Page 3 of 74 FirstFirst 123451353 ... LastLast
Results 43 to 63 of 1536

Thread: Cafelutza De Dimineata…

  1. #43
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator
    Iubire nesfarsita intre Regele Tom, Presedintele Jerry si prim-ministrul Spike:

    Regele Mihai, premiat de Iliescu
    Dupa ce l-a onorat pe Nastase la gala unei reviste mondene, fostul suveran a primit o distinctie pentru promovarea culturii
    ma rog, mihai nu a avut vreodata faima unui om destept, ba din contra, se zvonea insa ca are bunsimt. dupa cum se vede a fost doar un zvon. sa te pupi cu ala care te expulzat ca pe infractori e ceva.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  2. #44
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Care-i treaba cu Dilema?
    Buzura mi-a placut ca scriitor, parerea mea…hic, in special pentru Orgolii si Refugii. Drumul Cenusii il mai am si acum pe undeva copiat, a fost retrasa de pe piata imediat dupa aparitie…vremuri apuse…
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  3. #45
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator
    Care-i treaba cu Dilema?
    Buzura mi-a placut ca scriitor, parerea mea…hic, in special pentru Orgolii si Refugii. Drumul Cenusii il mai am si acum pe undeva copiat, a fost retrasa de pe piata imediat dupa aparitie…vremuri apuse…
    simplu. redactia dilema a parasit icr-ul datorita ingerintei lui buzura in directia revistei. s-au retras la fundatia lui dinescu si se va numi dilema-veche.

    a fost...
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  4. #46
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    COMUNICAT DE PRESA

    Incepind cu 1 ianuarie 2004, intreaga redactie a revistei Dilema si-a
    incetat activitatea la Institutul Cultural Roman.

    Dupa cum se stie, Fundatia Culturala Romana - care a editat revista
    Dilema incepind cu 1993 - s-a transformat recent in Institutul Cultural
    Român (ICR). Conform legii de organizare, presedinte de onoare al
    Institutului este Presedintele Romaniei, iar Consiliul de conducere este
    format din membri numiti de Presedintie, Guvern si citeva ministere.

    In aceste conditii, redactia si-a exprimat temerea ca noua structura
    institutionala ar putea pune probleme privind independenta,
    credibilitatea si echidistanta revistei si ar putea afecta spiritul care
    a impus-o in constiinta publicului. Prin urmare, inca din luna
    septembrie, cind Institutul abia se infiintase, i-am solicitat d-lui
    Augustin Buzura, presedintele ICR, o discutie cu toata echipa
    redactionala, pentru a lamuri statutul Dilemei in cadrul noului institut
    precum si statutul nostru profesional. Discutia era cu atit mai necesara
    cu cit nimeni din conducerea Fundatiei Culturale Romane nu ne informase
    vreodata in legatura cu schimbarile presupuse de noul Institut, membrii
    redactiei nefiind niciodata convocati la sedintele Fundatiei. Lipsa de
    interes a conducerii fata de Dilema ne-a determinat ca, impreuna cu dl
    Andrei Plesu - director fondator al revistei, sa-i propunem d-lui
    presedinte al ICR solutia unei despartiri cordiale: sa ne cedeze, pe
    caile prevazute de lege, denumirea "Dilema" (asupra careia redactia are
    dreptul moral), urmind sa gasim o sursa privata de finantare, pentru a
    asigura continuitatea revistei in spiritul ei originar. Dl Augustin
    Buzura a respins ideea de a ceda denumirea si nu a dat curs solicitarii
    de a discuta cu echipa redactionala.

    In aceasta situatie, avind in vedere si tensiunile acumulate in ultima
    vreme intre redactie si conducerea Fundatiei Culturale
    Romane/Institutului Cultural Roman, membrii redactiei au solicitat
    incetarea contractelor de munca, iar presedintele ICR a fost de acord cu
    aceasta solutie.

    Pe 14 ianuarie, se implinesc 11 ani de la infiintarea revistei Dilema.
    Dupa 11 ani, aceeasi echipa redactionala va infiinta o alta revista,
    Dilema veche, avindu-l ca Director fondator tot pe dl Andrei Plesu.
    Dilema veche va continua sa promoveze exprimarea libera a tuturor
    punctelor de vedere, sa-si puna intrebari fara a formula raspunsuri
    definitive, sa cultive dialogul intelectual si dezbaterea de idei. Desi
    cu o noua denumire, spiritul Dilemei din ultimii 11 ani va continua.

    Le multumim cititorilor dilematici pentru ca au fost alaturi de noi in
    tot acest rastimp. Speram sa devina cititorii noii noastre reviste,
    Dilema veche.

    In numele redactiei,
    Mircea Vasilescu
    Redactor-sef

    4 ianuarie 2004
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  5. #47
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Buna treaba cu Dilema…Oricum era timpul sa apara si ceva cu “vechi” in coada pentru ca exista o abundenta de “nou”, “noua”, “tanara”….O dovada ca si mai sunt si lucruri vechi mai bune decat alea noi…
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  6. #48
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Tribunalul Militar a declansat procedura de repunere in drepturi a lui Pacepa
    Generalul trebuie sa-si primeasca integral averea confiscata de comunisti si sa fie repus in grad…gasiti la http://www.presa.tv/index.php?show=s...ct=show&id=484

    O dilema (falsa zic eu): tradarea unei tari devine act de eroism la schimbarea regimului? Oamenii care au cazut prin alte tari datorita lui erau tradatori?
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  7. #49
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1
    Utilizator inca te mai miri de ce se intampla la noi? tu nu vezi cat se schimba de la un mandat la altul ... dupa caderea comunismului nu vezi ca au aparut eroi peste noapte unii care nici nu merita bagati in seama?
    Apropo ai urmarit emisiunea nasul aseara? Ai vazut ce perle a scos Mitica? Auzi si tu sa nu ne mai legam de parlamentari pentru ca toti is oameni "dastepti"..... mama ei de treaba.... nici nu stie drumul pana la parlament. In plus cica daca va candida la primaria sectorului I va renunta la functia de la Liga ca primaria e o chestie serioasa.....Mai serioasa decat parlamentul?
    Sa nu ne miram ca o sa vina x sau y sa ceara sa i se retrocedeze un oras intreg.... la noi e posibil..... sau poate tot litoralul ca o fost pamantul lu masa....
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  8. #50
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    …apropo de retrocedari, a fost o revendicare cam in stilul in care spui: unul zicea ca e urmasul direct al lui Iancu de Hunedoara si vroia castelul si domeniile. Ce te faci daca apare urmasul lui Burebista? Asta ia si tarile vecine…

    L-am vazut pe Mitica aseara in paralel cu Vadim la National TV…Don Mitica considera rautati intrebarile despre activitatea lui parlamentara si cerea o zi documentare ca sa spuna la ce proiecte de legi lucreaza…haios si trist…Oricum a mentionat si ca astea sunt secrete de stat…aici avea dreptate, legile trebuiesc ascune bine si folosite doar de catre initiati ca sa le eludeze si de Stat ca sa pedepseasca poporul…
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  9. #51
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator
    O dilema (falsa zic eu): tradarea unei tari devine act de eroism la schimbarea regimului? Oamenii care au cazut prin alte tari datorita lui erau tradatori?
    dan pavel spunea mai acu doua zile pe B1TV ca regimul comunist fiind ilegal in totalitate nu exista tradare. el nu a tradat tara, ci pe ceausescu. oamenii care au "cazut" nu erau nici pe departe usi de biserica si se ocupau cu lucruri ce nu prea aveau treaba cu tara. de altfel securitatea nu s-a ocupat decit de familie si de frustrarile ei, inclusiv de asasinarea sau batutul unora care deranjau.

  10. #52
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator
    …apropo de retrocedari, a fost o revendicare cam in stilul in care spui: unul zicea ca e urmasul direct al lui Iancu de Hunedoara si vroia castelul si domeniile. Ce te faci daca apare urmasul lui Burebista? Asta ia si tarile vecine…
    retrocedarile au un regim suficient de complicat ca sa nu fie luate in seama tot soiul de "mostenitori". in acelasi timp statul roman in cei 14 ani nu a lamurit mai nimic si vom plati la greu timpeniile guvernantilor. in 90 trebuia dat un termen de gratie de 2-3 ani si date inapoi cele cerute cu acte in regula. se termina astfel toata bulibaseala asta.

  11. #53
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by IlMILAN
    Auzi si tu sa nu ne mai legam de parlamentari pentru ca toti is oameni "dastepti"..... mama ei de treaba....
    curat dashteptzi cam pina la piciorul broahtei

  12. #54
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1
    Securitatea.... iesea in evidenta doar prin chestiile la care te-ai referit tu Vasile, insa cei care faceau parte din ea erau de cele mai multe ori mai ticalosi decat cei pe care ii desconspirau....
    E drept ca nici asa zisi "tradatori de neam" nu prea urmareau ei interesele celor multi ....ci sa le fie lor mai cald. Asa zisele "miscari ilegale" aveau unele tinte care erau de cele mai multe ori personale....
    Asta nu a fost numai la noi ..e de cand lumea si va fi si in continuare.... numai ca acum ii zicem "conflict de interese" . Si in ziua de azi tot pacalicii de rand au de suferit , ca doar se afla in conflict cu "interesele" celor mari.

    Ca vorbeam de Mitica...iarasi a aruncat o perla fara sa o rumege.... referitoare la construirea unui stadion pentru nationala...guvernul va "scoate bani de la ciorap" dar cati vor ajunge unde trebuie...estimarile lui Mitica sunt sumbre cam 60%......
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  13. #55
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Postulatul lui Dan Pavel merge pana la un anumit punct. Pacepa conducea reteaua de spionaj extern printre altele, cei care au cazut nu erau usa de biserica, dar spionajul extern nu era alcatuit din killeri. Pacepa nu a tradat famila Ceausescu ca doar nu le-a spus unde-si tine coana Leana chilotii cu dantela…Am pierdut economic ca tara din pricina lui si nea Nicu dupa cum bine se stie a mai trait bine merci destul de mult dupa asta.
    Un caz similar a fost zic eu Rudolf Hess care desi a tradat regimul nazist n-a fost nici pe departe reabilitat, ba chiar a fost tinut in continuare inchis de aliati. Hess la fel ca si Pacepa inainte de a trada (sau nu) n-au fost nici ei usa de biserica. Pacepa n-a fost strain de ceea ce se intampla in Romania la vremea aceea, era un exponent sumbru al regimului comunist. Faptul ca s-a carat la un moment dat nu e sinonim cu spalarea de pacate. Sa-i reabilitam atunci si pe alde Draghici si compania…De fapt si Walter Roman e un erou, de ce n-ar fi si Pacepa.

    Altfel, cu tot respectul, mie nu-mi place Pavel, fara sa-i jignesc cultura, mi se pare superficial in analizele pe care le face. Vezi si “toc-shourile” pe teme ca razboiul din Kosovo, Irak etc.

    Zi-mi daca gresesc, sunt dornic de concordie cu oricine…
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  14. #56
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by IlMILAN
    Securitatea.... iesea in evidenta doar prin chestiile la care te-ai referit tu Vasile, insa cei care faceau parte din ea erau de cele mai multe ori mai ticalosi decat cei pe care ii desconspirau...
    am cunoscut citiva. aparent oameni de treaba. nici n-ai fi spus ca-s asa de javre. daca era vecin sau cunoscut te si ajuta pina la un punct. dupa punctul ala mi-au pus la telefon inregistrari facute la mine in casa. distractiv nevoie mare

  15. #57
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Corect, retrocedarile s-au rezolvat peste tot in anii ’90, noi originali ca intotdeauna.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  16. #58
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1

    Mitica cand vorbea de dastaptaciunea din parlament se referea la ilustrii din PRM(nu ca restul or fi mai bravi) Loghin ,Dolanescu, Vadim.....si bineinteles prea-luminata persoana mai sus amintita...

    Ajungem iarasi la Caragiale , vorbind de Dilema Veche .....
    noi cu cine dracu o sa votam...?
    Apropo de vot ce parere aveti de infiintarea "statului" in stat pe care o uramaresc unii din liderii UDMR(sa nu se inteleaga ca sunt impotriva lor)dar asa ceva mi se pare absurd.Unde dracu in Vest se pomeneste asa ceva...? Vom ajunge sa platim greselilor ilustriilor de la guvernare (ma refer la alintele lor). Daca se continua cu prostia asta omu de rand va vota cu dastaptii din PRM mai sus amintiti si iarasi ne vom uita la Brucan cum va spune pe un post public TV ca suntem o natie de prosti si tampiti...si adio integrare.....
    Debusolare cat cuprinde ne sapam singuri groapa.
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  17. #59
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1
    Vasile nu cred ca esti singurul care a avut asemenea "suprize". Chestia faina era ca si tu la randul tau poate stiai ceva despre acel X dar cine dracu se uita la tine?
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  18. #60
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1
    Utilizator noi vom tot retroceda coroane, castele ,edificii , terenuri paduri pana ne vom retroceda si sufletul....
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  19. #61
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by IlMILAN
    Mitica cand vorbea de dastaptaciunea din parlament se referea la ilustrii din PRM(nu ca restul or fi mai bravi) Loghin ,Dolanescu, Vadim.....si bineinteles prea-luminata persoana mai sus amintita...

    Ajungem iarasi la Caragiale , vorbind de Dilema Veche .....
    noi cu cine dracu o sa votam...?
    Apropo de vot ce parere aveti de infiintarea "statului" in stat pe care o uramaresc unii din liderii UDMR(sa nu se inteleaga ca sunt impotriva lor)dar asa ceva mi se pare absurd.Unde dracu in Vest se pomeneste asa ceva...? Vom ajunge sa platim greselilor ilustriilor de la guvernare (ma refer la alintele lor). Daca se continua cu prostia asta omu de rand va vota cu dastaptii din PRM mai sus amintiti si iarasi ne vom uita la Brucan cum va spune pe un post public TV ca suntem o natie de prosti si tampiti...si adio integrare.....
    Debusolare cat cuprinde ne sapam singuri groapa.
    gurishti-s numai proshti bita, vadim e o lepadatura si un oportunist. mi-au cazut ochii pe prima pagina a unei carti de momorii scrisa de el. cica vine unul in dec 89 la el si spune:
    - de ce stai in casa? iesi pe strada. tu esti un havel al romaniei.

    mde.

    aia cu statul in stat e o timpenie si nu o sa inghita nimeni asta, nici macar udmr-ul. au si facut ieri declaratii. nasol e ca i se da importanta. imi vine sa cred ca pesedeu' i-a pus sa o faca. astfel pot sa pozeze in mari aparatori ai patriei pentru aia flaminzi. reteta e veche. prm-ul isi va minca propria coliva cu jiji becali.

  20. #62
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by IlMILAN
    Vasile nu cred ca esti singurul care a avut asemenea "suprize". Chestia faina era ca si tu la randul tau poate stiai ceva despre acel X dar cine dracu se uita la tine?
    asta mi-am zis si eu, dar se pare ca se uitau

  21. #63
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1
    sper sa ai dreptate, insa nu prea cred eu PSD a comandat chestia aia....ai mare dreptate in cei priveste pe cei din pRM in frunte cu *******ul ala ...ceea ce ma ingrijoreaza pe mine sunt alegerea celor multi..... de ce crezi ca au votat atatia cu el? taranu ala abia asteapta asemenea ocazii sa iasa la iveala.....
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •