Page 5 of 18 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 85 to 105 of 367

Thread: Noi - despre gimnastica...

  1. #85
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Amalia, ma bucur ca esti printre noi! Completezi echipa perfect! Te numesc cronicar istoric.... imi amintesc versurile lui Eminescu spunand: "... si Negruzzi sterge colbul de pe cronice batrane..." asa mi te imaginez, cu munti de ziare si reviste ingalbenite de vreme in jurul tau intr-o incapere cu rafturi intregi de carti, reviste si ziare, citind si selectand ce e mai bun sa ne spui si noua... Multumim!

  2. #86
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by annemary View Post
    conteaza mult sprijinul parintilor. povestea mea incepe prin 1989 cand intrem in sala de gimnastica cu mama de mana cu gandul ca poate voi ajunge candva acolo sus, dar nu fost sa fi. amintiri sunt multe si frumoase si urate. ce a mai ramas mai sunt cateva diplome, o medalie si cel mai frumos lucru pasiunea si placerea cu care ma uit si scum la gimnastica.
    Povestea Annemary-ei incepe in '89 cind o copila agatata de mana mamei pasea pragul unei sali de gimnastica... Si cum a continuat? Au fost ore de munca, au fost concursuri, medalii, zimbete, lacrimi... Povesteste-ne daca vrei.... Si sunt convinsa ca pe langa pasiunea si placerea pentru acest sport mai e si lectia de viata care doar sportul o poate da: se te lupti cu tine insuti sa fii in fiecare zi mai tare, mai rapid, mai puternic, mai bun.

  3. #87
    incepator annemary's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    asa este sportul te educa foarte mult si in orice fac imi place sa fiu prima sa nu fie nimeni mai bun decat mine. au fost multe ore de antrenament petrecute in sala de gimnastica, munca multa dar si rezultate. plecam dimineata si mai ajungeam seara si trebuia sa-mi mai fac si lectile pt a doua zi la scoala, reuseam sa ma mai joc cu copiii doar in week-end si asta daca nu aveam antrenament sambata, dar nu imi pare rau de nimic a fost un episod frumos al copilariei mele.

  4. #88
    sport legend
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    689
    Reputatie
    1
    Nici mie nu imi pare rau de cei 7 ani petrecuti in sala de gimnastica. Gimnastica e un sport care te formeaza excelent din multe puncte de vedere. Ajungi sa ai un grad de enduranta psiohica in primul rand excelent. As fi fost o flescaita smiorcaita fara gimnastica. Ca sa nu mai spun ce orientare excelenta in spatiu am. sim ulte, multe avantaje...te maturizeaza f mult, ajungi sa vezi lucrurile cu totul altfel. E un antrenamnet cu tine insuti in gimnastica, in primul rand si apoi antrenamnet pe aparate.

  5. #89
    incepator annemary's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    asa este venera ai dreptate

  6. #90
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by annemary View Post
    ce a mai ramas mai sunt cateva diplome, o medalie
    Pe care le puteti vedea in albumul de la profilul sau...

  7. #91
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Amalia, ma bucur ca esti printre noi! Completezi echipa perfect! Te numesc cronicar istoric.... imi amintesc versurile lui Eminescu spunand: "... si Negruzzi sterge colbul de pe cronice batrane..." asa mi te imaginez, cu munti de ziare si reviste ingalbenite de vreme in jurul tau intr-o incapere cu rafturi intregi de carti, reviste si ziare, citind si selectand ce e mai bun sa ne spui si noua... Multumim!
    Nu, Tess, nu am munti de ziare in jurul meu.Asa aveam cand eram minuta, pe timpuri.Acum, le-am selectat, le-amlipit intr-un caiet studentesc, ca sa nu mai stau cu muntii de ziare, le-am pus intr-o ordine, am facut ceva foarte frumos, de care sunt chiar mandra.Camera mea de acum, de aici, de la Iasi nu are rafturi intregi cu carti.Am doar o multime de manuale de chimie organica, prima chimie pe care am indragit-o, datorita profesoarei mele de chimie din liceu, manuale de chimie farmaceutica acum, botanica, farmacologie, biochimie, si acum, placerea mea e farmacognozia, studiul produselor vegetale care se pot folosi in scop terapeutic - plante medicinale mai sigur.Botanica si farmacognozia sunt materiile preferate din facultate.dar, printre astea, mai am si bucati de ziare, reviste, etc si.. acum, de doar cateva zile cartea NADIA.Sunt foarte fericita ca am gasit-o la un anticariat, la un pret accesibil, prea accesibil, mi s-a parut, la valoarea ei.Adica... era prea ieftina, chiar daca asta m-a bucurat foarte mult.Multumesc pentru titlul de cronicar istoric, dar nu cred ca e bun.Insa cu mare placere, cand am timp, va voi mai scrie cate un articol frumos din cele multe pe care le am la indemana.Numai timp sa am...De fapt, va las acum in compania unui alt articol, nu as vrea sa il scriu tot dar daca tot va place, atunci, il voi scrie tot, din revista femeia din anul 1987.revin cu articolul!

  8. #92
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    ... Aeroportul Bucuresti - Otopeni, 25 Mai, ora 20,30. Se anunta aterizarea aeronavei ce aduce in tara lotul reprezentativ de la Campionatele Europene de Gimnastica de la Moscova. Se simte si in vocea crainicei emotia. Cat despre cei care au venit sa-i intampine pe sportivi.. intreaga sala freamata...
    Dar iata-i, iata-le! Zambete fericite, flori, multe flori, strangeri la piept, sarutari. Ies la iveala, in sclipiri pretioase cele 10 medalii cucerite in recentul concurs, 10 simboluri stralucitoare ale gloriei sportive romanesti, 10 note foarte bune si bune, pe care tinerii nostri le-au primit la acest examen, unde milioane de oameni i-au urmarit in cele cateva zile de concurs, cu interes si cu simpatie.
    ...Complexul olimpic sportiv 23 august din capitala, a doua zi, 17,00.Fetele noastre, abia intoarse din inclestarea competitionala europeana, calme, senine, vesele, sunt in sala la un antrenament.Nu unul greu, ci unul de intretinere a formei sportive.Se reiau, in joaca parca, elementele tehnice care au smuls note excelente arbitrelor si aplauzele entuziaste ale publicului.O caut cu privirea pe Daniela Silivas, sportiva la CSS Cetate Deva, steaua incontestabila a acestui campionat, de 4 ori urcand pe cea mai inalta treapta a podiumului, campioana absoluta a europei.Ochi frumosi si aurii, sprancene desenate, parca, gropite in obraji, degete subtiri si nervoase, palme batatorite, brate viguroase, care si-au pastrat gratia si un zambet ghidus.Cea care a sfidat legile gravitatiei in extraordinarul exercitiu de la sol, cea care a dansat cu dezinvoltura pe cei doar 10 cm ai barnei, amintind parca prin maiestrie si siguranta de marea Nadia Comanesci, imi spune: "Sunt fericita ca am obtinut acest rezultat tocmai pe terenul redutabilelor gimnaste sovietice.A fost o intrecere serioasa.Ca sa ajung aici am inceput lupta acum 10 ani." I se mai spune si "copilul minune" dar am in fata o adolescenta stapana pe ea, ambitioasa.Dintre aparate, ii place cel mai mult barna.Dintre disciplinele d ela scoala, matematica.In palmares, deja 6 medalii de aur, 5 de aregint si 2 de bronz, se afla pe acelasi drum in ascensiune, dovedind in egala masura, o inzestrare nativa remarcabila si o vointa si pitere de munca formidabile.
    Le abordez si pe celelalte doua gimmnaste a caror comporatre buna s-a remarcat:eugenia Golea, castigatoare a doua medalii din 10.Zvelta, gratioasa, foarte perseverenta, de 8 ani de zile face gimnastica la "Steaua"; din 1985 inregistreaza rezultate foarte bune cu echipa si la individual.Camelia Voinea, sportiva la "Farul" Constanta ma impresioneaza d el abun inceput, spunandu-mi: "Am plecat la Moscova cu gandul s acastig solul.N-am luat decat argintul, dupa Daniela, pe care o admir foarte mult si doresc sa fiu la fel de buna ca ea." Ii deslusesc in privire acea hotarare frumoasa, ambitia unei sportive autentice de a se autodepasi.
    Dincolo de sclipirea medaliilor, de zambetele imortalizate de fotoreporteri, se afla un colectiv de tehnicieni, condus de Adrian Goreac si restul antrenorilor: Octavian Belu, Maria Cosma, si Arian Stan. Adrian Goreac ne spune: "Colectivul tehnic a dovedit unitate, coordonare, atasament fata de fete, impunandu-le rigorile unei discipline pe care ele au acceptat-o cu intelegere. Consider ca suntem pe un drum bun.Progresul echipei noastre s-a realizat atat sub aspect tehnic, cat si psihologic, sportivele noastre capatand siguranta si stapanire de sine.Ne gandim la Campionatele Mondiale din toamna nde trebuie sa prezentam o echipa de elita, in care fiecare componenta sa aiba un cuvant greu de spus.este un obiectiv al scolii de gimnastica din Romania, care a dovedit ca exista si inseamna ceva in lumea acestui sport."
    Din nou la scoala, deci. Urmeaza examenul pentru treapta a doua.Emotii?Desigur, dar ambitioase cum va stim, va veti descurca foarte bine si in fata acestui obstacol ce trebuie trecut cu note mari.
    CRISTINA BALTEANU

  9. #93
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Am revenit si eu pe forum cu comentariile...de citit am citit TOT TOT Anne Mary, am aruncat si eu o privire pe pozele tale...sunt foarte frumoase...ce frumoasa esti pe barna!!!! Eu credeam ca Anne Mary vine de la Ana Maria, dar am vazut ca esti trecuta la fel si pe diploma, deci i-a trezit curiozitatea.

    Amalia, ce surpriza placuta au fost zilele acestea pentru mine articolele scrise de tine. Chiar este superb ca ai articole ATAT de vechi, eu am doar incepand cu 2000, dar sunt articole de ziar local...poate o sa intru si eu in joc Oricum, multumesc tare-tare mult pentr efortul pe care l-ai depus

  10. #94
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    Da, Cris, cu placere! Si eu ma bucur sa stiu ca va fac placere articolele scrise de mine.Cam astea sunt asa, mai vechi.In rest, si eu am tot de la 200o in coace.Si cateva asa.. mai vechi un pic.Am sa mai fac o rascoleala prin arhiva sa vad daca mai gasesc de astea vechi si cu substanta, ca vad ca va plac.Apoi, am sa mai revin cu din astea, de la 2000 incoace din presa, nu doar cea locala!Cris, abia astepts a citesc si de ale tale!!! Si, mai mult, abia astept sa ne vedem prin Iasi, sa ne cunoastem si personal!

  11. #95
    incepator annemary's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    o sa mai caut poza pe acasa sa ved daca mai gasesc ceva, evoluand pe la vreun aparet

  12. #96
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Pentru Ade si alti admiratori infocati ai Catalinei Ponor… si nu numai pentru ei…
    Am auzit/vazut si citit multe despre Catalina, multe lucruri contradictorii, multe usor de crezut altele mai greu, probabil multe adevarate multe nu.

    Catalina e o gimnasta de varf, o fata frumoasa dar inainte de toate e om si are si ea ca oricare calitati si defecte. Am mai spus-o nu ma las usor infuentata de declaratii rautacioase si sunt inclinata sa scot in evidenta partea buna a oamenilor, a lucrurilor.

    Intr-o zi de februarie a anului trecut am intalnit-o pe Catalina. Era frig, pe langa paltoane, manusi ca acesoriu nelipsit al tuturor erau bocancii sau cizmele. Catalina era impreuna cu Loredana Boboc la Clubul de gimnastica al Cristinei Bontas unde au facut o scurta demonstratie, au dat autografe si interviuri televiziunii locale. A fost multa lume, reprezentanti ai forurilor locale de gimnastica, fetite membre ale clubului, parinti, admiratori ai gimnasticii in general si ai gimnasticii romanesti in special.

    Ca la fiecare actiune de felul acesta, au fost sponsori ce isi vineau produsele, tricoruri, maruntisuri si bineinteles nelipsitele pizza, sucuri si dulciuri. Catalina si Loredana pentru mai bine de o ora au dat autografe pe tricouri, pe fotografii, si chiar direct pe mainile fanilor. Fetita Cristinei Bontas si alte fetite se mandreau cu autograful Catalinei pe bratul lor! Catalina s-a pozat cu toata lumea, lume multa care a stat la coada cu multa rabdare. Nu mi s-a parut deloc infumurata. A fost draguta cu toata lumea. Cand lumea s-a mai linistit, s-a asezat turceste pe jos si impreuna cu Loredana si alti apropiati ai lor a inceput sa manince pizza. Cand cineva a incercat sa o surprinda in fotografie muscand din felia de pizza, s-a uitat un pic mirata dar nu s-a ferit nu a comentat. Nu am observat nici o urma de vedetism in atitudinea ei.

    Ceva mai tarziu, in holul din fata salii de gimnastica incaltata in pantofi de sport, Catalina statea de vorba cu cineva. A fost chemata inauntru pentru interviul televiziunii locale. Si-a cerut scuze politicos si a intrat in sala. Dar nu oricum. La intrarea in sala unde toti intrasera incaltati in cizme si bocanci, Catalina si-a dat jos pantofii de sport. Am vazut in gestul ei respectul pentru covorul de la sol, grija pentru ceea ce inseamna gimnastica. M-a impresionat in mod placut.

  13. #97
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Multumesc mult pt povestire Tess. E placut sa aud asemenea lucruri despre Catalina, de la tine! Au circulat atatea zvonuri....

    Ponor este o gimnasta valoroasa! Va ramane pt totdeauna in istoria gimnasticii romanesti si mondiale

  14. #98
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    wow...o povestire special pt mine iti multumesc mult tess...sincer, pe mine nu m`a surprins atitudinea catalinei din ceea ce tu ai povestit pt ca eu niciodata n`am crezut zvonurile si numeroasele articole de prin ziare sau tot ce a criticat`o...eu stiu cum este catalina...n`am intalnit`o personal, din pacate (poate daca as intalni`o as fi cea mai fericita din lume, dar am avut placerea sa primesc un mesaj de la ea pe internet in care`mi spunea ca isi apreciaza mult fanii, ii iubeste si le multumeste pt toata sustinerea acordata...si mi`a mai zis ca increderea pe care o avem in ea o intareste, ii da forta sa mearga mai departe in ciuda atator critici la adresa ei...e o fata pur si simplu normala...aaaa.....si a mai zis ca ii este extrem de dor de gimnastica...dar ca nu se mai poate intoarce
    eu mereu am crezut in ea...si totusi, ca gimnasta, ramane una dintre cele mai talentate cel putin pt mine e cea mai buna, si`mi va ramane mereu in suflet
    inca o data, multumesc tess
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  15. #99
    :) innuendo's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Buzau
    Posts
    2,861
    Reputatie
    1
    da, draguta povestire, tess
    My only opponent is myself !

    ex-tRipLe aXeL

  16. #100
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Multumim, Tes, pentru ca ne-ai impartasit din aceasta experienta pe care ai avut-o Eiii, si cum o tineai in "buzunar"

  17. #101
    incepator annemary's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    am mai pus niste poze in albumul meu daca vrei cineva sa vada, dar sa nu rada

  18. #102
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Multumim...cu siguranta sunt niste amintiri frumoase!!!
    www.fangymnastics.com

  19. #103
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by annemary View Post
    am mai pus niste poze in albumul meu daca vrei cineva sa vada, dar sa nu rada
    Multumesc,Annemary.Nu e nimic de ris,sunt foarte dragute,pe mine ma induioseaza pozele cu tinere gimnaste,cind ma gindesc cit sunt de mindre pentru ca au reusit,cind vad ce tinuta frumoasa au ,nu pot decit sa ma bucur si sa le doresc tot binele din lume.

  20. #104
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by annemary View Post
    am mai pus niste poze in albumul meu daca vrei cineva sa vada, dar sa nu rada
    Nu am ras, dar am zimbit cu drag. Multumim. "Amintiri din tinerete" zici... dar asta se potriveste mai mult celor ce au astfel de amintiri alb-negru... Dar, fie asa cum vrei tu... "pe vremea ta" la concursuri tot impuse erau ca si acum? Daca ai citit ce ne povestea Mihaela si Mary si ceva din comentariile vis a vis de Larisa si Madalina din zilele trecute... Povesteste-ne cum erau exercitiile, te rog... Bineinteles daca iti face placere si daca ai timp.

  21. #105
    sport legend
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    689
    Reputatie
    1
    Annemary, frumoase poze...am si eu cateva ca ale tale dar mult mai putine deoarece eu am facut gimastica intre 86 si 92..nu prea avea cine sa imi faca poze pe atunci..frumos...sa ai grija de ele si felicitari !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •