Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 28

Thread: Urari

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1

    Urari

    Din partea noastra , a celor ce gandim si iubim alb albastru primiti cele mai frumoase urari de bine si fericire. Noul an sa va aduca multe bucurii.
    LA MULTI ANI !

  2. #2
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timišoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Mersi EDMOND. Numai tu puteai face o astfel de urare.
    Sa aveti si voi parte de aceleasi urari de bine din partea noastra, a celor cu sange alb-violet.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  3. #3
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    ma alatur si eu lui Sergiu si va urez un an bogat in impliniri fotbalistice si extrafotbalistice . inca visez la un podium de pe care sa nu lipseasca Stiinta si Poli . cand va fi asa inseamna ca fotbalul romanesc s-a normalizat.
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  4. #4
    senior Jhan's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    182
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by phil
    ma alatur si eu lui Sergiu si va urez un an bogat in impliniri fotbalistice si extrafotbalistice . inca visez la un podium de pe care sa nu lipseasca Stiinta si Poli . cand va fi asa inseamna ca fotbalul romanesc s-a normalizat.
    :O Hai ca ai zis-o aici!Te-ai gandit mult pana ai scos-o pe asta?
    La multi ani,tuturor!
    Attacking is the best defence!

  5. #5
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    Jhane, te bagi ca musca stii tu unde. drum bun si nu-ti uita felinaru'.
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  6. #6
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Azi Jhan e dinamovist, maine va fi cu noi. Ai si tu "putintica" rabdare phil.

  7. #7
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timišoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    deep, nu fi asa sigur. poate maine va fi utist si atunci sa vezi.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  8. #8
    @ Sir's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    595
    Reputatie
    1
    La multi ani tuturor indiferent de"culori"!

  9. #9
    senior Jhan's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    182
    Reputatie
    1
    Phil nu ti se pare ca esti cam arogant?Macar daca ai avea si suport.Toti suntem in stare sa jignim dar sa putem aduce si argumente in acest sens.Eu ti-am spus ca e o aberatie afirmatia ta precum ca fotbalul nostru s-ar normaliza doar daca pe podium ar fi Poli si Craiova.Daca ai fi fost inteligent mi-ai fi adus argumente dar tu esti atat de gol de continut....
    Attacking is the best defence!

  10. #10
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    nu mi se pare ca sunt arogant de loc. daca pe tine nu te duce capul sa intelegi un lucru simplu e problema ta. stii cum se spune, prostia si domnia se platesc. in cazul tau e prostia e ca nu pricepi ca bucurestenizarea podiumului nu este un lucru normal. vrei argumente??? pai inseamna ca tu traiesti pe o alta planeta. ultimii 15 ani in care fenomenul asta a devenit o obisnuinta sunt si cei mai negri din istoria fotbalului romanesc la nivel de club. n-ar fi nici o problema daca dominatia asta s-ar baza exclusiv pe meritele jucatorilor in teren, insa asta nu e decat un alt basm de care ne-am cam saturat. nici una din echipele bucurestene de top (si Dinamo cel mai putin dintre toate) nu a invatat sa piarda cu demnitate in campionat (nu ma refer la meciuri ci la locuri in clasament). pentru conducatori de gen Borcea si Netoiu nici o manevra nu e prea ordinara atata timp cat asigura echipei prezenta pe podium. toate cluburile centrale sunt vinovate pentru nenorocirea Diviziei A prin sistemul de aliante creat si prin aranjamentele la care s-au dedat cu nesimtire maxima ani de-a randul. si stii care e ironia (crunta)? au facut harcea-parcea campionatul romanesc doar pentru a putea fi calcati in picioare in voie de echipe de doi bani din periferia Europei. aici e tragedia. iar astea nu sunt vorbe aruncate in vant: cifrele (adica rezultatele) vorbesc de la sine. in mesajul meu catre Edmond pomeneam de Craiova si Poli (omul tocmai ne urase de bine in noul an) dar adevarul este ca afirmatia e valabila pentru orice echipa din provincie. in fine, cred ca discutia asta nu-si mai are rostul, mai ales pe un thread al echipei Poli.
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  11. #11
    senior Jhan's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    182
    Reputatie
    1
    Philip e nasol de tot cu logica ta!Mi-ai scris ditamai textul pt a exprima 2 idei aberante:
    1.In conditiile in care in ultimii 15 ani podimul diviziei A a fost po<beep><beep><beep><beep>t (aproape exclusiv) de bucurestene si in tot acest timp nu am avut rezultate notabile in Europa ai tras tu concluzia ca ar trebui schimbata "strategia" ,un podium ocupat de provinciale ar rezolva problema cupelor europene.
    2.Formatiile din Bucuresti si mai ales Dinamo recurg la jocuri murdare pt a-si obtine rezultatele si clasarea pe podium(ca si cum provincialele ar avea super loturi de jucatori si doar prin jocuri de culise Dinamo,Steaua si Rapid se pot impune).
    Trebuie sa remarc ca nu ai ratat ocazia sa-mi spui ca sunt "prost" ,....ce sa zic,poate stii tu mai bine cum sunt eu.
    Parerea mea legata de acest subiect este oricine poate ajunge pe podium daca exista vointza,buna organizare si patroni generosi,iar rezultatele pe plan european nu vor aparea niciodata atata timp cat din cauza economiei mult inferioare a tarii noastre nu ne putem tine valorile in tara,iar daca cei mai buni de la noi sunt umiliti in Europa asta nu inseamna ca cei care sunt si mai slabi decat acestia ar putea face treaba mai buna acolo.
    Attacking is the best defence!

  12. #12
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    pai daca vine vorba de logica, te rog sa identifici pasajul din mesjul meu precedent afirmatia pe care tu o rezumi la punctul 1: "In conditiile in care in ultimii 15 ani podimul diviziei A a fost pot (aproape exclusiv) de bucurestene si in tot acest timp nu am avut rezultate notabile in Europa ai tras tu concluzia ca ar trebui schimbata "strategia", un podium ocupat de provinciale ar rezolva problema cupelor europene." te-as ruga sa citesti mai atent ce scriu pentru a nu-mi atribui idei care nu imi apartin.

    nu am sustinut nici o clipa ca in momentul in care podimul s-ar provincializa chestiunea cupelor europene s-ar rezolva de la sine. asta ti se pare tie ca am spus, ceea ce e o alta mancare de peste. tot ceea ce am afirmat a fost ca acest fenomen ar arata ca fotbalul romanesc s-a normalizat. revin intr-o secunda cu precizari legate de ceea ce inteleg prin normalizare. din pacate, chiar daca vrei sa pari subtil, ti-a scapat esentialul (adica ironia): echipele de top bucurestene si-au facut de cap in campionat pentru a putea fi umilite in Europa de neica nimeni. asta a fost singura mea referinta la cupele europene si nimic mai mult. unde am scris eu ca la o eventuala participare in Europa Poli sau Craiova ar face treaba mult mai buna, idee pe care foarte zglobiu mi-o atribui, nu imi dau seama.

    si acum despre normalizare: da, prezenta lui Poli si a Craiovei pe podium ar insemna ca fotbalul romanesc din ceea ce voi bucurestenii numiti cu o usoara superioritate "provincie" s-a intremat suficient de puternic pentru a propune alternative la dominatia "capitalistelor." fie si doar pe plan intern (retine, asta n-ar insemna inlocuirea celor "tari" cu cei "slabi" asa cum crezi tu in ultimul rand al mesajului tau, cu o atitudine semnificativa de ingamfare, ci ar fi un semn ca ierarhiile s-au schimbat). ar mai insemna ca echipele bucurestene accepta in mod deschis si onest, nu doar la nivel declarativ, competitia echipelor din tara. cu oameni ca Borcea, Netoiu si Becali da-mi voie sa ma indoiesc ca acest lucru e deocamdata real. la ora actuala nici una din cele trei echipe asa-zis reprezentative din Bucuresti nu accepta competitia 100% onesta. si daca tu crezi ca sunt paranoic eu iti spun ca tu esti idealist. am curaj sa pun pariu cu tine ca cel putin cinci ani de acum incolo finalurile de campionat vor fi pline de meciuri strategice si de clasamente previzibile.

    sigur ca vina de a balti in mediocritate apartine partial si cluburilor din tara. sunt de acord ca "vointa," "buna organizare" si altele asemenea pot duce la performanta. intr-un mediu sanatos da, greu de crezut in Romania. iar vinovatia "provincialilor" stii care e? aceea de a fi intrat in jocul murdar impus de la centru, de a fi partasi la un circ ordinar. probabil ca a fost singura sansa de a avea fotbal pentru amarastenii din localitate. insa daraua a fost mai mare ca ocaua cum se spune.

    te-as mai ruga sa definesti notiunea de "patron generos" pe care o folosesti in mesajul tau. te gandesti cumva la Stefan, Padureanu, si altii asemenea lor? pai tocmai ei sunt dovada ca fotbalul romanesc e bolnav rau de tot. deocamdata eu nu vad cum un investitor onest isi poate arunca banii in mocirla, la propriu si la figurat, a fotbalului romanesc. adica acolo unde misuna personaje din filmele de groaza al caror loc e la puscarie daca nu la ospiciu si unde daca nu joci dupa niste reguli nescrise, pe care toata lumea le neaga dar le respecta cu sfintenie (una din ele fiind omerta), nu prea ai sanse de supravietuire.

    accept continuarea dialogului atata timp cat imi citesti atent mesajele si nu le deformezi. si, apropo, phil nu vine de la Philip asa ca ti-as fi recunoscator daca mi-ai folosi nickul corect.
    Last edited by phil; 17th January 2004 at 07:10.
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  13. #13
    senior Jhan's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    182
    Reputatie
    1
    Ok,scuze pt "philip" n-a fost cu intentie.
    Ca sa iti faci idee despre ce inteleg eu cand zic "patron generos",imagineaza-ti ce ar fi fost daca Gigi Becali nu ar fi ales Steaua ci, la indemnul lui Piturca s-ar fi dus la Craiova.Eu unul sunt convins ca in asemenea conditii ,Craiova ar fi castigat sigur in ultimii 4 ani de cand G.Becali a venit in fotbal,macar un titlu de campioana.(Gandeste-te ce lot ar fi avut initial la indemana:Cl Niculescu,Stoican,Barcauan,Domocos,si cati mai ar fi putut aduce.)Dar asta e!Ghici de ce a ales Steaua?Pt ca fie ca vrei sau nu sa recunosti, Steaua este un nume care suna mai greu decat Universitatea Craiova.Apropo eu nu sunt bucurestean,cu atat mai putin stelist dar am puterea sa recunosc realitatea.
    Hai sa-ti expun 2 idei legate de numele de echipe Steaua si Dinamo si numele de echipe din provincie.
    1.In fostul regim echipele Steaua si Dinamo fiind sustinute puternic de "puterile centrale",in conditiile in care ne pastram si jucatorii,au ajuns sa fie cele mai puternice sa joace fotbalul cel mai spectculos si sa aduca cele mai multe rezultate pe plan extern.Ei bine,societatea noastra care din pacate nu e formata in majoritate din intelectuali a fost atrasa in special de aceste 2 echipe.Sa stii ca pe nea Gheorghe din varfu' dealului nu-l intereseaza catusi de putin ca Steaua si Dinamo inregimentau jucatorii cu fortza sau mai stiu si eu ce dedesupturi ale strategiilor lor de dezvoltare.El se uita la meci,vede,si ii place cine e mai bun.Asa s-a ajuns ca majoritatea suporterilor de fotbal din tara sa fie al acestor 2 echipe(dovada recentul sondaj de opinie).
    Asa ca de bine un adevar este trist:Steaua si Dinamo sunt cele mai iubite echipe din Romania si asta numai din cauza aranjamentelor facute de comunisti.Este ca si cum un atlet dopat ar impresiona toata audientza de rapiditatea lui si ar deveni cel mai iubit.Asta este!
    2.Datorita acestei po<beep><beep><beep><beep>ritati ele vor atrage mereu cei mai tari sponsori,cei mai multi bani din televizari,cei mai bogati investitori care vor investi mai mult...de aici...acestea vor avea cele mai mari bugete cu care isi vor mentine cele mai bune loturi de fotbalisti(pt campionatul nostru) si vor fi mai puternice decat provincialele.Doar un miracol ar putea sa se intample ca o echipa cu nume mai mic si suporteri mai putini sa atraga un investitor de mare anvergura care sa o duca spre performanta.
    Attacking is the best defence!

  14. #14
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Jhan
    1.In fostul regim echipele Steaua si Dinamo fiind sustinute puternic de "puterile centrale",in conditiile in care ne pastram si jucatorii,au ajuns sa fie cele mai puternice sa joace fotbalul cel mai spectculos si sa aduca cele mai multe rezultate pe plan extern.Ei bine,societatea noastra care din pacate nu e formata in majoritate din intelectuali a fost atrasa in special de aceste 2 echipe.Sa stii ca pe nea Gheorghe din varfu' dealului nu-l intereseaza catusi de putin ca Steaua si Dinamo inregimentau jucatorii cu fortza sau mai stiu si eu ce dedesupturi ale strategiilor lor de dezvoltare.El se uita la meci,vede,si ii place cine e mai bun.
    Nu o s-o iau ca pe o autobiografie si din aceasta cauza o sa te intreb pe tine - de ce Dinamo?

  15. #15
    senior Jhan's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    182
    Reputatie
    1
    Buna intrebare,Deep!Eu prin '86 aveam vreo 6 anisori.Taica-meu simpatizant al Stelei a incercat sa ma converteasca si pe mine si mi-a cumparat tot felul de obiecte cu Steaua(fes,breloc,reviste,etc).Initial am devenit si eu stelist(stiam echipa aia pe de rost cu Bumbescu,Iovan,Boloni,Majearu,Tudorel Stoica,Piturca,Balan...),si stiam ca mai exista o echipa tare, Dinamo care se bate cu Steaua.Toti ziceau ca Steaua e cea mai tare si ca Dinamo e pe locul 2,majoritatea de pe la mine erau stelisti.Ca sa fac o paranteza,psihicul uman are printre altele insusirea de a te indemna mai mereu sa tii cu cel mai slab cu cel de pe locul 2.Cel putin la mine cam asa e,sa nu-mi spuneti mie ca daca voi va uitati,spre ex la un meci Franta-Senegal,nu tineti cu Senegal.
    Momentul hotarator cand am devenit dinamovist 100% a fost la un meci Steaua-Dinamo si asta in special datorita evolutiei scorului.A marcat intai Steaua,deja ziceam "da,Steaua e cea mai tare, ea o sa castige" apoi la un moment dat era 3-1 pt Steaua.Din acest moment a urmat o revenire a lui Dinamo,a celor de pe "locul 2" in care nimeni nu credea, prin 2 goluri,din care ultimul a fost marcat de Camataru cu capul f spectaculos,si s-a terminat 3-3.In mintea mea s-a produs atunci o revolutie,mi-am dat seama ca sunt dinamovist si asa am ramas pana acum si voi ramane mereu.
    Acum vreti sa spuneti si voi cum de tineti cu Poli Timisoara?(sau cu ce echipa simpatizati)
    Attacking is the best defence!

  16. #16
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Pai daca ai vrut sa mergi cu cei mai slabi de ce nu Inter Sibiu sau Sportul Studentesc?

    De ce Poli? Cred ca daca-i intrebi pe olteni de ce Universitatea te trimit la control psihic, dar eu iti voi raspunde cum pot mai bine.
    Tot mic copil fiind si vazand 40 000 de oameni ramai cu "sechele". Este? Cand vezi cum arbitrul fura ca doar echipa adversa e Dinamo iti doresti imediat sa faci parte din cei care doresc dreptatea in fotbal. Ar fi multe alte motive dar cred ca principala ramane faptul ca e echipa locala, dovada ca la Timisoara spiritul Dinamo si Steaua n-a prea prins. Poate Steaua foarte putin la cei veniti in Timisoara de pe alte meleaguri.
    Televiziunea Romana pe vremea lui Ceausescu pentru noi nu prea exista ca sa stim toate rasele de bovine pe de rost si nici sa traim un meci Steaua-Dinamo cum ar fi singurul si ultimul meci dat live. Aveam 4 programe de 24 de ore la sarbi si alte doua la fel unguresti. Erau acolo meciuri adevarate si competitia era mai aprig disputata ca la noi. Un meci Steaua Rosie Belgrad - Dinamo Zagreb era mult mai disputat ca un disputa intre cele doua comuniste de la noi. Aveam asfel alti idoli in lumea fotbalului cu bani.
    Comunismul in general n-a patrus niciodata in Timisoara. Majoritatea faceau mici afaceri prin spate si prin urmare tot ceea ce reprezenta PCR-ul trezea o ura nemarginita. Poate ca acum realizezi de ce asa spectacol la Poli-Dinamo.
    Mai ceva. Cand Poli a batut Dinamo cu 3-1 in '91 dupa ce Dinamo conducea la pauza cu 1-0 cum de-ai ramas tot dinamovist?

  17. #17
    senior Jhan's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    182
    Reputatie
    1
    Pai da,amandoi avem motive destul de intemeieate ca sa simpatizam cu echipele in speta.
    Attacking is the best defence!

  18. #18
    LupGalben N0_NaM3's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Rep. Ploiesti
    Posts
    1,579
    Reputatie
    1
    Ce bine era daca jucam de doua ori la tm ...e super..Felicitari ptr minunatul public.
    [SIZE="4"]T'estimo, Barįa !!![/SIZE]

  19. #19
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by N0_NaM3
    Ce bine era daca jucam de doua ori la tm ...e super..Felicitari ptr minunatul public.
    N0_NaM3, sa fii iubit . multumim pentru aprecieri .
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Credeam ca ati sters thread-ul asta vad insa ca l-ati "dezvoltat"... Daca stiam ca naste atata patima trasmiteam felicitarile , fiecaruia in parte , pe pm...

  21. #21
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timišoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Pai Edmond, acum urarile au alt caracter decat la inceput. Se observa clar lucrul asta.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •