View Poll Results: Cine?

Voters
8. You may not vote on this poll
  • A.F.A.R- Prunea se lupta pt drepturile fotbalistilor

    4 50.00%
  • A.F.R- Prezinta mai multa credibilitate

    0 0%
  • Nici una nu apara intersele jucatorilor,e doar politica

    4 50.00%
Results 1 to 7 of 7

Thread: AFAN,AFR?..Si cine se mai gandeste la jucatori?

  1. #1
    X
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    London
    Posts
    1,063
    Reputatie
    1

    AFAN,AFR?..Si cine se mai gandeste la jucatori?

    Probabil ati citit stirile despre Prunea & co(AFAN) si declaratiile antrenorilor de la Nationala de tineret Nicolae Manea sau Viorel Hizo.

    Se spunea in stire ca A.F.A.N(Asociatia Fotbalistilor Amatori si Non-Amatori-cred ca asa e numele corect)obtine 3% din contractele fotbalistilor inscrisi in asociatie.
    Avand in vedere situatia jucatorilor romani sau straini din Divizia A ,care mai tot timpul se lupta pt drepturile lor salariale cu patronii cluburilor,mi se pare nejustificati acei 3%.Din cate stiu n-am auzit (in afara de protestul de anul trecut)ca A.F.A.N sa fi fact ceva pt jucatori
    Iar despre A.F.R. nici atat...

    Stiu doar ca in majoritatea conflictelor jucatori sunt sustinuti doar de impresari.
    Cine are dreptate???

    P.S. Daca gresesc corectati-ma sau lamuriti-ma!

  2. #2
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    AFR din cate stiu eu este sustinuta si de impresari si de conducatori de cluburi, sef e Nicu Gheara si asta spune tot.
    AFAN este aproape inexistenta, caricatura care se cheama presedinte (A. Radulescu) nu este in stare de nimic.
    In principiu sindicalizarea sportului mi se pare aiurea, fiecare jucator trateaza separat contractul, alaturi de impresar, avocat sau ce mai are, obtine conditii individualizate de munca. Un sindicat are rol in principiu de a negocia contractul colectiv de munca (aici au mai sustinut sau aplanat niste proteste cele doua sindicate) si conditiile de munca (n-am auzit de meetinguri pentru reabilitarea suprafetelor de joc).
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  3. #3
    CAINE ROSU Red Heat's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Bucharest
    Posts
    758
    Reputatie
    1
    Mie mi se par cele doua organizatii niste caricaturi sau tentative de sindicate. Noi romanii nu stim prea bine cu se mananca activitatea asta zisa sindicalism. Radulescu ala nu stie sa lege doua vorbe, Prunea (cu tot respectul pentru ce a facut ca jucator) vorbeste mult si prost. In partea cealalta e Gheara, care stie toata lumea ce mafiot e. In occident sindicatele sunt niste structuri bine organizate cu forta care se pot impune si care, prin urmare, pot apara drepturile jucatorilor. Liderul de sindicat este de mult o meserie ca oricare alta. Poti alege un lider exact cum iti alegi o firma de avocatura sa te reprezinte, adica niste profesionisti. La noi facem ceva doar sa spunem ca exista, si la fel ca si parlament (unde intalnesti fel de fel de fosile vii sau specimene care abia pot sa exprime cateva cuvinte ce nu neaparat pot forma o propozitie coerenta) habar nu avem pe cine punem in fruntea unei organizatii, si asta pentru ca mai putin conteaza ca respectivul sa-si faca treaba ci doar ce profit iese din asta...
    [B][COLOR=Red]Fie vreme buna, fie vreme rea,
    caini pana la moarte si dincolo de ea[/COLOR][/B]

  4. #4
    sport legend Kidu's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Arad
    Posts
    663
    Reputatie
    1
    EU am optat pt A.F.A.N. Cel putzin mie Prunea&Co mi se mare mai credibil decat Nicu Gheara si acolitii sai.
    Semper Fidelis

  5. #5
    sport legend Kidu's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Arad
    Posts
    663
    Reputatie
    1
    mi se pare... Scuze.
    Semper Fidelis

  6. #6
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    si eu tot AFAN am votat. sunt mai cr5edibili desi in Romania nimic nu e ce pare-a fi. dar decit gheara si ai lui...

  7. #7
    X
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    London
    Posts
    1,063
    Reputatie
    1
    Eu incep sa traiesc cu impresia ca nici una....doar familia si prietenii se mai gandesc la jucatori si vreun impresar cand e vb de scos bani.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •