Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 27 of 27

Thread: Revista presei

  1. #22
    senior BIANCO_NERO's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Reputatie
    1

    Etapa I - Sportul Studentesc vs. Apulum 1-2

    SPORTUL STUDENTESC - APULUM 1-2
    RASU’ PLANSU’ IN REGIE

    Autor: VLAD ILINA

    Supranumita „campioana deplasarilor“ in editia trecuta de campionat, Apulum a gasit o victima perfecta in Regie, reusind sa obtina prima victorie din aceasta editie de campionat chiar acolo unde se simte mai bine - in deplasare.
    Dupa o prima repriza anosta, in care singurele ocazii mai importante au aparut in ultimele minute, fotbalul si-a facut loc pe gazonul din Regie in partea a doua. Trei goluri, un penalti, doua bare, toate aceste ingrediente au rasplatit efortul spectatorilor de a infrunta caldura unei zile de vara. Studentii, care au marsaluit triumfal prin Divizia B, s-au poticnit la primul examen in A. Cu aparare visatoare, cu un tehnician care a preferat sa ia loc la tribuna oficiala, studentii au fost pacaliti de cea mai cunoscuta arma a ardelenilor, contraatacul, si in doar sase minute s-au vazut condusi cu 2-0. Golul „de onoare“ din ultimul minut al lui Curelea paote fi considerat o „ironie“ la adresa colegilor sai din atac. Ceea ce Mazilu si Bucur nu au reusit din sase metri, a reusit mijlocasul intrat in repriza a doua cu o lovitura de cap de la aproximativ 15 metri!

    COPIII DE MINGI AU SARIT GARDUL
    Cele doua echipe care s-au intalnit ieri in Regie au avut mari probleme inaintea debutului de sezon in obtinerea licentei de club profesionist. Administratorii arenei din Regie nu reusisera pana la ora partidei cu Apulum sa termine montarea scaunelor in tribunele stadionului. Toate lipsurile organizatorice au fost insa eclipsate de o faza petrecuta in prima repriza, atunci cand un fundas ardelean a respins o minge peste gardul care imprej****ste terenul de joc. Cum in zona respectiva nu se afla nici un spectator iar pe margine nu se afla nici o minge de rezerva, unul dintre copiii de mingi a fost nevoit sa sara gardul pentru a recupera balonul. Toate acestea, sub privirile ingaduitoare ale arbitrului Serea si ale observatorilor.

    BUCUR, INDEMNAT SA SE REPROFILEZE
    Insistand cu stilul englezesc, pe care incerca sa il impuna si la Rapid, Dan Petrescu i-a enervat pe putinii spectatori care au venit sa se bronzeze in Regie si sa urmareasca partida cu Apulum. Exasperat de desele centrari inalte aruncate direct pe atacantii bucuresteni, un spectator l-a admonestat pe Gigel Bucur, starnind zambete in jur: „Mai baiete, ce tot sari la cap, nu vezi ca ai un metru cincizeci? Du-te la pinpong!“
    ziarul
    [SIZE=4][FONT=Times New Roman][B]AVANTI BIANCO-NERI![/B][/FONT][/SIZE]
    FOREVER ANTI-BLAT!

  2. #23
    senior BIANCO_NERO's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Reputatie
    1
    Prima de 1.500 $
    http://www.libertatea.ro/img/photoarchive/sp_4394.jpg

    Sub ochii lui Anghel Iordanescu si ai lui Dan Petrescu, Apulum s-a impus in Regie, gratie unei prestatii bune a lui Dan Galdean, omul care a fost implicat in fazele ambelor goluri. Fara nerv, partida dintre Sportul si revelatia deplasarilor din stagiunea trecuta a lasat impresia unui meci de vacanta, de parca ambele combatante s-ar fi aflat la inceputul perioadei de pregatire, urmarind sa se readapteze cu efortul. Ardelenii au dat dovada de o organizare mai buna in joc, astfel ca au reusit sa marcheze doua goluri din patru faze de poarta avute. Mai intai a venit reusita lui Dan Galdean, apoi acelasi jucator avea sa faca sah-mat defensiva studentilor, iar portarul Stancioiu l-a agatat in careu. Paleacu a transformat impecabil, iar golul din final, reusit de Curelea, nu a facut decat sa-i amageasca si mai mult pe putinii suporteri ai gruparii antrenate de Dan Petrescu. Pentru succesul reusit in Regie, fotbalistii pregatiti de Stelian Gherman se vor alege cu 1.500 de dolari de fiecare om, iar Apulum isi pastreaza renumele de formatie periculoasa pentru orice echipa gazda. Dan Petrescu (antrenor Sportul): "De cand sunt antrenor la Sportul ni se intampla sa avem cate sapte - opt ocazii pe meci si sa nu inscriem. De obicei, portarul echipei adverse este cel mai bun jucator de pe teren. Nu-mi este frica de Divizia A, dar trebuie sa ne mentinem aici. M-am saturat sa jucam frumos si sa pierdem meciurile. imi place sa stau in tribuna ca sa vad meciurile mai bine". Stelian Gherman (antrenor Apulum): "Am stiut ca va fi greu. Ne-am pregatit mai mult pe faza defensiva, incercand sa surprindem pe partea de contraatac".
    Libertatea
    [SIZE=4][FONT=Times New Roman][B]AVANTI BIANCO-NERI![/B][/FONT][/SIZE]
    FOREVER ANTI-BLAT!

  3. #24
    senior BIANCO_NERO's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Reputatie
    1
    Renume de sperietoare confirmat

    Gruparea din Regie a pierdut un meci pe care l-a avut in mana, insa precipitarea din fata portii a privat-o de un rezultat favorabil.
    NESANSA. Dan Petrescu a sintetizat scurt un meci de care s-a temut: “Nu este posibil sa ai atatea ocazii si sa pierzi. Care este dreptatea? Ei au avut doua situatii si au inscris, in timp ce noi ne-am jucat cu ocaziile“. Tehnicianul “studentilor” a avut dreptate. Pe rand, Mazilu, Gigel Bucur si mai ales Maxim l-au facut mare pe Turcas, un portar aflat in zi de gratie. “Am sperat intr-un succes. Ma bucur mai ales ca mi-am adus si eu contributia“, a precizat goalkeeper-ul ardelenilor.
    IURES. Dupa pauza, in doar 7 minute, oaspetii au rezolvat meciul. Mai intai, Galdean a fructificat o pasa inteligenta a lui Paleacu (’48), dupa care “centralul“ Serea a dictat penalty la un duel Galdean – Stancioiu, iar Paleacu nu a iertat (’54). Neputinta gazdelor i-a ajutat pe cei de la Apulum sa se inscrie in categoria “echipelor-revelatie“, reconfirmandu-si statutul de echipa sperietoare la meciurile din deplasare. (Daniel Stan)
    IMPACARE?
    Prezent la meciul din Regie pentru a fi alaturi de Dan Petrescu, impresarul Victor Becali a tinut sa lamureasca si zvonurile care anuntau o posibila impacare intre cei doi procuratori si patronul Stelei, Gigi Becali, dupa sosirea in Ghencea a lui Walter Zenga. “Nici nu se pune problema sa ne impacam cu Gigi Becali. Venirea lui Walter nu poate avea nici o legatura cu relatiile dintre noi. Ii uram succes la Steaua pentru ca este un om de valoare.“ Altfel, Zenga a asistat si el la meci. “Imi pare foarte rau pentru Dan, insa acesta este fotbalul“, a declarat italianul dupa joc afectat de infrangerea fostului sau “secund“ de la FC National din sezonul trecut. Dupa aceasta partida, antrenorul italian a fost in Cotroceni, unde a asistat la FC National – FC Brasov.
    Jurnalul National
    [SIZE=4][FONT=Times New Roman][B]AVANTI BIANCO-NERI![/B][/FONT][/SIZE]
    FOREVER ANTI-BLAT!

  4. #25
    senior BIANCO_NERO's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Reputatie
    1
    Au lovit din nou

    http://www.gsp.ro/images/content/art...7_431_580_.jpg

    Maier a pierdut toată pregătirea de vară a lui Apulum şi, nepus la punct fizic, a luat loc pe banca de rezerve ieri. Primele 45 de minute au fost zgīrcite la capitolul fotbal, cu doar 3 ocazii de poartă. Gigel Bucur (10) şi Mazilu (45+1) au ratat situaţii mari, singuri cu Ţurcaş. După cum a arătat jocul īn prima repriză, cu ardelenii aproape nuli īn ofensivă, spectatorii neutri comentau la pauză: "Să vezi că intră Maier, dă o pasă genială şi īnchide jocul!".
    "Motanul" nu a apărut īn scenă decīt pentru ultimul sfert de oră īnsă. Īn locul său, la rampă a ieşit Alin Paleacu. Şeptarul lui Apulum, dorit īn vară de Dinamo, a aruncat mai īntīi o minge īn spatele visătorului Stancu (48), Găldean a preluat şi l-a executat sec pe Stăncioiu, 0-1. "Studenţii" nu s-au dezmeticit şi la faza următoare Bumb a şutat īn bară de la 6 metri.
    Chiar cīnd alb-negrii se aşezaseră mai bine īn terenul advers, Paleacu a trimis o pasă īntre fundaşii Sportului, Raţiu a greşit grav, semiluftīnd, iar Găldean a ţīşnit. L-a driblat scurt pe Stăncioiu şi a căzut. Penalty-ul acordat de Serea a fost transformat cu sīnge rece de Paleacu, printr-un şut puternic, pe sus, pe centrul porţii (54).
    Asaltul "studenţilor" a fost total spre final, dar bara s-a opus la şuturile lui Tibi Bălan (66, 78), bun īn ofensivă, dar inexistent īn apărare. Este drept, şi ardelenii puteau da lovitura de graţie, īn minutul 64, cīnd Găldean a ochit transversala de la 7 metri.
    Golul lui Curelea, cap de la 14 metri (90+3), nu a făcut decīt să mai spele din amărăciunea unui debut fals de sezon pentru Sportul. "Gaşca nebună" a trecut fără probleme prin Divizia B, dar şi-a spart capul la contactul cu prima ligă.
    "Am cīştigat meciul pentru că am avut mai multă răbdare şi un portar īn formă. Am pregătit partida pe partea defensivă aşa cum se şi aştepta Dan, dar am avut şansă şi am marcat exact cīnd a trebuit"
    Stelian Gherman

    "Īmi pare rău pentru Dan, dar ăsta este fotbalul"
    Walter Zenga

    5 victorii īn deplasare a obţinut Apulum Alba Iulia sezonul trecut. Īn cele 15 partide jucate afară, ei au mai reuşit 3 remize, fiind īnvinşi de 7 ori. La final au terminat pe locul 5 īn clasamentul meciurilor din deplasare

    Probleme cu jandarmii
    Spre finalul primei reprize a avut loc un incident īntre doi suporteri şi doi jandarmi care păzeau intrarea la tribuna zero a arenei din Regie. Aceştia din urmă au barat calea pentru un copil de 4-5 ani care plecase cu mama sa să bea apă, dīndu-l cu capul de unul dintre stīlpii porţii de acces. Aflat la 2 metri de locul incidentului, tatăl băiatului, ajutat de un prieten, a sărit la gītul unui jandarm, lovindu-l. A urmat o altercaţie la care au mai participat īncă 5 oameni de ordine. Īn cele din urmă, cei doi civili au fost evacuaţi, īncasīnd şi o corecţie fizică de la jandarmi pe drumul de ieşire din stadion. / Alexandru Banu

    "Ne-am săturat să fim gaşca nebună"
    Dan Petrescu s-a dezlănţuit la conferinţa de presă: "Dacă am fi īnscris īn prima repriză, alta ar fi fost soarta meciului. Am avut opt ocazii, multe pentru Divizia A, aşa că nu am ce să le reproşez jucătorilor. Am reuşit să-l facem pe portarul de la Apulum vedeta meciului. Ne-am săturat să fim gaşca nebună, să avem ocazii multe şi să primim gol la prima incursiune mai periculoasă a adversarilor. Pentru noi, obiectivul īn Divizia A este evitarea retrogradării".

    EXPRES
    Antrenor / Dan Petrescu a privit prima repriză din tribuna oficială. Secundul Cezar Zamfir a dat indicaţii tactice jucătorilor, fiind ironizat de suporteri şi īntrebat de aceştia dacă a semnat ca "principal" la club. Īn a doua repriză, tehnicianul Sportului a revenit pe bancă. / Paul Muntenescu
    Nerăbdare / Ovidiu Maier a intrat pe teren abia īn minutul 74. Pīnă atunci a fost extrem de nervos şi īntreba din minut īn minut bodyguarzii cīt este ceasul. / Paul Muntenescu
    Incident / Victor Becali a vrut să plece cu 5 minute īnainte de fluierul final. Īn parcare a constatat că maşina īi era blocată. Nervos, a īntrebat al cui este automobilul care īi bara calea. Posesorul maşinii s-a dovedit a fi un stelist, vicepreşedintele Valeriu Argăseală, care īntr-un final şi-a mutat maşina. / Paul Muntenescu.
    1 august 2004
    Gazeta Sporturilor
    [SIZE=4][FONT=Times New Roman][B]AVANTI BIANCO-NERI![/B][/FONT][/SIZE]
    FOREVER ANTI-BLAT!

  5. #26
    senior BIANCO_NERO's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Reputatie
    1
    “Mentalitatea īi trădează”
    Deşi lucrează suplimentar cu atacanţii la antrenamente, Dan Petrescu a pierdut cu Apulum pe mīna unei ofensive neinspirate. “Studenţii” au fost īnvinşi, īn prima partidă din această ediţie de campionat, de Apulum, scor 2-1, rezultat care nu l-a mirat prea mult pe antrenorul Dan Petrescu. “Ştiam tot despre această formaţie, pentru că pregătisem meciul de parcă urma să jucăm cu Real Madrid, dar experienţa şi determinarea ardelenilor au fost deasupra lipsei de concentrare a elevilor mei”, au fost primele cuvinte ale tehnicianului din Regie. Deşi este hotărīt să aibă răbdare cu jucătorii, mai ales că nu are prea multe soluţii de īnlocuire a titularilor, Bursucul le cere atacanţilor mai mult pragmatism, iar fundaşilor mai mult tupeu. “Cīnd se joacă fără miză, fotbaliştii mei parcă zboară pe teren, dar cum apare tensiunea unei partide oficiale, se pierd. Tocmai de aceea lucrez cīteva ore suplimentar cu atacanţii, pentru a-i determina să fie pragmatici. Cu fundaşii la fel, lucrez separat, dar mentalitatea īi trădează īn meciurile oficiale, poate pentru că sīnt prea tineri”, a completat Petrescu.
    http://www.prosport.ro/images/conten...08/01/divizia-
    Joacă la victorie cu Dinamo
    Dan Petrescu a hotărīt deja strategia pentru partida cu Dinamo. “Ceea ce m-a mulţumit la elevii mei după partida cu Apulum a fost atitudinea, pentru că au jucat fotbal chiar dacă erau conduşi cu 2-0. Mergem să jucăm la victorie pentru că nu mai contează dacă pierdem cu 1-0 sau cu 5-0. Eu cred că dinamoviştii vor fi foarte obosiţi după meciul cu Zilina”, a īncheiat optimist Dan Petrescu.
    http://www.prosport.ro/images/conten...08/01/divizia-
    Comparaţie cu World Cup ‘94
    Dan Petrescu a găsit o modalitate interesantă pentru a descrie īnfrīngerea cu Apulum. “Ce s-a īntīmplat cu Sportul īn prima etapă am păţit eu īnainte de meciul de la World Cup din 1994, cīnd am pierdut īn faţa Suediei la loviturile de departajare. Anghel Iordănescu ne-a pus să ne pregătim suplimentar, iar eu am transformat zece din zece, dar la meci am ratat. Sportul se pregăteşte perfect, dar la jocurile oficiale clachează”, a explicat Bursucul. (Florin Saiu)
    Şi Bursucul aruncă bomba...
    Īn momentul īn care, īnainte de īnceperea campionatului, Dan Petrescu arunca bomba, spunīnd că Sportul se pregăteşte să-i īnregimenteze pe Stelea şi pe Gică Popescu, a vrut īn mod sigur să glumească. Numai că Bursucul ştia şi ce goluri are īn apărare, iar venirea celor doi ar fi rezolvat problemele defensive din cauza cărora “studenţii” vor mai avea multe de pătimit īn acest sezon. Nu ştim dacă bomba le-a tăiat trompa jucătorilor care pe hīrtie cel puţin ar trebui să se ocupe cu partea aceea denumită apărare, dar cert e că, plecīnd de la Stăncioiu şi continuīnd cu toată linia de fund, sintagma de bulevard este cea mai potrivită. Iar cīnd vedetele echipei nu reuşesc să īnscrie nici din poziţie de singur cu portarul, atunci chiar că n-ai nici o şansă, oricīt de mare ar fi bunăvoinţa. De partea cealaltă, adoptīnd poziţii de aşteptare, ardelenii s-au desfăşurat cu cinci fundaşi cīnd se apărau, lateralii urcīnd imediat atunci cīnd mingea se afla īn posesia lor. Gherman şi-a făcut bine temele, a ştiut cīnd să le ceară elevilor săi să forţeze şi să speculeze punctele slabe ale adversarei. Apulum a dovedit īncă o dată că atunci cīnd poate să evolueze pe contraatac se simte īn largul ei, de aici venind şi rezultatele īnregistrate īn deplasări. Greul va veni īnsă din nou īn momentul īn care va trebui să funcţioneze faza de construcţie şi cīnd cel din faţa ta te va obliga să ieşi la joc.
    Reproşuri pentru Stăncioiu
    Īn afară de randamentul slab al atacanţilor, antrenorul Dan Petrescu a fost surprins şi de evoluţia destul de modestă a goalkeeper-ului Stăncioiu. “Au greşit şi fundaşii, nu pot să spun că nu a fost aşa, dar nici Stăncioiu nu ne-a ajutat prea mult. Trebuia să fie mai īndrăzneţ, să dea īncredere coechipierilor săi şi să īntărească astfel apărarea. Ţurcaş, portarul oaspeţilor, a fost omul meciului”, a spus Petrescu. (Florin Saiu)
    PROSPORT
    [SIZE=4][FONT=Times New Roman][B]AVANTI BIANCO-NERI![/B][/FONT][/SIZE]
    FOREVER ANTI-BLAT!

  6. #27
    incepator
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    49
    Reputatie
    1
    A aparat ala de la Apulum cat pentru 4 meciuri dar si noi l-am evidentiat.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •