Quote Originally Posted by mikeyy View Post
In prezent sunt foarte multi care nu sunt din domeniu nu inteleg cum 2gimnasti cu executii curate pot sa iau note cu diferente de peste juma depunct. Si acest lucru se intampla pt ca nu li se face cunoscut codul de punctaj, macar o baza sa inteleaga acea nota de plecare si executia si cum se calculeaza. La inceput si eu am fost derutat dar cu timpul am inteles in general. Noul cod de punctaj ia derutat atat pe spectatori cat si pe gimnasti, antrenori si arbitrii. Schimbarea codului din gimnastica semana oarecum cu schimbarea ce s-a produl in patinaj artistic unde si acolo a disparut dupa olimpiada din 2002 nota 6.0.
Este exact pe dos, fiindca la patinaj inainte de schimbarea codului era foarte greu de inteles cum se facea clasamentul (tin minte la Salt Lake City mi-a trebuit vreo 3 zile sa inteleg cum a depasit-o Hughes pe Slutskaya), acum e mult mai simplu, cine are punctajul mai mare castiga.
La gimnastica inainte avei o baza de comparatie, nota 10. Acum daca cineva nu urmareste in mod regulat gimnastica nu mai intelege deloc ce inseamna o nota buna la un aparat.