Results 1 to 14 of 14

Thread: Mergea/Tecau sau Pavel/Trifu? A fi sau a nu fi ... in Cupa Davis

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    incepator
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    13
    Reputatie
    1

    Mergea/Tecau sau Pavel/Trifu? A fi sau a nu fi ... in Cupa Davis

    Astazi se va anunta cuplul de jucatori care va juca meciul de dublu al Cupei Davis. (daca nu s-a anuntat deja...)
    Eu unul as merge pe mana lui Mergea / Tecau. In primul rand pentru ca Pavel joaca deja 2 meciuri si s-ar putea sa fie prea obosit pentru meciul de dublu. Sa nu uitam ca s-a intors de la Aus Open acum cateva zile si de atunci face antrenamente incontinuu.
    In al doilea rand, daca ne uitam inapoi peste anul 2003, observam ca Mergea / Tecau au un palmares considerabil mai mare de victorii in ATP fata de Pavel / Trifu: 16 - 1!!! Bine ei au jucat 19 meciuri fata de doar 3 ale seniorilor...
    Voi ce spuneti? Cine ar trebui sa joace?

  2. #2
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    pai s-a hotarat deja. Sa tinem pumnii cuplului Pavel/Trifu!
    ...always look on the bright side of life...

  3. #3
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Si uite asa le dam in cap celor tineri...Asa cum elvetienii dau credit generatiei tinere la dublu , noi mergem inca pe mana perechii Pavel-Trifucare au cam dat-o-*n bara in meciurile decisive. Dupa victoria de efect in fata Ecudorului , perechea Tecau-Mergea in mod normal era favorita avand si un atu moral! Sper sa fie o decizie castigatoare pt noi alegerea "Pavel-Trifu"

  4. #4
    incepator
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    13
    Reputatie
    1
    Si dupa cum am avzut cu totzii azi...

  5. #5
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Chiar ! Cum s-a ajuns la PAVEL-TRIFU ?
    Trifu e pe undeva la nr. 750 mondial, la dublu !

    Nimic de zis ! Dupa scor (am urmarit pe INTERNET) cred ca merita toata admiratia !
    Dar voi spuneti ca MERGEA-TECAU au jucat bine cu ECUADOR !

    S-a vrut totusi un PAVEL in teren ?!

  6. #6
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1
    Nu Ricky, Pavel se crede rege al tenisului. O fi cel mai valoros jucator roman dupa Nastase si Tiriac , dar asta nu-i da dreptul sa inlature copiii care au castigat barajul in conditiile acelea binecunoscute.....
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  7. #7
    junior Totti's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    87
    Reputatie
    1
    'Dacă ar fi să aleg, tot Pavel-Trifu ar juca la dublu'
    Căpitanul nejucător al echipei de Cupa Davis, Florin Segărceanu, a declarat, duminică, la finalul partidei cîstigate de Victor Hănescu în fata lui Stanislas Wawrinka, scor 6-3, 6-7, 6-3, că, dacă ar putea-o lua de la început, i-ar alege tot pe Pavel si Trifu pentru a forma echipa de dublu a României.
    [B]"Adevarata valoare se recunoaste doar atunci cand toti imbecilii se unesc impotriva ta"[/B]

    Manager of [B]Night_Knights [/B] VI.432

  8. #8
    junior Totti's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    87
    Reputatie
    1
    "Întîlnirea cu Elvetia s-a pierdut la dublu. Chiar dacă ne mai gîndeam la o minune, eram constienti că Federer va fi greu de învins la simplu. Toate sperantele s-au risipit după meciul de dublu, unde Elvetia a avut sansă. Dacă norocul ar fi fost de partea noastră, am fi putut cîstiga dublul, si altfel ar fi stat lucrurile azi. Dacă as lua-o de la început, pentru următoarele cinci meciuri tot Pavel si Trifu ar juca la dublu si, probabil, abia a sasea oară as încerca cu tinerii Florin Mergea si Horia Tecău", a spus Segărceanu.
    [B]"Adevarata valoare se recunoaste doar atunci cand toti imbecilii se unesc impotriva ta"[/B]

    Manager of [B]Night_Knights [/B] VI.432

  9. #9
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Totti
    "Întîlnirea cu Elvetia s-a pierdut la dublu. Chiar dacă ne mai gîndeam la o minune, eram constienti că Federer va fi greu de învins la simplu. Toate sperantele s-au risipit după meciul de dublu, unde Elvetia a avut sansă. Dacă norocul ar fi fost de partea noastră, am fi putut cîstiga dublul, si altfel ar fi stat lucrurile azi. Dacă as lua-o de la început, pentru următoarele cinci meciuri tot Pavel si Trifu ar juca la dublu si, probabil, abia a sasea oară as încerca cu tinerii Florin Mergea si Horia Tecău", a spus Segărceanu.
    Voi va dati seama ? Oamenii astia sunt niste profesionisti in tenis si tot nu si-au dat seama ca tenisul nu e un sport de noroc sau de zaruri! Incredibila declaratia lui Segarceanu ! Cred ca nici celor doi (Nastase si Tiriac) nu le vine sa creada ce a scos asta din gura! Afara din tenis Mister Segarceanu! Incearca la cazinouri !

  10. #10
    junior Totti's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    87
    Reputatie
    1
    hmm
    cam dur ... :p
    [B]"Adevarata valoare se recunoaste doar atunci cand toti imbecilii se unesc impotriva ta"[/B]

    Manager of [B]Night_Knights [/B] VI.432

  11. #11
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1

    Smile

    Quote Originally Posted by Totti
    hmm
    cam dur ... :p
    nu neaparat dur dar trebuie sa tinem cont de faptul ca Segarceanu are totusi o vasta experienta ca si jucator/antrenor de tenis in cupa Davis !

    am inteles ca decizia a fost luata in conditiile in care rezultatul dintre seniori si juniori in saptamana meciului a fost de 2 la 0 pentru seniori. faptul ca echipa juniorilor a avut rezultate bune in competitia juniorilor asta nu inseamna ca va fi la fel si in cea seniorilor;

    Targujianul Mergea (ca si mine dealtfel) declara ca echipa juniorilor ar fi avut mai multe sanse din cauza ca ei joaca imprevizibil de la meci la meci dar parerea mea e ca intr-un astfel de meci conteaza f. mult experienta acumulata in competitie !

    pare sa ma contrazica rezultatul lor din meciul cu Ecuadorul dar sper sa ma contrazica in continuare si ei sa ne reprezinte cu succes in competitiile internationale; le urez mult succes
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  12. #12
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bog_tom
    am inteles ca decizia a fost luata in conditiile in care rezultatul dintre seniori si juniori in saptamana meciului a fost de 2 la 0 pentru seniori. faptul ca echipa juniorilor a avut rezultate bune in competitia juniorilor asta nu inseamna ca va fi la fel si in cea seniorilor;
    decizia a fost luata de Pavel care a tinut mortzis sa joace si dublu ! restul imi par speculatii !
    Last edited by bog_tom; 16th February 2004 at 13:37.

  13. #13
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    nu excludem nici aceasta posibilitate dar oricum a fost o alegere grea mai ales ca asa cum am mai spus in meciurile directe din sapt. respectiva victoria a revenit de 2x cuplului Pavel-Trifu ...
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  14. #14
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Dupa ultima partida a Romaniei cu Franta , clar Mergea si Tecau pt 10 ani de acum inainte clar tr sa mergem pe mana acestor baieti

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •