Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 147

Thread: Galerie

  1. #1
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1

    Galerie

    maine cu incepere de la ora 19:00 va avea loc o intalnire intre Vulturii Violeti,Ultras Viola,Conducere,si o parte a presei argesene...voi reveni cu noi amanunte in cursul zilei de miercuri...

  2. #2
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Bine, Maniacule, te asteptam!

  3. #3
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    asa cum am promis am revenit cu informatii....din pacate mokdovan nu a putut veni deoarecedin cateam inteles de la Daniel Barbu se afla la Bucuresti cu nu stiu ce probleme legate de liceenta de antrenor...Vulturii Violeti si-au dovedit inca o data penibilitatea ne dorind sa participe la aceasta intrunire...Problema care s-a pus a fost dece noi nu dorim sa ne reantoarcem langa ei...singurul lucru pe care noi l-am spus si a fost unul concret a fost acela ca ei nu doresc sa realizeze ceva frumos pe stadion...

  4. #4
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Maniacule, ce inseamna "ceva frumos pe stadion"? Impresia mea, din ceea ce imi povestesti, e ca s-a cam pierdut timpul la sedinta asta.
    As vrea sa vad si eu la Pitesti coregrafii, sau macar sa vina masiv lumea la meci cum o facea nu de mult. Mai tineti minte "valurile" care inconjurau stadionul de cate 10 ori?
    Vrei sa facem o sectiune speciala dedicata galeriei pe acest forum? Daca tu crezi ca poti atrage aici membri din Violet Republic (si nu numai), spune-mi si facem un subiect separat.
    Last edited by Tudose; 10th December 2003 at 23:50.

  5. #5
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    la coregrafii in primul rand ma refeream si io cand spuneam ceva frumos pe stadion....Referitor lao sectiune despre suporterii alb-violeti...e o idee buna ...dar sa deschidem Ultras-Viola nu Violet Republic deoarece ei nu se mai ocupa...

  6. #6
    junior
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    129
    Reputatie
    1
    Vad ca sunt discutii in legatura cu galeria! Ce inseamna "Vulturii Violeti - Ultras Viola"?
    Este o echipa FC Arges sau doua echipe???
    O singura echipa osingura galerie! Care sunt motivele divergentelor? Nu inteleg acest lucru...ca si cum unii tin cu echipa A, altii cu echipa B dar impreuna merg la FC Arges!!!
    Daca galeria nu este in stare sa se inteleaga, atunci ce sa mai vorbim de echipa, de locurile 1-6, de Cupa Romaniei....

  7. #7
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Gata, avem o sectiune separata intitulata simplu, "Galerie", pentru ca asa si trebuie sa fie - una singura! Maniacule, spune baietilor ca sunt asteptati aici.

  8. #8
    junior
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    129
    Reputatie
    1
    Daca se poate ca cineva sa ma lamureasca de ce sunt doua galerii! Cel mai bine ar fi ca reprezentantii celor doua galerii sa-si exprime separat punctele de vedere!

  9. #9
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    pentru crirad

    da intradevar la pitesti nu exista doua galerii ci doua factiuni...Ultras Viola si Vulturii Violeti...Insa amandoua au un singur scop sustinerea echipei FCARGES...Cele doua grupuri stau despartite...Ultras Viola la peluza nord ,iar Vulturii Violeti la tribuna...Unul din motivele pentru care cele doua grupari stau despartite este "mentalitatea" pe care vulturii au dovedit dealungul timpului ca nu o au...daca mai vrei sa afli ceva promit ca iti voi raspunde...

  10. #10
    junior
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    129
    Reputatie
    1
    Multumesc pentru raspuns dar eu vreau sa aflu de ce stau despartite! Ca spui "mentalitatea" nu inteleg nimic! Ce fac ei, ce faceti voi...

    Daca galeria ar fi unita ar fi un "spectacol" iar lumea ar incepe sa vina pe stadion. Noi avem nevoie de suporteri, pentru ca un club farta suporteri este foarte sarac. In momentul in care in tribune lumea se intelege totul este ok. Daca nu, stadionul va deveni (daca nu este deja) locul de bataie intre suporteri...dar la noi va fi altfel ... suporterii echipei se bat intre ei!!!
    Eu nu inteleg...voi sunteti adevaratii suporteri, sunteti la meci tot timpul si nu va intelegeti...
    Din cearta voastra pierde nu numai fotbalul si suporterii dar si echipa!Este o singura echipa si ar trebui sa fie o singura galerie!

  11. #11
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Pai in primul rand la Vulturi fondurile pe care le au le folosesc la diferite actiuni care nu au nici cea mai mica legatura cu galeria ...in timp ce ei primesc de la club autocar pt deplasare si legitimatii pt meciurile de acasa,Ultras Viola isi plateste singura atat deplasarea cat si biletul de meci in Trivale...si acesta este unul din motive...

  12. #12
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Desi nu am mai fost de vreo 2 ani la un meci al FC Arges Pitesti, cred ca pot spune care e motivul existentei a doua galerii (acum vad ca sunt chiar trei, poate imi explica si mie cineva diferenta dintre Violet Republic si Ultra Viola).
    Galeria "oficiala" (inscrisa cu acte la notariat si agreeata de conducerea clubului) este "Vulturii Violeti", dar conducatorii acesteia (George, Paul, Smoala etc.) sunt toti trecuti de 40 de ani, cel putin in mentalitate. Sunt foarte obtuzi, nu accepta nici o "intinerire" sau schimbare a modului de a incuraja formatia, cat am fost la galerie rareori se schimba vreo scandare, tot meciul se canta imnul si se striga "Hei, hei, Argesul", "Ae, ao, sa moara Dinamo" si variante; despre bannere/scandari personalizate la fiecare meci, coregrafii etc. nici gand.
    De aceea a fost normala desprinderea diverselor factiuni din galerie, formate in general din suporterii mai tineri care nu se potriveau in nici un fel formatului de galerie dorit de conducatorii "Vulturilor Violeti", si care s-au reunit apoi sub diverse nume. Fenomenul desprinderii unor grupuri "Ultras" de suporteri, cu scandari, echipament si comportament sa le spunem mai "radicale"
    l-am remarcat si la galerii mai mari (Rapid, Steaua), asa ca nu e ceva anormal, problema cu pitestenii a fost ca diferentele au fost totdeauna destul de acute, astfel ca cele doua mentalitati s-au "ciocnit" deseori si in deplasari unde erau obligati sa stea impreuna, iar uneori la meciuri de acasa cu mai putini spectatori era penibil sa vezi galeria impartita in 50 de "Vulturi Violeti" si 20 "Violet Republic".
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  13. #13
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    O sa incerc sa te lamuresc la ceea ce ai spus tu...In primul rand este vorba de Ultras Viola si nu de Ultra Viola...este o noua grupare care a luat nastere in vara acestui an...majoritatea membrilor sunt tineri...Spuneai in mesajul tau ca Vulturii Violeti sunt recunoscuti prin lege...Mai este si Fan Club FCARGES care apartine baietilor de la Republica,dar din pacate ei au decis sa nu se mai ocupe datorita nepasarii de care a dat dovada conducerea alb-violeta....Ai dreptate in ultimii ani vulturii nu au aratat absolut nimik...unde or fi banii incasati periodic de la membrii si de la alti sponsori nimeni nu stie...Ce este mai grav este faptul ca in loc sa incerce sa atraga noi membrii Vulturii nu au facut nimic , cu timpul foarte multa lume parasind in ultimii ani galeria...e pacat...sper ca te-am lamurit cat de putin...daca mai ai ceva de intrebat sa spui...

  14. #14
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    In galerie e normal sa fie si "batranii", si "tinerii". Eu as pleda pentru o unificare a celor doua factiuni, insa e foarte greu de impacat mentalitatile in momentul de fata.

  15. #15
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Felicitari ! Tocmai ati avut postarea cu numarul 1000!

  16. #16
    junior
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    129
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tudose
    In galerie e normal sa fie si "batranii", si "tinerii". Eu as pleda pentru o unificare a celor doua factiuni, insa e foarte greu de impacat mentalitatile in momentul de fata.
    Eu nu cred ca este greu! Ar trebui sa se gindeasca mai mult la echipa si nu la "mentalitatile" financiare. Sunt foarte multi fani, printre care ma numar si eu, care nu s-ar inscrie in nici un fan club ca cele enumerate. Acesta nu este fan club sau galerie! Este o cearta continua! Eu propun sa formam inca vreo 5 galerii poate vom fi echipa cu cele mai multe galerii!!!

    Eu as propune o intilnire a tuturor galeriilor, alegerea unui singur sef, care nu face parte din nici o galerie, si incercarea de a forma o conducere cu cite un reprezentant din fiecare galerie. Seful ar trebui sa fie neutru iar toate deciziile sa fie luate impreuna. Formarea unui regulament al galeriei si incercarea de respectare a tinerilor de catre batrini si a batrinilor de tineri. Doar impreuna pot forma o adevarata galerie i spectacol pe stadion.

  17. #17
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Da sa sti ca e o idee foarte buna insa nu stiu de unde ar putea fi ales un sef neutru deoarece dupa parerea mea la Pitesti nu exista cineva care ar dori sa se implice in asa ceva!

  18. #18
    junior
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    129
    Reputatie
    1
    Exista cu siguranta doar trebuie cautat. Cel mai bine ar fi o persoana cunoscuta. Care este respectata.

  19. #19
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Marti seara la Clubul Societatea Sportiva au fost invitati membrii galeriei « ULTRAS Viola »si cei ai « Vulturilor Violeti ».Din pacate ultimii nu au dorit sa participe la discutie , motiv pentru care ultrasii din galeria adversa nu au avut cu cine dialoga.Prin urmare au lansat cateva acuze grave la adresa vulturilor.Florin Gruianu a raspuns la aceste acuze in calitate de lider al vulturilor.

    1 ACUZATIE : « Ei pretind ca sunt suporterii de drept ai echipei , dar ce suporteri sunt cand nici macar nu dispun de un arsenal complet :steaguri,tobe,etc ?La partida cu Rapid la care am fost si noi in mod organizat i-am eclipsat total.Am strigat neancetat,pe cand ei erau obositi rau de tot.Probabil ca se incalzisera cu niste spirtoase inainte de meci asa cum obisnuiesc de obicei .

    RASPUNS : « Cu ce drept ne critica ei pe noi ?Ei sunt suporterii care la 2-0 cu Brasov si la 4-0 cu Apulum ii cereau demisia lui Moldovan ?Unde in lumea asta s-a mai pomenit sa i se ceara demisia antrenorului cand echipa castiga cu 4-0 ?


    2.ACUZATIE :Ei nu stiu cum arata o galerie adevarata.Inainte galeria lui F.C.ARGES era invidiata de multe galerii din tara , dar vremurile alea au apus de mult.Nu sunt interesati sa faca spectacol.De ce nu investesc banii asociatiei in materiale. ?Unde este galeria de alta data ?

    RASPUNS :Avem 24 de steaguri ,cate unul pentru fiecare component al lotului.Ei vorbesc de coregrafii dar habar nu au cat costa asa ceva.Ce noi suntem Steaua sau Dinamo ale caror galerii sunt finantate de club ?

    3ACUZATIE :Au noua topbe,toate sparte,dar in loc sa cumpere altele sau sa le repare pe cele vechi si-au cumparat DVD si televizor la sediu !

    RASPUNS :Se vede treaba ca oamenii sunt pe dinafara !DVD-ul l-am primit cadou de la un sponsor si l-am adus la sediu.Noi avem suporteri care vin din Topoloveni ,Leordeni si chiar din Iasi a venit cineva la meciul cu Steaua, cei care nu mai au cum sa se intoarca acasa dupa deplasari raman si dorm la sediu.Ce e rau daca vede si omul un film ?Cat despre partea cu tobele nu am gasit inca niste meseriasi sa le repare.Am vrea sa cumparam altele dar nu se gasesc !

    4.ACUZATIE :Ne deranjeaza ca se duc dupa meciuri si cer bani jucatorilor si oamenilor din conducere in alte tari suporterii ajuta clubul si nu invers !

    RASPUNS :Se mai intampla ca jucatorii sa faca o cheta si sa ne dea niste bani.O fac insa din proprie initiativa in nici un caz nu le cerem noi.

    5.ACUZATIE :Cand clubul a pus la dispozitie un nr mai mic de autobuze pt deplasare selectia s-a facut pe pile . Au fost preferati prietenii liderilor de galerie.Poate ca si acesta este unul din motivele pt care am plecat din galerie !

    RASPUNS :Un sambure de adevar exista in aceasta afirmatie .Insa spuneti-mi cum puteam sa las acasa un om precum Constantin Menciu si sa iau un pusti in locul lui ?Omul asta are totusi o varsta in galerie.Si, la o adica de ce sa ma leg la cap daca nu ma doare ?Au fost deplasari in care copii nu au avut bani de bilet si au ramas pe la portile stadionului.

    6.ACUZATIE :Nu vom accepta sa ne unim cu ei pana nu se schimba conducerea in asociatie.

    RASPUNS ana nu vor intelege ca trebuie sa se supuna unor reguli stabilite intre cluburi,LPF si Jandarmerie nu se poate vorbi de unirea galeriei.Ma refer la faptul ca nu au voie sa scandeze trivialitati si se pare ca ei nu au inteles acest lucru .

    Textul a fost preluat din Societatea Argeseana de saptamana trecuta

  20. #20
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Am citit cu atentie textul de mai sus. E pacat ca "Vulturii Violeti" nu au binevoit sa vina la intalnire. Raspunsul pe care Florin Gruianu alias Smoala il da la punctul 6 nu prea e legat de acuzatie... Iar "Ultra Viola" nu a scandat niciodata trivialitati, din cate cunosc eu.
    Pe de alta parte, si voi ar trebui sa renuntati la a cere tot timpul demisia lui Moldovan. Sunt de acord ca rezultatele din ultima vreme sunt departe de ceea ce ne-am dorit si de performanta pe care o promitea "Comisarul". Insa nu e cazul sa contesti chiar si atunci cand echipa joaca bine si invinge fara probleme, nu are rost a provoca tensiuni inutile. Chiar asa, la 2-0 cu Brasov si la 4-0 cu Apulum nu trebuia sa se strige ceea ce s-a strigat. Apoi, ganditi-va ca pleaca Moldovan... dar cine vine in loc? In Romania e usor sa demolezi, mai greu e sa construiesti ceva de durata si de valoare.

    Referitor la imputinarea spectatorilor pe stadion, este vina si a politicii de marketing si imagine a clubului. Stiam de la televizor si am si vazut trecand pe podul Grant ca se pun reclame uriase, "Rapid va doreste Sarbatori Fericite" sau "Din martie 20054 va asteptam acasa" (aluzie la terminarea renovarii stadionului Giulesti). La noi - nimic, desi ar crea o imagine excelenta clubului, ar mai readuce lumea pe stadion si cu siguranta s-ar recupera mica investitie in publicitate. Era vorba sa apara un magazin de unde sa se poata cumpara tricouri, fulare, fanioane... ati mai auzit ceva de asta?
    Last edited by Tudose; 20th December 2003 at 23:05.

  21. #21
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    In ceea ce priveste scandarile adresate de noi lui Moldovan nu s-au datorat nu numai faptului ca echipa nu joaca absolut nimic si mai ales datorita faptului ca Ion Moldovan a jignit grupul nostru prin declaratiile pe care le-a facut...sa nu uitam ca ceva asemanator s-a intamplat si la Dinamo cu Danciulescu , chiar daca inscria aproape meci de meci Danciu era huiduit datorita neantelegerilor cu galeria.Totusi se pare ca din retur nu o sa mai avem pe cine apostrofa Moldovan din cate a scris presa in ultimul timp fiind dorit la galati..
    In ceea ce priveste imaginea , clubul Fcarges nu a facut nimk ,a incercat realizarea unui site dar nu a mai fost actualizat,iar tricourile si alte materiale cu insemnele clubului au devenit "vise erotice" pt fanii alb-violeti...singurul vinovat este conducerea!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •