Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 50

Thread: Subiect dedicat berii, acest lichid indispensabil vietii

  1. #1
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1

    Subiect dedicat berii, acest lichid indispensabil vietii

    Ca tot l-am chestionat pe Dorin in privintza berii...m-am gandit sa-i fac subiect separat.
    Spunetzi si voi ce beri va plac, ce beri rare ati baut....si ce mai consideratzi voi.

    Peronal sunt un pasionat al berilor cehesti pe care le consider cel putin egale cu cele nemtesti, daca nu peste. Pilsner Urquell si Budweiser sunt preferatele mele. Am mai baut si mi-a placut foarte mult San Miguel (fabricata in Catalunia, la Barcelona) si o bere portugheza facuta la Funchial. (i-am uitat numele).

    Romanii isi cam bat joc de beri, dar nu avem ce sa facem. Le bam cum sunt. Ursus prefer dintre berile romanesti.

    Stela si Tuborg fabricate la noi sunt o rusine pentru firmele respective. Nu mai spun de Holsten. Am baut Holsten original din Hamburg,Germania...si era cu totul altceva.

    Nu am incercat berea irlandeza. Se merita, Dorine ? :p
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  2. #2
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1
    pai la noi inainte de lansarea unui brand, chiar si international, se face un studiu pentru a se vedea ce target poate fii atins de brand-ul respectiv
    in functie de acest sondaj, de genul brad-ului si puterea de cumparare din tara se creeaza reteta si se lanseaza pe piata.
    asa se procedeaza in orice domeniu

    eu unul prefer carlsberg, grolsh, amstel
    la berile romanesti nu ma impac decat cu silva

  3. #3
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    In tarile cu traditie in fabricarea berii (Germania, Cehia etc.) preferatele sunt berile locale, la halba de obicei, si nu cele internationale. Din ce am gustat eu pe acolo pot sa spun ca nici una nu m-a dezamagit. Dintre berile romanesti preferatat mea este Silva-bruna pe care personal o consider mai buna decat echivalenta sa mai celebra Guiness…
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  4. #4
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    tot caut pe google ceva legat de bere, istorie sau modalitati de fabricare, si nu prea e decit in limbi "unshlapzigutforaibertzuzamen" din pacate.

    berea e cea mai po****ra bautura din lume si cea mai veche dupa cite stiu. egiptenii au pus la punct modalitatea de a o fabrica in casa acum tzishpe mii de ani.

    de departe prefer berile de tip pils si cehoaicele mi-au placut intotdeauna. din pacate berile bune sunt la noi la un pret prohibitiv, asa ca ma multumesc cu silva sau ursus. in general imi palce sa beau bere numai vara la terasa, acompaniata de o vodca doua.

    o sa mai sap dupa beri si ce "vrea" ele.

    p.s. utilizator, ai incercat irish stout?

  5. #5
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vasile314tzurka
    tot caut pe google ceva legat de bere, istorie sau modalitati de fabricare, si nu prea e decit in limbi "unshlapzigutforaibertzuzamen" din pacate.

    berea e cea mai po****ra bautura din lume si cea mai veche dupa cite stiu. egiptenii au pus la punct modalitatea de a o fabrica in casa acum tzishpe mii de ani.

    de departe prefer berile de tip pils si cehoaicele mi-au placut intotdeauna. din pacate berile bune sunt la noi la un pret prohibitiv, asa ca ma multumesc cu silva sau ursus. in general imi palce sa beau bere numai vara la terasa, acompaniata de o vodca doua.

    o sa mai sap dupa beri si ce "vrea" ele.

    p.s. utilizator, ai incercat irish stout?
    Acum vorbesti din amintiri?
    Inainte de '89 ceea mai buna bere care am baut-o a fost DAB. De atunci nu am mai baut pentru a nu strica o amintire placuta!

  6. #6
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Am incercat, e cuvantul potrivit, pentru ca nu prea imi permit des in tara .Berile irlandeze sunt incluse in ceea ce spuneam despre tari cu traditie, dar din pacate n-am fost in Irlanda sa “iau pulsul” .
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  7. #7
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    eu am fost fan McEwan's. asta pina in 2001 cind McEwan's a incetat, spre disperarea mea, sa livreze bere in Europa continentala. Acu's pe Kilkenny si Guiness.

  8. #8
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1
    daca vrei o bere tare iti recomand amsterdam- navigator, este de la grolsh si are peste 10 grade
    sau sa astepti sa iasa tuborg strong de 7,5

  9. #9
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    ieppy, stii ceva de asta?

    Bière SAMICHLAUS

    ORIGINE: AUTRICHE
    TYPE: Lager extra forte
    FERMENTATION: Basse
    ALC./VOL.: 14%
    BRASSERIE: Schloss (château) Eggenberger sous licence de la brasserie Hurlimann de Suisse

  10. #10
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Beer types
    All beer can be classified as either a lager or an ale.
    The differences begin during the brewing process. Whether the beer is an ale or lager is defined by the type of yeast used in the brew and the temperature at which fermentation takes place.
    Ales are brewed with top-fermenting yeast which allows for rapid fermentation at warmer temperatures;
    Lagers are brewed with bottom-fermenting yeast which ferments more slowly and at colder temperatures.
    Lagers
    Lager means to store or put aside.
    This beer is made with bottom yeast, so-called because it flocculates to the bottom of the vat.
    Traditionally bottom yeast will ferment at cold temperatures less than 10 deg C. Now fermentation takes place at 12 to 18 deg C. This cold or deep fermentation allows the malt and hops to assert their fine flavours.
    Lager tends to be paler, drier and less alcoholic than ales.
    Pilsener or pils beer originated in Bohemia where brewers first found beer that was over-wintered or lagered improved if stored in cool caves and kept on ice.
    German lagers, including beers such as bock and marzen, are made according to the Bavarian Purity Laws of 1516 to ensure the beer is all-malt (no sugar) and hopped with bitter and aromatic varieties (noble hops).
    Some German-style beers are described as "helles" meaning pale or blonde. Pale beers grew in po****rity following the adoption of the glass for drinking in the 19th Century.
    Ales
    Ales are brewed with top-fermenting yeasts at temperatures from 15 to 25 deg C.
    Ales are matured for shorter periods and at warmer temperatures.
    Ales include a wide range of beer styles from porters and stouts to pale ales and wheat beer.
    Generally, ales are higher in alcohol, more robust and complex than lagers.

  11. #11

  12. #12
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1

  13. #13
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Apropo de Suedia…
    Taximetristul care m-a condus la aeroport mi-a facut o intreaga teorie a berii. Dupa el, citand studii serioase ale oamenilor de stiinta, berea este alimentul ce mai complet, avand avantajul ca tine si de foame, curatza rinichii, da elemente vitale organismului si ajuta si la ascutimea mintii. N-a mentionat nimic despre burtoaiele umflate ale “profesionishtilor”; e de bine sau e de rau?
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  14. #14
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    cum mai forzen bere de peste 10 grade ? ca 11,5 grade are vinu !

    si mie imi placea Silva bruna cand a aparut. avea 7,5 si din doua ma cam ameteam. acum i-au schimbat reteta si nu mai e nici pe departe ce era.

    a...si o bere care imi placea mult acum 6-7 ani..Sailer. (facuta la Satu Mare). aia in sticla bondoaca si grasana.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  15. #15
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Aa, bere!

    In vara trecuta am fost pe Interrail si am avut ocazia de a gusta din multe beri din mai multe tari.

    Ce beau eu de obicei e Budweiser sau Pilser Urquell cand sunt in Slovacia dar si aici. Corona e o bere pe care o beau cu multa placere desi presupun ca multi dintre voi aveti o parere proasta despre ea.

    In Germania cea mai buna bere e berea de casa, ca sa spun asa deci nu cea comerciala.
    In Olanda, Stella e buna la fel si Grolsch-ul, nu prea au multe sunt ocupati cu alte chestii olandezii.
    Belgia, ah, Belgia, aici sa stai daca iti place berea: Hoegarden, Leffe, innebunesti. Aici am baut si cea mai tare bere de pana acum 14 %. Apropo, vasile nu am auzit de berea aia dar o sa ma interesez. Va spun bere ca in bLEGIA MAI RAR:
    sI FRANCEZII AU O BERE BUNA. Kronenburg, parca si mai e una tot de la aceeasi berararie, 1666 parca, ceva cu numere in orice caz.

    In Romania beau de obicei Bergen sau Ursus. Apropo, stiti cumva daca Ursus este exportata? Am auzit un priten de-al meu spunand ca in Croatia a baut Ursus, e posibil?

    Cea irlandeza e buna: un Guiness, Kilkenny, dar cum mie nu prea imi plac irlandezii nici nu prea le consum berea.

    Ar mai fii Fosters de la australieni care nu e rea.

    Daca imi mai aduc aminte de ceva o sa revin.

  16. #16
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    belgienii figureaza ca primii bautori de bere din lume, daca am auzit corect. oricum se pare ca au cele mai multe sorturi pe cap de vita furajata. chimey iti spune ceva?

  17. #17
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Posibil, nci eu nu mai stiu ce am baut acolo. Tu ai avut placerea unui Hoegarden?

  18. #18
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    nu. am baut chimey albastr (eticheta desigur) in franta si rosu in sua. altfel nu prea am avut parte. nu sunt bautor de bere, mai mult vin si tarii.

  19. #19
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    La mine berea si vinul. Tarii numai Tequilla. A mai gust din cand in cand niste cocktailuri. Astea sunt la date-uri foarte apreciate.

  20. #20
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Nu sint tipul care sa...savurez o bere !
    O beau...cind am chef si...cind n-am ce face !
    KROMBACHER, poate cea mai bauta bere germana ! Fabrica e la v'o 25 km de loc. unde domiciliez !
    Ce sa spun ? Asa, mai la ocazi, iau cite o lada !
    N-as putea sa spun ca e mult mai buna decit altele !
    NU-MI PLACE BEREA cu MALZ ! ORIBILA !

    In RO, beau cu placere SILVA si URSUS (una dintre sorte-parca cea cu eticheta rosie ?!).

    BUDWEISER, baut la...fata locului (USA) nu m-a incintat !

    Cred totusi ca berea, ca si vinul, trebuie baut la anumite...momente !

    Pentru mine, de exemplu, pot bea un PILS bun (deci, nu neaparat SUPER) dupa un meci de fotbal sau...la vizionarea unor emisiuni sportive !
    Cind am invitati sau cind ma duc in vizita atunci poate e singurul moment cind...savurez (?!) berea ! Adica... o beau mai...incet !

    P.s. Intr-adevar, berea la "butoi" e superioara celei la sticla ! Inconvenientul este ca, aflindu-te la o sarbatoare unde se servaste o astfel de bere, trebuie s-o bei foarte rece (cum vine din butoi) si-atunci nu-i poti...descoperii gustul !
    Asa ca...la bar "ficiori" !

  21. #21
    X
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    London
    Posts
    1,063
    Reputatie
    1
    Din pacate n-am avut sansa sa savurez "beri externe" la fata locului ,dar pasiunea mea e pentru berea daneza (chiar daca trezeste amintiri neplacute )

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •