Results 1 to 9 of 9

Thread: Gimnastica: Un nou scandal

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Gymnastics Fan Mihaela's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Romania
    Posts
    521
    Reputatie
    1

    Gimnastica: Un nou scandal

    Ascult un fragment audio din interviul dat de Oana Petrovschi si ma intreb de cate ori in ultimii ani am avut ocazia sa aud sau sa citesc despre “calvarul” de la Deva. Aud o voce in mod distinct nesigura, ezitanta, tremurata – nu, nu e vorba de Oana ci de ziaristul de la Gazeta Sporturilor care o intervieveaza. De unde vine emotia asta atat de neprofesionista? Sa fie vorba de un incepator, chiar nu s-a putut gasi nimeni altcineva care sa ia un interviu important? Sa fie Oana asa de frumoasa incat bietul ziarist s-a pierdut de tot? Sau sa fie tracul unui actor implicat intr-un joc cu o miza care il depaseste? Nu stiu, dar senzatia de nefiresc ramane.

    Inainte doar cu cateva zile Gazeta publica un alt articol in care ataca pe antrenorii Belu si Bitang. Era atat de plin cu inexactitati, ca sa nu spun minciuni, si “declaratii anonime” incat a starnit o adevarata avalansa de reactii indignate din partea gimnastelor si a familiilor acestora. Noul articol a scapat de declaratiile anonime, dar nu poate scapa de suspiciunea ca face parte dintr-o serie concertata de atacuri, conduse prin intermediul Gazetei.

    Interviul din articol incepe pe un ton categoric:

    - Oana, ce te nemulţumeşte īn momentul de faţă?
    - E simplu: din cauza lor a trebuit să mă las de gimnastică!

    - Din cauza cui?
    - A antrenorilor de la lot.

    Aflam mai departe motivul retragerii: faptul ca Bitang a pus-o sa faca exercitii pe paralele timp de 2 saptamani cand avea piciorul in ghips si i-a atarnat un sac mic de celalalt picior ca sa echilibreze greutatea respectivului ghips. Belu nu era acolo, pentru ca era plecat din tara. Sub presiunea greutatii coloana ar fi cedat.

    Intrebarea fireasca este cine confirma aceasta varianta, pentru ca evident Oana nu e experta in medicina sportiva. E simplu: “doctorii”, la fel de anonimi ca si articolul precedent. Nu se intelege daca tot “doctorii” i-au zis ca “Dacă fac o mişcare foarte bruscă, fisura poate ajunge la nerv. Aş paraliza.”. Foarte dramatic, numai ca in cele 2 saptamani petrecute la paralele cu siguranta ca Oana a facut o gramada de miscari bruste. In lipsa unei persoane calificate care sa confirme parerile fostei sportive, acestea sunt doar speculatii.

    In continuare urmeaza “clasicele subiecte” – formulare a ziaristului din inregistrarea audio, nu a mea. Despre procentul luat de antrenori din premii sau cum sunt controlate sa nu aiba dulciuri in dormitoare. Evident se omite total sa se spuna ca Belu si Bitang sunt angajati si platiti ca antrenori ai echipei nationale. In aceasta calitate ei ar trebui sa se ocupe de concursuri ca Olimpiada, Campionate Mondiale si Europene. Nu e obligatia lor sa se duca cu gimnasta X sau Y la o gala privata cu premii, iar daca o fac atunci un procent de 30% din acele premii mi se pare normal. In Occident multe gimnaste au antrenori particulari care se ocupa de pregatirea lor pentru astfel de concursuri comerciale si nu numai. Cat despre dulciuri ideea ca o gimnasta poate sa manance ce vrea si sa faca performata e pur si simplu hilara.

    In continuare tonul devine din ce in ce mai josnic:

    - Este adevărat că, din cīnd īn cīnd, Bitang vă vinde din hainele care nu-i mai plac?
    - Da. Eu i-am luat o fustă. Nu mai ştiu cīt i-am dat pe ea, īn jur de 500.000 de lei, cred. Se mai īntīmplă să ceară bani pe lucruri din garderobă. Pe cineva tot convinge să cumpere.

    Oricine citeste cu un ochi critic nu-si poate opri un zambet. Biata fata, cum a obligat-o Bitang sa cumpere o fusta! Sa fim seriosi, daca intr-adevar s-a vandut fusta respectiva atunci a luat-o pentru ca ii placea, nu pentru ca ar fi fortat-o cineva.

    Totusi, nervozitatea lui Bitang e bine cunoscuta printre cei interesati de gimnastica si cred ca Oana e sincera cand spune ca aceasta a jignit-o. De altfel Bitang a si dorit sa se retraga pe motiv de epuizare nervoasa. Pe ansamblu insa tonul articolului e clar partinitor.

    Si imi aduc aminte de un alt scandal, cel al cartii scrise de Andrei Nourescu, in prezent ziarist la Prosport, in colaborare cu fosta gimnasta Alexandra Marinescu. Putina lume stie ca un fragment din cartea aceea a aparut pe net, pe un site de specialitate, publicat de Nourescu, fragment care continea o poveste in care era calcat in picioare dreptul la intimitate a unei colege a lui Marinescu, Corina Ungureanu. Nu era vorba de nimic sexual, dar gestul ramane unul mizerabil, iar reactia lui Ungureanu care a spus ca o sa o pocneasca pe Marinescu cand o intalneste este de inteles. Andrei Nourescu facea campanie la momentul respectiv afirmand ca el doreste cu orice pret dezvaluirea “adevarului” despre acelasi “calvar” de la Deva.

  2. #2
    Gymnastics Fan Mihaela's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Romania
    Posts
    521
    Reputatie
    1
    Revenind la ultimul scandal, daca deschidem Prosport vedem o cu totul alta varianta:

    Domnule Belu, cīnd au apărut problemele medicale la coloană ale Oanei?
    Octavian Belu: Ea a venit de la club cu aceste probleme. Īn 1999, a primit un bilet de trimitere pentru o radiografie la coloană. Această investigaţie medicală era necesară pentru selecţia la lotul olimpic. De altfel, chiar ea a dat o declaraţie scrisă prin care explică foarte clar toate problemele de sănătate pe care le-a avut īnainte de a veni la lot. Ea a intrat īn sală la antrenamente numai pe baza actului medical de la INMS. Īn momentul īn care nu a mai primit aviz de lucru, a plecat imediat acasă. (…)
    Bitang a declarat: “Doar un naiv poate să creadă acest lucru. Cīt timp a avut piciorul īn ghips, ea nu a făcut decīt cīteva gigantice la bară. Săculeţii de care ea vorbeşte i-au fost puşi la piciorul sănătos pentru a-i echilibra corpul. Nu a fost vorba de o corvoadă. Doar nu eram nebuni să procedăm astfel”.

    Si surpriza! Semnatarul unui fragment din acest articol (“Nadia critică opţiunea Oanei”) e tocmai Andrei Nourescu. Da, marele luptator care in urma cu cateva luni scria infocat despre cum o sa dezvaluie “calvarul” de la Deva. Si nu poti sa nu te intrebi daca ziaristul cu voce tremurata de la Gazeta nu va scrie si el peste o luna un articol in care ne va informa despre relatia excelenta dintre antrenori si gimnaste. Si te apuca sila…

    Ar mai fi de spus multe, de exemplu de ce a fost intrebata in Gazeta ce parere are o gimnasta ca Alexandra Barac, practic necunoscuta publicului larg si fara palmares ca senioara. Raspunsul e simplu – pentru ca si Alexandra a fost fortata sa se retraga devreme si are unele resentimente fata de antrenori. De admirat raspunsul ei cinstit: “După părerea mea, dreptatea este undeva la mijloc”

    Si n-am sa mai vorbesc despre partea a doua a interviului audio in care Oana explica de ce a iesit de la ea din camera un baiat la 7 dimineata si cum s-a dus cu asistenta sa faca un test ginecologic. Nu de alta dar sila se transforma in greata. Dupa ani de zile in care am fost fan de gimnastica m-am saturat pana peste cap de mizeriile si scandalurile acestea.

    Ascultati va rog sfatul meu! Aruncati cat colo articolele astea si duceti-va sa vedeti la fata locului un concurs. Acolo o sa vedeti ce inseamna cu adevarat gimnastica si cat de frumos poate fi acest sport.



    P.S. N-am scris articolul acesta cu intentia de a fi publicat pe site-ul principal. Voiam sa-l pun in “Alte sporturi” pe topicul de gimnastica, dar a iesit mai mare decat credeam si cum e vorba de ceva de ultima ora m-am gandit ca se potriveste la “Jurnalist pentru o zi”.

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Interesant! Dincolo de articolul in sine sunt convins ca stii ca ziarele si ziaristii au anumite interese ( inclusiv materiale ) si scriu in functie si de aceste interese... Iar Gazeta Sporturilor este un ziar al carui tiraj se straduie sa ramana la un nivel acceptabil... Si pentru asta orice scandal este binevenit !

  4. #4
    Gymnastics Fan Mihaela's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Romania
    Posts
    521
    Reputatie
    1
    Da, Gazeta vrea sa vanda scandalul si poate mai sunt si alte interese. Cititorii sunt usor mani****bili si e normal avand in vedere ca stiu putine despre acest subiect. In sondajul facut pe site-ul Gazetei 80% au votat ca au incredere in ce zice Petrovski. Utilizatorii ceva mai bine informati de pe Gymworld, cea mai mare comunitate de fani de gimnastica din Europa, au votat astfel:

    Is it true what she is saying?

    YES 39.33%
    NO 7.87%
    PARTLY 52.81%

    Problema e ca genul asta de scandaluri fac rau sportului. Parintii se uita la televizor si nu-si mai dau copii la gimnastica pentru ca raman cu impresia ca sportul asta ar fi un fel de tortura. Antrenorii si gimnastele de la lot sunt stresati cu intrebari si dau comunicate de presa in loc sa se pregateasca normal. Cand iubesti ceva, fie ca e vorbe de fotbal sau gimnastica si vezi cum niste oameni de nimic il distrug, din lacomie sau prostie, e foarte frustrant. N-am nimic impotriva sa se publice articole obiective, care sa dezvaluie problemele care exista, pentru ca sistemul e departe de a fi perfect. Dar pentru cei care scriu doar ca sa-si umple buzunarele si pentru asta sunt gata sa murdareasca si sa distruga orice nu am decat un dispret adanc. Ah, si as adauga la capitolul asta pe "oamenii de cultura" care n-ar putea sa zica numele a 3 gimnaste din lotul actual si n-au vazut in viata lor un concurs decat la televizor, dar se grabesc sa judece ca, deh, ei se pricep la toate. Patapievici a fost mai echilibrat dar restul au muscat momeala cu larghete.
    Last edited by Mihaela; 2nd February 2004 at 00:00.

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Se pare ca scandalul continua maine cu dezvaluirile a inca patru foste gimnaste , cel putin una chiar fosta campioana mondiala. Nu cred ca se va termina aici , respectivii ziaristi vor continua sa scormoneasca ... uneori mi se face lehamite !

  6. #6
    Gymnastics Fan Mihaela's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Romania
    Posts
    521
    Reputatie
    1
    Unde au spus ca vor continua articolele, pe Antena 1? Banuiesc ca Sabina Cojocar e fosta campioana mondiala.

  7. #7
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Mihaela ce stii despre Catalina Ponor?
    Scandalul mediatic cu gimnastica romaneasca este prea indarjit, parca ar fi coordonat de cineva care vrea sa lichideze domeniul. In special GSP au o campanie mult prea agresiva si neechilibrata, se prezinta afirmatii fara replica din partea celor acuzati cum ar fi normal. Probabil ca sunt multe prvatiuni, trebuie vazut (cu cadre medicale specializate care sa se ocupe permanent nu sa-si dea cu parerea prin ziar) ce nu e in regula la metodele de antrenament si sa se schimbe daca e cazul. Intarzierea ciclului la tinere sportive este frecvent, accidentarile mai mult sau mai putin grave fac parte din regulile jocului (discutabile in general).
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  8. #8
    Gymnastics Fan Mihaela's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Romania
    Posts
    521
    Reputatie
    1
    Catalina Ponor a fost surpriza placuta a ultimelor campionate mondiale, dar a tras-o in jos exercitul slab de la paralele. Daca ar fi fost buna si la paralele atunci ar fi avut sanse si la titul de campioana olimpica absoluta anul asta. Am citit ca s-au facut recent unele eforturi sa-si imbunatateasca elementele si executia la acel aparat, dar lucrurile prost invatate de la inceput nu prea mai pot fi corectate. Oricum, la barna si la sol e excelenta si are sanse mari sa prinda lotul pentru Olimpiada.

    Palmaresul ei si mai multe informatii se gasesc la:
    http://www.geocities.com/cojocarban/ponor.html

  9. #9
    incepator
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    alexandra's secrets

    i am looking for alexandra marinescu's book by andrei nourescu. if anyone knows where I can find it please let me know . From the USA Jam

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •