Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 31

Thread: Onlinesport poate fi societatea civila a sportului romanesc

  1. #1
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0

    Onlinesport poate fi societatea civila a sportului romanesc

    Sportul romanesc, in special fotbalul, nu prea are nici un partener de discutii care sa-i traga de maneca pe cei ce fac matrapazlacuri (LPF, FRF). Presa, chiar daca denunta “manariile”, are in spate un patron de ziar/actionari. Aici vin suporteri ai diverselor echipe, fiecare dintre noi cu pregatire in diverse domenii, de ce sa nu ne unim sa-i tragem noi la raspundere pe mafioti? Sa lasam luptele intre noi si sa atacam problemele generale ale sportului. Am putea organiza discutii publice, am putea cere discutii cu cei responsabili, cu factori de decizie si sa ii fortam sa actioneze in interesul sportului si nu in cel personal. Onlinesport ar putea deveni ONG, sa actioneze precum Societatea Academica romana de ex. la nivel politic-social.

    CE PARERE AVETI?
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  2. #2
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Asta este una dintre cele mai originale idei pe care le-am auzit in ultima vreme. Crezi ca s-ar putea ridica mai sus decat nivelul de chibit de parc, la o masa de sah?

  3. #3
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Poate ca da, depinde de noi...
    Mai sunt si alte site-uri de sport, daca ne multumim cu statutul de babe clevetitoare s-ar putea ca incet, incet Onlinesport sa decada. Deja s-au rarit postarile, s-au cam epuizat subiectele inter-suporteri (aceleasi acuze care se repeta si sfarsesc prin a plictisi). Cred ca ne trebuie o noua dimensiune pentru a ramane in pole-position.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  4. #4
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    Utilizator, parerea mea este ca asta-i o idee excelenta. Nu stiu ce sanse de reusita va avea, insa va arata probabil ca ne pasa..ceea ce-i foarte important. Asa cum spuneai, majoritatea nu este influentata de alt gen de interese...si asta este un avantaj. Totusi cred ca nr. participantilor la o astfel de ONG ar trebui sa fie mai mare, astfel incat impactul sa fie mai puternic.

    In alta ordine de idei, nu stiu cum va reusi o astfel de organizatie sa-i traga la raspundere pe "mafioti", asta-i treaba justitiei...insa cel putin ii putem ajuta pe cei ce-s in masura sa actioneze.

  5. #5
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    o idee nobila, dar.............

    nu s-a reusit "unificarea" tuturor miscarilor anti-spaga, anti-coruptie, pro-democratie (anti-pesede, intr-un cuvant).
    credeti ca o mana de suporteri, entuziasti, ce-i drept, or sa aiba un impact mai mare ??

    mai ales ca aici nu e vorba de mancare.
    :?
    Schumi? the only one!

  6. #6
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by oaspetele
    mai ales ca aici nu e vorba de mancare.
    :?


    Ai pus pct. pe "I" oaspete Dar asta nu inseamna ca nu merita incercat.

  7. #7
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    BINEINTELES.
    dar cum zicea cineva, cu cat sint mai mici asteptarile, cu atat mai usor vor fi de realizat.
    Schumi? the only one!

  8. #8
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator
    Poate ca da, depinde de noi...
    Mai sunt si alte site-uri de sport, daca ne multumim cu statutul de babe clevetitoare s-ar putea ca incet, incet Onlinesport sa decada. Deja s-au rarit postarile, s-au cam epuizat subiectele inter-suporteri (aceleasi acuze care se repeta si sfarsesc prin a plictisi). Cred ca ne trebuie o noua dimensiune pentru a ramane in pole-position.
    Aici, te contrazic, pentru ca forumul are peste 100 de mesaje pe zi, iar noi membri vin din ce in ce mai multi. Se inscriu intre 5 si 10 zilnic. Cred ca forumul duce intr-un fel lipsa de subiecte, pentru ca nu se deschid la eveniment. Se discuta pe acelasi topic.

    Vom aduce un nou forum, cu noi optiuni, iar o data ce vom dezvolta suporter, cu sub-forumuri, vor fi mai multe de vorbit.

    In ceea ce priveste pozitia din pole-position, cat e bine, cat nu, nu. Nu ma cramponez de ea. Insa, pe moment, indiferent de cate siteuri apar, cred ca asta ar fi cam cel mai bun, are un avantaj de doi ani fata de concurenta si, atata timp cat siteul si forumul vor exista, se va vedea. Oricum, in urma unei mutari de marketing bine tintite, pe termen scurt traficul pe site se va dubla. Deja a inceput...

    In ceea ce priveste propunerea ta, cred ca nu se poate extinde in fara forumului. Sunt prea multe mori de vant...

  9. #9
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Pt. Vadim: postarile si membrii noi nu reflecta neaparat cresterea in calitate. De ex. Gabilove/ZinedineZidane care posteaza in draci cu fantezii erotice cu mama mare si cu “tovarasa profesoara”…Altii care au ceva de impartit cu toata lumea si injura cum le vine…Daca apar si unii cu manele?

    Parerea mea era exploatarea caracterului sportiv al acestui site poate dezvolta o directie mai organizata, o voce care sa aiba ceva de spus. Oricum era o idee doar, nu lucrez in bransa…
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #10
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator
    Pt. Vadim: postarile si membrii noi nu reflecta neaparat cresterea in calitate. De ex. Gabilove/ZinedineZidane care posteaza in draci cu fantezii erotice cu mama mare si cu “tovarasa profesoara”…Altii care au ceva de impartit cu toata lumea si injura cum le vine…Daca apar si unii cu manele?

    Parerea mea era exploatarea caracterului sportiv al acestui site poate dezvolta o directie mai organizata, o voce care sa aiba ceva de spus. Oricum era o idee doar, nu lucrez in bransa…
    sunt pe internet de prin 93 si am fost pe multe liste de discutii, forumuri, chat-uri si alte lucruri asemanatoare. in toate aceste adunari exista unele probleme:

    1. este foarte dificil de mentinut o tematica fixa si strictetea poate dauna pina la urma activitatii efective. motivele tin in special de natura umana si este foarte dificil de restrictionat chiar tot.

    2. metodele de limitare a accesului "clonelor" nu este infailibil si munca moderatorilor poate sa fie la un moment dat foarte dificila. a nu se uita ca munca de moderator nu este retribuita si voluntariatul are limite. de exemplu faptul ca am fost confundat cu colegul meu pentru ca avem acelasi ip este o astfel de limita. nu intotdeauna ai chef sa vezi ca limbajul difera.

    3. problema reala este de obicei cind este si cind nu este atac la persoana. aici ar trebui stabilite reguli cit mai clare si institutia moderatorilor ar trebui sa aiba sa spune conferinte saptaminale unde sa ia decizii cu privire la aplicarea regulamentului sau noi interpretari ale lui.

    lucrul care mi se pare de rau augur pe acest forum este penibila referire la "esti tigan". fiind un fapt pedepsit de lege, inclusiv in romania, ar trebui ca moderatorii sa stearga astfel de mesaje direct, iar punctul referiotor la discriminari sa fie introdus in regulament. a argumenta nu inseamna a te lua de etnia cuiva, reala sau banuita. nici de religia sau de mama lui. ori cind unii dintre moderatori chiar asta fac, lucrul devine mult mai penibil. in acest caz nu vad cum propunerea din topic, de altfel excelenta, ar putea fi infaptuita. la acest nivel educational se ajunge foarte greu si una e sa argumentezi pro si contra la faultul lui badea si alta e sa proliferezi atacuri rasiale.

    de altfel va fi foarte dificil ca sa fie stopate galeriile care in forma de acum sunt in marea majoritate, cu foarte mici exceptii, un soi de adunatura unde "ba p-a *******" e la ordinea zilei. voi chiar credeti ca la un astfel de nivel este o realitatea expectatia la actiuni de tipul societatii civile? eu ma indoiesc. cu parere de rau de altfel. suporterii sunt mai rpeocupati de a rupe bancile de pe stadioane pentru a se parui cu ele, decit sa stea sa discute starea jalnica a fotblatului mioritic. citi suporteri stau sa discute corect de ce echipa lor nu joaca fotbal? sau de ce echipa lor nu poate mai mult? a privi ca la urs la timpeniile caninescieno-ioanitzoiesti este o preocupare de baza, iar nu a gindi in mod real ca aia au nevoie de scandaluri ca fraierii sa le cumpere ziarele si sportul in romania in general se duce dracului.

    o zi buna
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  11. #11
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Vasile 3,14 Tzurka... nu cumva te cheama Victor? Glumesc...

    Forumul asta nu poate deveni mult mai mult decat este in prezent! Daca se vor baga bani si oameni(la inceput benevol).. sunt sanse ca site-ul si forumul sa progreseze! Dar doar asa...

  12. #12
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    vasile314tzurka, nu cred ca forumul este in pericol sa devina o lade de gunoi. Este o comunitate si din cauza asta, asa cum spui si tu, nu poate fi tinut totul in frau.

    De aceea exista butonul "report post", cand vezi un mesaj rasial sau jignitor sa il folosesti. Este mult mai usor si ne ajutati si pe noi sa le stergem mai repede.

  13. #13
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rasheedkpenny
    Vasile 3,14 Tzurka... nu cumva te cheama Victor? Glumesc...

    Forumul asta nu poate deveni mult mai mult decat este in prezent! Daca se vor baga bani si oameni(la inceput benevol).. sunt sanse ca site-ul si forumul sa progreseze! Dar doar asa...
    nu, nu ma cheama victor, ci dan

    forumul este inca la un relativ inceput. stabilizarea va veni cam dupa un an cind rata inscrierilor va fi mult mai lenta si moderatorii vor avea mai multa experienta.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  14. #14
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim
    vasile314tzurka, nu cred ca forumul este in pericol sa devina o lade de gunoi. Este o comunitate si din cauza asta, asa cum spui si tu, nu poate fi tinut totul in frau.

    De aceea exista butonul "report post", cand vezi un mesaj rasial sau jignitor sa il folosesti. Este mult mai usor si ne ajutati si pe noi sa le stergem mai repede.
    eu nu am spus ca va fi neaparat un gunoi ci numai am semnalat un aspect important. experienta imi spune ca totul se rodeaza si va fi exact ceea ce voi veti admite. am vazut forumuri transformate in ceva abominabil (soc.culture.romanian) altele care au murit de moarte buna sau conditii tehnice improprii, si altele care au devenit forumuri notabile.

    p.s. de buton nu stiam. o sa-l folosesc.
    in afara de discriminari rasiste sunt si cele sexuale. a fi gay nu este nici o calitate nici un defect, este doar o conformatie pe care natura o da unui individ. daca ady_azzuro a inteles de la avertisment ca daca o intoarce din tigan in gay e permis e de tot risul. oricum nici cretinel nici altele asemenea nu-s ceva de citit.

    pacat ca pacala nu vrea sa raspunda
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  15. #15
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    cred ca ady_azzuro si gigel_bucur fac parte din doua minoritati. Daca la al doilea este clara, la ady este minoritatea pustilor de pe acest forum. De aceea are replicile astea. In fine, cretinel sau putzica, se pare cuvinte care ii definesc pe ady respectiv gigel, nu sunt atat de drastice pe cat par. Fac parte dintr-o comunicare scrisa in care unul incearca sa il injoseasca pe altul, iar totul nu trebuie privit cu ochii cu care, sa zicem, ai incasa astfel de epitete fata in fata. Este scris, iar scrisul este un procedeu artistic, fie el si pe forum, unde "arta" transpira intr-o forma mult mai mica. Sunt lupte si lupte, normal ca ady vs gigel va fi diferita de o "lupta" dintre alti doi oameni, care sa zicem s-ar putea bate in oximoroane. Am jucat mai demult seria Monkey Island si era acolo un quest sa bati un pirat din injuraturi. E si asta o lupta.

    Referitor la forumuri, la siteuri in general, cele private nesustinute de trusturi, fonduri, cred ca sunt facute sa moara la un moment dat. Se ridica, atata cat pot si apoi cad. Asta este internetul, ca un cer plin de meteoriti, un cimitir al elefantilor. Eu am pus mult suflet si priceperea mea in acest site si in forum si mi-ar parea normal rau sa moara. Insa asta este, o data, cel tarziu o data cu mine, va muri. As vrea sa fie asa si nu mai devreme sau, cu alte cuvinte, cat mai tarziu.
    Last edited by Vadim; 6th December 2003 at 00:53.

  16. #16
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Ideea mi se pare extrem de buna.De mult visez ziua in care adevaratii suporteri(nu cei din galerie care se supara pe conducatorii cluburilor doar ca li se taie finantarile pentru "coregrafie")sa poata avea un cuvint de spus in acest fenomen numit fotbal in care,pina la urma,sint cei mai importanti(ce ar fi fotbalul cu tribune goale,fara cumparatori de tricouri,mingi,accesorii etc???).
    Mai mult, cred ca ar avea sanse sa devine realitate,cu o conditie:asta sa nu se intimple in Romania.Aici,intotdeauna capra vecinului va trebui sa moara,indiferent ce s-ar intimpla.In afara "rascoalei "din 1989 nu imi mai amintesc vreo ocazie in istoria recenta a tarii in care un grup mai mare de romani sa se fi adunat in numele unei idei.Ca urmare si ideea in discutie va disparea iar noi vom continua "sportul national":
    Succes!!!

  17. #17
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim
    cred ca ady_azzuro si gigel_bucur fac parte din doua minoritati. Daca la al doilea este clara, la ady este minoritatea pustilor de pe acest forum. De aceea are replicile astea. In fine, cretinel sau putzica, se pare cuvinte care ii definesc pe ady respectiv gigel, nu sunt atat de drastice pe cat par. Fac parte dintr-o comunicare scrisa in care unul incearca sa il injoseasca pe altul, iar totul nu trebuie privit cu ochii cu care, sa zicem, ai incasa astfel de epitete fata in fata. Este scris, iar scrisul este un procedeu artistic, fie el si pe forum, unde "arta" transpira intr-o forma mult mai mica. Sunt lupte si lupte, normal ca ady vs gigel va fi diferita de o "lupta" dintre alti doi oameni, care sa zicem s-ar putea bate in oximoroane. Am jucat mai demult seria Monkey Island si era acolo un quest sa bati un pirat din injuraturi. E si asta o lupta.

    Referitor la forumuri, la siteuri in general, cele private nesustinute de trusturi, fonduri, cred ca sunt facute sa moara la un moment dat. Se ridica, atata cat pot si apoi cad. Asta este internetul, ca un cer plin de meteoriti, un cimitir al elefantilor. Eu am pus mult suflet si priceperea mea in acest site si in forum si mi-ar parea normal rau sa moara. Insa asta este, o data, cel tarziu o data cu mine, va muri. As vrea sa fie asa si nu mai devreme sau, cu alte cuvinte, cat mai tarziu.
    minoritatea lui gigel e clara? nu cred. cit despre batutul in injuraturi nu cred ca este folositor, desi...

    nu e neaparat obligatoriu sa moara odata cu tine. depinde mult de comunitatea pe care o cresti linga tine. ea poate sa preia si, oricum ar fi, trebuie o acoperire cvasitotala a timpului pe diferitele fire ale discutiilor.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  18. #18
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Nu inteleg de ce inainte de a incerca ceva care ni se pare OK se gasesc intotdeauna motive (majoritatea pertinente de altfel) de a nu face nimic.
    De ce tinerii din Romania se manifesta prin lipsa de entuziasm, de idealism? De ce fenomenul Ultras, destul de simplut si caracterizat doar printr-o sustinere oarba a unei formatii, gaseste adepti mereu dar o idee constructiva nu? Raspunsul e ca nu facem decat sa refulam complexele noastre si nu incercam sa ni le depasim pentru a face ceva cu adevarat util.
    Din pacate sindromul post-comunist de negare nu a fost depasit. Nu am reusit sa ne redescoperim, sa avem valori catre care sa tindem, nu valori impotriva carora sa luptam.
    Sa nu ma intelegeti gresit, nu ma leg de ceea ce am enuntat eu aici ca idee, ma refer la modul in care se actioneaza astazi in Romania. Ce speranta de viitor mai bun sa ai cand cei care vor trai acel viitor nu fac nimic pentru a si-l face in consecinta? Chiar nu vom depasi gandirea de subzistenta in ziua de azi? Nu inteleg atunci de ce mai protestam la ceea ce ne fac tot felul de hoti, daca noi nu facem nimic impotriva lor? Este cea mai facila pozitie sa stai deoparte si sa critici, asteptand sa-ti rezolve altul problema. Este foarte greu sa te urnesti si sa incerci sa schimbi, dar sigur vei avea satisfactii infinit mai mari in acest caz.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  19. #19
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator
    Nu inteleg de ce inainte de a incerca ceva care ni se pare OK se gasesc intotdeauna motive (majoritatea pertinente de altfel) de a nu face nimic.
    De ce tinerii din Romania se manifesta prin lipsa de entuziasm, de idealism? De ce fenomenul Ultras, destul de simplut si caracterizat doar printr-o sustinere oarba a unei formatii, gaseste adepti mereu dar o idee constructiva nu? Raspunsul e ca nu facem decat sa refulam complexele noastre si nu incercam sa ni le depasim pentru a face ceva cu adevarat util.
    Din pacate sindromul post-comunist de negare nu a fost depasit. Nu am reusit sa ne redescoperim, sa avem valori catre care sa tindem, nu valori impotriva carora sa luptam.
    cind am revenit in romania, august 97, mi-am propus sa scot o revista pe internet dedicata acestui fenomen avind si un supliment artistic. Zis si facut. Primul popas l-am facut la facultatea de Matematica, pe care am absolvit-o. le-am propus studentilor de acolo diferite teme, urmind ca ei sa asigure lunar, si nu pe gratis, rubricile respective. Am ramas stupefiat ca nici macar nu s-au obosit sa raspunda. In schim le-a placut un articol de-al meu in care zobeam pe decan.

    De atunci am gasit destul de rar colaboratori tineri care sa fie in stare sa duca pe umeri povara unei munci lunare. Recunosc ca este destul de dificil sa ai idei luna de luna (ce o fi la un ziar nici nu vreau sa ma gindesc), dar un soi de lehamite si umblat dupa covrigii din coada ciinelui este la ordinea zilei.

    despre galerii ce sa spun? de cauza lor nu ma mai duc pe stadion, desi inainte de 89 la doua saptamini eram in ghencea.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  20. #20
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Pt. Vasile pi Tzurka: Mi se pare o idee excelenta treaba cu revista internet. Parerea mea e ca nu trebuie sa renunti la ea si daca vrei, te pot sustine, inclusiv cu articole. Pot incerca sa mai gasesc colaboratori. Problema este cine face pagina web, etc., eu recunosc nu prea ma pricep la asta.
    Lumea e destul de pasiva in Romania, asa ca va trebui gandita o campanie de distributie si prin e-mail, eu de ex. am o lista destul de mare de cunoscuti, din cele mai diverse domenii. Reunosc, nu prea mai sunt nici eu foarte tanar, dar cred ca putem gasi in timp destui tineri.
    Trebuie sa-i definesti un stil la inceput, nu trebuie sa fie in nici un caz prea elitista sau metafizica. Si sa atace toate domeniile vietii, nu numai anumite aspecte. Cred ca e greu, dar daca se porneste, s-ar putea sa reuseasca. Chestia cu banii pentru articole poate fi simbolica sau chiar deloc. Eu cred ca acel care vrea cu adevarat sa schimbe ceva nu are nevoie sa fie platit pentru asta. Nu-ti trebuie certificat de revoltionar daca o faci din suflet…
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  21. #21
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator
    Pt. Vasile pi Tzurka: Mi se pare o idee excelenta treaba cu revista internet. Parerea mea e ca nu trebuie sa renunti la ea si daca vrei, te pot sustine, inclusiv cu articole. Pot incerca sa mai gasesc colaboratori. Problema este cine face pagina web, etc., eu recunosc nu prea ma pricep la asta.
    de renuntat desigur ca nu am renuntat. e de cinci ani pe net-ul romanesc si cred eu ca e destul de buna. in rest oricum ma ocup de tineri cum pot eu, adica sunt redcator sef la o revista (una pe hirtie cu cititori preponderent tineri.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •