Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 90

Thread: conditia de suporter

  1. #22
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Fara doar si poate fanii Olteni sunt cei mai fanatici, fideli si plini de ultrasism din Romania, dar asta nu inseamna ca umbresc gandirea, din potriva o lumineaza si mai mult, astfel incat pot sa participe la rezolvarea problemelor pe care le are clubul si asa mai departe
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  2. #23
    X
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    London
    Posts
    1,063
    Reputatie
    1
    nick a zis bine ce a zis,iar ady cumva vrea sa o demonstreze...
    fanii Olteni sunt cei mai fanatici, fideli si plini de ultrasism din Romania, dar asta nu inseamna ca umbresc gandirea, din potriva o lumineaza si mai mult, astfel incat pot sa participe la rezolvarea problemelor pe care le are clubul si asa mai departe
    Se cam bat in cap in cap extremistul cu gandirea limpede.O gandire libera ,e cea in echilibru ,nu dusa in extreme(pozitive sau negative),or fii gandi ei limpede) pt club(bravo lor)dar pentru viata sociala gandesc limpede???

  3. #24
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Parerea mea este ca in viata sociala gandesc limpede, bineinteles exista si exceptii...
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  4. #25
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    si cum au ajutat ei clubul? Chiar nu cred ca grupul de fanatici suporteri e bun la altceva decat la atmosfera de pe stadion. nu-ti da de gandit faptul ca cel mai bun lucru din viata lor e meciul de week-end? Oare nu e asta masura limitarilor lor? Poate fi asta un obiectiv in viata? N-am auzit personal de cineva care sa fi facut din asta o cariera. E grozav sa fi suporter. E grozav sa mergi la stadion si sa-ti incurajezi echipa favorita. Dar nu cred ca e bine sa ajunga sa fie fotbalul/echipa cu care tii centrul universului tau.

    Tocmai aici e buba suporterului roman. Nu e vorba de cel civilizat care merge la stadion si se bucura de meci ci de aceia ultras care iau fotbalul mult prea personal. Asa se intampla cu galeriile ajunse in deplasare ale caror echipe pierd si care ajung la acte de huliganism. La fel cu parti din galeriile care jucand acasa piersd si ajung sa se razbune pe galeria adversa. Asta e regretabil. As vrea sa pot sa merg la un meci si dupa meci sa stau la o bere cu un suporter al adversarei din acea zi si sa discutam meciul. nu trebuie sa cadem de acord. Doar sa discutam civilizat. Asta n-o sa se intample curand si n-o sa se intample tocmai din cauza ultrasilor.
    Since light travels faster than sound, people appear bright until you hear them speak.

  5. #26
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Cipangoo, Romania nu este singura tara care are astfel de ultrasi, mai exista exemple asemanatoare si in America de Sud, Turcia, Italia, Anglia, etc...
    Ultrasii sunt totali diferiti de suporterii normali ai unei echipei, ei se dedica total favoritilor, dar asta nu inseamna ca nu sunt normali si ca nu gandesc rational...
    Ar fi interesant sa vedem si opinia unor Ultrasi, ca sunt destui pe acest forum...
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  6. #27
    X
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    London
    Posts
    1,063
    Reputatie
    1
    Si mereru trebuie sa ne raportam la alte tari(daca au aia sa avem si noi)Fenomenul Ultras e o scapare de complexe...Parerea mea!

  7. #28
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Ady, tu vrei sa se ajunga ca in alte tari? Sa te duci sa stadion si sa te trezesti cu un cutit in spate?? Treaba ta. Te-ai uitat la vre-un meci din anglia? Copii pe stadioane bucurosi de meci, cu tricouri si fulare, fiind atenti numai la fotbal. La noi nu cred ca multi parinti si-ar duce copilul la meci.

    Cat despre justificarea ta cu ultrasii din alte parti.... poate ar trebui sate gandesti ce se imprumuta cel mai usor la noi: lucrurile bune sau cele rele?
    Since light travels faster than sound, people appear bright until you hear them speak.

  8. #29
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    baubau - mie imi pare ca fenomenul e chiar rodul acestor complexe. Manifestarea violenta protejat fiind de multime. Oricum nu stiu de ce sunt atat de multi care considera fenomenul ultras un lucru bun atata timp cat el se manifesta ca in romania. Asta e tot ce putem? :?
    Since light travels faster than sound, people appear bright until you hear them speak.

  9. #30
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Subscriu la cele spuse de Cipangoo si Baubau, manifestarea violenta e rodul unor complexe, al unor lacune in educatie si al lasitatii si eu nu cunosc persoana de valoare cu asemenea comportament.
    Suntem un popor latin, pasional, e farmecul nostru sa ne manifestam patimas, dar totul e frumos pana la violenta si fanatism. Peste tot in lume eista manifestari violente intre suporterii ultras, dar toti acestia sunt din patura de jos a societatii, evitati si priviti cu dispret si repulsie de oamenii civilizati. Sustine-ti echipa favorita dar nu ii trata pe ceilalti ca pe niste dusmani personali, faci parte dintr-o disputa sportiva nu esti soldat intr-un razboi…
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #31
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cipangoo
    Ady, tu vrei sa se ajunga ca in alte tari? Sa te duci sa stadion si sa te trezesti cu un cutit in spate?? Treaba ta. Te-ai uitat la vre-un meci din anglia? Copii pe stadioane bucurosi de meci, cu tricouri si fulare, fiind atenti numai la fotbal. La noi nu cred ca multi parinti si-ar duce copilul la meci.

    Cat despre justificarea ta cu ultrasii din alte parti.... poate ar trebui sate gandesti ce se imprumuta cel mai usor la noi: lucrurile bune sau cele rele?
    Cine a spus ca vreau se se ajunga ca in alte tari? Eu stiu ca la stadionul Ion Oblemenco vin persoane de toate felurile, chiar femei cu copii, eu am vazut foarte multi parinti care isi duc copiii la meci, fara sa se intample nimic, cred ca vorbeai despre tigania din bucuresti din ghencea, groapa si giulesti
    Fenomenul Ultras la noi nu este asa de dezvoltat precum este in Anglia sau Italia de exemplu, la noi Ultrasii nu reprezinta un pericol major, voi exagerati un pic...
    Eu am vorbit strict despre suporterii Stiintei, cand ei au fost implicati in scandaluri, s-a intamplat numai datorita suporterilor echipei adverse care au provocat si de fiecare data au iesit shifonati din duelurile cu fanii Olteni
    Oricum parintii cand se duc cu copiii la meci, nu se duc la galeria unde stau Ultrasii, ci la Tribuna 1 sau 2
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  11. #32
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Eu am vorbit strict despre suporterii Stiintei, cand ei au fost implicati in scandaluri, s-a intamplat numai datorita suporterilor echipei adverse care au provocat si de fiecare data au iesit shifonati din duelurile cu fanii Olteni
    Chestia nasoala e ca tu chiar crezi ce zici... Tare ma mir ca nu e Romania cel mai dezvoltat stat din lume, ca doar are oltenii cei mai multi, nu. Oltenii care nu au defecte. Deloc. Si de fiecare data cand se intampla ceva reprobabil, dar de fiecare data, ceilalti sunt de vina. :O :O :O
    Since light travels faster than sound, people appear bright until you hear them speak.

  12. #33
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Asta e situatia, vrei nu vrei, trebuie sa o accepti...
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  13. #34
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ady_azzuro
    Cine a spus ca vreau se se ajunga ca in alte tari? Eu stiu ca la stadionul Ion Oblemenco vin persoane de toate felurile, chiar femei cu copii, eu am vazut foarte multi parinti care isi duc copiii la meci, fara sa se intample nimic, cred ca vorbeai despre tigania din bucuresti din ghencea, groapa si giulesti
    Fenomenul Ultras la noi nu este asa de dezvoltat precum este in Anglia sau Italia de exemplu, la noi Ultrasii nu reprezinta un pericol major, voi exagerati un pic...
    Eu am vorbit strict despre suporterii Stiintei, cand ei au fost implicati in scandaluri, s-a intamplat numai datorita suporterilor echipei adverse care au provocat si de fiecare data au iesit shifonati din duelurile cu fanii Olteni
    Oricum parintii cand se duc cu copiii la meci, nu se duc la galeria unde stau Ultrasii, ci la Tribuna 1 sau 2
    Lol Loooooool. In legatura cu "persoanele de toate felurile" sunt sigur ca astea nu fac parte din "ultras"! Cat despre tzigania din Ghencea potzi sa stai tu linishtit k nu te ia nimeni la bataie daca nu te bagi singur in belea - adik vreau sa spun ca trebuie sa fii cat mai discret pana ajungi la locul tau, sa nu trezeshti suspiciuni; asha fac io pana cand ajung in Ghencea k nu cumva sa-mi cada pe cap vreo shleahta de rapidishti shi dinamovishti; deci, nu strica nitzica precautzie. Cat despre supercorectzii suporteri ai shtiintzei.... .......sa nu uitam ca fanii olteni se imbracau in stelishti cand venea Steaua la Craiova shi ii pacaleau pe adevaratzii stelishti, ii ademeneau shi le dadeau bataie prin cine shtie ce infundaturi.....Asta a spus-o acum ceva timp chiar cineva de pe forumul asta... Asha ca . Nu-i mai disculpa tu pe ultrashii craioveni. Totzi ultrashii sunt nishte golani!
    ex-alpopa

  14. #35
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    hmmmm. Shi acum imi dau seama ca topicul se numeshte "conditzia de suporter". Cum dreaq de am ajuns noi la "ultrasism" ?
    ex-alpopa

  15. #36
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Bine le facea la stelisti, ce au cautat ei pe pamant Oltean?
    Macar sa-i fi batut bine...
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  16. #37
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    O greseala in gandire si in comportament. Fenomenul ultras despre care stiu relativ putin este dupa parerea mea un fel de boala. Un Ultras traieste intr-o lume a lui in care oricine nu este de acord cu el este automat dusman si trebuie omorat in bataie pentru asta. Or exista oamenii respectabili care sunt in acelasi timp ultrasi? Grea intrebare, insa daca am face o paralela cu Fight Club nu cred ca este exclusa aceasta varianta. Daca ei exista sunt o minoritate. Bataie pe care o mentionam mai sus este singurul mod prin care acesti oameni se pot face auziti, altfel neavand vreo sansa sa se faca remarcati deoarece cel mai probabil in viata de zi cu zi sunt niste nimeni.

    Ady are 15 ani, asta nu trebuie sa o iei personal ady, si crede ca acesti ultrasi sunt un fel de Robin-Hoods moderni care se bat pentru iubirea lor eterna. ady ultrasi au mai toate echipele mari romanesti, dar din cate observ tu esti singurul care ii sustii pe ai tai. Iti da de gandit? Adica toti sunt prosti si nebuni, numai tu nu? Consider ca pe acest forum sunt o multime de oameni cu bun simt care isi dau seama despre ce vorbesc si nu vorbesc ca sa se afle in teaba.

    Revenind la Ultrasi si la suporteri, eu am urmarit Steaua-Dinamo de la tribuna a doua din Ghecea cu taica-miu, dinamovist, prieten bun, stelist, cu proaspata lui sotie, tot stelista, nasul, tot stelist si nevasta lui, dinamovista. Trebuie sa spun ca mi-a fost frica sa ma manifest in vrun fel deoarece nu stiam cum vor reactiona suporterii stelisti, daca mai vad 10 meciuri in felul asta fac automat ulcer cred eu. Ady ti se pare normal? Cand alerga Vladut Munteanu spre poarta eu daca as fii tipat sau manifestat in vrun fel exista posibilitatea sa mi-o iau in gura, si poate si taica-miu? Exista, si Doamne Fereste nu vreau acum sa se inteleaga ca suporterii stelisti sunt in majoritate asa, dar daca dadeam peste niste ultrasi, ma luau la bataie? Poate la primavara ma duc la Timisoara sa vad meciul Poli-Dinamo, IMilan si multi timisoreni mi-au spus ca ma pot manifesta atat timp cat nu indemn la sex oral sau alte aberatii de galerie, fara sa mi se intample nimic. In iubita ta Craiova ai putea sa imi garantezi asa ceva ady? Nu uita sunt dinamovist. Ce-ai face daca ar sarii niste ultrasi olteni pe mine, tu care ii sustii ar trbuii sa dai si tu, nu?

    Imi cer scuze pentru postul lung insa discutia mi se pare prea importanta pentru8 trei cuvinte. Celor care au reusit pana aici le multumesc pentru rabdare.

  17. #38
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ieppy
    O greseala in gandire si in comportament. Fenomenul ultras despre care stiu relativ putin este dupa parerea mea un fel de boala. Un Ultras traieste intr-o lume a lui in care oricine nu este de acord cu el este automat dusman si trebuie omorat in bataie pentru asta. Or exista oamenii respectabili care sunt in acelasi timp ultrasi? Grea intrebare, insa daca am face o paralela cu Fight Club nu cred ca este exclusa aceasta varianta. Daca ei exista sunt o minoritate. Bataie pe care o mentionam mai sus este singurul mod prin care acesti oameni se pot face auziti, altfel neavand vreo sansa sa se faca remarcati deoarece cel mai probabil in viata de zi cu zi sunt niste nimeni.

    Ady are 15 ani, asta nu trebuie sa o iei personal ady, si crede ca acesti ultrasi sunt un fel de Robin-Hoods moderni care se bat pentru iubirea lor eterna. ady ultrasi au mai toate echipele mari romanesti, dar din cate observ tu esti singurul care ii sustii pe ai tai. Iti da de gandit? Adica toti sunt prosti si nebuni, numai tu nu? Consider ca pe acest forum sunt o multime de oameni cu bun simt care isi dau seama despre ce vorbesc si nu vorbesc ca sa se afle in teaba.

    Revenind la Ultrasi si la suporteri, eu am urmarit Steaua-Dinamo de la tribuna a doua din Ghecea cu taica-miu, dinamovist, prieten bun, stelist, cu proaspata lui sotie, tot stelista, nasul, tot stelist si nevasta lui, dinamovista. Trebuie sa spun ca mi-a fost frica sa ma manifest in vrun fel deoarece nu stiam cum vor reactiona suporterii stelisti, daca mai vad 10 meciuri in felul asta fac automat ulcer cred eu. Ady ti se pare normal? Cand alerga Vladut Munteanu spre poarta eu daca as fii tipat sau manifestat in vrun fel exista posibilitatea sa mi-o iau in gura, si poate si taica-miu? Exista, si Doamne Fereste nu vreau acum sa se inteleaga ca suporterii stelisti sunt in majoritate asa, dar daca dadeam peste niste ultrasi, ma luau la bataie? Poate la primavara ma duc la Timisoara sa vad meciul Poli-Dinamo, IMilan si multi timisoreni mi-au spus ca ma pot manifesta atat timp cat nu indemn la sex oral sau alte aberatii de galerie, fara sa mi se intample nimic. In iubita ta Craiova ai putea sa imi garantezi asa ceva ady? Nu uita sunt dinamovist. Ce-ai face daca ar sarii niste ultrasi olteni pe mine, tu care ii sustii ar trbuii sa dai si tu, nu?

    Imi cer scuze pentru postul lung insa discutia mi se pare prea importanta pentru8 trei cuvinte. Celor care au reusit pana aici le multumesc pentru rabdare.
    Stai linishtit Ieppy! La tribune nu se ia nimeni de tine! Itzi spun eu pentru ca, deshi sunt stelist, am reactzii acide la adresa lor cand ma nemultzumesc. Shi nu s-a luat nimeni de mine.......La peluze sa nu te duci!
    ex-alpopa

  18. #39
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Cam fricos ieppy de felul lui, logic, doar e caine...
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  19. #40
    junior
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    bordel
    Posts
    99
    Reputatie
    1
    Este o diferenta intre Ultras si huligan si Golan.
    Ultrasul vine la toate meciurile, respecta adversarul, se implica in coregrafii, in spectacolul de pe stadion, incurajeaza echipa 90 de minute indiferent de rezultat, poate huidui adversarul cum poate sa-l aplaude dupa 90 de minute de joc dar nu-l injura. Totul este legat de nivelul de cultura.
    Golanul si huliganul se duce sa se bata pe stadion, inainte si dupa meci, sa injure adversarul nu sa-si incurajeze echipa.
    Din pacate la noi galeriile sunt pline de oameni de o calitate indoielnica.
    Lumea nu e a celor modesti, ci a celor energici.

  20. #41
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Eu merg la stadion si fac cam tot ceea ce spui tu albrosu, dar nu cred ca ma pot considera ultras. Ultrasii sunt pente tot considerati niste fanatici ai echipelor favorite (de aceea li se spune ultras, ultra suporteri). Ceea ce spui cred ca este mai degraba definitia unui suporter, restul sunt pasionati, simpatizanti etc. Nu te duci la meci sa stai ca la televizor, te manifesti.
    In legatura cu calitatea oamenilor ai totala dreptate, dar asta se intampla si datorita faptului ca unii traiesc din banii ce-i mai primesc de la cluburi, facand o meserie din a fi suporter…Tot ei sunt cei ce dau tonul la scandari obscene, dar surprinzator pentru mine, valul ii ia si pe multi oameni dealtfel civilizati. Sindromul turmei probabil. Aici e de vina si politia care este preocupata mai repede de aducerea la tacere a galeriilor decat sa ia masuri ferme cu cei ce fac scandal, dezordine etc. Ar fi mai simplu sa urmareasca persoanele care dau tonul la violenta si obscenitati si care se cam stiu la fiecare galerie. In maxim 1 an s-ar rezolva aceasta problema.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  21. #42
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ady_azzuro
    Cam fricos ieppy de felul lui, logic, doar e caine...

    Ce sa spui si tu. Cand nu ai raspuns o dai pe alte teme care nua u nimic de a face cu ´subiectul in sine. Cam OFF-TOPIC ady, ce sa-i faci.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •