Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 99

Thread: Noul cod de punctaj

  1. #22
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    In prezent sunt foarte multi care nu sunt din domeniu nu inteleg cum 2gimnasti cu executii curate pot sa iau note cu diferente de peste juma depunct. Si acest lucru se intampla pt ca nu li se face cunoscut codul de punctaj, macar o baza sa inteleaga acea nota de plecare si executia si cum se calculeaza. La inceput si eu am fost derutat dar cu timpul am inteles in general. Noul cod de punctaj ia derutat atat pe spectatori cat si pe gimnasti, antrenori si arbitrii. Schimbarea codului din gimnastica semana oarecum cu schimbarea ce s-a produl in patinaj artistic unde si acolo a disparut dupa olimpiada din 2002 nota 6.0.
    Este exact pe dos, fiindca la patinaj inainte de schimbarea codului era foarte greu de inteles cum se facea clasamentul (tin minte la Salt Lake City mi-a trebuit vreo 3 zile sa inteleg cum a depasit-o Hughes pe Slutskaya), acum e mult mai simplu, cine are punctajul mai mare castiga.
    La gimnastica inainte avei o baza de comparatie, nota 10. Acum daca cineva nu urmareste in mod regulat gimnastica nu mai intelege deloc ce inseamna o nota buna la un aparat.

  2. #23
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Este exact pe dos, fiindca la patinaj inainte de schimbarea codului era foarte greu de inteles cum se facea clasamentul (tin minte la Salt Lake City mi-a trebuit vreo 3 zile sa inteleg cum a depasit-o Hughes pe Slutskaya), acum e mult mai simplu, cine are punctajul mai mare castiga.
    La gimnastica inainte avei o baza de comparatie, nota 10. Acum daca cineva nu urmareste in mod regulat gimnastica nu mai intelege deloc ce inseamna o nota buna la un aparat.
    M-ai inteles gresit...nu ma refeream la interpretarea codului ci faceam o comparatie....asa cum la patinaj au renuntat la nota maxima 6.0 asa si la gimnastica au renuntat la nota 10. Normal ca la patinaj totul e mult la exact ca inainte. In ambele sporturi au renuntat la nota maxima posibila, iar acum nu mai e o limita, de la an la an cresc notele
    www.fangymnastics.com

  3. #24
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Un site in care apar elemente impartite pe aparate si pe grupe ( A,B....) si la fiecare e o mica descriere si exemplificare video. Sper sa va fie de folos
    http://www.drillsandskills.com/skills/
    Last edited by mikeyy; 30th August 2007 at 19:34.
    www.fangymnastics.com

  4. #25
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    multumesc, exact ce voiam
    revin dupa o luna cu comentarii "specializate"

    glumesc, deocamdata chiar n-am timp sa iau toate gimnastele la rand de la Nadia incoa' si sa compar exercitiile...dar cu siguranta site-ul asta ma va ajuta sa inteleg mult mai bine terminologia.

    sa va dau un exemplu cat de cat amuzant: am fost in State la un stagiu de 3 luni si m-au luat "cu japca" sa joc softball cu ei...cica aveau nevoie de fete...si cand sa-mi explice regulile foloseau numai termeni specifici: "bat", "pitch" "base" etcetc. nu pricepeau ce nu inteleg...le-am cerut sa-mi defineasca intai termenii, dar pana la urma am priceput singura cate ceva, ca n-au avut rabdare.

    cam asa si cu forumul asta, greu gasesti pe cineva sa explice bazele. asa ca multumesc mult mikeyy pt site!
    Last edited by ioanavol; 30th August 2007 at 19:49.

  5. #26
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Cu multa placere Ioana...sper sa iti fie de folos
    www.fangymnastics.com

  6. #27
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Eu cred ca Podkopayeva executa un dublu salt grupat cu intoarcere de 180 grade in timp ce a doua gimnasta executa (Liukin) doar un dublu salt grupat inainte si cu siguranta este o diferenta de notare intre cele doua elemente
    Iti multumesc ca m-ai corectat, am probleme cu denumirea elementelor in romaneste. Insa daca nu ma crezi ca amandoua sunt un element E, pe situl FIG, poti descarca codul oficial (e lung) si la pagina 165 vei vedea aceste doua elemente sub aceeasi grupa E. Este strigator la cer!

  7. #28
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Exista o variatie intre doua coborari la paralele, una dublu salt inainte grupat (cred ca Izbasa il executa) si dublu salt inainte grupat plus 1/2 de intoarcere. Amandoua sunt cotate cu D (pt cine nu ma crede, codul pg 99).
    Tot Izbasa are o urcare la paralele cu valoarea D. Salt inainte in pozitie dreapta terminata cu in stand pe maini pe bara inferioara. Acelasi element legat cu o pirueta 360 de grade are aceeasi valoare. Daca saltul este facut cu o intoarcere 180 de grade apoi in stand pe maini, are aceeasi valoare D. (pg 65 din codul de punctaj, din nou pentru cine nu ma crede). Aceste detalii pe mine ma scot din minti. Cum se poate ca trei elemete cu o dificultate diferita sa fie cotate la fel???? Hai ca dublul salt inainte grupat il mai inteleg. Multe gimnaste practica salturi inapoi pentru ca sunt mai usor de rotat. Salturile inainte sunt mai dificile si poate de aceea putine gimnaste le executa. Este de inteles ca (virgula) codul sa recompesneze gimnastele care fac elemente rare si atunci au ridicat valoarea acestui salt. Dar atunci de ce nu au ridicat si valoarea unei Podkopayeva?? Iti trebuie mult mai multa amplitudine, inaltime, putere, forta si precizie pentru a executa un asemenea salt. Dar aici poate exista si o alta explicatie: ne plangem ca gimnastele se spetesc cu exercitii dificile si s-a sugerat pe forum ca sa existe totusi o limita. Poate astfel vor sa limiteze dificultatea prin a devaloriza elemente grele??

  8. #29
    sport legend Mihaela P's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,389
    Reputatie
    1
    Multumesc pentru informatii.
    Si fac front comun cu Ioana...vorbim peste o luna.

  9. #30
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Publicul din Stuttgart este cel mai versat in materie din Germania, acolo au loc cu regularitate importante competitii de gimnastica.Sa vedem cum va reactiona el la prestatiile arbitrilor...

  10. #31
    senior cherry's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    191
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Sigur ca se pot face multe discutii tehnice pe marginea codului de punctaj, insa pana la urma ceea ce conteaza este daca arbitrii vor sa fie corecti sau u. Nu va exista niciodata un cod de punctaj care sa elimine interesele prezente in gimnastica.

    Eu raman la parerea potrivit careia codul de punctaj trebuie modificat periodic pt a tine pasul cu dezvoltarea gimnasticii insa ar trebui sa aiba un principiu de baza: orice exercitiu sa aiba o nota maxima de plecare 10 din care sa se scada zecimi sau puncte pentru executie

    buna, indraznesc si eu sa ma bag in seama si sa imi spun parerea legata de noul cod de punctaj...

    este foarte greu sa se faca o nota maxima de plecare 10.000 din care doar sa se scada (desi stiu ca pentru spectatori ar fii mult mai usor de inteles).
    Ideea este ca in acest nou sistem se fura mai putin si sportivul care face exercitii mai grele d.p.d.v. tehnic este in avantaj, lucru care nu s-a putut pune in valoare la Marius Urzica... acesta avea nota de plecare la cal cu manere 10.50 dupa vechiul cod de punctaj insa normal k arbitrii nu aveau cum sa ii calculeze nota finala si sa ii scada zecimile din 10.50! Si uite asha se batea cu chinezu' si nu numai (care aveau nota de plecare 10.000)

    Automat competitia nu mai era "corecta" si Marius era mereu in dezavataj.

    Pe langa alte motive si acesta este unul din pricina caruia s-a introdus acest nou cod de punctaj.

  11. #32
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cherry View Post
    buna, indraznesc si eu sa ma bag in seama si sa imi spun parerea legata de noul cod de punctaj...

    este foarte greu sa se faca o nota maxima de plecare 10.000 din care doar sa se scada (desi stiu ca pentru spectatori ar fii mult mai usor de inteles).
    Ideea este ca in acest nou sistem se fura mai putin si sportivul care face exercitii mai grele d.p.d.v. tehnic este in avantaj, lucru care nu s-a putut pune in valoare la Marius Urzica... acesta avea nota de plecare la cal cu manere 10.50 dupa vechiul cod de punctaj insa normal k arbitrii nu aveau cum sa ii calculeze nota finala si sa ii scada zecimile din 10.50! Si uite asha se batea cu chinezu' si nu numai (care aveau nota de plecare 10.000)

    Automat competitia nu mai era "corecta" si Marius era mereu in dezavataj.

    Pe langa alte motive si acesta este unul din pricina caruia s-a introdus acest nou cod de punctaj.

    S-a mai discutat despre asta, eu cred ca nu poti exagera cu dificultatea exercitiilor peste o anumita limita. Iar acea limita trebuia sa fie 10 atunci sau 7 acum. Mie nu mi se pare normal ca acum sa existe exercitii cu peste 7 nota de plecare. Sigur, la anul se poate schimba codul astfel incat exercitiul lui Hexin de la paralele sa aiba nota 7 de plecare iar a altor sportive mai mica decat acum prin devalorizarea altor elemente. Insa acum e treaba ei daca vrea sa faca spectacol, nota de plecare n-ar trebui sa depseasca 7.

  12. #33
    senior cherry's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    191
    Reputatie
    1
    sigur, nu poti exagera in dificultatea exercitiilor, dar ce te faci atunci cand apare un talent, ca Dragulescu pentru care antrenorii au trebuit sa inventeze o saritura, mult mai grea decat orice exista atunci "pe piatza", sau un Jovtchev cu un exercitiu super greu la inel...etc.

    trebuie facuta o departajare, niciodata nu s-a fortat plecarea notelor ci a fost impusa de talentul si munca sportivului...

    eu asta cred...

  13. #34
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cherry View Post
    sigur, nu poti exagera in dificultatea exercitiilor, dar ce te faci atunci cand apare un talent, ca Dragulescu pentru care antrenorii au trebuit sa inventeze o saritura, mult mai grea decat orice exista atunci "pe piatza", sau un Jovtchev cu un exercitiu super greu la inel...etc.

    trebuie facuta o departajare, niciodata nu s-a fortat plecarea notelor ci a fost impusa de talentul si munca sportivului...

    eu asta cred...
    Asa cum dat exemplul chinezoaicei la paralele asa cred si despre exemplele date de tine. Se poate acorda un bonus pentru cine aduce un element nou, dar nota de plecare tot 10 (7) ar trebui sa fie. Iar la urmatoarea modificare a codului cel cu exercitiu supergreu va avea nota maxima in timp ce ceilalti prin devalorizare vor avea note mai mici

  14. #35
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    In acest moment..Romania e dezavantajata de noul cod.
    Pana in prezent singura gimnasta care a trecut de nota 7 este Steliana ( atat la fete cat si baieti) cu exercitiul ei de la paralele care a fost notat la europene din 7.3
    Dar dupa mine faptul ca si-a marit nota a dezavantajat-o, pt ca un exercitiu greu a adus de la sine si o dificultate in executie..iar Steliana a luat pe un exercitiu din 7.3 nota 15.800, iar anul trecut cand avea din 6.9 obtinea 15.900. Ceea ce a castigat la nota de plecare a pierdut la executie.
    Romania intotdeauna a mers pe elemente mai usoare dar sigure....intotdeauna a castigat pe 100% siguranta. Si anul acesta la europene, o ratare la fete si poate ratam aurul..dar am mers curat si nu au avut cum sa ne bata ceilalti..nici macar arbitrii.
    www.fangymnastics.com

  15. #36
    sport legend
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,654
    Reputatie
    1
    Eu sunt de acord cu Cherry si Mikeyy - noul cod de punctaj e un pic mai drept in ceea ce priveste o evaluare justa a exercitiului (lasand la o parte felul diferit in care se penalizeaza greselile sau tinuta), dar Romania in gimnastica feminina e dezavantajata (pana acum). Ce nu e prea normal este discrepanta intre felul in care se poate obtine 7 la paralele si barna fata de sol si sarituri - se favorizeaza un anumit tip de gimnasta pentru individual compus. La baieti e acelasi lucru la sarituri, dar de data asta in favoarea noastra
    Parca si Dragulescu antrena o saritura din 7.2 inainte de accidentare? Sa mai fie cineva cu nota peste 7

    Mie nu mi se pare greu de inteles cum 2 gimnasti cu executie asemanatoare iau note diferite - atata timp cat se anunta punctajul impartit pe scor A si B. Totusi si inainte nota de plecare era 10, 9.9, 9.8 etc si de acolo se scadea. Poate ar trebui penalizata mai puternic caderea de pe aparat - pentru mine un outsider mi se pare gresit sa cazi de pe aparat dar totusi sa ti se acorde elementul...

  16. #37
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Mie imi placea modul cum era gimnastica in anii 80 si inceputul anilor 90. Chiar daca ma uit la gimnastica doar de la 5 ani ( 1992) datorita internetului am vazut fff multe exercitii de pe vremea aceea. Iar atunci un mic pas la aterizare te scotea de pe podium...acum cu o cadere de pe barna ramai pe podium chiar si cu sanse la aur.
    www.fangymnastics.com

  17. #38
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Mie imi placea modul cum era gimnastica in anii 80 si inceputul anilor 90. Chiar daca ma uit la gimnastica doar de la 5 ani ( 1992) datorita internetului am vazut fff multe exercitii de pe vremea aceea. Iar atunci un mic pas la aterizare te scotea de pe podium...acum cu o cadere de pe barna ramai pe podium chiar si cu sanse la aur.
    Complet de acord. O cadere/ratare trebuie penalizata mai drastic decat o face actualul cod de punctaj care nu numai contrazice ideea de spport - sa castige cei mai buni dar favorizeaza impostorii care incearca orbeste si castiga.

  18. #39
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Si eu cred ca un ex curat ar trebui sa castige...DAR, de ceva timp urmaresc exercitii ale chinezoaicelor de acum 10-15 ani, si chiar nu mi se pare drept cu ce exercitii pierdeau o medalie. Acum e pe drept vremea lor, merita sa aiba si ele un cod de punctaj care sa le scoata in evidenta talentul fantastic pt acest sport.
    Ceea ce mi se pare total incorect sunt variatiile notelor B de la o arbitra la alta si, cum a zis si Anca, "maximul" diferit la aparate diferite. Adica, daca vrei sa nu dezavantajezi o fata care e f buna la sarituri sau sol si ia 15.5-16 fata de una care ia 15.8-16.5 la barna sau paralele, fa o medie ponderata. Va fi mai greu de inteles de publicul larg, dar macar esti corect pana la capat.
    Iar variatia notelor B chiar de cate un punct cateodata nu-mi place deloc. Daca Stela o sa piarda ceva la AA pt asta va fi (in cazul in care nu are ratari mari, bineinteles).

  19. #40
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by LuisaBon
    Am o rugaminte la cei care se pricep la partea tehnica. Stiti o metoda (carte, net) de invatat (recunoscut) usor elementele tehnice? Asa mai pricep eu cate ceva (barna + sol, un pic la paralele) da nu stiu deloc sa apreciez o saritura. M-as duce si la un curs daca-ar fi. Multumesc..
    Incearca sa iei codul de punctaj de pe siteul FRG: http://www.fedintgym.com/rules/ din meniul din parte stanga alegi Code of Points->WAG->English (sau alta limba daca te descurci in alta limba, eu il am pe cel in engleza) si descarci pdf-ul.

    La pagina 33 (33 in documentul electronic pdf, in josul paginii in documentul scanat e 23) - ai un capitol general despre sarituri, unde explica intre altele care sunt fazele unei sarituri, cum se impart pe grupe, ce reguli se aplica in diverse situatii si care sunt si cum se depuncteaza erorile de executie specifice sariturilor

    La pagina 24 in pdf (16 in pagina) exista un tabel cu erori la executie care se aplica pentru toate aparatele

    La pagina 45 in pdf (1 in pagina) sunt descrise fiecare saritura din fiecare grupa, cu o schita a cum arata saritura, nota de plecare si simbolul asociat (ala-l folosesc arbitrii ca sa scrie mai repede elementul cand se uita la un exercitiu).

    Am si eu destule nelamuriri, de exemplu nu prea pricep cu ce se deosebesc sariturile din grupa 1 de celelalte. Oricum, majoritatea sariturilor efectuate azi sunt din grupa 4, yourchenko.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  20. #41
    manager Ramonica's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Deva
    Posts
    272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pegasnegru View Post
    Stie cineva care sunt limitele de timp acordate pentru fiecare aparat la feminin? Stiam ca la paralele era de 30 de secunde (candva) dar acum ma uimesc exercitiile tot mai lungi ale gimnastelor si stau si ma intreb daca trebuie sa se incadreze intr-un anumit timp. La sol e 1 minut si 45 de secunde? Dar la barna?
    La birna si sol timpul maxim pt executarea exercitiului este de 90 sec.
    30 de sec este timpul acordat gimnastei pt. inceperea exercitiului din momentul aprinderii luminii verzi, - la paralele si sarituri nu exista limita de timp pt executie, deci la paralele un ex poate dura 20 sec sau 1 min...
    - dar sint alte limitari de timp pt caderi: - de ex. dupa o carede la paralele gimnasta are 30 de sec pt reinceperea exercitiului, daca acesta expira ex. se considera incheiat,
    - la birna gimnasta are 10 secunde pt. reinceperea ex

  21. #42
    manager Ramonica's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Deva
    Posts
    272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pegasnegru View Post
    Cunostintele mele sunt limitate, de aceea sper sa discutam mai pe larg. Sa-ti dau un exemplu: unul dintre elementele mele preferate la sol este o Podkopayeva. Adica o diagonala care se termina cu salt inainte grupat cu doua intoarceri si jumatate. Este prima diagonala executata de ea aici http://www.youtube.com/watch?v=6MDMVjrWtc8
    Ei bine, n-am vazut-o decat pe ea executand asa ceva, este un element super-dificil. La sarituri este ca saritura lui Dragulescu. Insa, desi dificil, dupa cunostintele mele valoreaza exact cat un salt inainte cu doar doua rasuciri. Poti vedea aici, tot prima diagonala: http://www.youtube.com/watch?v=KpZYKLbVy0M
    elementul executat de Podkopayeva este acelasi elem. executat de Nastia [ pina la un moment dat], elementele arata diferit dar au aceasi valoare deoarece elem. terminate spre inainte sunt considerate mai valoroase [ din cauza ca gimnasta nu vede aterizarea] si mai periculoase.
    in ambele elem gimnasta trebuie sa face 2 salturi inainte grupate, Lilia mai face si o intoarcere de 180 de grade suplimentar, dar prin acea intoarere ea vede aterizarea din aer [ elementul este mai sigur]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •