Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 64 to 84 of 133

Thread: Ski Alpin 2007-2008

  1. #64
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Jean Baptiste Grange (FRA) a castigat supercombinata de la Wengen devansandu-i pe Daniel Albrecht (SUI) si Bode Miller (USA). Tot la Wengen maine va avea loc un concurs de slalom iar duminica cea mai lunga si ce in opinia mea cea mai frumoasa coborare

  2. #65
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Se pare ca Jean Baptiste Grange si-a dat...drumul in sezonul asta. Ma bucur pentru echipa alpina a Frantei.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  3. #66
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Am vazut si eu aproape tot concursul de astazi,dar nu mi-a placut ca la coborire s-a putut urmari doar o parte a traseului.

    Sper ca duminica vom putea vedea mult mai mult.

  4. #67
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miafangina View Post
    Am vazut si eu aproape tot concursul de astazi,dar nu mi-a placut ca la coborire s-a putut urmari doar o parte a traseului.

    Sper ca duminica vom putea vedea mult mai mult.
    Coborarea e pe Eurosport2

  5. #68
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Coborarea e pe Eurosport2
    Deci e clar cit voi vedea eu.

  6. #69
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miafangina View Post
    Deci e clar cit voi vedea eu.
    Si eu

    Daca se desfusura cum era prevazuta initial coborarea adica sambata era pe Eurosport. Dar FIS-ul a schimbat programul din cazua prognozei meteo

  7. #70
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Dubla pentru Grange la Wengen. Francezul a castigat slalomul devansandu-i pe suedezul Bygmark si americanul Ligety. Primul austriac pe locul 9

  8. #71
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Thumbs up

    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Dubla pentru Grange la Wengen. Francezul a castigat slalomul devansandu-i pe suedezul Bygmark si americanul Ligety. Primul austriac pe locul 9
    In prezent Grange se afla pe locul 5 in clasamentul general, cu 456 puncte, chiar daca participa la doar 2 probe, slalom si combinata, probe la care si conduce. Miki Walchoffer a coborat pe locul 9, cu 298 de puncte, chiar daca e primul la coborare
    La varf conduce Raich (690p.), urmat de Daniel Albrecht si Didier Cuche
    La feminin lider este austriaca Nicole Hosp (599p.), urmata de Maria Riesch (538p.) si Lindsey Vonn (524p.). Pe locul 4 Denise Karbon, lidera probei de Slalom urias. Ce credeti, mai are sanse Anja Paerson (locul 8, 470 puncte) sa ajunga pe primele 3 locuri?

  9. #72
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    In prezent Grange se afla pe locul 5 in clasamentul general, cu 456 puncte, chiar daca participa la doar 2 probe, slalom si combinata, probe la care si conduce. Miki Walchoffer a coborat pe locul 9, cu 298 de puncte, chiar daca e primul la coborare
    La varf conduce Raich (690p.), urmat de Daniel Albrecht si Didier Cuche
    La feminin lider este austriaca Nicole Hosp (599p.), urmata de Maria Riesch (538p.) si Lindsey Vonn (524p.). Pe locul 4 Denise Karbon, lidera probei de Slalom urias. Ce credeti, mai are sanse Anja Paerson (locul 8, 470 puncte) sa ajunga pe primele 3 locuri?
    Nu e anul lui Paerson, n-are sanse mari

  10. #73
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Post

    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Nu e anul lui Paerson, n-are sanse mari
    Crezi? Pai mai sunt 2 luni pana la incheierea campionatului, adica 8-9 saptamani si cel putin tot atatea concursuri/etape. Nu-i exclus nici ca Vonn sau celelalte cu mai putina experienta s-o dea in bara, s-au mai vazut destule sezoane in care titlul a fost luat pe final de sportivi de pe locul 2 sau 3 la care nu te mai asteptai sa aiba vreo sansa, fie pentru ca liderul nu a participat la anumite probe la care ceilalti participau, fie din cauza ca s-a clasat mult mai slab in ultimele concursuri, innecandu-se ca tiganul la mai tocmai cand nu trebuia.
    Eu cred totusi ca experienta lui Paerson isi va spune cuvantul

  11. #74
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Victorie pentru Bode Miller in coborarea de la Wengen

  12. #75
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    RAICH Benjamin AUT 690
    MILLER Bode USA 611
    CUCHE Didier SUI 605

    lupta stransa pentru CM

    la feminin Hosp s-a distantat

  13. #76
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Pacat ca nu a fost transmisa cursa pe Eurosport, este cobararea mea preferata din tot sezonul, pacat ca nu am vazut-o.

  14. #77
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ionutdanci View Post
    Pacat ca nu a fost transmisa cursa pe Eurosport, este cobararea mea preferata din tot sezonul, pacat ca nu am vazut-o.
    . Asta e, asteptam pana la anul

  15. #78
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Coborarea de la Kitzbuehel a fots castigata de Didier Cuche, dupa ce in ajun SuperG-ul revenise lui Marco Buechel

    Coborarea a fost marcata de accidentul americanului Scott Macartney
    http://www.youtube.com/watch?v=62l962S4vLU

  16. #79
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    De asemenea Miller a "reusit" sa schieze pe panourile publicitare

    http://www.youtube.com/watch?v=wZ0xCB3Nb-g

  17. #80
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Schiorul american a cazut intr-un mod tragic, cu putin inainte de linia de sosire, dezechilibrandu-se in mod cu totul neasteptat.
    Concursul a fost intrerupt o buna vreme,pana cand echipa de prim ajutor a dat ingrijirile necesare si sportivul in cauza a fost urcat in stare de inconstienta in helicoperul aterizat chiar in vecinatate.
    Dramatismul situatiei il sporeste faptul ca sportivul american implinise azi 30 de ani...
    Scott McCartney a fost adus intr-o stare de coma artificala prin care medicii spera ca el sa depaseasca mai repede o comotie cerebrala deosebit de puternica. Despre posibile sechele medicii nu s-au pronuntat inca.

  18. #81
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Bode Miller i-a atacat pe organizatorii austrieci acuzandu-i ca fac orice pentru a creste dificultatea unei coborari si asa foarte grea.

  19. #82
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Maria Holaus a castigat superG-ul de la Cortina, dupa ce coborarea din ajun fusese castigata de Lindsay Vonn

  20. #83
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Insfarsit vesti bune de la Kitzbuhel. Scott McCartney a fost readus azi noapte din coma artificiala, iar azi dimineata a putut cobori din pat. La prima vedere se pare ca nu s-au ivit complicatii. In Clinica universitara de la Innsbruck el a acordat un scurt interviu care a fost difuzat la locul intrecerilor de slalom special de azi, interviu aplaudat de public si primit cu o fireasca si mare usurare. Slava Domnului !

  21. #84
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Maria Riesch din Germania a castigat, luni, concursul de Super-G de la Cortina d'Ampezzo (Italia), depasindu-le pe austriecele Elisabeth Goergl si pe Renate Goetschl.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •