Topicul acesta a fost creat cu scopul sa devina una dintre cele mai bune surse de informatie despre gimnastica din Internetul romanesc. Aici o sa pun stiri, informatii, link-uri, analize, poate si cateva din "tainele" arbitrajului, avand in vedere ca regulile gimnasticii sunt putin cunoscute. Nu-i exclus sa aflati de aici cu cateva zile inaintea tuturor care e urmatorul scandal din gimnastica, desi sezationalul nu e deloc subiectul principal. Orice comentariu, contributie, intrebare on-topic sunt binevenite. In final, un disclamer - sunt doar un fan si ceea ce scriu e parerea mea, documentata de obicei cu destula grija, dar fara nici o garantie ca nu omit sau gresesc ceva.

In momentul de fata principalul eveniment in lumea gimnasticii romanesti este probabila retragere a Sabinei Cojocar. Cojocar a fost campioana europeana la juniori si era privita ca viitorul lider a echipei noastre. Din pacate, a fost atinsa si ea de declinul intregii echipe care devenea campioana mondiala la Ghent in 2001. Inainte de accest succes se pare au existat numeroase probleme in echipa, antrenorii plangand-se de lipsa de motivatie a sportivelor. Dupa castigarea titlului situatia a devenit si mai dificila deoarece gimnastele aveau acum asigurata o renta viagera, indiferent de evolutia lor viitoare. Pa langa asta, accidentarile si ineficienta ca lider a Andreei Raducan au dus la destramarea echipei si ratarea Europenelor din 2002. Cojocar a fost trimisa si ea acasa, la Sibiu, unde s-a plans ca nu are conditii bune de antrenament. Dupa vreo 2 luni a fost singura gimnasta din lotul expulzat de la Deva care a reusit sa revina, bineinteles cu exceptia lui Raducan, care avea locul asigurat. S-a spus, desi personal nu stiu in ce masura sa cred, ca antrenorii au vrut sa evite pe cat posibil revenirea gimnatelor ‘insurecte’ pentru a nu influenta mentalitatea junioarelor. Oricum, Cojocar nu a mai reusit sa atinga valoarea din anii trecuti, desi a avut in continuare evolutii relativ bune. Inainte de Mondialele de acum doua luni a fost nemultumita de declaratiile antrenorilor care se declarau nesatisfacuti de nivelul ei, dar concursul avea sa le dea dreptate acestora, Sabina reusind sa se califice doar in finala de la sarituri unde nu a luat nici o medalie. Pe 30 decembrie a parasit echipa din proprie initiativa, acuzand si probleme medicale. Avand in vedere ca lotul actual de la Deva e destul de numeros si modul in care a plecat cred ca sunt sanse destul de mici s-o mai vedem in echipa nationala