Nastia si-a sarbatorit ieri ziua de nastere (18 ani). A declarat pentru intlgymnast.com ca nu vede niciun motiv pentru care s-ar retrage dupa olimpiada de la Beijing.

"Ma concentrez cu adevarat pentru anul ce vine si nu ma gandesc sa ma retrag, nu imi imaginez viata fara gimnastica si as vrea sa continui atata timp cat ma va tine fizicul”.

In 2005 la Mondialele de la Melbourne a fost la egalitate cu Chellsie Memmel pntru titlul la individual compus, dar 0.01 puncte le-a diferential. In 2007 la Stttgart a fost in lupta pentru o medalie individual, dar ratarea de la barna a trimis-o pe locul 5. Tot in 2007 argintul obtinut la paralele, in urma Kseniei Semenova a iscat destule controverse.

“Da am trecut prin perioade dificile, dar fara acestea si fara accidentari nu as mai fi fost astazi aici”

De-a lingul carierei, Nastia a castigat 9 medalii mondiale, egaland-o pe Shannon Miller. Palmaresul ei mondial include:
- 4 medalii de aur ( paralele si barna -2005, echipa si barna-2007)
- 5 medalii de argint ( individual si sol – 2005, echipa si paralele – 2006, paralele-2007)
“Inima mea este dedicata sportului mai mult ca oricand si pur si simplu ador ceea ce fac, simt ca am muncit atat de mult si pentru multa vreme si ca sa ma opresc la anul mi s-ar parea ciudat” a spus Liukin