Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 50

Thread: Galerii

  1. #1
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Thumbs up Galerii

    http://www.arad.ro/forum/uploads/av-303.gifAceasta sectiune fiind intitulata Suporter, cred ca merita mentionate cele 2 galerii ale UTA-ei intr-un subiect aparte. Asadar:



    Red Fighters (RF)
    Anul de cand activeaza: 1996.
    Membri constanti: aproximativ 500 de tifossi.
    Relatii bune: "Guardia Rosso-Nera" - Resita, "Corbii albastri" - Hunedoara, suporteri Petrosani, iar la nivelul primului esalon o incercare de colaborare cu "Forzza Carpatica" - Brasov.
    Relatii tensionate: exista o rivalitate dusa pana la extrem intre RF si "Commando Viola Ultra Curva Sud" - Timisoara. Tot la acest capitol se situeaza si galeria echipei FC Bihor.

    Informatii luate de pe site-ul oficial al UTA-ei. Ca si completare as preciza ca: membri constati nu sunt 500, ci 100, maximum 150, la meciurile din B3. Cat UTA a activat in divizia A, probabil numarul lor se apropia de 500. Aceasta grupare insoteste echipa permanent in toate deplasarile.



    Spetza Ultra Rossa (SUR)
    Anul de cand activeaza: 23 august 2003.
    Membri constanti: aproximativ 50 de tifossi.
    Relatii bune: suporteri "U" Cluj.
    Relatii tensionate: suporteri "Poli" Timisoara.

    Informatii luate de pe site-ul oficial al SUR. Completare: aceasta grupare se vrea o alternativa la "vechea" RF. Desi mai putini, membri SUR incearca sa aplice si dezvolte mentalitatea Ultras. Fiind la inceput, numarul lor in deplasari nu este mare.

    Concurenta generata de cele doua galerii a fost benefica pentru UTA, galeriile reusind sa se completeze si sa creeze o atmosfera frumoasa la toate meciurile UTA-ei de acasa. Merita apreciat faptul ca (cel putin momentan) rivalitatea dintre SUR si RF se opreste la incurajarea echipei.

    A nu se intelege gresit, la Arad, tot publicul incurajeaza echipa, insa cele 2 grupari, numite de mine simplu galerii, o fac intr-un mod mai organizat.

    Pentru alte completari/comentarii, cei ce fac parte din aceste galerii (si nu numai) pot sa lase mesaje pe aceasta tema.

    Hai UTA!
    Last edited by RedBaron; 11th February 2004 at 13:36.

  2. #2
    junior
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    bordel
    Posts
    99
    Reputatie
    1
    In oras se barfeste mult. Am auzit ceva de RF, dar asta este, nu vreau sa scriu despre zvonuri. Cat despre SUR suntem putini, dar la fel ca si alte grupari pentru noi conteaza calitatea mai mult decat cantitatea, speram in schimb sa atragem in continuare membrii si sa realizam niste spectacole in tribune care sa incante fanul aradean, si sa schimbam atitudinea acestora doar de a astepta si nu a contribui cu nimic. Daca se vrea mai mult si mai frumos ar trebui implicate cat mai multe persoane.
    FoRzA UTA!!
    Lumea nu e a celor modesti, ci a celor energici.

  3. #3
    sport legend Kidu's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Arad
    Posts
    663
    Reputatie
    1
    O data cu inceputul returului noi ce din S.U.R vrem sa realizam cateva coreografii mai speciale. Chiar daca nu suntem asha de multzi ca shi cei din RF, pot sa spun ca noi suntem altfel, avem o mentalitate, niste scopuri pe care vrem sa le shi indeplinim. Sper sa promovam sa ajungem in A ca atunci se schimba situatzia. Pana atunci nu am altceva de zis decat: Forza UTA !!!
    Semper Fidelis

  4. #4
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Post Red Fighters

    “Red Fighters„ se adună si atrage atentia
    După o binemeritată hibernare, membrii galeriei „Red Fighters“ se adună, pentru a pune la punct strategia pentru returul campionatului. “Îi rog pe toti membrii galeriei să se prezinte la partida de joi dintre UTA si Poli Iasi, iar la final să rămână la stadion, pentru comunicări importante“, spune Luca Alecu, liderul galeriei textiliste. După toate probabilitătile va avea loc o reorganizare a grupării de suporteri. Liderul Red Fighters mai spune că edilii orasului ar trebui să se implice în situatia clubului. „Considerăm că e de datoria dumneavoastră să nu întoarceti spatele acestui simbol al orasului nostru si să sprijiniti financiar acum“, spune Luca Alecu care are în vedere si organizarea de actiuni de protest la adresa oficialitătilor locale. (Observatorul de Arad)

  5. #5
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Wink Sur

    La Oradea, UTA a fost incurajata de 20 de suporteri, apartinand de „Spetza Ultra Rosa”. Civilizati in scandari, fanii au afisat un banner pe care scria: „Club cu traditie, caut conducere”. Evident, mesajul i-a indispus pe Calin Chisbora si Emanoil Gherghel, prezenti in tribunele stadionului. Gherghel l-a cautat repede la telefon pe Luca Alecu, liderul „Red Fighters”, care i-a explicat ca nu poate interveni, deoarece respectivul grup de suporteri nu ii este subordonat. Incercand sa vedem motivele care i-au determinat pe ultrasi sa afiseze bannerul, am aflat ca acestia considera neperformante transferurile realizate de conducere in aceasta iarna. Fotbal Vest

  6. #6
    sport legend Kidu's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Arad
    Posts
    663
    Reputatie
    1
    Se pare ca actiunea noastra a celor din S.U.R a fost luata in seama de presa. Sa se inteleleaga clar. Noi nu avem nimic personal cu D-l Chisbora &comp, noi am taxat doar indiferenta lor. Speram sa se perfecteze intelegerea cu acest grup de investitori, iar toate lucrurile sa mearga inspre bine.
    Semper Fidelis

  7. #7
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Thumbs down 50 de milioane pentru «Red Fighters»

    Separat de afacerea UTA - Locic, primarul Dorel Popa a tinut să le ofere membrilor galeriei «Red Fighters», în cadrul conferintei de presă de ieri, suma de 50 milioane. „Sunt bani pe care îi dau în nume personal membrilor galeriei, cu un scop precis - trebuie să-si cumpere abonamente“, a declarat Dorel Popa. Imediat după conferinta de presă, suporterii premiati de primar s-au deplasat la sediul clubului, achizitionându-si tichete pentru meciurile pe care UTA le va sustine, în retur, pe propriul teren. Observatorul de Arad

    Ce ar fi de zis...? Eu ma abtin.

  8. #8
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timișoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Mai bine le-ar fi dat gratuit, tot aia ar fi fost. Sper sa nu fie o premiera chestia asta pe la noi, ca nu face cinste blazonului.
    Incepe sa miroasa urat treaba asta, a miticisme ieftine...
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  9. #9
    junior No1Fan's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    100% utist
    Posts
    97
    Reputatie
    1
    Yeap!!! Nu miroase a bine deloc!!!
    [COLOR=Red] Forzza UTA[/COLOR]

  10. #10
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Pai nu stiu cum miroase, dar s-a mai practicat si sezonul trecut, ca sa zic asa. Primarul a mai sponsorizat cu abonamente pe cei din RF. Daca e bine sau rau... Oricum chestia e izolata, in sensul in care doar cei din RF au primit "ajutor". Eu unul, ca si fan utist, o sa-mi cumpar intotdeauna abonament sau bilet, si nu v-oi sari gardul vreodata la meci, cum am mai vazut pe unii. Nu de alta, dar apoi tot ei se dau mari fani.

  11. #11
    junior No1Fan's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    100% utist
    Posts
    97
    Reputatie
    1
    Sorry mai daphix-e pt incurcatura cu baschetul . Daphix-e suna shod nu?

    Cat priveste abonamentele, cred ca este o metoda buna daca se duc toti pe abonamente. Inteleg si ce spuni tu, poate ca nu este tocmai moral si etic, dar pana la urma asta e un mod de a face bani (pt club), dar si imagine in randul unei categorii de oameni...
    [COLOR=Red] Forzza UTA[/COLOR]

  12. #12
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Totusi... era mai bine sa nu faca propaganda dl. Primar pe tema asta. Putea sa le dea direct abonamente la cei din RF. In fine, nu conteaza, sa fie bine.
    PS=daca castiga Ferrari duminica, poti sa faci topic pe UTA . Intra si pe off-topic, ca ti-am lasat un mesaj.

  13. #13
    incepator
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    mie cand miau facut analiza la sange au gasit in el scris UTA UTA UTA UTA

  14. #14
    junior No1Fan's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    100% utist
    Posts
    97
    Reputatie
    1
    Imi PLACE, esti tare de tot
    [COLOR=Red] Forzza UTA[/COLOR]

  15. #15
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Thumbs up Sa facem cunostinta cu Spetza Ultra Rosa

    E grupul de suporteri care incurajeaza echipa din peluza cu tabela de marcaj. Sunt mai putin numerosi decat „Red Fighters” condusi de Luca Alecu. Din sectorul tabelei nu sunt auzite insa scandari obscene, tonul in-cu-rajarilor fiind cat se poate de civilizat. La inceput fotbalistii de la UTA au privit cu curiozitate noua galerie. Unora dintre alb-rosii le-a fost greu sa salute doua tabere de suporteri la sfarsitul meciului. Din turul acestei editii de campionat, prezenta „Spetza Ultra Rosa” pe stadionul UTA a devenit un fapt normal. Am incercat sa luam legatura cu liderul acestei galerii. Dupa ce ne-am prezentat si am explicat ca dorim sa cunoastem mai bine activitatea fanilor care au aderat la acest grup, am avut o surpriza. „Spetza Ultra Rosa” nu are lider. „La noi functioneaza principiul democratic. Hotararile le luam impreuna. Nimeni nu dicteaza ceea ce avem de facut”, au spus cativa tineri. De la ei am aflat ca cei care compun galeria sunt in marea majoritate studenti, elevi sau tineri care au absolvit facultatea. Dan Proca si Claudiu Negru, la rugamintile noastre, s-au transfomat in purtatori de cuvant. „Ideea aparitiei acestei galerii s-a datorat opozitiei de idei si principii dintre noi si cei din subordinea lui Luca Alecu. Dorim sa demonstram ca si in Romania pot exista altfel de galerii. Cred ca ne-am saturat cu totii de personajele din Bucuresti care apar toata ziua la televizor si de galeriile vulgare ale echipelor bucurestene”.

    * Despre gestul de a arbora la partida FC Oradea – UTA un banner pe care scria „Club cu traditie cauta conducere”.
    „Am protestat fata de conducerea clubului. Fata de toata conducerea clubului, nu numai fata de domnul Chisbora. Am protestat pentru ca unii membrii din conducere nici nu stiu unde este stadionul. Nu am fost platiti de nimeni si gestul nu a avut nici o implicare politica.”

    * Despre faptul ca „Red Fighters” a primit 50 de milioane de lei de la primarul Aradului pentru achizitionarea de abonamente.
    „Noi nu am fi acceptat acesti bani. Daca esti alaturi de club, iti cumperi bilet sau abonament! Colegii nostri de la Red Fighters primesc in schimb bani pentru a veni la meciuri. Ei merg in deplasare cu 10.000 de lei, in schimb noi platim din buzunarele noastre 300.000 de lei de persoana cand inchiriem un autocar.”

    * Despre implicarea lui Marius Locic in destinele clubului.
    „Prezenta la Arad a domnului Locic nu poate decat sa ne bucure. Pana la proba contrarie, beneficiaza de prezumtia de nevinovatie!”

    * Despre blatul de la Ineu.
    „Noi am scandat «Rusine sa va fie!». Pentru noi nu victoria conteaza cel mai mult ci jocul echipei. UTA a pierdut mai mult dupa jocul de la Ineu decat a castigat.”

    * Despre gestul lui Red Fighters de a parasi inainte de fluierul final stadionul din Cluj, la partida „U” – UTA.
    „Ei merg in deplasare pe banii clubului si parasesc stadionul! Noi am mers pe banii nostri si am stat pana la sfarsit. Noi sustinem oriunde UTA. Nu ne-a cazut bine infrangerea, dar am incurajat echipa pana la sfarsit.” Fotbal Vest

  16. #16
    sport legend Kidu's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Arad
    Posts
    663
    Reputatie
    1
    Daphix merci. Tzin sa te felicit pt felul cum te ocupi de acest forum. Chiar acum am vb si cu baietzii din S|U|R care intra pe net, sa mai dea pe aici sa mai animam forumul nostru. Tzine-o tot asa.
    P.S Inca nu au ajuns fularele, dar cum ajung o sa itzi primesti fularul.
    Semper Fidelis

  17. #17
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Post Raspuns The_Kid

    Stai linistit. Nu-s tipul de om care sa nu aiba rabdare. Cand sosesc fularele, sosesc!
    Apoi, faptul ca UTA e aici reprezentata cu un subforum separat mi se datoreaza in parte si mie, nu neg. Dar este o placere sa il intretin si faptul ca mai dau un copy/paste pe la vreun articol despre UTA "nu ma costa nimic".
    Ce imi place la acest forum OLS este faptul ca mai intra si alti suporteri, deci exista o anumita diversitate. In plus, zic eu ca am ajuns la un anumit respect reciproc, si nu "se sare calul".
    Oricine doreste sa posteze e binevenit, forumul e al tuturor.
    Hai UTA!

  18. #18
    junior
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    bordel
    Posts
    99
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by banutz eugen
    mie cand miau facut analiza la sange au gasit in el scris UTA UTA UTA UTA
    Eugene m-ai lasat fara cuvinte. Exista oameni in tara asta care mor de foame, eu cred ca aceia ar trebui sa primeasca un abonament de la primar ca sa poata intra la meciul echipei favorite. Altii pot renunta la anumite vicii sa-si cumpere un abonament la UTA cred, nu este chiar asa de mult 250.000 de lei
    FoRzA UTA!!
    Lumea nu e a celor modesti, ci a celor energici.

  19. #19
    junior No1Fan's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    100% utist
    Posts
    97
    Reputatie
    1
    Da mai Daphix-e, este beton, marfa, kul, misto...
    [COLOR=Red] Forzza UTA[/COLOR]

  20. #20
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Beton nu vreau sa fiu, ca sa pot urmari maine klumea meciul, marfa... iarasi nu, ptr ca nu vreau sa par comercial, kul nu pot fi ca ma enervez relativ usor, iar misto haha nu cred. Eu sunt utist! Deci meserias!

  21. #21
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Exclamation Pro antrenor, anti revolutionari

    Galeriile alb-rosii au adoptat o atitudine pro - Stan, ovationându-l la intrarea pe suprafata de joc. Spetza Ultra Rossa a arborat un banner la adresa jucătorilor revolutionari, cu inscriptia „Obiectivul nostru - Divizia A. Al vostru - mese rezervate în cluburi.” După golul arădean, s-a scandat „Ole, ole, ole, trădătorii nu mai sunt.” În contrast, Apostu si-a sărbătorit reusita îndreptându-se spre peluză si dedicând-o colegilor suspendati. „Veniti pe teren!” - i-a îndemnat acesta. Adevarul de Arad

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •