Abia astept sa inceapa odata Campionatele Mondiale, astept o clasare buna de la Eva TOFALVI.
Abia astept sa inceapa odata Campionatele Mondiale, astept o clasare buna de la Eva TOFALVI.
Biatlonistii germani sunt in principiu co-favoriti la toate intrecerile, de aceea mi-am propus aici sa informez despre unele amanunte legate de ei.
*Inainte de plecarea la Östersund componentii lotului german, 14 la numar , au semnat individual cate o declaratie notariala in care asigura nu au avut niciun contact cu asa-zisele "banci-sanguine" de la Viena sau aiurea.
*Potrivit presedintelui federatiei germane, Thomas Pfüller, obiectivul minimal de performanta al echipei este cucerirea a 6-7 medalii.( De notat ca la ultimele doua editii ale CM germanii au cucerit de fiecare data cate 11 medalii).
*Lotul german ii cuprinde pe: Magdalena Neuner, Kati Wilhelm, Simone Denkinger, Andrea Henkel, Kathrin Hitzer, Martina Glagow, Sabrina Buchholz, respectiv Michael Greis, Alexander Wolf, Michael Rösch, Daniel Graf, Andreas Birnbacher, Carsten Pump si Christoph Stephan.
*La unele probe feminine , Germania va putea alinia cate 5 sportive, Magdalena Neuner in calitate de campioana mondiala avand dreptul de start asigurat pe langa cele patru pozitii acordate prin regulament echipei.
PS: @ whisper: M-am decis sa revin dupa ne i-am "neutralizat" pe cei in cauza, trecandu-i pe "Ignore List". Din partea mea, ei pot de-acum scrie aici orice prostie,provocare sau neadevar. Important e sa gasim mereu solutii !
@georg40. ma bucur ca ai revenit pe theard
Vezi ce scrii ca te "neutralizeaza" si pe tine
Iata lista medaliatilor de la ultimile editii:
2007 - Antholz/Anterselva - Italy
MEN
10 km sprint: 1) Ole Einar Bjoerndalen, Norway. 2) Michal Slesingr, Tjeckia. 3) Andriy Deryzemlya, Ukraine
12,5 km Pursuit: 1) Ole Einar Bjoerndalen, Norway. 2) Maxim Tchoudov, Russia. 3) Vincent Defrasne, France
20 km Individual: 1) Raphael Poiree, France, 2) Michael Greis, Germany. 3) SLESINGR Michal Slesingr, Tjeckia.
15 km Mass start: 1) Michael Greis, Germany. 2) Andreas Birnbacher, Germany. 3) Raphael Poiree, France.
Relay: 1) Russia. 2) Norway. 3) Germany
WOMEN
7,5 km Sprint: 1) Magdalena Neuner, Germany. 2) Anna Carin Olofsson, Sweden. 3) Natalia Guseva. Russia.
10 km Pursuit: 1) Magdalena Neuner, Germany. 2) Linda Grubben, Norway. 3) Anna Carin Olofsson, Sweden.
15 km Individual: 1) Linda Grubben, Norway. 2) Florence Bavarel-Robert, France. 3) Martina Glagow, Germany
12,5 km Mass start: 1) Andrea Henkel, Germany. 2) Martina Glagow, Germany. 3) Kati Wilhelm, Germany
Relay: 1) Germany. 2) France. 3) Norway
Mixed Relay: 1) Sweden. 2) France. 3) Norway
2005 – Hochfilzen – Austria
MEN
10 km sprint: 1) Ole Einar Bjoerndalen, Norway. 2) Sven Fischer, Germany. 3) Ilmars Bricis, Latvia.
12,5 km Pursuit: 1) Ole Einar Bjoerndalen. Norway. 2) Sergei Tchepikov, Russia. 3) Sven Fischer, Germany
20 km Individual: 1) Roman Dostal, Czech Republic. 2) Michael Greis, Germany. 3) Ricco Gross, Germany
15 km Mass start: 1) Ole Einar Bjoerndalen, Norway. 2) Sven Fischer, Germany. 3) Raphael Poiree, France
Relay: 1) Norway. 2) Russia. 3) Austria
WOMEN
7,5 km Sprint: 1) Uschi Disl, Germany. 2) Olga Zaitseva, Russia. 3) Olena Zubrilova, Belarus
10 km Pursuit: 1) Uschi Disl, Germany. 2) Xianyiang Liu, China. 3) Olga Zaitseva, Russia.
15 km Individual: 1) Andrea Henkel, Germany. 2) Ribo Sun, China. 3) Linda Tjorhom, Norway.
12,5 km Mass start: 1) Gro Marit Istad-Kristiansen, Norway. 2) Anna-Carin Olofsson. 3) Olga Pyleva, Russia.
Relay: 1) Russia. 2) Germany. 3) Belarus
2005 – Khanty-Mansiysk - Russia
Mixed Relay: 1) Russia I. 2) Russia II. 3) Germany I
2004 – Oberhof – Germany
MEN
10 km sprint: 1) Raphael Poiree, France. 2) Ricco Gross, Germany. 3) Ole Einar Bjoerndalen, Norway.
12,5 km Pursuit: 1) Ricco Gross, Germany. 2)Raphael Poiree, France. 3) Ole Einar Bjoerndalen, Norway.
20 km Individual: 1) Raphael Poiree, France. 2) Tomasz Sikora, Poland. 3) Ole Einar Bjoerndalen, Norway.
15 km Mass start: 1) Raphael Poiree, France. 2) Lars Berger, Norway. 3) Sergei Konovalov, Russia.
Relay: 1) Germany. 2) Norway 3) France
WOMEN
7,5 km Sprint: 1) Liv Grete Poiree, Norway. 2) Anna Bogali, Russia. 3) Ekaterina Ivanova, Belarus, 3) Martina Glagow, Germany. 10 km Pursuit: 1) Liv Grete Poiree, Norway. 2) Martina Glagow, Germany. 3) Anna Bogali, Russia
15 km Individual: 1) Olga Pyleva, Russia. 2) Albina Akhatova, Russia. 3) Olena Petrova, Ukraine.
12,5 km Mass start: 1) Liv Grete Poiree, Norway. 2) Katrin Apel, Germany. 3) Sandrine Bailly, France.
Relay: 1) Norway. 2) Russia. 3) Germany
2003 – Khanty-Mansiysk, Russia
MEN
10 km sprint: 1) Ole Einar Bjoerndalen, Norway. 2) Ricco Gross, Germany. 3) Zdenek Vitek, Czech Republic
12,5 km Pursuit: 1) Ricco Gross, Germany. 2) Halvard Hanevold, Norway. 3) Paavo Puurunen, Finland.
20 km Individual: 1) Halvard Hanevold, Norway. 2) Vesa Hietalahti, Finland. 3) Ricco Gross, Germany
15 km Mass start: 1) Ole Einar Bjoerndalen, Norway. 2) Sven Fischer, Germany. 3) Raphael Poiree, France.
Relay: 1) Germany. 2) Russia. 3) Belarus
WOMEN
7,5 km Sprint: 1) Sylvie Becaert, France. 2) Olena Petrova, Ukraine. 3) Katerina Holubcova, Czech republic
10 km Pursuit: 1) Sandrine Bailly, France. 1) Martina Glagow, Germany. 3) Svetlana Ishmouratova, Russia
15 km Individual: 1) Katerina Holubcova, Czech republic. 2) Olena Zubrilova, Belarus. 3) GunMargit Andreassen, Norway.
12,5 km Mass start: 1) Albina Akhatova, Russia. 2) Svetlana Ishmouratova, Russia. 3) Sandrine Bailly, France.
Relay: 1) Russia. 2) Ukraine 3) Germany
2002 – Oslo – Norway (mass start)
MEN
15 km: 1) Raphael Poiree, France. 2) Sven Fischer, Germany. 3) Frode Andresen, Norway
WOMEN
12,5 km: 1) Olena Zubrilova, Belarus. 2) Olga Pyleva, Russia. 3) Olga Nazarova, Belarus
2001 - Pokljuka - Slovenia
MEN
10 km Sprint: 1) Pavel Rostovtsev, Russia. 2) Rene Cattarinussi, Italy. 3) Halvard Hanevold, Norway
12.5 km Pursuit: 1) Pavel Rostovtsev, Russia. 2) Raphael Poiree, France. 3) Sven Fischer, Germany
20 km Individual: Paavo Puurunen, Finland. 2) Vadim Sashurin, Belarus. 3) Illmars Bricis, Latvia
15 km Mass Start: Raphael Poiree, France. 2) Ole Einar Bjoerndalen, Norway. 3) Sven Fischer, Germany
Relay: 1) France. 2) Belarus. 3) Norway
WOMEN
7.5 km Sprint: 1) Kati Wilhelm, Germany. 2) Uschi Disl, Germany. 3) Liv Greete Poiree, Norway.
10 km Pursuit: 1) Liv Grete Poiree, Norway. 2) Corinne Niogret, France. 3) Magdalena Forsberg, Sweden.
15 km Individual: 1) Magdalena Forsberg, Sweden. 2) Liv Grete Poiree. Norway. 3) Olena Zubrilova, Ukraine
12,5 km Mass start: 1) Magdalena Forsberg, Sweden. 2) Martina Glagow, Germany. 3) Liv Grete Poiree, Norway.
Relay: Russia. 2) Germany. 3) Ukraine.
Last edited by rob_din; 6th February 2008 at 19:13.
Intrati in grupul de biatlon: http://www.onlinesport.ro/forum/group.php?groupid=21
Sambata se desfasoara primele probe ale CM: de la 12:00 sprintul feminin, de la 15:15 cel masculin
Lista de start proba feminina
1 SEMERENKO Valj UKR 11:00:30
2 TRYZNOVA Zuzana CZE 11:01:00
3 GEREKOVA Jana SVK 11:01:30
4 MUN Ji-Hee KOR 11:02:00
5 KRUMINA Gerda LAT 11:02:30
6 GUSEVA Natalia RUS 11:03:00
7 MOZHEVITINA Irina KAZ 11:03:30
8 PALKA Krystyna POL 11:04:00
9 VASILJEVIC Aleksandra BIH 11:04:30
10 PLOTOGEA Dana ROU 11:05:00
11 KALINCHIK Liudmila BLR 11:05:30
12 LAUKKANEN Mari FIN 11:06:00
13 GREGORIN Teja SLO 11:06:30
14 HANNI Sirli EST 11:07:00
15 FOWLER Emma GBR 11:07:30
16 FILIPOVA Pavlina BUL 11:08:00
17 BARNES Tracy USA 11:08:30
18 SANTER-BJOERNDALEN Nathalie BEL 11:09:00
19 GRUDICEK-RAVNIKAR Dijana SLO 11:09:30
20 BERGER Tora NOR 11:10:00
21 RASIMOVICIUTE Diana LTU 11:10:30
22 HITZER Kathrin GER 11:11:00
23 LIU Xianying CHN 11:11:30
24 BRUNET Marie Laure FRA 11:12:00
25 NEUNER Magdalena GER 11:12:30
26 ROGSTAD Solveig NOR 11:13:00
27 TANDY Megan CAN 11:13:30
28 KHVOSTENKO Oksana UKR 11:14:00
29 DONG Xue CHN 11:14:30
30 MALI Andreja SLO 11:15:00
31 YORDANOVA Emilia BUL 11:15:30
32 HENKEL Andrea GER 11:16:00
33 STIPANICIC Andrijana CRO 11:16:30
34 WILHELM Kati GER 11:17:00
35 KEITH Sandra CAN 11:17:30
36 MÄKÄRÄINEN Kaisa FIN 11:18:00
37 GLAGOW Martina GER 11:18:30
38 DOMRACHEVA Darya BLR 11:19:00
39 TOFALVI Eva ROU 11:19:30
40 VEJNAROVA Zdenka CZE 11:20:00
41 DOMEIJ Sofia SWE 11:20:30
42 PERETTO Delphine FRA 11:21:00
43 WALKER Adele GBR 11:21:30
44 FIANDINO Roberta ITA 11:22:00
45 LEVCHENKOVA Natalia MDA 11:22:30
46 SAUE Eveli EST 11:23:00
47 PONZA Michela ITA 11:23:30
48 IZUMI Megumi JPN 11:24:00
49 GWIZDON Magdalena POL 11:24:30
50 FLATLAND Ann Kristin NOR 11:25:00
51 LIDUMA Madara LAT 11:25:30
52 HALINAROVA Martina SVK 11:26:00
53 KHRUSTALEVA Elena KAZ 11:26:30
54 AKHATOVA Albina RUS 11:27:00
55 JO In-Hee KOR 11:27:30
56 BARNES Lanny USA 11:28:00
57 OLOFSSON Anna Carin SWE 11:28:30
58 LEHTLA Kadri EST 11:29:00
59 JONSSON Helena SWE 11:29:30
60 GRZYBEK Agnieszka POL 11:30:00
61 HALLER Katja ITA 11:30:30
62 YAHATA Itsuka JPN 11:31:00
63 NILSSON Anna Maria SWE 11:31:30
64 BONNEVIE-SVENDSEN Julie NOR 11:32:00
65 BAILLY Sandrine FRA 11:32:30
66 WANG Chunli CHN 11:33:00
67 GLAZERE Liga LAT 11:33:30
68 KUDRASHOVA Olga BLR 11:34:00
69 IOURIEVA Ekaterina RUS 11:34:30
70 BECAERT Sylvie FRA 11:35:00
71 VITKOVA Veronika CZE 11:35:30
72 KOVACEC Marina CRO 11:36:00
73 JOHNSON Haley USA 11:36:30
74 KOCHER Zina CAN 11:37:00
75 SEMERENKO Vita UKR 11:37:30
76 SLEZAKOVA Petra SVK 11:38:00
77 PORELA Susanna FIN 11:38:30
78 LEBEDEVA Anna KAZ 11:39:00
79 GEORGIEVA Silvia BUL 11:39:30
80 DRCAR Lili SLO 11:40:00
81 GASPARIN Selina SUI 11:40:30
82 PURDEA Mihaela ROU 11:41:00
83 NOVAKOWSKA Weronika POL 11:41:30
84 IMRIE Megan CAN 11:42:00
85 RUSU Alexandra ROU 11:42:30
86 JUSKANE Zanna LAT 11:43:00
87 ERTL Barbara ITA 11:43:30
88 ANANKO Liudmila BLR 11:44:00
89 AFANASJEVA Viktoria KAZ 11:44:30
90 KONG Yingchao CHN 11:45:00
91 KUNTOLA Teija FIN 11:45:30
92 COMPTON Caitlin USA 11:46:00
93 SVIKRUHOVA Eliska SVK 11:46:30
94 VAYGINA-EFREMOVA Lilia UKR 11:47:00
95 HADZHIEVA Asenka BUL 11:47:30
96 SLEPTSOVA Svetlana RUS 11:48:00
Interesant ca o mare favorita Sleptsova va pleca chiar ultima
Lista de start in proba masculina
1 SVENDSEN Emil Hegle NOR 14:15:30
2 BRICIS Ilmars LAT 14:16:00
3 GRAF Daniel GER 14:16:30
4 CHRISTOFORIDIS Stavros GRE 14:17:00
5 WINDISCH Markus ITA 14:17:30
6 BAUER Klemen SLO 14:18:00
7 VIKS Priit EST 14:18:30
8 CLEGG Robin CAN 14:19:00
9 KWAK Adam POL 14:19:30
10 ICOSKI Gjorgji MKD 14:20:00
11 LEE In-Bok KOR 14:20:30
12 BIRNBACHER Andreas GER 14:21:00
13 HAKKINEN Jay USA 14:21:30
14 RAYMOND Mark AUS 14:22:00
15 WOLF Alexander GER 14:22:30
16 TAGSCHERER Imre HUN 14:23:00
17 BRATSVEEN Rune NOR 14:23:30
18 MILENKOVIC Aleksandar SRB 14:24:00
19 BJOERNDALEN Ole Einar NOR 14:24:30
20 MATIASKO Marek SVK 14:25:00
21 JACKSON Lee-Steve GBR 14:25:30
22 HANEVOLD Halvard NOR 14:26:00
23 KOSARAC Nemanja BIH 14:26:30
24 KLETCHEROV Michail BUL 14:27:00
25 ZHANG Chengye CHN 14:27:30
26 EKHOLM David SWE 14:28:00
27 SYMAN Alexandr BLR 14:28:30
28 GREIS Michael GER 14:29:00
29 SOUKUP Jaroslav CZE 14:29:30
30 KAUPPINEN Jarkko FIN 14:30:00
31 SHESLER Alexandr KAZ 14:30:30
32 MESOTITSCH Daniel AUT 14:31:00
33 LANGER Pascal BEL 14:31:30
34 DERKACH Vyacheslav UKR 14:32:00
35 SIMMEN Matthias SUI 14:32:30
36 SLETTEMARK Oystein GRL 14:33:00
37 NAVEAU Vincent BEL 14:33:30
38 SLESINGR Michal CZE 14:34:00
39 BURKE Tim USA 14:34:30
40 KRUGLOV Nikolay RUS 14:35:00
41 NILSSON Mattias Jr. SWE 14:35:30
42 DUMBRIS Kaspars LAT 14:36:00
43 RUDENCHYK Vitaliy BUL 14:36:30
44 FOURCADE Simon FRA 14:37:00
45 TIAN Ye CHN 14:37:30
46 PARK Byung-Joo KOR 14:38:00
47 FERRY Björn SWE 14:38:30
48 YAROSHENKO Dmitri RUS 14:39:00
49 DEFRASNE Vincent FRA 14:39:30
50 HURAJT Pavol SVK 14:40:00
51 KANE Kevin GBR 14:40:30
52 ANDRESEN Frode NOR 14:41:00
53 VALIULLIN Rustam BLR 14:41:30
54 ANTILA Timo FIN 14:42:00
55 AIDAROV Alexei UKR 14:42:30
56 KASAHARA Tatsumi JPN 14:43:00
57 TSAKIRIS Athanassios GRE 14:43:30
58 TOBRELUTS Indrek EST 14:44:00
59 PETROVIC Milanko SRB 14:44:30
60 TAGSCHERER Zoltan HUN 14:45:00
61 RUPNIK Vasja SLO 14:45:30
62 FAK Jakov CRO 14:46:00
63 LEGUELLEC Jean Philippe CAN 14:46:30
64 SIKORA Tomasz POL 14:47:00
65 HALLENBARTER Simon SUI 14:47:30
66 COOL Herbert NED 14:48:00
67 TCHEREZOV Ivan RUS 14:48:30
68 HABERT Lois FRA 14:49:00
69 CHERVYHKOV Alexsandr KAZ 14:49:30
70 PLYWACZYK Krzysztof POL 14:50:00
71 DE LORENZI Christian ITA 14:50:30
72 EDER Simon AUT 14:51:00
73 PINTER Friedrich AUT 14:51:30
74 NOVIKOV Sergey BLR 14:52:00
75 NAUMIK Sergey KAZ 14:52:30
76 RASTIC Damir SRB 14:53:00
77 LESSING Roland EST 14:53:30
78 DERYZEMLYA Andriy UKR 14:54:00
79 ANEV Krasimir BUL 14:54:30
80 VITEK Zdenek CZE 14:55:00
81 LONG Ren CHN 14:55:30
82 BRVAR Gregor SLO 14:56:00
83 ISA Hidenori JPN 14:56:30
84 VUILLERMOZ Rene Laurent ITA 14:57:00
85 CANNARD Ferreol FRA 14:57:30
86 PERRAS Scott CAN 14:58:00
87 BÖCKLI Claudio SUI 14:58:30
88 KAZAR Matej SVK 14:59:00
89 BAILEY Lowell USA 14:59:30
90 KIOURKENIDIS Efstathios GRE 15:00:00
91 ALLANSON Simon GBR 15:00:30
92 BERGMAN Carl Johan SWE 15:01:00
93 WITEK Sebastian POL 15:01:30
94 LIBIETIS Kristaps LAT 15:02:00
95 GOMBOS Karoly HUN 15:02:30
96 TCHOUDOV Maxim RUS 15:03:00
97 MÄNTTÄRI Marko Juhani FIN 15:03:30
98 DOSTAL Roman CZE 15:04:00
99 MARTINELLI Christian ITA 15:04:30
100 KOIV Kauri EST 15:05:00
101 BILANENKO Olexander UKR 15:05:30
102 ILIEV Vladimir BUL 15:06:00
103 PIKSONS Edgars LAT 15:06:30
104 SUMANN Christoph AUT 15:07:00
105 KENESHEV Dias KAZ 15:07:30
106 SHETALIN Vasiliy BLR 15:08:00
107 DOKL Peter SLO 15:08:30
108 PUKKI Tapio FIN 15:09:00
109 MATIASKO Miroslav SVK 15:09:30
110 SMITH Nathan CAN 15:10:00
111 FREI Thomas SUI 15:10:30
112 TEELA Jeremy USA 15:11:00
113 JEREMIC Nikola SRB 15:11:30
114 LAPONDER Marcel GBR
Asadar nici un sportiv roman nu a fost trimis la acesta CM
Pai cu ce scop sa fie trimisi... fetele au sanse la top 30 ...baietii nici in primi 60 nu au sanse...
[COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]
Ma bucur ca pe lista de start la feminin apare si Alexandra Rusu. Cred ca Tofalvi va prinde top 30.
Inaintea intrecerii feminine de azi, "Mister Biatlon", alias Ole Einar Björndalen a laudat-o cu admiratie pe favorita probei de sprint, Magdalena Neuner. "Ea este un "copil minune" al acestui sport, este senzational cum schiaza" a declarat Björndalen intr-un interviu acordat cotidianului de mare tiraj Frankfurter Allgemeine, adaugand ca "ea este nu numai o atleta completa dar si o fata inteligenta care stie ce vrea."
Sa speram ca laudele vor fi azi confirmate.
In cateva minute va incepe proba feminina de sprint
A inceput ! Primele 4 concurente sunt deja pe traseu.
Foarte bine trage Plotogea, nici un tur de penalizare
Pacat pentru tragerea a doua a lui Plotogea.
Din pacate 2 tururi pentru Tofalvi
Neuner a lamurit din nou totul, a tras mizerabil in picioare: 4 greseli !
Onoarea nemtoaicelor poate fi salvata doar de Henkel sau Glagow.
Dar favorite mai sunt destule...