Despre fotbalul romanesc,ma refer la nivel de cluburi si echipa nationala, nu pot sa zic decat ca a ajuns intr-o situatie foarte grea din care nu stiu daca vom reusi sa mai scoatem capul prea curand,desi eu sunt de felul meu foarte optimist(sau poate visator) si sper ca vom razbi din "mocirla" asta.Vad ca se tot vehiculeaza la acest inceput de an in perspectiva viitoarei campanii de calificare pentru Campionatul Mondial din 2006 schimbarea antrenorului Anghel Iordanescu de la echipa nationala.

Nu cred ca daca ar fi schimbat antrenorul,chiar si cu Mircea Lucescu pe care il apreciez foarte mult pentru tot ce a facut in cariera lui si consider ca el este cel mai bun antrenor roman din toate timpurile,s-ar rezolva toate problemele echipei nationale si a fotbalului romanesc.

Eu vad problema altfel,cred ca tot sistemul trebuie "luat la bani marunti",pentru ca nu numai antrenorul este vinovat.Pentru ca un angrenaj sa functioneze bine ar trebui ca toate piesele sa functioneze la fel,ori aici mai multe piese din angrenaj sau uzat din diferite motive.

Mereu cand am avut cate un esec la nivelul echipelor de fotbal am dat vina pe orice:teren,arbitri,vreme,ghinion,spectatori si multe altele unele de domeniul filmelor SF dar niciodata nu ne-am uitat in curtea noastra,nu am vazut "gunoiul din ochiul nostru".

Sa vedem unele cauze din punctul meu de vedere care au dus la esecuri la nivelul echipei nationale:
Echipa:la aproape fiecare meci ne faceam probleme ca nu avem jucatori care sa acopere unele posturi din diferite motive:ca nu le-a dat drumul de la club,ca sunt accidentati...si de aici ajungem la echipele de club si la impresari:cum apare cate un jucator de perspectiva care joaca cateva meciuri,inscrie cateva goluri,apare si ISM-ul lui Giovani Becali,acum al lui Victor Becali si Popescu si il trimite afara din tara pe cateva sute de mii de $,in cel mai bun caz 2-3 milioane,si astfel la 18-19 ani un jucator care este inca intr-un proces de instruire,educatie si crestere ajunge intr-o lume poate prea mare pentru el si se pierde,putine cazuri de la noi au ramas cu capul pe umeri cand au ajuns in alte campionate.

Din cauza acestei grabe de a pleca in alte campionate multi jucatori care erau de perspectiva pentru fotbalul romanesc nu s-au adaptat si au disparut din peisajul echipei nationale si ca exemple avem:Catalin Munteanu,Laurentiu Rosu,Laurentiu Reghecampf,Lucian Marinescu,Ionut Lutu,Lucian Sanmartean,Gabi Popescu,Sabin Ilie,Marius Niculaie si multi altii care au fost inzestrati cu talent si si-au batut joc.Urmeaza acum Ianis Zicu care dupa cat tamtam s-a facut cred ca nu va iesi nici o branza.El se vede direct Hagi,dar mai are mult de mancat si alergat ca sa ajunga macar la 25% din ce a facut Hagi.

Presedintii si patronii de cluburi sunt si ei vinovati pentru ca nu i-au tinut mai mult timp la club pentru ca antrenorii sa poata sa faca echipe omogene,competitive pe plan national si international.Echipele din provincie sunt obligate sa vanda jucatori la echipele din Bucuresti iar acestea ii vand apoi afara pe sume foarte mici in comparatie cu ce se invarte in fotbalul european.
Gigi Becali mi se pare un patron care chiar vrea sa faca ceva bun.Am vazut ca cere pe Radoi 8 mil $,foarte bine dupa parerea mea,iar pe Raducanu l-a dat cu 1.3 mil$ ce mi se pare o suma buna ptr varsta lui.
Deasemenea ii consider vinovati pentru aceasta situatie si pe Mircea Sandu care tine de scaunul de presedinte cu dintii si pe Mitica Dragomir care desi este un tip simpatic a facut si cred ca face in continuare multe lucruri necurate la conducere.Si nu in ultimul rand si jucatorii care probabil ca nu se conecteaza asa cum trebuie in atmosfera unui meci si probabil ca de asta au si evolutii slabe.

In concluzie tot fotbalul romanesc este bolnav incepand cu Presedintele FRF,Vicepresedintii,Presedintele Ligii,Impresarii care nu-si urmaresc decat interesul personal,Patronii si Presedintii de cluburi,Antrenorii ecipei nationale si de cluburi si jucatorii,astea-s piesele stricate din angrenaj.Si cred ca degeaba asteptam "generatia de aur" sa vina sa salveze fotbalul romanesc,caci probabil nu se va intampla asta si probabil mocirla ii va atrage si pe ei, daca nu s-a intamplat inca.

Cu respect un jurnalist pentru o zi suporter al nationalei si fotbalului romanesc.raduia82