View Poll Results: proba favorita ?

Voters
133. You may not vote on this poll
  • perechi

    11 8.27%
  • masculin

    79 59.40%
  • dansuri

    25 18.80%
  • feminin

    18 13.53%
Page 13 of 66 FirstFirst ... 311121314152363 ... LastLast
Results 253 to 273 of 1367

Thread: Patinaj artistic

  1. #253
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    Asta nu poate fi decat benefic pentru acest sport...

    Ca are sau nu Chiper sanse la medalii, depinde de el... Mi-amintesc ca a avut consursuri in care dupa programul scurt era pe 2... deci se poate. SA avem incredere si sa dea ce are mai bun. Multa multa bafta patinatorilor romani... in fond atata munca se rezuma la cateva minute in care ori stralucesti ori nu... E un sport dur din acest punct de vedere.

  2. #254
    senior simonika's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    in umbra visului
    Posts
    223
    Reputatie
    1
    Adevarul este ca trebuie sa muncesti ani de zile si sa faci multe compromisuri ca acolo, cele 4 minute sa fie unele de glorie. Bafta multa lui Gheorghe Chiper....nu mi-ati raspuns la intrebare...s-a retras Brain sau mai participa si anul acesta?..,iar Plushi mai participa la amatori?

  3. #255
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    Pai de ce sa se retraga Plushi? Are o medalie de castigat: aur olimptic!!!
    De unde atata idei de retragere?? Poate dupa olimpiada... in rest, nici un sportiv nu se retrage inainte de olimpiada decat daca are mari probleme fizice.

  4. #256
    senior simonika's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    in umbra visului
    Posts
    223
    Reputatie
    1
    Pai cand a plecat Yagudin habar nu am avut, ce el a anuntat ceva dinainte?
    Si apoi Brain a spus ceva legat de acest subiect.

  5. #257
    senior baboo's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    165
    Reputatie
    1
    Hello..sunt si eu noua pe aici si m-am gandit sa intru in discutie...sper sa ma primiti

    Alexei Yagudin s-a retras, din cate stiu, definitiv in 2003 din cauza unei accidentari ce nu i-a mai permis sa continue patinajul la un nivel asa de ridicat..avea in jur de 21-22 ani atunci, daca imi amintesc eu bine si ar fi putut sa mai continue la amatori. Pacat...

    Cat despre Brian, intr-adevar, cam in urma cu un an facea o declaratie de genul asta. Ca s-ar retrage sau s-ar reprofila DUPA olimpiada.. Am citit acum cateva zile in schimb, un articol in care spune ca nu intentioneaza sa se retraga dupa Torino..chiar ar vrea sa participe si la Vancouver in 2010, cand o sa aiba 25 de ani, deci se poate...in schimb, a afirmat ca inca l-ar atrage trecerea la perechi, dar asta va decide dupa olimpiada.

    Iar Plushenko nu se poate retrage, pentru simplul fapt ca olimpiada din acest an reprezinta-poate-ultima sansa pentru el sa castige aurul olimpic, dupa ce l-a pierdut in 2002. Neramanandu-i alte titluri de adaugat in palmares, cred ca o sa se retraga daca il va castiga.

    Deocamdata, insa, nu se retrage nimeni, ba dimpotriva..avem parte de mari reveniri, ca de exemplu perechea italiana Barbara Fusar-Poli/Maurizio Margaglio. Sunt tare curioasa sa-i vad din nou...

    Luni incep campionatele europene de la Lyon. Repetitie generala pentru olimpiada. Ceva pronosticuri?

  6. #258
    senior simonika's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    in umbra visului
    Posts
    223
    Reputatie
    1
    ma bucur foarte tare sa vad noi adepti a discutiilor acestui gen de sport. Ce pronosticuri pot sa dau...doar ca mi-as dori ca Brain sa ia aurul si sa moara Plushi de ciuda :p

  7. #259
    senior baboo's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    165
    Reputatie
    1
    Hahaha...da, si mie mi-ar placea sa castige Brian campionatul. Are programe interesante: James Bond la programul scurt si Lord of the Dance la liber. Pentru cine e curios sa le vada si nu poate astepta pana vineri-sambata, am gasit eu un link: http://www.brian-joubert.com/videos.php

    O sa aiba sustinerea publicului.. Cu putin noroc, daca face sariturile bine si e atent la artistic, iar daca Plushi prinde iar o zi proasta, putem spera Si Lambiel e periculos, dar la el am sentimentul ca e presiunea mai mare. Multi spun ca a castigat campionatul mondial de anul trecut printr-o conjunctura favorabila, cu un program care nu a rupt gura targului. Totusi, e un patinator de top, iar daca isi face si el programul cum trebuie, o sa fie o competitie serioasa la baieti. Probabil ca anul asta toti vor incerca sa dea ce au mai bun, iar nivelul va fi mult mai ridicat. Sa speram macar...Recunosc ca inca imi mai e dor de "luptele" dintre Alexei si Plushi, de programele minunate de acum cativa ani...

    La perechi, probabil ca aceiasi Totmianina/Marinim vor domina competitia..inca nu vad pe nimeni care sa ii poata invinge. Dar surprize sunt intotdeauna. E posibil ca podiumul sa fie din nou acaparat de rusi, ca anul trecut.

    La fete, astept sa o vad pe Irina Slutskaya castigand al 7-lea titlu european Carolina Kostner, medaliata cu bronz la mondiale, va fi o advesara serioasa daca nu greseste la sarituri. Si ea imi place mult. Fata asta e plina de gratie.

    Iar la dans, Tatiana Navka/Roman Kostomarov sunt favoritii. Eu, una, astept sa-i vad si pe Barbara Fusar-Poli/Maurizio Margaglio. N-am fost niciodata o fana a lor(am tinut mereu cu Anissina/Peizerat), dar e o revenire spectaculoasa, dupa 4 ani de absenta. Ramane de vazut daca pot tine pasul.

    Cam atat despre asteptarile mele. Sunt nerabdatoare sa inceapa competitia. Apropo, ati vazut programul? Mi se pare cam ciudat...fetele patineaza la liber joi si baietii sambata. Stiti cumva de ce au facut schimbarea asta?

  8. #260
    incepator
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    Fiindca s-a retras Yagudin vreau sa castige Lambiel chiar daca nu e preferatul meu........oricine sa castige numai Plushenko nu.Cred ca Plushenko la partea artistica sta foarte slabut.Nici nu se poate compara cu Yagudin.Eu astept mondialele si olimpiada pentru a-l vedea pe Evan Lysacek.In orice caz, la baieti anul asta va fi foarte interesant.Nu cred ca se poate spune ca in anii trecuti ca vor castiga cu singuranta rusii(Yagudin sau Plushenko).Acum pe lista favoritilor sunt si Lambiel,Joubert si de ce nu,s-ar putea sa ne surprinda si Stephan Lindemann cum a facut la alte concursuri.Un alt concurent pe care imi place sa-l vad pe ghiata este Jamal Othman.Chiar daca nu are sanse sa castige competitia este foarte gratios.Cred ca si unele fete ar putea fi invidios pe el .
    In ceea ce priveste celelalte probe cred ca rusii le vor castiga pe toate.

  9. #261
    senior simonika's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    in umbra visului
    Posts
    223
    Reputatie
    1
    Eu tin cu Brain pt. ca e antrenat de Yagudin si stim cu totii ce ii poate capul, la fete nu am prea multe preferinte....care este programul mai exact stiti?

  10. #262
    junior aniuk's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    69
    Reputatie
    1
    eu sper sa castige plushenko.nu mai sunt asa de sigura de victoria lui ca in anii trecuti dar totusi are sanse la titlu.iar la partea artistica e f bun,e un balerin pe gheata.brian nu-mi place pt ca mi se pare o copie a lui yagudin.de-ar fi mai original.e bun dar ...
    nu-mi place ca proba fetelor e a doua in concurs.
    MARTI EUROSPORT
    15:00 Patinaj artistic
    Campionatul European, la Lyon, Franţa. Dans, programul impus. LIVE
    20:30 Patinaj artistic
    Campionatul European, la Lyon, Franţa. Perechi, programul scurt. LIVE
    MIERCURI EUROSPORT
    14:00 Patinaj artistic
    Campionatul European, la Lyon, Franţa. Feminin, programul scurt. LIVE
    20:00 Patinaj artistic
    Campionatul European, la Lyon, Franţa. Perechi, programul liber. LIVE
    JOI EUROSPORT
    14:30 Patinaj artistic
    Campionatul European, la Lyon, Franţa. Dans, programul original. LIVE
    16:45 Patinaj artistic
    Campionatul European, la Lyon, Franţa. Dans, programul original. LIVE
    19:45 Patinaj artistic
    Campionatul European, la Lyon, Franţa. Feminin, programul liber. LIVE
    VINERI EUROSPORT
    15:30 Patinaj artistic
    Campionatul European, la Lyon, Franţa. Masculin, programul scurt. LIVE
    17:45 Patinaj artistic
    Campionatul European, la Lyon, Franţa. Masculin, programul scurt. LIVE
    21:00 Patinaj artistic
    Campionatul European, la Lyon, Franţa. Dans, programul liber. LIVE
    SAMBATA EUROSPORT
    17:15 Patinaj artistic
    Campionatul European, la Lyon, Franţa. Masculin, programul liber. LIVE
    DUMINICA TVR2
    16:15 Patinaj artistic
    Campionatul European - Gala laureatilor.
    Transmisiune directă de la Lyon
    transmite si tvr1 dar numai programele libere.

  11. #263
    incepator
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    Intr-un interviu yagudin a declarat ca nu il mai antreaneaza pe joubert datorita unor neintelegeri intre ei dar nu a vrut sa spuna mai mult.

  12. #264
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    Baboo, cred ca ai surprins bine situatia de acum. Si oricum, reprezentantii gazdelor au avut mai tot timpul un "imbold"... vazut sau nevazut.

    Sincer eu acum nu mai stiu cu cine sa tin. Cu spectacolul.
    Tineam cu Lambiel... dar nu mi s-a parut ca a stralucit in programul cu care a castigat... si intradevar conjunctura a avut un rol important.

    De revenirea italienilor nu stiam... dar sper sa faca concursul mai interesant.

  13. #265
    incepator
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    13
    Reputatie
    1
    Lambiel a castigat finala de la Grand Prix cu puncte mari !!!, iar Brian nici nu a participat. Lambiel are un stil aparte, unic, pe cand Brian.... nimic deosebit.

  14. #266
    senior simonika's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    in umbra visului
    Posts
    223
    Reputatie
    1
    Cu toate ca intr-adevar Brain are foarte mult din stilul lui Yagudin,si e normal pt ca baza el i-a pus-o...tot el as vrea sa castige...

  15. #267
    senior baboo's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    165
    Reputatie
    1
    Sa o iau pe rand...
    Nu, Yagudin nu il mai antreneaza de ceva timp pe Brian; nici sezonul trecut nu l-a mai antrenat..de fapt, intre ei a fost o simpla colaborare, Yagudin ajutandu-l pe Brian sa se perfectioneze putin la tehnic si la artistic. Cred ca am recunoscut cu totii pasii pe care ii executa patinatorul francez...

    La inceput a fost o neintelegere cu presedintele federatiei franceze de patinaj, care l-a concediat pe Yagudin in sezonul trecut. Ulterior, cred ca asta s-a lamurit, dar Yagudin nu s-a mai inteles cu Nikolai Morozov, coregraful lui Brian. Fiind pus sa aleaga intre cei doi, Joubert l-a refuzat pe Alexei pt ca a lucrat mai mult cu Morozov si a fost multumit de rezultate. Am gasit si un interviu in care se mentioneaza asta. Daca vreti sa-l cititi.. http://goldenskate.com/articles/2005/joubert.shtml


    Intr-adevar, mai mereu reprezentantii gazdelor au avut "imbolduri"..din mai multe parti. Ce sa spun...cred ca nici un patinator care vrea o medalie la olimpiada(in speta Brian) nu ar fi multumit sa castige campionatul european cu ceva "ajutor". Chiar nu vreau sa fie cazul. M-am saturat sa tot vad, in mai multe sporturi, arbitrii care decid soarta unei competitii. Cu noul cod de punctaj, s-a mai eliminat ceva din subiectivismul punctelor, insa el nu va putea fi inlaturat complet. In lumea mea idilica, imi doresc sa fie un campionat corect, fara favoritisme..and let the best man win! Oare se poate...?

    In alta ordine de idei, fiecare este liber sa aiba preferatii lui. Uite, de exemplu, mie Plushenko nu prea imi place pentru ca de multe ori, mi se pare un robotel, care desi face un artistic bun, nu traieste programul la intensitate maxima si e putin cam teatral pt gustul meu. Pe Lambiel l-am remarcat acum 3 ani, la europenele de la Lausanne, prin piruetele lui inconfundabile. Mi-a placut, dar as fi fost fericita sa castige mondialele cu un program mai complex..mai bun..fara greseala.

    Tin cu Brian pt ca el imi place mai mult decat restul. Dar m-ar incanta sa vad programe deosebite la Plushi sau Lambiel, chiar daca ar castiga ei. Nu tin neaparat sa iasa cineva invingator indiferent de ce se intampla. Mondialele de anul trecut m-au cam speriat si vreau ca nivelul sa fie mult mai ridicat.

    Ieri am citit un articol in care Mishin spunea ca Plushenko este bolnav si nu se stie sigur daca mai participa la europene. Se pare ca a fost vorba de o raceala si din fericire, azi s-a anuntat ca vine si Plushi. Mi-ar fi parut tare rau sa nu participe. Ar fi diminuat nivelul competitiei. Vreau ca macar cei 3 (Plushenko, Lambiel, Joubert) sa fie sanatosi tun vineri si sambata, sa nu aiba nici o problema, ca sa evolueze la capacitate maxima. Doar asa ne vom putea da seama de valoarea reala a programelor lor. Sper sa nu se mai intample nimic pana atunci...
    Last edited by baboo; 17th January 2006 at 14:35.

  16. #268
    incepator
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    13
    Reputatie
    1
    Mai nou lushenko lands in Lyon conform Eurosport

    In 2004 la CE de la Budapesta a castigat Brian (binemeritat dealtfel), dar la gala publicul, toata Arena l-a sarbatorit pe Plushi. Am vazut LIVE, am fost acolo ......


    P.S. nu sunt fan Plushenko, sa castige cel mai bun !

  17. #269
    incepator
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    13
    Reputatie
    1
    Scuze PLUSHENKO

  18. #270
    senior baboo's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    165
    Reputatie
    1
    Da, ai dreptate cu gala de la Budapesta...atunci, Joubert a avut un program cam fad, care nu m-a atras mai deloc. A fost fara elemente de spectacol, muzica nu prea era potrivita pentru un campion...m-a cam dezamagit.
    Iar Plushenko, da, a avut un program spectaculos, i-a atras pe spectatori si prin aducerea lui Edvin Martin pe gheata. Si in plus, este un veritabil showman. Nu se da in laturi de la nimic la spectacolele demonstrative, iar dezinvoltura lui il face atat de po****r. Imi aduce aminte de Candeloro, care punea publicul inainte de toate.
    Cred ca a fost superb..sa fii acolo...mereu mi-am dorit sa fiu prezenta la o gala sau o competitie de patinaj artistic si nu numai eu am visul asta. Esti norocoasa!

  19. #271
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Asadar in aceasta seara avem parte de primele finale...ca intotdeauna cele din proba de perechi.
    Tin sa va spun ca azi mi-am cumparat un televizor nou..si-l voi inaugura cu patinajul de la europenele din Lyon
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  20. #272
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    La perechi a castigat asteptat Todmianina&Marinin...
    Surprinzator a fost locul 2: germanii (nu stiu numele lor )
    Locul 3, rusii Petrova&Tichonov (cumva ei reusesc sa se mentina acolo, pe podium)

    In seara asta e finala fetelor... si cea mai probabila e tot o victorie ruseasca. Hai Irina! (catre al saptelea titlu)

  21. 19th January 2006, 12:28

  22. #273
    incepator
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    13
    Reputatie
    1

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •