Results 1 to 6 of 6

Thread: Intrebare de regulament

  1. #1
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0

    Intrebare de regulament

    1Toronto Maple Leafs55
    2Philadelphia Flyers53
    3Atlanta Thrashers 43
    4New Jersey Devils 50
    5Ottawa Senators 48
    6Montreal Canadiens 47

    Am pus acest clasament partial al conferintei est, dat de astia la tv, inteleg ca daca esti liderul unei divizii ai un bonus de puncte dar nu stiu cate puncte, pe cati am intrebat, toti mi-au dat raspunsuri diferite.Stie cineva sigur cate puncte bonus primesti daca esti liderul unei divizii? Si daca conteaza asta si in clasamentul final?
    Am boldat pozitziile Atlantei si Montreal Canadiens pt ca mi se pare o tampenie
    Last edited by Blue; 7th January 2004 at 05:32.

  2. #2
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Nu primesti nici un punct bonus daca esti liderul unei divizii. Chestia este in felul urmator: cei care sunt pe locul 1 in divizia lor ocupa automat unul dintre primele 3 locuri. Deci o echipa care termina a 2a in divizia sa poate fi clasata maxim pe locul 4 in conferinta. Cei 3 lideri a celor 3 divizii (Toronto in Nord-Est, Philadelphia in Atlantic si Atlanta in Sud-Est) sunt clasati pe locurile 1-3 in functie de punctaj (55, 53 si respectiv 43). Pentru locurile 4,5,6 etc, clasarea se face numai dupa punctaj indiferent de divizie. Divizia sud-est este foarte slaba (Atlanta, Tampa Bay, Florida, Washington) si de cand s-a facut regula asta cu liderii diviziilor, echipa care a castigat sud-estul a terminat pe locul 3 cand in realitate trebuiau sa fie pe 7 sau chiar pe 8. Daca nu ma insel Tampa Bay e pe locul 2 in sud-est si nici macar nu sunt in primii 8.
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  3. #3
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    inca o dovada ce stupid sunt amestecate diviziile.
    tampa joaca de cite 6 ori cu atalanta si numai de 4 ori cu new jersey si philly, pe cind new jersey joaca de 6 ori cu philly si islanders si numai de 4 ori cu florida sau tampa.

  4. #4
    senior sickboy's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    240
    Reputatie
    1
    In legatura cu faptul ca echipele nu joaca un numar de meciuri egale cu fiecare echipa(la fel este si in NBA)...nr. de meciuri este dictat de regiunea geografica,conferinta,de divizie dar si de rivalitatile si traditiile existente dintre echipe;de exemplu in div. in care Philadelphia este lider,mai sint vechi rivale din fosta divizie 'Patrick' din anii '80(si nu numai) Rangers,Islanders,New Jersey,Pittsburgh,cu care mi-se pare normal sa joace mai multe meciuri decit cu niste echipe infiintate de 5 ani...in urma cu 10-15 ani de exemplu,Montreal si Boston jucau cite 10 meciuri intre ele in sezonul regulat,cite alte 10,cu echipele din aceeasi divizie si 5-6 meciuri cu echipe din aceeasi conferinta.
    Cred ca e mai important sa joci(mai des) cu echipele cu care ai adevarate rivalitati,care conteaza in clasamentul diviziei respective,decit cu niste echipe pe care,poate,suporterii ii intereseaza mai putin.
    Inainte de extinderea NHL de la 21 de echipe de la inceputul anilor '90,in play-off,se calificau primele 4 echipe din cele 2 div. ale unei conferinte,cele 4 echipe calificate dintr-o div. jucau astfel:
    Turul1-loc1...loc4
    loc2...loc3
    Turul2-invingatoarele intre ele => cistigatoarea diviziei.
    Finala conferintei se juca intre cistigatoarele conferintei,apoi Finala NHL.
    http://www.hockeydb.com/ihdb/stats/p...9&leaguenm=NHL

    Actualul calendar competitional din NHL,defavorizeza fostele rivalitati dintre echipele aflate acum in Conferinte diferite,de ex. Detroit(Vest) si Toronto(Est),care au sute de meciuri jucate intre ele,acum se pot intilnii de max. 2 ori pe sezon.
    "I went to a fight and a hockey game broke out"

  5. #5
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Merci pentru lamuriri .Recunosc ca primisem si varianta asta dar mi s-a parut atat de absurda incat n-o trecusem ca posibilitate.Am mai primit inca un raspuns la fel deci se fac trei.este clar ca asta-i regula. De fapt sistemul astora mi se pare cel mai stupid pe care l-au vazut. Nu pot pricepe nici cum unele joaca mai multe meciuri, altele mai putine. ciudat criteriul asta, aici meciurile cu Toronto Maple Leafs si Boston Bruins sint privite ca cele mai importante meciuri dar inteleg ca acum sint mai putine decat erau odata. Nu-mi place deloc sistemul asta si nici nu-l intzeleg.

  6. #6
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Ideea cu sportul la americani e sa fie meciuru palpitante si derbiuri .De aceea se cumpara bilete intr-o veselie.Victoria finala intr-o competitie valoreaza iar restul este statistica.Majoritatea spectatorilor vin pentru show , bere , carnat si sa cante si sa strige.Cum iti explici atunci 100 000 spectatori la meciuri de fotbal la jocurile olimpice (Costa Rica -Camerun de exemplu) Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •