View Poll Results: proba favorita ?

Voters
133. You may not vote on this poll
  • perechi

    11 8.27%
  • masculin

    79 59.40%
  • dansuri

    25 18.80%
  • feminin

    18 13.53%
Page 4 of 66 FirstFirst ... 234561454 ... LastLast
Results 64 to 84 of 1367

Thread: Patinaj artistic

  1. #64
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Va fi un spectacol pe cinste....dar tu il vei urmari pe Henry vs. Mutu. :p
    totusi...poate faci un duplex....Champhions League - CM patinaj.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  2. #65
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    Sa vad... daca negociez bine poate obtin cateva minute de patinaj...
    depinde si la ce ora se termina.
    desi aseara am vazut ca patinajul s-a terminat inaintea forbalului...

    Pentru "timp liber de omorat" am gasit un site cu f multe informatii:
    http://goldenskate.com

    Bafta lui Mutu! (desi nu i se acorda prea multe sanse noi totusi vrem sa credem si sa aratam ca si romanii poat fi stralucitori)

  3. #66
    incepator
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    14
    Reputatie
    1
    aseara a fost superb concursul...mai ales programul lui brian joubert (preferatul meu)
    imi pare rau pt chiper ... dar sper sa aiba o evolutie buna maine ca sa recupereze greselile de aseara
    totusi , cred ca plushenko va castiga concursul , nushu de ce , dar nu cred ca brian va reusi un program mare atat de perfect ca la europene... iar kimklin clar nu are sanse la podium datorita accidentarii
    mi-a placut programul germanului , "titirezul"-cum l-a numit comentatoarea de aseara , dar nu cred ca poate sa "atenteze" la podium , e f greu sa concurezi la asemenea nivel la tine acasa ; presiunea e prea mare!!!
    vom vedea ce se va intampla... BAFTA chiper

  4. #67
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    Germanul are sanse la locul 3 (locul gazdelor se pare caci anul trecut a fost ocupat de Honda), dar sunt in batalie mai multi, dintre care cu sanse mari: Weiss, Lambiel... ocupantii locului 5, respectiv 4.

    gabriel, m-ai facut sa rad cand ti-am citit mesajul in care te laudai ca vorbesti cu fete pre forum. Mda, nu prea a avut ce replica...

    Corinutza, poate tu nu trebuie sa te lupti cu fotbalul si ne spui si noua cum a decurs concursul de la perechi.

    Hai chiper!!!
    (desi nu are o pozitite de start prea buna )

  5. #68
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    Asa cum ma asteptam... a trebuit sa ma uit la meci... Macar daca ar fi facut Mutu ceva...

    Iata pe scurt ce s-a intamplat aseara:

    Rusii Tatiana Totmianina si Maxim Marinin au reusit sa faca un program ok si sa castige aurul (dupa ce 2 ani la rand se tot clasau pe locul 2). Programul serii a fost cel al chinezilor Shen Xue si Zhao Hongbo cara a primit nota maxima atat la partea artistica cat si la tehnic. Cu toate astea... nu au putut sa-i ajunga pe rusi datorita locului 4 dupa programului scurt. Pe locul 3 s-a clasat cealalta pereche chineza...

    Cum nu am vazut concursul nu pot comenta mai nimic. Poate este cineva care l-a vazut... cum i s-a parut programele? este clasamentul corect?

  6. #69
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    Am recitit intreaga discutie pentru a vedea cu cine "stau de vorba"...

    Imi place sa vorbesc de unul din marii mei favoriti: Alexei Yagudin.
    Si cum au fost mai multe zvonuri iata ce stiu eu: in utimii 2 ani de concurs a avut mereu probleme cu piciorul drept (foarte solicitant pentru sarituri); ultima problema mare a fost la hip (muschiul hip de la glezna - prea mult nu ma pricep asa ca s-ar putea sa gresesc un pic). A incercat sa concureze in continuare dar problema s-a agravat iar medicii au trebuit sa-l opreasca fiind in pericol de paralizie daca mai continua programul de antrenamente istovitor la care se supunea. Mi-l si inchipui foarte furios si simtindu-se tradat de propriul corp... luptandu-se ca un leu in cusca pentru ca trebuia sa stea deoparte de "arena".
    Supus unei operatii si unui tratament special de recuperare a reusit sa-si revina, sa puna din nou patinele in picioare... dar ritmul trebuia incetinit. A renuntat la concursurile de amatori.
    Azi participa la galele demonstrative; in special face turul USA cu spectacolul Stars On Ice (nu a vost niciodata televizat ) cu care are mare succes...
    Cum s-a ivit o gramada de timp liber... a trebuit sa-si gaseasca o alta ocupatie. Tot Tarasova l-a ajutat... dandu-i in grija pe unul dintre elevii sai:Andrei Griatev - junior ce promite foarte mult.
    Alexei a fost mai mult decat incantat si este foarte multumit de noua sa activitate. Chiar planuieste sa deschida o scoala de patinaj artistic, incepand din vara.
    Si cum il stiu ca reuseste tot ce-si propune... asa se va intampla.

    Speram sa-l vad macar ca antrenor la aceste mondiale dar se pare ca deocamdata ii lasa pe ceilalti.
    Cam asta ar fi poveste lui Yag din ultimul an de zile.
    "Lacrimile de regrete" ale fanilor (si de ce sa nu recunoastem, in special ale fanelor... ) sunt de inteles, la fel cum si el este de inteles. A trecut la urmatoarea etapa. Pur si simplu.
    Sa-i uram succes.

    In episodul urmator povestea lui Alexander Abt, daca este cineva interesat.
    Last edited by paulinio; 25th March 2004 at 10:21.

  7. #70
    incepator
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    14
    Reputatie
    1
    eu intradevar , nu a trebuit sa ma lupt cu fotbalul pt k am tv in camera si nu m-a deranjat nimeni :p
    primii la start , nushu exact ce natie erau , au fost jalnici... primii nu pareau sa se regaseasca pe gheata , pana si costumele erau complet diferite , dar nu sunt eu in masura sa comentez...
    chinezii , au fost absolut geniali , amandoua perechile au zburat pe gheata programul rusilor a fost frumos ( sunt o prezenta demna de urmarit la orice concurs ) , dar cel al fostilor campioni mondiali a fost net superior(pacat de prestatia din programul scurt) Eu tineam cu rusii , dar nushu dk ei meritau sa castige ... totusi au avut un program curat cu o singura ezitare micutza(cred)...
    abia astept sa vad programul mare la baieti
    sper sa castige joubert , desi , cum am mai spus , ma indoiesc...
    multa bafta lui chiper !!! (din nou) sa-i tineti pumnii !!!

    paulinio , apreciez "istoricul" despre yagudin pt k pt mine este primul sezon in care urmaresc patinajul artistic ... asa ca nu am prea multe cunostinte despre fostii campioni... multumesc pt initiere

    vreau sa stiu si eu cum vi s-a parut cincursul de diseara ... sper sa-l puteti vedea :p

  8. #71
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    Da, eu il voi putea vedea... ba chiar am adunat o gasca si vom urmari impreuna concursul.
    Este proba mea favorita asa ca o astept cu nerabdare!!! Sper din tot sufletul ca Ghita sa faca un program cel putin la fel de bun ca la europene.

    Corinutza, daca ai vre-o nedumerire sau vre-o intrebare in legatura cu participantii din concursuri (si nu numai) sunt mai mult decat dispusa sa "vars" in sfarsit cunostintele acumulate de-a lungul anilor. Inca ceva, comentariul de pe eurosport este cat se poate de prost. Atunci cand comenteaza Marius Negrea-fost patinator roman- se vede diferenta ... si am auzit suficiente greseli cat sa nu le acord credit. Nu lua de buna chiar tot ce spun. Mai bine te documentezi singura sau intri pe forum-uri... (rom & engl)

    Indiferent de castigator urmeaza o seara spectaculoasa asa ca... la tv cu noi!!!!
    (asta dupa serviciu )

  9. #72
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    Rezultat final:
    1. Plushenko - RUS
    2. Joubert. - FRA
    3. Lindemann - GER
    4. Lambiel - SUI
    5. Weiss

    Mda... proba masculina a fost intradevar una foarte disputata. Am vazut concursul de la primul patinator... Inca din prima grupa a fost programe reusite si spectaculoase. Ma bucur in special pentru Dinev si Van den Perren(Robin Hood) care au reusit programe deosebite!!!

    Ultima grupa a fost de-a dreptul fabuloasa!!! Joubert si-a facut datoria... un program curat, bun tehnic si artistic... cam ca la europene. Plushenko a incheiat concursul cu un program foarte bun... dar a avut o hiba: a ratat desprinderea la o tripla. De fapt nu stiu ce s-a intamplat... era ultima saritura, una usoara si nici macar n-a apucat sa faca bataia ca a si cazut. Intr-un inteviu de dupa concurs a declarat ca e posibil sa fi fost ceva in gheata. Posibil. Oricum nivelul tehnic al programului a fost ridicat reusind combinatii de sarituri pe care nici un alt patinator nu le poate executa. I
    In ciuda cazaturii medalia de aur i-a revenit fara nici un dubiu. Poate un singur lucru ar fi de reprosat: a patinat "ca la carte" foarte prudent (dupa ce a patit la europene e de inteles...) si asta a diminuat un pic din viteza programului si din "tupeul" de la interpretare.
    Oricum locul intai e pe deplin meritat.

    Ceea ce ma nemultumeste pe mine este locul trei. Imi place Lindemann ("the Hobbit" - cum l-a numit cineva) dar Lambiel a fost net superior...Elvetianul a reusit un program absolut FABULOS... reusita sariturilor: 2 qva-duble(una in combinatie cu 3Touloupe), 3Axel si toate celelalte sarituri triple, i-a dat un elan deosebit... A patinat cu atata pasiune si bucurie... pur si simplu plutea.
    Recunosc meritul primilor 2, dar Lambiel a fost cel care mi-a transmis cele mai mari emotii si bucurii.
    Sa privim acum programul germanului; a incercat un singur qva-dublu la care a pus mana, restul sariturilor fiind ok... interpretarea ok (desi fara atata emotie) iar piruietele ok, dar mult sub nivelul elvetianului.
    CA a patinat acasa? N-ar trebui sa se dea medalii pentru asta!!! Mi s-a parut pur si simplu nedrept. Pana si reactia publicului din timpul programului lui Lambiel a fost relevanta...

    In fine... Lambiel are doar 18 ani. Sper ca nu se va accidenta si va concura si anii urmatori. Acum ca a vazut si el de ce e in stare (e prima data cand incearca 2 cva-duble in program ... si le si reuseste)... mai poate repeta performata...

    Probabil si nivelul atat de ridicat al concursului i-a impins pe ceilalti patinatori sa execute programe din ce in ce mai bune. Pana si Pluchenko este absolut incantat de concurenta.

    Corinutza, abia astept parerea ta. A fost Pluchenko mai bun? (mai ales ca tu esti fan Joubert!!!) A fost Lambiel mai bun decat germanul?

  10. #73
    incepator
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    14
    Reputatie
    1
    Sincer , sunt de acord cu tine ! cred k plushenko a fost mai bun , desi brian a facut un program foarte bun si ne rezerva multe surprize in viitor... plushenko merita sa castige , desi (vorba ta) a fost destul de prudent!
    lambiel a patinat super (si are tot timpul sa-si arate adevarata valoare , kestia asta doar l-a ambitionat si data viitoareva fi si mai bun), dar era de asteptat ca lindeman sa ia bronzu' (a fost la el acasa si programul mare a fost destul de bun , iar cel scurt mi-a placut f mult ! si , in plus , si la europene a patinat frumos)
    dinev a avut un program mare exceptional si e si dragutz pe deasupra :p , iar "robin hood" la fel

    mi-a parut rau de chiper...

    totusi , nu inteleg remarca ta la adresa comentariului ; tipa aia ma enerveaza , dar cornel gheorghe mi s-a parut destul de bun comentator si banuiesc k stie ce zice din moment ce e antrenor la lot si un bun fost-patinator(parca locul 9 la europene sau ceva de genul asta)... iar pe marius negrea nu l-am auzit niciodata comentand !!!

    mi-ar placea sa aud ceva si despre fosti mari patinatori romani , dk nu te superi !?! multumesc anticipat :p

  11. #74
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Nu aveam cum sa ratez proba mea preferata. Le voi lasa pe cele doua mari pricepute ale acestui sport sa comenteze detalile tehnice. Eu voi spune parerea unui om simplu. :p

    Mi-au placut mai mult bulgarii. Le-as fi dat lor aurul. Un program mai rapid. Acum...ce sa zic ? Poate ca rusii au fost mai bine sincronizatzi. Totusi...asa multzi de 6.0 ? Exagerat !

    Foarte mult mi-au placut si americanii. Astia sunt de mare viitor. Or sa iasa campioni olimpici in 2006, la Torino.

    Si niciodata nu am inteles de ce evreii sunt asa slab cotati ! De ce au iesit doar pe 7 ?

    Topescu....un comentariu impecabil ca intotdeauna !
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  12. #75
    incepator
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    5
    Reputatie
    1

    Question ..as vrea sa facem cunostinta...::)

    Quote Originally Posted by roxana
    o prietena o sa-si faca proiectul pt atestat despre patinaj, asa ca in curand va fi o noua pagina de patinaj...
    salutare!
    Andreea sunt..
    iarta-mi curiozitatea..dar poti da numele prietenei tale care doreste sa faca atestat despre aceasta tema: patinajul artistic???..ti-as fi recunoscatoare

  13. #76
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    Mie mi-au placut mai mult rusii. La inceputul sezonului au fost acuzati ca programul lor nu este suficient de tehnic... ci e mai mult "de show". Mie mi s-a parut ca au indeplinit foarte bine cerintele de "dans": au patinat curat, foarte proape, uneori chiar nedespartiti... iar interpretarea a fost superba... Acum mai e si o chestie personala: eu am vazut de cativa ani incoace foarte multe programe "dramatice" (gen bulgarii&ucranienii&francezii)... consider ca vremea lor a cam trecut. Acum vreau altceva. De aceea mi-au placut rusii si germanii.
    Dar cum proba de dans este cea mai subiectiva... discutiile sunt deschise.

  14. #77
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Mda. dar despre perechea din Israel ? mie imi par perfectzi. de ce nu intra niciodata in primele 5 ?
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  15. #78
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    In legatura cu israelienii... tu care ai urmarit concursurile de dans de-a lungul anilor ai observat ca nu prea sunt favoritii juriului. Desi concureaza de multi ani, cu programe interesante si spectaculoase, mereu s-a ridicat un alt cuplu care le-a luat-o inainte. (anii trecuti atat rusii cat si bulgarii erau dupa ei... si totusi acum e altul clasamentul...).
    Anul acesta exista si o explicatie clara: la programul original. el a cazut in timpul secvantei de pasi si au fost mult depunctati de asta
    Cum la programul liber au fost foarte multe programe bune... nu au mai urcat in clasament.
    Desi programele lor sunt spectaculoase pentru public... banuiesc ca au anumite unghiuri si schimbari de muchii pe care nu le realizeaza foarte corect (de exemplu nu trebuie sa scoti zapada cu patina - asta inseamna ca nu ai o tehnica prea buna de partinat), lucru care conteaza foarte mult la dansuri si atunci mereu sunt devansati de perechi cu tehnica mai buna si patinaj mai "lin"... desi, repet, au programe spectacoase, viteza mare de executie, pasi interesanti, coreografie bogata (doar sunt antrenati de Tatiana Tarasova, nu?)... totusi... se pare ca ceva le lipseste.

    Banuiesc ca vor mai sta in cirsuitul de amatori pana la olimpiada. Poate ca vor reusi pana la urma sa "sparga gheata"...

  16. #79
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    Acum 2 ani. parca, s-au clasat pe locul 3 la mondiale (singura lor medalie la un astfel de concurs)... dar si atunci a fost o decizie fosrte controversata caci multi credeau ca litualienii (care intre timp s-au retras!) trebuiau sa ocupe locul de pe podium. Chiar au depus contestatie oficiala.

    Si mie atunci mi-au placut litualienii (au dansat pe Vivalvi, parca)... dar m-am bucurat si pentru israelieni. Banuesca ca a fost o medalie de genul "pentru intreaga activitate"...

  17. #80
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Lituanienii aia erau superbi. Pacat ca au concurat atat de putin la amatori.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  18. #81
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    Crede-ma nu au concurat "putin". Au fost ani de-a randul in arena "amatorilor". Multi ani au stat in penultima grupa valorica... pana au trecut la o echipa de antrenori formatat din rusi, au crescut in valoare si s-au batut pentru locul 3-4... Mai mult nu au obtinut niciodata. Si in cateva randuri s-au simtit nedreptatiti de arbitraj. Presupun ca asta i-a dezamagit enorm.
    Cred ca participa la galele demonstrative unde sunt foarte preciati caci programele lor erau foarte indragite. Nu l-am vazut sau auzit pe vre-o unul sa antreneze. Presupun ca vom mai auzi de ei.
    Observ totusi ca nici o alta pereche lituaniana nu au atras atentia dupa ei. Nu are cine sa-i inlocuiasca.

  19. #82
    incepator
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    5
    Reputatie
    1

    Exclamation hello!!

    buna seara dragii mei!!!
    trebuie sa-mi cer scuze pentru ceea ce va urma insa inainte de toate va marturisesc faptul ca sunt foarte bucuroasa ca exista persoane care sunt interesate de patinajul artistic! am fost impresionata sa vad ca 2-3 tineri sunt atat de preocupati de acest sport , ca detin date referitoare la campionatele internationale, ca se mandresc cu reprezentantii nostri si multe altele, insa,..( si acum vine partea mai putin frumoasa a lucrurilor) in ciuda faptului ca sunteti foarte bine documentati sau mai bine spus in ciuda faptului ca urmariti acest sport..am observat ca faceti confuzii drastice referitor la partea tehnica a acestui sport... si aici fac referire la Paulinio care nu prea a reusit sa invete deosebirile dintre sarituri, cum se executa si altele,.., gradul de dificultate... insa a fost binevoitoare sa explice..sper sa nu fie cu suparare insa nu e chiar asa cum i-ai explicat lui Gabriel, ba din potriva !!!
    nu vreau sa va dezamagesc...dar asta e.. veti invata !! sper ca v-au placut foarte mult aceste mondiale...(de vazut se vede ca v-a placut, citind randurile scrise de voi) si mai sper sa fiti fideli in continuare acestui sport . cred ca nu va veti supara pentru remarcile facute insa ma simteam obligata sa le fac si sa va invit sa cititi despre descrierile sariturilor pe diferitele sit-uri de patinaj artistic...sunt convinsa ca veti gasi... dupa ce le veti intelege va asigur ca veti fi si mai impresionati de acesti sportivi si ca veti trai si mai intens programele alaturi de ei... va multumesc! cu respect, Andreea.

  20. #83
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Deea, dar de ce nu ne spui tu cum este corect ? Paulino a spus cum a stiut ea, tu spune-ne cum stii tu....daca tot spui ca nu a fost bine.
    Fa tu o descriere a sariturilor. Eu abia astept sa citesc.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  21. #84
    incepator
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    5
    Reputatie
    1

    Talking

    Quote Originally Posted by Gabriel
    Deea, dar de ce nu ne spui tu cum este corect ? Paulino a spus cum a stiut ea, tu spune-ne cum stii tu....daca tot spui ca nu a fost bine.
    Fa tu o descriere a sariturilor. Eu abia astept sa citesc.
    Ma faci sa rad..crezi ca vorbesc prostii?? vroiam doar sa stiti ca nu e asa cum credeti voi...poate am sa ma risc sa va explic..da' pana atunci va rog sa va interesati de pe sit-urile oficiale..nu strica..n-am vrut sa ofensez pe nimeni...daca vreti imi cer si scuze v-am pupat!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •