Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 28

Thread: S-a incheiat: Etapa 4, intre 2 si 8 feb.

  1. #1
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1

    PARTICIPA ACUM: Etapa 4, intre 2 si 8 feb.

    Intre zilele de luni 2 si 8 februarie 2004 se desfasoara a patra etapa a concursului cu premii organizat de compania Artimex si ziarul electronic de sport OnlineSport. Pentru a participa va rugam sa cititi inainte regulamentul concursului.. Pentru a putea intra in concurs trebuie in primul rand sa fiti utilizator inregistrat pe forumul OnlineSport.

    --------------------------------------------

    Iata mai jos cele doua probe ale Etapei 4:

    CONCURS: Etapa 4, 2-8 februarie 2004

    1. Tema saptamanii: Care este jucatorul echipei nationale care iti place in mod deosebit si de ce? (poate fi si un jucator care nu mai activeaza)
    Rapunsurile la tema saptamanii trebuie scrise pe forum, in cadrul acestei etape de concurs.

    2. Intrebarea saptamanii: Cand va juca echipa nationala a Romaniei primul meci contra Olandei, in preliminariile Cupei Mondiale 2006? (data exacta)
    Va rugam sa trimiteti raspunsul la intrebarea saptamanii la adresa de e-mail contact@onlinesport.ro, cu mentiunea "concurs - etapa 4".

    --------------------------------------------

    Pentru orice problema sau nelamurire legate de concurs, va rugam sa scrieti aici.

    Participati si castigati premiile oferite saptamanal de ARTIMEX .

    Mai multe detalii despre toate produsele firmei Artimex, puteti gasi la adresa de internet www.artimex.ro.

    Artimex si OnlineSport va doresc succes!

  2. #2
    "The Doctor" DRAGOS's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    In inima fotbalului
    Posts
    2,004
    Reputatie
    1
    MUTU- cand te referi la acest jucator spui aproape totul despre actuala echipa nationala; avand in vedere la ce echipa evolueaza si ce drum a parcurs pana aici si faptul ca a reusit sa traga alt jucator pe urmele sale (Zicu) ma face sa cred ca e cel mai bun (in toate sensurile) din echipa nationala a Romaniei.
    Insa am putut observa in meciurile din prelimiariile EURO 2004 si in amicalurile de dupa aceste preliminarii ca si campionatul nostru are o multime de jucatori de valoare care pot evolua in echipa nationala: Radoi, Soava, Iencsi, Oprita, Dica, Rada, Plesan, Cristea, Marica si I.Stancu (ultimii doi debutanti in amicalul cu Italia).
    FORZA CEAHLĂUL!!!!!!! FORZA BIANCONERI!!! FORZA JUVENTUS TORINO 4 EVER!!!!!!

  3. #3
    CAINE ROSU Red Heat's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Bucharest
    Posts
    758
    Reputatie
    1
    Pentru mine cel mai mare jucator pe care l-a avut echipa nationala este Hagi. Regele a fost si este jucatorul care probabil va fi greu de egalat si ca joc si ca mentalitate de invingator.
    [B][COLOR=Red]Fie vreme buna, fie vreme rea,
    caini pana la moarte si dincolo de ea[/COLOR][/B]

  4. #4
    incepator
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    galati
    Posts
    28
    Reputatie
    1
    Cred ca pentru toti romanii,nu numai pentru mine cel mai placut si mai bun jucator din istoria echipei nationale a fost "Regele" Gheorghe Hagi care a adus multa bucurie in sufletele romanilor alaturi de colegii sai de echipa in anii 90.De jucatori ca el ar avea nevoie Romania.Hai Romania!

  5. #5
    incepator
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    DORINEL MUNTEANU-cred ca este unul din jucatorii cei mai buni ai echipei nationale.Nu o fi el cel mai tehnic dar imi place in special ca "pune osul la munca" si trage tare pentru echipa chiar si la varsta inaintata pe care o are.Cred ca este un exemplu pentru toti jucatorii tineri si s-a vazut ca este un jucator de valoare care a plans pentru echipa nationala dupa meciul cu danemarca si asta a emotionat pe toti suporterii adevarati ai echipei nationale.
    ROMANIA CAMPIOANA MONDIALA IN 2006!(speranta moare ultima)!

  6. #6
    XU bdl's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Oradea
    Posts
    111
    Reputatie
    1
    Jucatorul care imi place cel mai mult de la nationala este Dorinel Munteanu. Este un jucator de baza al nationalei, are 119 selectii la nationala, si a ajutat la multe calificari ale nationalei (WC 98', EURO 2000, etc) dar a fost si "martor" la campaniile de calificare pe care, din pacate, le-am ratat (WC 2002, EURO 2004). M-au impresionat lacrimile lui dupa meciul cu Danemarca, care probabil i-au impresionat pe fiecare suporter. Este un jucator care munceste mult si dupa cum a zis dupa ratarea calificarii, totul trebuie luat de la capat. Asta este si kestia care imi place mult la el ... munceste mult, poate cat alti 2 mai tineri.

  7. #7
    incepator
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ploiesti
    Posts
    20
    Reputatie
    1

    Mutu

    Mutu - e un jucator care sper sa-i calce pe urma lui Hagi si sa faca din echipa nationala o echipa competitiva. Are multa pofta de joc, munceste suficient de mult, dupa parerea mea, dovada ca face fata unor campionate destul de diferite (Italia si Anglia).Sa-l fereasca domnu de accidentari si in rest e bine.
    by wallabies

  8. #8
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Jucatorul meu preferat de la nationala este Bogdan Lobont , un portar de mare calibru. Sper sa prinda si el un campionat mondial si sa se remarce la acest foarte inalt nivel.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  9. #9
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Desigur ca Gheorghe Hagi e jucatorul care m-a impresionat cel mai mult in tricoul echipei nationale. E drept ca intreaga echipa juca pentru el, dar si el avea niste sclipiri de geniu ce puteau decide meciul.

  10. #10
    junior smg's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Chemnitz.De
    Posts
    134
    Reputatie
    1

    Lupescu

    mie mi-a placut foarte mult Lupescu.. nu stiu de ce, spectaculos nu era, liderul echipei iar nu, goluri mai foarte rar... da' parca era cel mai serios din generatia aurita
    iar cele 2 goluri din schema cu Lacatus ar trebui sa-i inspire pe cei de-acum..
    ~~~+++~~~+++~~~+++~~~+++~~~
    nici o faptă bună nu rămâne nepedepsită...
    ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Hagi...trecutul
    Mutu...prezentul
    Keseru...viitorul

    Acestia sunt preferatii mei. Fiecare are ceva special care pe mine unul ma face sa il declar favorit. De aceea i-am scris pe toti 3.

  12. #12
    incepator
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    13
    Reputatie
    1
    Fara indoiala, Hagi este cel mai bun jucator de fotbal pana in prezent. A contribuit la marile succese ale nationalei, ne-a facut sa fim mandri ca suntem romani. Este un adevarat ambasador al Romaniei in alte tari si isi merita cu prisosinta toate laudele aduse la adresa lui.
    Hagi va ramane pentru totdeauna in inima iubitorilor de fotbal!!!

  13. #13
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0

    Mutu

    Mutu , pentru ca e luptator , pentru ca isi da sufletul pentru echipa , este altruist si apoi are tehnica , gandire tactica si pase de maestru. Ca nu degeaba e argesan si vine din Tara lui Dobrin maestrul tehnic al fotbalului romanesc din toate timpurile!!! Si era sa uit : " Si eu sint tot argesan!!" Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  14. #14
    incepator
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    6
    Reputatie
    1
    Da mie i-mi place de Adrian Ilie, de driblingurile si mai ales de loburile sale extraordinare.
    Pacat ca a avut multe accidentari dar sper ca acum sa-si revina la forma care la consacrat ca "Cobra din Carpati".

  15. #15
    incepator
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Dorinel Munteanu. A fost intotdeauna cel mai muncitor jucator al echipei nationale.
    A jucat 119 meciuri la echipa nationala dintre care 117 ca titular. Nu stiu cine se mai poate lauda cu asemenea performanta.A jucat timp de mai multi ani in campionatul german, care chiar daca mie unul, nu-mi place foarte mult, spune multe despre seriozitatea lui Dorinel. A avut curajul ca la final de cariera sa vina din nou in "mocirla" din Romania si sunt convins ca inca nu si-a spus ultimul cuvant in fotbalul de inalta performanta. Tinerii fotbalisti romani, ar trebui sa urmeze exemplul lui Dorinel, in asa fel incat in ziare sa apara mai multe informatii legate de performantele lor sportive, decit can-canuri legate de ultimele lor cuceriri sau de noile lor tatuaje.

  16. #16
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Ilie Balaci.
    Minunea blonda nu are termeni de comparatie...eu zic ca el este cel mai bun fotbalist roman al tuturor timpurilor, peste Hagi, desi nu l-am vazut niciodata jucand live, l-am vazut pe casete video, talentul sau era imens, incanta publicul fierbinte al Olteniei, ajutand U Craiova sa fie prima echipa romaneasca de fotbal care a deschis drumul echipelor romanesti in Europa!
    Din pacate, si-a incheiat prematur cariera, daca juca mai mult, il intrecea cu siguranta pe Hagi la performante!
    Multumim pentru tot Ilie si sper sa te vedem in curand, din nou alaturi de clubul alb-albastru!
    Forza Stiinta!
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  17. #17
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Dorinel Munteanu... ultimul reprezentant al generatiei de aur. Remarcat prin munca si sufletul pe care le depun in teren. Nu toti pot fi genii, dar Dorinel compenseaza lipsa de tehnicitate si viteza printr-o vointa si o putere de munca extraordinara. Dorinel nu o sa ramana o legenda, ca Dobrin sau Hagi, dar reprezinta prototipul jucatorului fara de care nu se poate face nimic. In oceanul de indolenta de acum, Dorinel este un exemplu privind modul in care ar trebui sa fie orice jucator de fotbal.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  18. #18
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Hagi fara indoiala. Este adevarat ca a avut in preajma oameni de maxima valoare in fotbalul romanesc, dar el a dat acea stralucire fara de care ne-ar fi fost mult mai greu.

  19. #19
    Fallen Angel Pancone's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    786
    Reputatie
    1

    Giussy Baratki, "minunea blonda"

    1930 a fost declarat cel mai bun mijlocas din Europa. A activat pe toate posturile, inclusiv pe cel de portar. A imbracat cu aceeasi daruire tricourile a doua selectioate nationale, a Romaniei si a Ungariei, demonstrand ca fotbalul poate fi o punte a prieteniei. A fost, deci, un jucator emblematic pentru Rapidul interbelic. S-a nascut la Oradea, la14 mai 1910. A inceput fotbalul la OSK, echipa cartierului orasului. Dupa o ascensiune fulgeratoare, trece pe la cluburile oradene Staruinta si CAG. Pleaca in Ungaria pentru a activa la Hungaria Budapesta, de unde va reveni in orasul natal, la Crisana. Din 1936, cel care a fost supranumit "minunea blonda", a ajuns in potcoava Giulestiului jucand la Rapid pana in 1944. Intr-un meci impotriva Spaniei se remarca aparand buturile nationalei maghiare. In nationala Romaniei a jucat de 20 de ori inscriind 14 goluri, iar in cea a Ungariei de 8 ori. In campionatul Diviziei A figureaza cu un numar de 100 de goluri marcate si a participat la editia din 1938 a Campionatului mondial din Franta. S-a stins din viata in 1962.
    Rapidistii au facut cunostina cu Baratki in 1936, la Oradea, cand respectivul le inscria un gol de la 40 de metri. Cei care au prins acele timpuri nu pot uita maiestria loviturilor libere de la mare distanta, pe care Baratki le transforma cu o uimitoare precizie in goluri de o rara frumusete. Sau de un meci la Cluj, contra Universitatii. Atunci, la pauza, sepcile rosii conduceau cu 2-0. In vestiar, Giussy a promis ca in zece minute va fi restabilita egalitatea In partea secunda a intalnirii, Baratki a pasat la primul gob al Rapidului si l-a inscris pe cel al egalarii. Trecusera noua minute! Intr-o semifinala de Cupa cu Venusul, presedintele Rapidului, Alfred Fulga, i-a promis lui Baratki dezlegarea pentru francezii de la Olimpique Lille daca se vor califica si va juca bine. Dupa o partida senzationala, reusita de minunea blonda, acelasi presedinte a facut o criza de nervi jurand ca nu va da niciodata drumul unui asemenea jucator.
    Inaintea unei semifinale, contra Venusului (un fel de Dinamo al perioadei interbelice), Baratki, alaturi de Vintila, Auer si Rafinschi a fost arestat din ordinul prefectului Gabriel Marinescu, presedinte de onoare la Venus, pentru ca a eliminat echipa condusa de acesta. Partida s-a rejucat la cererea Rapiodului, iar Baratki si Auer au promis ca vor marca fiecare cate doua goluri. Partida s-a incheiat cu scorul de 4-2 pentru Rapid, prin golurile inscrise de cei doi, iar Marinescu a cerut postul de presedinte de onoare al formatiei din Giulesti.

    PS : toate aceste informatii mi-au fost oferite de catre bunicul meu si de cartea lui Ioan Chirila-"Glasul Rotilor de tren".
    Noi am vazut mai multe apusuri de soare decat rasarituri, dar bezna deplina n-a fost niciodata !
    [COLOR=DarkRed][SIZE=2]RAPID -UNICA IUBIRE[/SIZE][/COLOR]

  20. #20
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Post Gheorghe Hagi

    Ghe. Hagi este jucatorul meu preferat de fotbal. Motivele sunt evidente: jucator de geniu, Capitanul Nationalei, sufletul echipei. Hagi reprezinta (pentru mine) incununarea tuturor calitatilor ideale pentru un fotbalist. Nu voi uita niciodata meciul sau de retragere si, sper ca intr-o zi, sa-l intalnesc in persoana.

  21. #21
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Pai ca sa zic cred ca cel mai bun jucator si preferatul meu este Dobrin. Pasele si fentele care le facea erau de neegalat chiar si de catre Hagi care bine a jucat ceva mai tarziu. Deci Dobrin e peste Hagi

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •