Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 90

Thread: conditia de suporter

  1. #1
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1

    Exclamation conditia de suporter

    a fi suporter al unei echipe nu exclude fair-play-ul. din pacate foarte multi confunda sustinerea unei echipe cu a arunca o troaca in capul altora.

    ma gindesc ca aici in "jungla de pe intern" putem defini ce este suporterul ideal, ce ati dori voi ca sa insemne un astfel de om. poate ar fi trebuit sa fac un "poll", dar cred ca optiunile se pot contoriza altfel fara votari si fara exprimari ce pot deveni ambigue pentru unii sau care nu pot cuprinde tot soiul de nuante.

    din punctul meu de vedere a fi suporter inseamna:

    1. sa fii fair-play si sa poti felicita un adversar, oricit de mica ar fi victoria lui asupra ta

    2. sa nu te muti de la o echipa la alta precum ubevistii (partidul unde bate vintul)

    3. sa vezi adevarurile despre propria echipa si sa cauti in permanenta sa faci ceva pentru a-i imbunatati conditia

    mai las si pe altii sa vina cu idei.
    Last edited by vasile314tzurka; 17th December 2003 at 22:37.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  2. #2
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vasile314tzurka
    a fi suporter al unei echipe nu exclude fair-play-ul. din pacate foarte multi confunda sustinerea unei echipe cu a arunca o troaca in capul altora.

    ma gindesc ca aici in "jungla de pe intern" putem defini ce este suporterul ideal, ce ati dori voi ca sa insemne un astfel de om. poate ar fi trebuit sa fac un "poll", dar cred ca optiunile se pot contoriza altfel fara votari si fara exprimari ce pot deveni ambigue pentru unii sau care nu pot cuprinde tot soiul de nuante.

    din punctul meu de vedere a fi suporter inseamna:

    1. sa fii fair-play si sa poti felicita un adversar, oricit de mica ar fi victoria lui asupra ta

    2. sa nu te muti de la o echipa la alta precum ubevistii (partidul unde bate vintul)

    3. sa vezi adevarurile despre propria echipa si sa cauti in permanenta sa faci ceva pentru a-i imbunatati conditia

    mai las si pe altii sa vina cu idei.
    4. Echipa favorita trebuie sustinuta chiar si atunci cand nu reuseste sa castige.

    5. Sa sustii echipa favorita in loc sa-i injuri pe adversari (echipa/suporteri)

    e randul meu sa las pe altii
    ...always look on the bright side of life...

  3. #3
    incepator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Bucarest
    Posts
    12
    Reputatie
    1
    Nu stiu daca voi chiar v-ati sustinut vreodata echipa sau va place sa stati in fata televizorului)calculatorului) si sa vorbesti despre ce inseamna a fi suporter

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by roultras
    Nu stiu daca voi chiar v-ati sustinut vreodata echipa sau va place sa stati in fata televizorului)calculatorului) si sa vorbesti despre ce inseamna a fi suporter
    Ce ar trebui sa un ULTRAS ?! Un suporter fidel, care nu pierde nimic din ceea ce se intampla in jurul echipei, care profita de orice ocazie pentru a se bucura de echipa sa shi de a o incuraja indiferent de rezultat!!! DE LA FATZA LOCULUI!!!
    Ce sunt de fapt ULTRASHII de la noi ?! Nishte huligani care simt nevoia sa se afirme cu orice pretz (injurand, batandu-se etc etc). Cu scuzele de rigoare pentru putzinele exceptzii.........
    A fi suporter inseamna mai ales a respecta adversarii! Sa-tzi sustzii echipa! Nu sa strigi de altzii!

    PS : Despre cantece, coregrafii, etc TOT RESPECTUL. Dar nu sunt de acord cu scandarile suburbane adresate adversarilor........Nu. Asta nu.
    ex-alpopa

  5. #5
    Fallen Angel Pancone's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    786
    Reputatie
    1
    Conduita ultra:
    1. iubeste culorile echipei mai presus de orice lucru
    2. respecta deontologia grupului din care faci parte
    3. nu accepta existenta unor limite sau obstacole in fata iubirii tale pentru echipa
    4. ramai coerent intotdeauna, in toate actiunile si initiativele
    5. distinge-te de masa de suporteri
    6. incurajeaza-ti echipa, la bine si la greu, intotdeauna si peste tot, chiar si atunci cand e contestata
    7. cumpara-ti bilete sau abonamente la partidele de acasa si suporta depasarile doar pe spatele tau
    8. nu fa nici un fel de compromis legat de ideologia ta si de sentimentele tale
    9. contesta conducerea si pe fotbalisti, atunci cand nu respecta crezul si valorile tale
    10. nu amesteca niciodata idealurile acestei miscari cu varii forme de delicventa cotidiana
    11. nu murdari acest crez, aceasta miscare, cu manifestari politice
    12. nu deveni protagonist de acte vandalice, nu distruge tot ce te inconjoara, nu fura din magazine in deplasari
    13. fa-ti steaguri, bannere, esarfe, coregrafii si altele doar prin fortele tale proprii, fara ajutorul clubului sau al sponsorilor clubului
    14. nu comercializa identitatea grupului tau vanzand materiale
    15. fii pregatit oricand de confruntari legale cu alti suporteri si nu ataca niciodata persoane nevinovate. nu utiliza niciodata arme in confruntari.

    Noi am vazut mai multe apusuri de soare decat rasarituri, dar bezna deplina n-a fost niciodata !
    [COLOR=DarkRed][SIZE=2]RAPID -UNICA IUBIRE[/SIZE][/COLOR]

  6. #6
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by roultras
    Nu stiu daca voi chiar v-ati sustinut vreodata echipa sau va place sa stati in fata televizorului)calculatorului) si sa vorbesti despre ce inseamna a fi suporter
    Sincer, eu cred ca noi am vazut mai multe meciuri la fata locului, decat ai vazut tu la TV! Fara suparare, dar cu ce "putere" emitzi tu asemenea judecati??? Sau, mai corect, daca "nu stii", nu vorbi, se mai spune pe la noi!
    Ce inseamna a fi suporter? Ultras? Fan? Exact cele 5 puncte aduse in discutie (si altele are nu sunt scrise inca).

    1. sa fii fair-play si sa poti felicita un adversar.
    2. sa nu te muti de la o echipa la alta.
    3. sa vezi adevarurile despre propria echipa si sa cauti in permanenta sa faci ceva pentru a-i imbunatati conditia.
    4. Echipa favorita trebuie sustinuta chiar si atunci cand nu reuseste sa castige.
    5. Sa sustii echipa favorita in loc sa-i injuri pe adversari (echipa/suporteri).
    Desi unele afirmatii sunt implicite, echivalente, cam asta inseamna!
    Nu vreau sa iti sugerez eu ce sa postezi, dar daca nu esti de acord cu afirmatiile de aici, vin-o cu argumente, nu cu fraze de gradinita, asa ne putem si noi da seama daca suntem in eroare!

  7. #7
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pancone
    Conduita ultra: [...]
    9. contesta conducerea si pe fotbalisti, atunci cand nu respecta crezul si valorile tale
    15. fii pregatit oricand de confruntari legale cu alti suporteri si nu ataca niciodata persoane nevinovate. nu utiliza niciodata arme in confruntari.
    Suna frumos, dar eu zic ca e utopic! Din ce am vazut eu pe la galerii, cele 15 puncte nu se respecta in totalitate! Ar fi ideal, dar nu stiu vreun caz... Stii tu vreun grup de ultras-i care respecta codul asta 100%?

    Am citat 2 puncte din cele 15. La 9 am inteles ce ai vrut sa spui, mai direct era: conducerea si fotbalisti trebuie sa respecte clubul si fanii, si sa fie profesionisti (pana la urma) in teren! Totusi, cred ca nici "sanatos" nu e, ca suporterii sa faca "legea" la vreun club. Asta fiind un caz extrem...
    La 15, ce intelegi prin "confruntari legale"? Discutii probabil...

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    cred k ar trebui adaugat :
    16). Respecta-tzi adversarii, din toate punctele de vedere!
    ex-alpopa

  9. #9
    Fallen Angel Pancone's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    786
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Daphix_
    Stii tu vreun grup de ultras-i care respecta codul asta 100%?

    Unione 1998

    ...
    La 15, ce intelegi prin "confruntari legale"? Discutii probabil...
    Nu ai vrea sa stii aicea
    Noi am vazut mai multe apusuri de soare decat rasarituri, dar bezna deplina n-a fost niciodata !
    [COLOR=DarkRed][SIZE=2]RAPID -UNICA IUBIRE[/SIZE][/COLOR]

  10. #10
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pancone
    Nu ai vrea sa stii aicea
    Adica ce sa inteleg? Ca e secret? Sau ce? De aceea avem forumul asta, sa discutam! Deci, ce intelegi sau... ce sa intelegem noi care citim mesajele astea! "Discutii legale"... batai sau ce?

    "Unione 1998", acesta este un grup de ultras rapidisti?

  11. #11
    X
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    London
    Posts
    1,063
    Reputatie
    1

    Red face

    In sfarsit un topic mai interesant,fata de inuraturile zilnice de pe Intern!Cu exceptia la "Da mai departe"

    "Confruntari legale"--->si de aici threadul va exploda si va degenera!Confruntari legale intre suporteri?Unde la emisiuni de cultura generala sau incultura generala(Ciao Darwin?!"
    Sau confruntari pe stadion in cantece si coregrafie?
    Sau banala bataie care o cauta cu lumanarea "adevarati"fanatici,suporteri si bineinteles mult mediatizati ultrasi?

    Regulile acestea dau mai mult inspre cele religioase ,de cult...asa ca ma abtin de la comentarii!
    Raman la parerea ca o simpatie sportiva nu trebuie pusa innaintea vietii personale(cum ar fii familie,prieteni,munca etc)
    AFC Red member

  12. #12
    Fallen Angel Pancone's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    786
    Reputatie
    1
    Prin "Confruntari legale" se intelege nefolosirea cutitelor , pistoalelor , a armelor albe !
    Noi am vazut mai multe apusuri de soare decat rasarituri, dar bezna deplina n-a fost niciodata !
    [COLOR=DarkRed][SIZE=2]RAPID -UNICA IUBIRE[/SIZE][/COLOR]

  13. #13
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Da... am inteles. Fara arme de orice culoare, doar cu... fizicul. Ehhh, aici nu pot spune ca sunt de acord. Totusi e un spectacol sportiv sau se vrea a fi, iar cand se ajunge la batai (ca asta e termenul) notiunea de sport si fan dispare. Fie ca dai cu pumnul, fie ca dai cu... altceva, tot bataie se numeste si asta nu face cinste nici unui grup de suporteri. Pacat... pct. 15 ar trebui sa dispara din acea lista atunci, dupa parerea mea, ca sa putem vorbi de fanii ideali. Cum spuneam intr-un mesaj precedent, fanul ideal al unei echipe este un termen utopic sau aproape utopic. Acum las si pe altii sa-si dea cu parerea!

  14. #14
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Pe undeva, in juramintul olimpic se spune : "invata-ma sa stiu a pierde demn..."(sau...cam asa ceva )

    Va pot da destule exemple in care, noi, romanii, am acuzat mereu pe cineva de nereusitele proprii.
    Veti cazul A.Raducanu ; cazul echipei nationale de fotbal.

    Citind unele postari de mai sus, ramin cu convingerea ca...ceva se poate schimba, in bine, in sportul romanesc !
    Poate vom trai si ziua cind, in tribuna, vor lua loc mama, tata si copiii fara a fi necesar ca parintii sa le puna dopuri in urechi copiilor...

  15. #15
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pancone
    Prin "Confruntari legale" se intelege nefolosirea cutitelor , pistoalelor , a armelor albe !
    Vezi k "bataia" intra la capitolul "vatamare corporala". Iar injuraturile la "comportament antisocial, defaimare publica" etc... Asha ca nici astea nu prea sunt legale.........
    ex-alpopa

  16. #16
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1
    Da ideile sunt interesante .
    Sunt generoase .
    Dar au un viitor luminos , ca si ideile comuniste .

    Aici , la ce se striga , si ce se face pe stadioane ( si de multe ori si inafara lor ) , ar trebui sa se ia o atitudine mai ferma .

    Ce ziceti de ceea ce fac suporterii rapidisti cu banca adversa de rezerve ?
    De confruntarile dintre suporteri ( Steaua - Dinamo ) , cu batai de strada frecvente ?
    etc
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  17. #17
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Definitia data de Vasile pentru “suporter” este una de bun simt in opinia mea si este valabila pentru orice alta simpatie/hobby (de ex. al unei formatii de muzici, partid politic etc.).
    Mie nu-mi place fenomenul ultras, echivalent cu fanatismul in opinia mea, pentru ca:
    -transforma o pasiune in activitate profesionista
    -intuneca judecata, orice contravine dorintelor proprii fiind delict
    -atrofiaza sufletul, ultrasul e ca un sot bolnav de gelozie
    -normele enuntate de catre Pancone sunt mai degraba un ideal spre care tind ultrasii, din pacate vandalismele, injuraturile si agresivitatea fata de orice om cu alta simpatie este o caracteristica a lor.

    Chiar daca sunt celebrii prin Hooligans-i, eu admir atmosfera de pe stadioanele din Anglia. Pentru mine e mai placut sa merg la meci ca la orice alt spectacol, sa cant, sa-mi incurajez echipa, sa ma simt bine, sa merg la un pub dupa meci. Uitati-va la meciurile din Premier League si veti vedea in numar mare femei si copii, familii intregi ce se bucura si canta laolalta, ceea ce la noi e inca o utopie.
    Lumea se mira de numarul mic de suporteri de pe stadioanele din Romania. Cum sa fie multi cand stadioanele sunt dominate de grupuri de oameni dubiosi care-si spun ultrasi, urla trivialitati si provoaca scandal peste tot unde merg…Faptul ca jucam un fotbal mai slab este o falsa problema, totul tine de civilizatia stadionului; jucatorii sunt imaginea fidela a celor ce se invart in jurul lor. Atunci cand suporterii vor cere spectacol si nu pupaturi pe drapelul clubului sau sxx oral in grup cu echipele adverse si jucatorii isi vor schimba mentalitatea. Cand te intalnesti cu cineva care vorbeste frumos si e imbracat curat, parca incepi sa-ti mai cauti si tu cuvintele si te jenezi de jegul de pe bocanci…
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  18. #18
    asa ceva... cocomic's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,516
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator
    Mie nu-mi place fenomenul ultras, echivalent cu fanatismul in opinia mea, pentru ca:
    -transforma o pasiune in activitate profesionista
    -intuneca judecata, orice contravine dorintelor proprii fiind delict
    -atrofiaza sufletul, ultrasul e ca un sot bolnav de gelozie
    -normele enuntate de catre Pancone sunt mai degraba un ideal spre care tind ultrasii, din pacate vandalismele, injuraturile si agresivitatea fata de orice om cu alta simpatie este o caracteristica a lor.
    Mi se pare interesant ca de la inceputul threadului nimeni nu a spus nimic despre un exemplu elocvent din Romania: TIMISOARA, singurul (nu-mi sariti in cap, asa consider eu) loc din tara asta unde notiunea de suporter este cunoscuta de mult si respectata cu destula strictete (din nou, nu consider ca unele contraargumente ce pot reflecta unele exceptii merita a fi luate in considerare, fiind cazuri razlete)...

    Intrebati-va de ce la Timisoara galeria nu injura si nu foloseste miticisme in mod organizat... Sau de ce a ajuns MM Stoica sa spuna dupa meciul de anu' trecut Poli-Steaua, pierdut clar de Poli, ca "Timisoara ne-a (si i-a) oferit o lectie de fair-play", si ca a ramas surprins de faptul ca stadionul a aplaudat echipa Steaua la iesirea din stadion...

    Chiar daca este de prisos, nu degeba CVUCS Timisoara a primit titlul de 'cea mai frumoasa galerie a anului' din partea LPF...

    Apropo, stiati ca stadionul Dan Paltinisan este singurul din Romania unde UN ARBITRU A FOST APLAUDAT LA SCENA DESCHISA LA IESIREA DE PE STADION, DATORITA CORECTITUDINII ACESTUIA...

    Si inca un lucru, si cu asta termin... cititi va rog la http://www.poliaektimisoara.ro, la sectiune CVUCS, despre istorie, articolul din Sportul Romanesc scris dupa finala de cupa pierduta cu Jiul Petrosani 4-2... Si o sa intelegeti poate mai bine..


    Pentru ca "La Timisoara nu se discuta, SE IUBESTE"
    [B]I NOBILI EREDITANO I TITOLI... I [COLOR=Red]ROSSO[/COLOR]NERI LI CONQUISTANO !

    Exista un lucru pe lumea asta stiut de toti interistii: e mult mai bine sa fii [color=red]MILANIST[/color]!
    [/B]

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Un prim post foarte bun pentru un suporter timishorean!
    Felicitari pentru Poli! Insa nu cred ca trebuie amestecata cu celelalte galerii din Romania. Nu de alta, dar toate celelalte tind catre Poli....shi mai au mult. INVESTITZI IN STADION SHI CHEMATZI NATZIONALA LA TIMISHOARA!
    ex-alpopa

  20. #20
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Interesanta tema.Iata cum vad eu lucrurile:intr-o evolutie fireasca,un individ cu pretentii de fiinta umana imediat dupa aparitia pe aceasta lume constientizeaza in primul rind faptul ca e OM,apoi ca apartine unei familii(din pacate aici mai sint exceptii),unei nationalitati,urmind ca apoi(mult mai tirziu),sa aiba preferinte,hobby-uri,etc,printre care si fotbalul.Daca aceasta ordine este respectata,totul nu poate fi decit OK.Din pacate,foarte multi inverseaza ordinea si considera ca s-au nascut direct suporteri ai unei echipe,amintindu-si mai tirziu si de celelalte etape.Mai trist e ca unii nici macar nu mai inverseaza ordinea de care vorbeam ci ramin doar suporteri(neaparat Ultras),nemaiajungind sa realizeze ca ar trebui sa mai fie si OAMENI.
    Cred ca important e cum privim CONDITIA DE OM ,toate celelalte fiind dependente de asta.

  21. #21
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Asta se cheama fanatism sau extremism sau ultrasism sau.........Toate astea umbresc gandirea. Iar gandirea te face om. Bine zis nick....
    ex-alpopa

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •