View Poll Results: proba favorita ?

Voters
133. You may not vote on this poll
  • perechi

    11 8.27%
  • masculin

    79 59.40%
  • dansuri

    25 18.80%
  • feminin

    18 13.53%
Page 2 of 66 FirstFirst 12341252 ... LastLast
Results 22 to 42 of 1367

Thread: Patinaj artistic

  1. #22
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    80
    Reputatie
    1
    Draga Gabriel,
    Sincer nici nu ma asteptam ca tribunele Flamaropului sa fie pline! Daca ar fi fost un spectacol de manele pe gheata te asigur ca ar fi fost bataie pe bilete si s-ar fi tinut cu casa inchisa... Nu stiu de ce te miri ?!? La noi acum trimfa subcultura, snobismul, prostia...Majoritatea dintre romani are acum un sistem de valori cel putin indoielnic. In ceea ce priveste mancatul semintelor in timpul spectacolelor, da-mi voie sa-ti spun ca nici eu nu sunt de acord. :x Adica sunt de parere ca trebuie sa dai dovada de respect fata de artistii aia!! E ca si cum te duci si mananci semnite sau fosnesti o punga de chipsuri la o premiera de la Teatrul National.
    Imi pare rau ca eu nu am posibilitatea sa merg la un spectacol de o asemenea valoare, la care ai fost tu... Iar in legatura cu fitzosii de la patinoar si de damele in haine de blana sau rochii cu paiete--un singur cuvant si risc sa ma repet - SNOBISM-
    Cel putin fii bucuros ca ai putut vedea ce altii doar viseaza sa vada... :jump:

  2. #23
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Nici nu mergea sa se manace semintze...dar m-a surprins faptul ca pe jos era curat.
    Poate ca ar fi vrut sa vina o gramada de oameni....dar cum sa dea 500 000 pe bilet..cand salariul este 2-3 milioane ? Ce om normal ar da banii astia ? Si gandeste-te...ca nu vii singur la patinuar...la un asemeena spectacol. Deci..cel putin 1 milion tot tre' sa dai !
    Asa ca nu judec lumea...ca nu a venit. Nici eu nu mergeam dca nu aveam invittzie.

    Cel mai mult mi-a placut povestea Frumoasei adormite. A avut mai multe episoade...nasterea printesei , ursitoarele , ursitoarea cea rea....printzesa ajunsa domnisoara...adormirea..sarutul printzului.

    O sa dea la televizor sambata cred..dar nu stiu pe ce program. Sa te uitzi !
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  3. #24
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    80
    Reputatie
    1
    Nu cred ca ma pot uita.. Maine la pranz am ultimul examen la Brasov si apoi tre sa alerg sa prind meciul trei, si ultimul dupa parerea mea...Apoi, seara ,toti ziaristii romani vor sarbatori undeva victoria Stelei!!

  4. #25
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1

    Parinaj Artistic 2004

    Salutari!

    Nu m-am uitat prea bine... dar nu prea am vazut discutii recente pe aceasta tema...

    Printre masters-ul de snocker de la Londra, cupa Africii la fotbal, alte sporturi de iarna isi face loc in Programul Sportiv Patinajul Artistic, mai exact campionatele Europene 2004, Ungaria.

    Pentru cei care au urmarit concursul.. Cum vi se pare???

    CE spune-ti de surpriza "Joubert"?

    Un weekend de saptamana "fierbinte" pe gheata maghiara.

  5. #26
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    Se pare ca m-a luat valul si "mi-au alunecat degetele"

    evident a vrut sa fie

    P A T I N A J A R T I S T I C !!!

  6. #27
    incepator
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    14
    Reputatie
    1
    eu am urmarit probele feminine si masculine(perechile si dansul nu ma prea intereseaza) si pot spune k am fost reprezentati foarte frumos!!!
    iar joubert a patinat absolut superb , fara greseala!!!
    totusi , si chiper a avut un program frumos...
    ce parere ai despre clasarea celorlalti 2 romani participanti?

  7. #28
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    corinutza...dansul e cel mai frumos. cum sa nu te intereseze ? am urmarit dansurile de ieri...si mi-au placut mult evreii,francezii si bulgarii. bine..nu se ridica la nivelul ultimilor ani...dar asta e. pana la Olimpiada din 2006 de la Torino...sunt sigur ca vor creste in valoare.

    frumos si pentru unguri ca a luat a lor aurul !

    mondialele din acest an unde se desfasoara ?

    PS : Dora, tu mai traiesti ? he,he...ce vremuri cand comentam noi patinajul pe acest forum.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  8. #29
    incepator
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    14
    Reputatie
    1
    Anul acesta , Campionatele Mondiale de Patinaj artistic se desfasoara in Germania , la Dortmund , in perioda 22-28 martie . Mai multe informatii la : http://www.worlds2004.de/ww/en/pub/event.htm

    aah.... si cea mai frumoasa proba e cea masculina........parerea mea

  9. #30
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    Corinutza, ai dreptate, cea mai spectaculoasa e proba masculina... (paote e o chestie de ... gust)... dar am urmarit ani de-a randul probele de patinaj artistic si mi se pare proba cu cele mai mari progrese...

    Cat despre proba feminina de anul asta... Sebestien nu mi-a placut niicodata, iar acum in poat de castigatoare nici atat... Iar o chestie de gust. Mi-a placut mai mult programul rusoaicei Sokolova... dar ea nu mai aves nici o sansa sa castige.

    Ca sa ma intorc la proba masculina... Bravo pentru Joubert!!! Dar cred ca la modiale alta va fi situatia... Plus ca acea senzatie de "clona lui Yagudin" au simtit-o multi... A fost foarte cidata sa vad pasii lui Yagudin ... din nou pe gheata... dar fara personajul principal.

    Sa fie un avantaj pentru Joubert sau nu??? Indiferent de raspunsul la aceasta intrebare, cert e ca el a fost cel mai bun la acest concurs... deci pe moment nu pare sa fie atat de rau...

  10. #31
    incepator
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    14
    Reputatie
    1
    nu cred k joubert e neaparat clona lui yagudin , dar kred k orice antrenor isi formeaza elevul dupa propria personalitate sportiva si asta se reflecta in programe...
    la fete nu m-am uitat , doar la reprezentanta noastra...
    chiar , ce parere aveti despre modul in care am fost reprezentati la aceasta editie a europenelor???eu cred k "ai nostri" s-au descurcat bine!

  11. #32
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    DA, intradevar romanii au facut o figura frumoasa. Chiper a reusit sa recupereze mult din ratarile de la programul scurt. Cu fiecare concurs el poate aduce Romaniei un loc din ce in ce mai bun. Tehnic e cel mai bun roman din toate timpurile (sa nu uitam cat a evoluat patinajul in ultimii 20 ani - Doar am vazut aseara inregistrari de la Olimpiada de la Sarajevo, nu???)

    Joubert nu a fost deocamdata antrenat de Yagudin, ci doar au colaborat in decursul unei saptamani. Cel putin asta a declarat Brian. Antrenoratul incepe in vara pentru urmatorul sezon. Semnalele de atentie au fost atrase de admiratori ai lui Yagudin (sau macar l-au urmarit....); inse nu se stie daca e un serviciu sau un deserviciu acest lucru. Iar au am recunoscut in Joubert atitudinea (sa nu uitam ambitia lui Alexei, poate tocmai de asta a facut Brian programe atat de bune!), unii pasi, unghiuri... caracteristice lui Yagudin. Pana si modul in care s-a intors pentru linia de pasi...
    Totusi Brian cred ca este destul de puternic cat sa treaca peste asta. Deocamdata el a primit "reteta succesului"... Ce va face apoi? Timpul va decide!

    Va placut gala de la Sarajevo?

  12. #33
    incepator
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    14
    Reputatie
    1
    nu stiam toate astea despre yagudin si sincer nu am observat asemanarea pt k e primul an in care ma uit cu seriozitate la patinaj artistic!!!
    oricum , romanii s-au antrenat din greu (si asta o spun cu siguranta) pt ca nu e usor sa ajungi sa te califici printre primii 30!!!daca s-ar baga mai multi bani in patinaj , rezultatele ar fi mult mai bune!
    cat despre gala de la sarajevo , a fost foarte frumoasa(ca si concursul , de altfel) !
    la sfarsitul acestei saptamani se vor desfasura capionatele nationale de juniori , ai caror castigatori vor pleca peste 2 saptamani la mondialele de juniori din olanda!banuiesc ca ne vor reprezenta aceeasi 2 care ne-au reprezentat la europene ; Adrian Matei si Simona Punga.

  13. #34
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    Ai idee unde se desfasora? Presupun ca in Bucuresti dar pe ce patinoar? (nu ca ar fi prea multe de ales...) Eventual daca mi-ai spune programul... ar fi minunt!

    M-as duce la un concurs national... fie el si de juniori.

  14. #35
    incepator
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    14
    Reputatie
    1
    concursul se desfasoara la miercurea ciuc maine si poimaine!!!
    si nu cred k se vor tine concursuri prea curand in bucuresti...poate sezonul viitor ....

  15. #36
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    Intr-adevar, asa e.

    Trist dar adevarat. Poate sezonul urmaror.

  16. #37
    incepator
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Daca stie cineva adresa de mail a lui Yagoudin, mi-o puteti trimite si mie, va rog ? Cunosc un tratament pentru osteoporoza si as vrea sa i-l trimit.
    Multumesc

  17. #38
    incepator
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    14
    Reputatie
    1
    oriana draga , ai incercat google sau yahoo search?!?!?
    eu acolo gasesc tot ce am nevoie....

  18. #39
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    DE cand navighez eu pe internet nu am auzit ca yagudin ca utilizeze o adresa de mail pentru corespondenta. Cred ca s-ar umple prea repede.

    Din cate stiu ii place sa stea pe internet, ca citeasca opinii, etc... Exista pe pagina oficiala a lui:
    www.alexeiyagudin.com
    o sectiune pentru mesaje.
    Se spune ca le citeste cand are timp si chiar mai apare pe chat.

  19. #40
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    corinutza si paulinio (se citeste pauliniu ?) daca sunteti dragutze poate imi explicati si mie cum se realizeaza sariturile. fiecare in parte. adica....ce contine un axel fatza de un ridberger sau toulup ? sau cum se face un lutz ?
    ca eu ma uit la televizor dar nu prea le diferentiez. tocmai de aceea prefer sa ma uit la probele de dansuri care nu imi dau astfel de batai de cap.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

  20. #41
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    (paulinio se citeste cum se scrie)

    Sariturile sunt de mai multe tipuri functie de criterii (nu sunt sigura ca sunt scrise cum trebuie sa sper sa intelegi):
    -sarituri triple: tooloup, ridberger, lutz, flip
    -sarituri cvaduble (cu 4 rotatii - cea mai des intalnita este cvadublu-tooloupe)
    -saritura cu 3rotatii si jumatate: triplu axel (este usor de ramercat; desprinderea e cu spatele iar aterizarea e cu fata - saritura pentru care se face o pregatire mai indelungata; este executata numai de men, female executa dublu-axel.)

    Lesne de inteles, unele sarituri au desprinderea cu fata, altele cu spatele.
    O alta distinctie: unele sunt cu bataie (se infinge varful patinei in gheata), altele sunt din "mers".
    Unele sunt mai grele si sunt cotate mai mult, altele sunt de "incepatori" si sunt mai slab cotate (nu te felicita nimeni daca le-ai facut, dar te sanctioneaza drastic daca din neatentie gresesti)

    Daca urmaresti mai mult concursurile incepi sa le prinzi (le mai incurc si eu)... dar importanta e "povestea" spusa, nivelul tehnic "general" (daca a fost curat sau nu)... nu cred ca pentru public are atat de mare importanta daca a fost un lutz sau un ridberger (de altfel aceste 2 sarituri au acelari grad de dificultate si sunt considerate cele mai usoare)

    De altfel din vara se schimba sistemul de punctaj... si poate si clasificarea sariturilor.

    La cerere, alte amanunte. Sper ca nu te-am plictisit.
    Stiu ca gasisem la un moment o pagina care descria toate sariturile. Sa o caut si itit fac un link.

  21. #42
    spirit libertin Gabriel's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,731
    Reputatie
    1
    Iti multumesc ! dar ai practicat patinaj de esti atat de bine informata ?
    orice detalii sunt bine-venite.
    One of these days I'm going to cut you into little pieces.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •