Page 18 of 18 FirstFirst ... 8161718
Results 358 to 367 of 367

Thread: Noi - despre gimnastica...

  1. #358
    sport legend
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Am citit threadul asta in trecut. Imi place foarte tare, mai ales cand povestiti de perioada ante '89 sau de momentele pe care le-am trait si eu.

    Eu iubesc toate sporturile. Motivul pt care am devenit membru "exclusiv" pe gimnastica este atmosfera de aici.

    In 1999 am inceput sa ma uit la competitii. Acum imi dau seama ce noroc am avut, pt ca a fost un an foarte bun pt sport, si pre-olimpic. Mondialele de patinaj: campioni Yagudin, Butyrskaya, Petrova si Tikhonov, Krylova si Ovsianikov. Aici e o mica poveste, am reusit sa-mi conving prietena mea de joaca de atunci cu care urmaream competitia ca Maria Butyrskaya e vara mea pe filiera lui bunicu-meu. M-a crezut luni intregi, aveam discutii pe tema "ce mai face Maria", "cand vine Maria pe la Robanesti" (asta e satul in care locuiam). Ne-am suparat rau cand a aflat adevarul, dar i-a trecut si ne-am uitat la multe alte competitii impreuna. Mondialele de gimnastica. Iarasi, mare noroc sa fi trait perioada 1999-2001, cei mai de succes 3 ani din istoria gimnasticii??? Ma uitam la Raducan-Amanar-Olaru ca la Sfanta Treime. M-am suparat eu un pic pt ca Maria a luat AA-ul si nu Raducan, febletea mea. Atunci mi-am facut si primii "dusmani de moarte" : Khorkina, Prudonova, Zamolodchikova. Azi imi place mult de ele. Mondialele de handbal. Romania bate in sferturi Macedonia, cu marea Indira Kastratovic, genul de om care iti rezolva tot intr-o echipa, un fel Andreea Raducan circa 2001. Comenta Naum, ma zapacea cu pasi, fault, 2 min, atunci am invatat regulile. A urmat semifinala blestemata cu Franta, Aurelia Bradeanu bara in ultima secunda. Eram la bunica-mea si o vorba avea si ea "Stai cuminte sa nu te imbolnavesti". Eu urlam de necaz. Dupa ce m-am linistit am luat o hotarare: aveam sa devin handbalista pt a ma razbuna pe Franta. Echivalentul detestatei triplete rusesti de la gimnastica era: Nicolas, Pequeux si Lejeune. Finala mica a fost pierduta in prelungiri cu Austria. Atunci s-au pus "bazele" mentalitatii romanesti in handbal de dupa 2000, asta cu innecatu la mal. Am asistat la inceputurile Cristinei Varzaru, Stelutei Luca, Luminitei Hutupan, Carmen Amariei dar si la apogeul celor mai mari jucatoare ever Kastratovic, Fridrikas, Jurack, Grini, Leganger. Din 2000 am jucat handbal la echipa scolii pana am terminat liceul.

    Asta a fost 1999.

    Anul 2000 a fost apogeul, la podiumul 100% romanesc tot ca voi, venisem de la scoala, nu vazusem concursul, am ajuns la premiere. Am stat in picioare si am ascultat imnul plangand, Andreea mea iubita era deasupra lumii. Am toate articolele aparute in ziarul local atunci. A scos revista VIVA un supliment frumos cu performantele de la acea olimpiada, o imagine marcanta a fost cea a fetelor salutand publicul de pe podium cu buchetele de flori. A fost mai grandios spatiul de concurs decat la Atena, asa l-am perceput eu. Mi-a fost foarte greu sa trec peste Sydney si sa accept ca era nevoie de o noua generatie pt urmatorul ciclu olimpic. 2001 a fost placut pt ca o aveam inca pe Andreea, Gent mi s-a parut un cadru mult prea tern pt echipa noastra, cea mai buna din lume. Eu voiam sa ramana totul ca la Sydney, grandios. Atunci am mai trecut o inamica pe lista neagra: Ziganshiva.

    2002 a fost cel mai trist an. O Andreea cu probleme de greutate rateaza 360ul la barna, cred ca era in calificari. O vedeam ca nu era bine, dar ma rugam sa tina strans si mi s-a rupt sufletul cand a cazut. Atunci a fost jale, mai ales pt ca o vedeam pe Khorkina care mergea inainte.

    2003 a fost anul cand am reinceput sa ma uit la gimnastica fara regretul generatiei trecute. Chiar daca fetele noi nu erau perfecte ca Treimea de la Sydney, imi placea de ele ca erau foarte diferite ca stil, era eleganta Ponor, jucausa Munteanu, timida Rosu, energica Banut. In finala pe echipe pt mine era clar ca eram mai bune ca americancele, nicio emotie nu am avut la Atena, acolo chiar simteam aurul, nu ca al Sydney unde stiam ca multe depindeau de Khorkina.

    2004 Atena a fost ultima competitie urmarita inainte de Londra 2009 cu Ana Porgras. Atunci am ajuns la liceu si la oras nu prea vorbeau colegele mele de gimnastica. La tara, toata lumea era innebunita cand erau campionate.

    In 2009, minune. Mai urmaream rezultatele, dar nu si competitiile. Si din blog in blog am ajuns pe acest forum. Si voi vorbeati de Porgras, de Forminte, de niste junioare care vor fi WOW si despre ... The Secret of Deva. Dupa filmul ala, am zis ca de-ar avea junioarele astea un gram din vointa Ralucai, merita sa fie urmarite. Si ce surprize am avut!

    Ca sa inchei, nu m-am gandit niciodata la elemente, la dificultatea exercitiilor inainte sa ajung pe forum. Eu iubeam romancele pt ca in general erau singurele care nu cadeau. Si imi placea sa vad fetite de varsta mea deasupra lumii, bucuroase, cu medalii la gat. Era acelasi lucru cu a citi un basm sau cu a vedea un film frumos.

  2. #359
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Ce tare esti Anicia,cu verisoara ta patinatoare! Super imaginatie,bravo tie!

    Fetite cu medalii la git care stau deasupra lumii! ce frumos ai spus!

    Febletea ta,Andreea Raducan este foarte usor de iubit:frumoasa,inteligenta,modesta,sociabila,un bun model pentru orice copil.

  3. #360
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Foarte frumos....niste amintiri de nota 10!!! Multumim, Anicia!
    Mi-a placut si partea despre handbal!
    www.fangymnastics.com

  4. #361
    sport legend
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miafangina View Post
    Febletea ta,Andreea Raducan este foarte usor de iubit:frumoasa,inteligenta,modesta,sociabila,un bun model pentru orice copil.
    Asa e, si atunci n-aveam nicio informatie despre ea, dar se vedea pe chipul ei ca e deosebita.

    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Foarte frumos....niste amintiri de nota 10!!! Multumim, Anicia!
    Mi-a placut si partea despre handbal!
    Cu placere. Stiam eu ca se gasesc amatori si pt un mic off topic despre handbal. Cand ma intreaba cineva despre Romania prima data le zic de handbal si de gimnastica. Vor fi mereu legate pentru mine.

  5. #362
    junior
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    78
    Reputatie
    1
    Anicia, m-ai emotionat pana la lacrimi cu povestea ta.

    Referitor la Olimpiada de la Sydney si eu am in minte imaginea celor trei steaguri romanesti. Sosisem de la scoala, am deschis televizorul, am auzit imnul si am vazut steagurile. Nu-mi venea sa cred! Apoi le-am vazut si pe fete.
    Ce a urmat insa, nu prea vreau sa imi amintesc sau daca imi amintesc o fac cu strangere de inima. Inca ma mai doare! Imi amintesc ca in ziua finalelor de la barna si sol nu mi-a placut ceva in tonul d-lui Topescu. Nu aflasem nimic inainte, dar simteam ca ceva nu este in regula. Cand a evoluat Andreea parca nu era ea. Nu o recunosteam. Parea ca face totul automat si nu intelegeam ce s-a intamplat. Apoi am aflat. Eram trista, furioasa, dezamagita, certareata, iar cel pe care imi varsam toata supararea era sotul meu. Saracul, cred ca trait zile grele atunci!
    In 2001 eram insarcinata. Ma uitam la concurs, incercam sa fiu calma, dar pulsul meu era peste 100. Imi spuneam ca trebuie sa stau linistita pentru bebe, dar degeaba. Mi-am dorit tare mult ca Andreea sa demonstreze ca este cea mai buna. In concursul pe echipe, din punctul meu de vedere, medalia de aur i se datoreaza intr-o proportie foarte mare.

  6. #363
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    [QUOTE=Anicia Juliana;3608560]Am citit threadul asta in trecut. Imi place foarte tare, mai ales cand povestiti de perioada ante '89 sau de momentele pe care le-am trait si eu.

    .................................................. .................................................. .......

    trewbuie sa fii cooptata in PR revistei de gimnastica, ai un dar sa scrii foarte frumos si mai ales sa transmiti emotii.Felicitari!
    Exista unii oameni care reusesc sa aibe succes chiar si atunci cand nimeni nu crede in ei, dar niciodata
    nu va avea succes unul care nici el nu crede in el insusi.

  7. #364
    sport legend
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vera72 View Post
    In 2001 eram insarcinata. Ma uitam la concurs, incercam sa fiu calma, dar pulsul meu era peste 100. Imi spuneam ca trebuie sa stau linistita pentru bebe, dar degeaba. Mi-am dorit tare mult ca Andreea sa demonstreze ca este cea mai buna. In concursul pe echipe, din punctul meu de vedere, medalia de aur i se datoreaza intr-o proportie foarte mare.
    Stiti, atunci la AA, a prins o zi mai proasta ea, la toate aparatele a avut mici probleme. A ramas demna pe podium si nu a aratat pic de regret, de parca ne zicea "Azi nu se putea mai mult si trebuie sa va bucurati pentru acest bronz muncit." Si dupa aia ... 3 medalii pe aparate, 2 de aur. Cred ca si-a luat revansa.

  8. #365
    junior
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    78
    Reputatie
    1
    Si tot despre concursul aa de la Gent: a fost foarte mediatizat momentul de la paralele in care Svetlana Khorkina a ajutat-o pe Andreea sa isi pregateasca aparatul. Andreea a avut o evolutie mai putin reusita si in gluma cineva a spus ca acest lucru s-a datorat celei care ajutat-o la pregatirea aparatului!!!

  9. #366
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vera72 View Post
    Si tot despre concursul aa de la Gent: a fost foarte mediatizat momentul de la paralele in care Svetlana Khorkina a ajutat-o pe Andreea sa isi pregateasca aparatul. Andreea a avut o evolutie mai putin reusita si in gluma cineva a spus ca acest lucru s-a datorat celei care ajutat-o la pregatirea aparatului!!!
    Parca-mi amintesc ca se spunea si ca in momentul in care urcau pe podium sa se prezinte la arbitre,Svetlana era in urma Andreei si ar fi facut semnul crucii spre spatele ei,dar in sens invers....folclor,legenda,scoala de vrajitoare...fani pasionati de povesti,cu siguranta

  10. #367
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Abia acum am ajuns sa citesc aici... si m-a uns pe suflet povestea Aniciei dupa ziua de azi Multumesc. Am auzit vorbindu-se in multe parabole despre trio-ul olimpic romanesc de la Sydney dar cum le-ai numit tu, Sfinta Treime inca nu am auzit!

    Frumoase amintiri! Mi-am amintit si eu ca eram in concediu in vremea. Eram acasa la mama si urmaream impreuna concursul de AA, servindu-ne cafeaua. Mama avea ceva pe foc la bucatarie si nu se lasa dusa de linga televizor si tot intreba de ce se asteapta atit de mult pentru festivitatea de premiere. "Nu se asteptau mama, sa fie 3 romance pe podium si nu gasesc al treilea steag" i-am zis. Au gasit ei steagul dar au schimbat pe urma regulamentul de AA: in loc de 3 pe tara maxim 36 au venit cu 2 pe tara maxim 24. Eu sunt o nostalgica a regulamentului vechi cu echipa de 6+1 si a concursului ce avea exercitii impuse.
    Last edited by Tess_AN; 12th October 2011 at 06:26.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •