Numai prin faptul că se numeste Olimpia este o candidată serioasă la promovare, afirmă căpitanul de echipă al Bătrânei Doamne, Marius Popescu.
- Cum a fost la Satu Mare?
- A fost un turneu reusit. Fiecare echipă si-a urmărit scopul. Eu zic că noi am avut ce învăta în urma acestui turneu.
- Va afectat înfrângerea cu Olimpia?
- Normal că la nimeni nu-i place să piardă. După fiecare meci îti faci o analiză să vezi cauzele victoriei sau a înfrângerii. În partida cu Olimpia am avut o primă repriză bună, cu faze frumoase de atac.
- A rămas această echipă o contracandidată a voastră la promovare?
- Numai prin faptul că se numeste Olimpia este o candidată serioasă la promovare. În plus, se află pe locul întâi în clasament, are traditie si se implică si „organul“ local.
- Puteti emite pretentii la Satu Mare în jocul de campionat?
- Dacă vrem să avem sanse reale de promovare trebuie să nu pierdem acolo.
- Care crezi că a fost punctul forte al sătmărenilor?
- Nu stiu exact care este punctul forte al lor. Cert este că ne-au bătut după ce am efectuat mai multe schimbări la pauză. Ne-au lipsit si mai multi titulari cum ar fi Drida, Panaitescu sau Varga. În plus, am primit gol în prelungirile primei reprize si imediat după pauză.
- A fost vinovat Stanciu la golul primit din corner?
- Stanciu e un portar bun. Eu zic că vântul puternic l-a derutat si, poate, nici asezarea în fata portii nu a fost cea potriviă.
- Gigi Borugă a încercat să schimbe sistemul, după care a revenit la clasicul 4-4-2. Care crezi că e mai potrivit pentru UTA?
- Eu mă adaptez usor la toate. Poate că 4-4-2 este cel mai potrivit pentru noi, dar ultimul cuvânt îl va avea antrenorul.
- Ai fost folosit vârf de atac la Satu Mare. Unde te simti cel mai bine, la mijloc sau în atac?
- Dacă vă aduceti aminte, în multe meciuri din campionatul trecut, am jucat vârf retras alături de Jeremy Njock. Acum am fost folosit în spatele lui Albeanu. Important este nu unde mă simt cel mai bine ci unde dau randamentul cel mai bun.
- Are nevoie UTA de Manta?
- Este o întrebare periculoasă. Pot spune doar că UTA are nevoie de un atacant de valoare.
- Dar de Sinescu?
- Îl cunosc foarte bine pe Sinescu. Multi spun că are o vârstă înaintată. Nu contează acest fapt ci forma sportivă. Cred că, dacă se va reusi aducerea lui la UTA, ar fi un plus pentru noi. (Observatorul de Arad)