care nu au fost platiti sunt inca la cluburile respective ( inclusiv la Universitatea , in masura in care are datorii ) si se folosesc de ei... acesti bani pot fi folositi la transferuri , cantonamente ,etc. Cu cat mai multi bani sunt pastrati la cluburi in ideea ca îi vor plati mai tarziu ( sau niciodata ) cu atat avantajele fata de cei care au platit este mai mare! Despre asta este vorba, nu ma mai tot bate la cap cu Sportul tau ca nu ma intereseaza.., ca joaca in divizia B si oricum oricare dintre cele doua echipe vor promova au sanse minime de ramanere in A .. si apoi devenim ridicoli am inceput sa vorbim de Sportul mai mult decat oricare alta echipa de divizia A...

  9. #51
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Iar foloseti parerile tale subiective pe post de postulate. Esti si tu vreun fel de Oracol din Damaroaia? Mai baga si tu din cand in cand un "eu cred". Daca esti asa sigur, joaca la 6 din 49, fa pariuri. Incearca si tu un pic de obiectivitate ca nu o sa faci indigestie.

  10. #52
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Daca am spus ca nici Pandurii nici Sportul nu au forta necesara de a ramane in A in cazul promovarii nu inseamna ca am fost lipsit de obiectivitate , pur si simplu asta este parerea mea! Am crezut ca doresti o discutie ...am fost politicos cu tine , nu te-am jignit in nici un fel , ti-am raspuns la postari si nu am facut nici o referire la persoana ta... vad insa ca intreci masura si incepi sa fii lipsit de bun simt... Nu a fost cea mai buna decizie de a accepta o discutie cu tine .. . sa zicem ca a fost o experienta. Personal nu ma mai intereseaza o continuare a acestei discutii. Regret.

  11. #53
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Baietzi ma obositzi! Ultras shi cu Edmond, deschidetzi un thread separat ce naiba! Despre argumentele ratzionale : de ce Domnul Copos e lipsit de cuvant shi egoist, sau mai bine zgarcit, e mai potrivit :
    - problemele cu jucatorii de la Rapid -> cand n-a mai avut nevoie de ei le-a dat cu flit ca sa nu le dea banii (Sumudica etc, nu mai revin) + ca le da nishte salarii rushinoase pentru ce pretentzii are el
    - problema cu Rednic (ar fi culmea sa mai dau amanunte)
    - problema cu stadionul (despre care Copos se tot lauda ca e investitzie proprie, insa e evident ca Miron Mitrea s-a implicat din partea ministerului Transporturilor - am citit shi in ziare shi am vazut shi la televizor)
    - shi nu in ultimul rand felul in care e vazut de partenerii de afaceri sau oamenii cu care interactzioneaza -> spre exemplu, nu pot sa uit una din intamplarile povestite (la tv) de Ion Tziriac referitoare la Copos (cea in care Copos, pierzand un pariu, trebuia sa vina cu un Mercedes la Ion Tziriac; Copos insa a venit "la mishto" zice el cu un trabant; normal ca Tziriac l-a trimis la plimbare; Tziriac, care a organizat turnee ATP sub egida federatziei germane fara a avea un contract scris cu aceshtia, ci doar o strangere de mana). Asha ca nu are rost sa vorbim de caracter in cazul lui Copos. Nu il are. Eu unul nu ash vrea sa am de a face cu astfel de oameni, care profita de orice situatzie pentru a-tzi infige cutzitul in spate.

    Nu vreau sa se intzeleaga ceva de genul "Becali e mai bun decat Copos". Nu e intentzia mea shi sincer, nu prea ma intereseaza nici unul dintre ei. Dar faptul evident, shi cel care conteaza cel mai mult, este ca Gigi Becali este cel dispus sa faca mai multe investitzii shi cel dispus sa se laude mai putzin.
    ex-alpopa

  12. #54
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Nu stiu daca este asa , oricum este de discutat. fiecare are un anumit stil de a conduce o afacere .... probabil ca daca stam sa analizam vom gasi destule aspecte pozitive si la Copos.... daca ne raportam la fotbal , cred ca rapidistul are puncte in plus in fata lui gigi ( ma refer la rezultate , cel putin pana astazi! )... daca ne raportam la afaceri ...Copos a avut afaceri mai curate daca pot spune asa...nu a fost implicat in atatea scandaluri ( cel putin cele stiute si reflectate in presa ) ... daca ne referim la felul de a se purta in societate la fel , Copos are o anume finete fata de Becali...
    si nici Gigi nu s-a purtat bine cu toti fotbalistii..cred ca uiti anumite momente... la fel episoadele lui Gigi cu galeria Stelei , momentele stiute de noi toti , cand a facut ordine cu gorilele... plus desele iesiri neortodoxe care se termina mai nou cu o gramada de procese! Iar afirmatia ta ca lui Gigi nu-i place sa se laude , sa fim seriosi...poti sa afirmi orice altceva numai asta nu!

  13. #55
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    EDMOND_, chiar imi pare rau! Incep sa cred ca eu nu inteleg ce vrei sa spui tu si tu nu intelegi ce vreau sa zic eu. Chiar daca ma vor deranja sau as vrea sa raspund la postarile tale, nu o voi mai face pana nu ne vom intalni direct, pentru ca eu consider ca o discutie de 10 minute ne va regla lungimile de unda pe care "vorbim". Cred ca este o simpla deficienta de comunicare.

  14. #56
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Regret ca nu ma pot abtine! Dar, chiar asa! Stiinta sa fie pe picior de egalitate cu ... Piunik Erevan (asta o fi un fel radio... FM). Meci amical... scor 1-1.

    Scuze, nu m-am putut abtine.

    PS. M-am luat (in alt thread) si de Steaua care a fost invinsa de Kuban Krasnodar (formatie nou promovata in prima liga rusa) cu scorul de 3-1. Au jucat tot meciul Neaga, Opritza si Alexandru Pitzurca. Dinita (chit ca joaca la Steaua pe el scrie Sportul Studentesc) nu a jucat nici un minut. Golul Stelei a fost inscris de Aliuta in min.58 (care l-a inlocuit pe Dorinel Munteanu, in min.54)

  15. #57
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by EDMOND_
    Daca am spus ca nici Pandurii nici Sportul nu au forta necesara de a ramane in A in cazul promovarii nu inseamna ca am fost lipsit de obiectivitate , pur si simplu asta este parerea mea! Am crezut ca doresti o discutie ...am fost politicos cu tine , nu te-am jignit in nici un fel , ti-am raspuns la postari si nu am facut nici o referire la persoana ta... vad insa ca intreci masura si incepi sa fii lipsit de bun simt... Nu a fost cea mai buna decizie de a accepta o discutie cu tine .. . sa zicem ca a fost o experienta. Personal nu ma mai intereseaza o continuare a acestei discutii. Regret.
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  16. #58
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ultras
    Regret ca nu ma pot abtine! Dar, chiar asa! Stiinta sa fie pe picior de egalitate cu ... Piunik Erevan (asta o fi un fel radio... FM). Meci amical... scor 1-1.

    Scuze, nu m-am putut abtine.

    PS. M-am luat (in alt thread) si de Steaua care a fost invinsa de Kuban Krasnodar (formatie nou promovata in prima liga rusa) cu scorul de 3-1. Au jucat tot meciul Neaga, Opritza si Alexandru Pitzurca. Dinita (chit ca joaca la Steaua pe el scrie Sportul Studentesc) nu a jucat nici un minut. Golul Stelei a fost inscris de Aliuta in min.58 (care l-a inlocuit pe Dorinel Munteanu, in min.54)
    Iorbelescu cu selectia lui , a cam stricat linistea in echipa .
    Steaua se pare ca a jucat prost , si mai are si doi accidentati : Dumitru si Bostina .
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  17. #59
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    cind eu spun ca pizti nu face doi bani se uita urit unii la mine... mde. linistea la echipa a stricat-o el cu jiji si cu razbunarile lor.

  18. #60
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Io nu cred Tzurka. Pentru ca tam-tam-ul nu l-au facut stelishtii ci Iordanescu. Care s-a ofticat din cale-afara cand a auzit ca cei patru stelishti nu o sa vina la meciul cu bucatarii, taximetrishtii, etc.
    ex-alpopa

  19. #61
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Jucatorii stelisti au dorit sa vina la nationala , si abia asteapta sa li se dea verde ! Ei nu au renuntat nici un moment , au declarat ce i-a obligat conducerea.... este destul de clar daca privim si una din declaratiile lui Gigi, ca un bun roman si sef de partid ...
    " am sa le maresc salariile " ( celor patru care , chipurile , au renuntat la nationala ! )

  20. #62
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    pentru refuzul de a lasa jucatorii la nationala, Ararat Erevan a fost dezafiliata de la federatia armeana , acum este in pragul desfiintarii.Consider ca asa era corect sa se intample cu steaua.

    Iar daca tot se vorbeste aici de datoriile sportului si felul in care siman nu plateste niciodata jucatorii, consider ca insasi existenta sportului , un club fara bani si cu o mana de suporteri dintre cei mai ciudati, este o dovada in plus ca mircea sandu sprijina cat poate acest club fantoma. A retrogradat anul trecut ca n-a putut nici macar el s-o mai scape la ce datorii au peste tot.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  21. #63
    Banned
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    273
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by EDMOND_
    mai lasa-ma! Daca ma gandesc bine Rapidul a castigat in ultimii ani mai multe decat Steaua.... chiar asa eficienta sa fie zgarcenia lui Copos ? Si de unde stii ca este zgarcit , nu crezi ca faci niste afirmatii usor hazardate ... este de discutat... insa sincer cred ca este superior lui Gigi in multe aspecte....
    Cu siguranta ca Giorgica Coposel ii este superior lui Gigi. Mai cu seama la escrocherii, inginerii financiare si fatarnicie.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •