Results 1 to 12 of 12

Thread: Dincolo de stele

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    incepator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Craiova
    Posts
    17
    Reputatie
    1

    Dincolo de stele

    Dincolo de stele
    Gica Popescu si-a exprimat dorinta de a-si organiza meciul de retragere pe stadionul din Craiova. A fost intentia lui, fiind insa influentat si de tatal sau, prietenii si dragostea pe care o poarta NUMELUI de Universitatea Craiova.
    A fost imediat combatut, invocandu-se mai vechiul sau pacat, acela de a fi jucat pentru dusmanul traditional al Stiintei, Dinamo Bucuresti.
    Am afirmat intotdeauna ca Gica Popescu a gresit atunci cand a semnat cu Dinamo. Am luat insa in considerare si faptul ca, desi isi exprimase dorinta de a-si incheia cariera la Craiova, calcandu-si pe mandrie si sunandu-l din proprie inititiva pe Dinel Staicu, nu a fost bagat in seama, neprimind nici macar un telefon, de confirmare sau de infirmare a interesului pentru el. Si atunci ce a facut? …cea mai mare greseala a vietii. Influentat de faptul ca Iordanescu nu l-ar fi chemt la nationala daca nu ar fi avut echipa la care sa joace, Popescu a acceptat prima oferta care i s-a facut, venita din partea partenerului sau de afaceri, Gigi Netoiu. Dupa cateva luni si-a dat seama ca Dinamo nu corespundea aspiratiilor sale, fapt pentru care si-a facut repede bagajele si a plecat… in Germania.
    Nu trebuie sa uitam insa si faptul ca Gica Popescu este o parte din istoria Universitatii Craiova. Atunci cand rostesti numele de Gica Popescu nu te gandesti la Dinamo, Galatasaray, Tottenham, PSV Endhoven, Lecce, nici macar la Barcelona, te gandesti in primul rand la Universitatea Craiova. Si Gica Popescu va ramane, peste ani, un nume de referinta in istoria acestui club. Istoria acorda o mai mica importanta perioadelor negre si consemneaza preponderent faptele pozitive. Asa au ramas in istorie, pentru ceea ce au realizat in favoarea clubului craiovean Balaci si Camataru, desi au jucat pentru Dinamo, Lung si Ungureanu, desi au jucat pentru Steaua. Numele si performantele lor au ramas indisolubil legate de Universitatea Craiova. In acelasi mod si numele lui Gica Popescu nu va putea fi niciodata disociat de cel al Universitatii Craiova.
    Intentia sa de a se retrage la Craiova reprezinta inca o incercare (sper ca nu ultima) de reconciliere, a lui cu oltenii, a oltenilor cu ei insisi. Este inca o recunoastere implicita a faptului ca Universitatea Craiova a insemnat pentru el cel mai mult dintre toate echipele la care a jucat. …Si a fost inca o data respins. Nu stiu de cine. Sincer, nu stiu cine i-a acordat un mandat lui Gabi Blondu sa fabrice un banner, sau mai multe, in numele suporterilor Universitatii. Sincer, mi-ar fi rusine sa spun ca Gabi Blondu e reprezentantul meu. Gica Popescu are un nume, cunoscut atat in tara, cat si in strainatate. Pe cand Gabi Blondu? Poate e cunoscut prin anumite cercuri mai suspecte.
    Si mai cred ca ar fi fost poate unica posibilitate sa ii (mai) vad jucand pe vechiul “Stadion Central” (ce bine suna pe vremuri vocea lui Sebastian Domozina) pe fostii sai coechipieri de la echipele de club si de la Nationala: Lung si Prunea, Sandoi si Ungureanu, Stanga si Papura, Hagi si Figo, Badea si Adrian Ilie, Stoichkov si Hakan Sukur, Camataru si Dumitrescu, Romario si Ronaldo. …Si cati altii! O multime de stele. Toti in Craiova!
    Si dincolo de stele, reconcilierea de care vorbeam. Impacarea cu propria noastra istorie. Ar fi fost un vis frumos.
    Cate stele in Banie! Un vis realizabil. Ce vis!… Pacat ca nu se va indeplini!…
    Sau… se va indeplini?

  2. #2
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    Gestul lui gabi blondu nu se justifica. Incep sa cred ca este dirijat din umbra de Dinel Staicu care pe fata ii zambeste lui Gica Popescu si in spate dirijeaza persoane care sa-l indeparteze.
    Nu stiu nici daca Gh.Popescu trebuia sa faca acest demers acum, cand credibilitatea lui a scazut si mai mult, acceptand sa fie servitorul oficial al lui Becali la firma lui de impresariat.
    Gestul lui de a pleca la dinamo in momentul cand dinamo furase tot lotul Craiovei a fost teribil. Poate ca trebuia sa inceapa prin ajutarea Craiovei cu un transfer serios, gen Caramarin sau alt jucator important. Atunci ar fi fost altceva. Ma intreb daca cineva i-ar fi inselat asteptarile sentimentale, el cum ar fi reactionat in locul suporterilor.
    Consider ca daca unul dintre cei doi Gica Popescu sau Dinel Staicu ar fi vrut cu adevarat reconciliere, se producea pana acum. Dar niciunul nu a vrut cu adevarat.
    Insa gestul lui Gabi Blondu nu se justifica.
    Cred ca pana la urma se va impaca si Gica Popescu cu suporterii. Desi nu cred ca realizeaza ce-a fost in sufletele suporterilor care-l divinizau cand au vazut ca zeul s-a dus exact la cei care ne-au furat toti jucatorii ,si care au terfelit 2 ani blazonul Universitatii Craiova . Atat Gica Popescu cat si dinel staicu n-au inteles inca ca , soint momente in viata cand trebuie sa cedezi ceva, sa pierzi ca sa castigi.
    Nu ma asteptam sa inteleaga asta la dinel staicu dar credem ca Gica Popescu stie, el a cedat multe , si-a sacrificat multe placeri ca sa ajunga unde este.Stia lectia.
    Last edited by Pacala; 22nd December 2003 at 06:04.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  3. #3
    Farist FatFrumos's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    CT, US
    Posts
    919
    Reputatie
    1
    Astea sint balarii de copii mici sa urasti un om ca sa dus in tabara adversa sa munceasca........daca venea la Craiova mai putea pleca asa repede la Hanovra?.....anyway Gica ar trebuit lasat sa isi faca meciul de retragere eu cred ca a facut Craiova destul de mindra pe unde a jucat chiar si in nationala.
    anti Dinamo, anti oier

  4. #4
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    este inca unul din lucrurile care ma fac sa cred ca suporterii in romania au memorie cam rar. episodul gica popescu este unul din cele mai triste.

    ura cu care este urmarit gica popescu de citiva neica nimeni, care au facut pentru craiova infinit mai putin decit, poate, cel mai constant in valoare fotbalist roman, este o dovada de infinita neghiobie.

    intrebare. ce fac ceilalti suporteri?
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  5. #5
    Farist FatFrumos's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    CT, US
    Posts
    919
    Reputatie
    1
    nu e de memorie si specimene de genul acesta gasesti in toata tara e boala grea si se ia....
    anti Dinamo, anti oier

  6. #6
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    Nu cred ca Gica Popescu trebuie sa ceara acordul lui Dinel , pentru ca meciul de retragere sa se joace in Craiova .
    Popescu a jucat un an la Steaua , si o jumatate de an la Dinamo .
    Si ?
    Ma da razbunatori si ranchiunosi sunt oltenii astia .
    Daca acest meci nu se va mai juca , atunci , eu zic ca sunt si PROSTI oltenii care-l vor impiedeca .
    Daca Craiova nu-l vrea , sunt sigur ca in Bucuresti un asemenea meci ar fi bine-venit ( cu fast si multe vedete ) .
    Pacat , Gica Popescu este Oltean si sufletul lui merita acest cadou din partea Craiovei .
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  7. #7
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1
    daca s-ar juca in bucuresti, stelistule, cu toate vedetele nu ar veni decat vreo 10 000 de ametiti.
    la Craiova ar fi un stadion si jumatate.
    problema este ca acest zvon a fost aruncat aiurea si unii l-au muscat de fraieri, asa cum ai facut si tu care pana acum nu ne jigneai, dar probabil azi ai baut prea multe bud acolo la tine.
    la multi ani americane!
    Critica parerile sustinute de o persoana fara a recurge la "atac la persoana"

  8. #8
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    La multi ani frozen !
    De felul meu nu beau . Or fi sarbatorile , ajun de anul nou etc , dar eu beau o bere cel mult doua ( aici o sticla de bere are 330 ml , cam putin ca sa ma ametesc ).
    Simpatizez Steaua , dar fraier ... cred ca nu sunt .
    Nu jignesc nici un oltean adevarat ( mai ales ca tu esti 100 % oltean ).
    Citeste cu atentie ce am scris .
    A mai fost si Balaci , si Oblemenco etc , dar ca Gica Popescu nu ati mai avut .
    Cind a ridicat deasupra capului cupa UEFA , am fost si eu mindru , poate si tu , si altii .
    Merita omu ' ...
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  9. #9
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Acest este un subiect care priveste doar fanii Universitatii Craiova, asa ca nu e cazul sa vorbim mai multe aici, s-au vorbit destule pe forumul nostru...
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  10. #10
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    Zau , doar fanii Craiovei ?
    Tu vorbesti , care iti dai cu parerea despre orice problema ?
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  11. #11
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Da normal, citeste mai bine mesajul lui frozen.
    A fost doar un foc de paie acesta stire, tu poti sa intelegi ce vrei...
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  12. #12
    Farist FatFrumos's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    CT, US
    Posts
    919
    Reputatie
    1
    Normal ca nu e numai pentru fanii Craiovei pe oriunde a jucat a reprezentat tara si nea facut mindrii pe toti cu performantele care lea obtinut........
    anti Dinamo, anti oier

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •