View Poll Results: Aveti incredere in antrenorul Napoli?

Voters
8. You may not vote on this poll
  • Da, este cea mai buna varianta.

    2 25.00%
  • Ar putea reusi, ca este Italian

    1 12.50%
  • Nu pentru ca nu va avea liniste la Craiova

    1 12.50%
  • Nu pentru ca nu este antrenor

    2 25.00%
  • Da

    2 25.00%
  • Nu

    0 0%
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 43 to 63 of 70

Thread: Napoli se lanseaza la Universitatea?

  1. #43
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    M-am razgandit intre timp , care-i problema ta ?!
    Staicu se razgandeste zilnic , si nimeni nu-i zice nimic !
    La fel si Gabi Blondu.....

  2. #44
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0

    Universitatea - Stiri De Ultima Ora

    Uf, sper sa rezolve pana la urma problema vizelor.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  3. #45
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Sunt curios ce va fi dupa turneu ...Napoli a declarat ca este posibil sa renunte la unii jucatori si dupa turneul din Italia (sau Cipru! )... sunt curios daca Biemme o sa ramana in lot ...

  4. #46
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Eu as vrea ca Biemme sa ramana un lot, parerea mea e ca merita sa joace pt alb-albastrii
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  5. #47
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    PROSPORT Control. Antrenorul Napoli (centru) stabileşte pînă şi programul meselor fotbaliştilor săi în Italia, fiind foarte riguros cu alb-albaştrii

    Juveţii au ajuns în Italia, unde au găsit o temperatură cu 15 grade mai mare decît acasă


    George Păunescu
    (Foligno)

    După trei meciuri amicale compromise din cauza terenurilor îngheţate din Craiova sau Tîrgu Jiu, jucătorii Ştiinţei au plecat ieri în Italia, unde vor avea, în sfîrşit, posibilitatea să lucreze cu mingea. După un zbor de două ore fără probleme, delegaţia craiovenilor a ajuns la Roma, unde frigul pătrunzător care i-a trezit de dimineaţă în Bucureşti a lăsat locul unei temperaturi moderate, care a urcat spre zece grade cu plus la amiază. Dar ca ziua să nu fie perfectă, autocarul care a preluat Universitatea de la aeroportul Leonardo da Vinci a rămas blocat în trafic mai bine de o oră, spre disperarea jucătorilor. Aceştia au încercat să-şi omoare timpul fie ascultînd muzică, fie jucîndu-se la laptop, în cazul lui Rada sau McBreen, fie dormind.
    Contrar datinilor din fotbalul românesc, cea mai ştearsă figură a delegaţiei a fost tocmai antrenorul. Italianul Nicolo Napoli a fost extrem de discret pe tot parcursul deplasării, el mulţumindu-se să citească presa din România cu ajutorul translatorului sau să zîmbească înţelegător la glumele elevilor săi. Ultimul la urcarea în autocar, ultimul la îmbarcarea în avion şi la verificarea bagajelor, Napoli nu şi-a intrat cu adevărat în rol decît la sosirea în Foligno, cînd i-a distribuit rapid pe jucători în camere şi a schimbat meniul acestora. În loc de antrenament, alb-albaştrii au făcut aseară, la ora locală 18:00, o plimbare prin oraş.
    george.paunescu@prosport.ro

  6. #48
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Sa nu fie prea viguros, prind juvetii frica de el mai mare decat de Cartu
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  7. #49
    Atlant Sorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    695
    Reputatie
    1

    UNIVERSITATEA - STIRI DE ULTIMA ORA

    La multi ani Nicolo.
    cine stie, poate ii face Dinel Staicu un cadou frumos de ziua lui si ne face si noua in acelasi timp si aduce totusi un atacant valoros la echipa.
    Romani prin nastere, olteni prin gratie divina

  8. #50
    sport legend Adrian's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    New York
    Posts
    1,160
    Reputatie
    1

    UNIVERSITATEA - STIRI DE ULTIMA ORA

    Ieri pe site-ul Prosport a aparut un cap de stire: "Napoli va fi secund la Universitatea Craiova", dar linkul nu ducea nicaieri. Am verificat azi dimineata si nu am regasit stirea nicaieri? Ce o fi fost?
    Sper sa nu se mai schimbe nimic totusi, de-abia ne linistiram...
    "Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

  9. #51
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Da, asa e...Napoli nu are voie sa antreneze din functia de principal.
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  10. #52
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Este in aceeasi situatie cu Badea , amandoi vor trebui sa-si ia licenta PRO... oricum nu va fi o problema , in mod sigur se vor gasi solutii..!

  11. #53
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    INTERVIU GAZETA SPORTURILOR 18 februarie

    - Domnule Napoli, care sînt concluziile după turneul de la Norcia?
    - Am jucat bine, am lucrat bine şi la antrenamente, per ansamblu sînt mulţumit. Am resimţit însă lipsa jucătorilor convocaţi la naţională, Rada, Stancu şi Pleşan. Băieţii s-au adaptat bine la noul sistem, 4-4-2. Mai sînt unele îmbunătăţiri de făcut, dar mai avem trei săptămîni pînă începe campionatul, mai este timp.

    - Cum comentaţi gestul lui Bădăluţă?
    - M-a scîrbit! Este inadmisibil, pentru că a făcut imagine proastă întregii echipe, nu numai lui personal. Mai multe nu sînt de zis despre acest subiect.

    - Mai mulţi dintre elevii dumneavoastră au spus că ei nu cred că Universitatea poate cîştiga campionatul.
    - Nici eu nu am spus că puteam lua titlul, dar important este să facem un retur bun şi să terminăm pe un loc cît mai sus, pentru a ne mulţumi fanii. Locul 4, pe care ne aflăm acum, sau unul mai sus, dacă echipa va juca bine.

    - Care sînt cele trei calităţi pe care le apreciaţi cel mai mult la un jucător?
    - Vreau să aibă o tehnică bună, să fie bine pregătit fizic şi să aibă voinţă, adică un caracter puternic.

    - Care este defectul care vă enervează cel mai mult la un fotbalist?
    - În general, un om mă supără atunci cînd nu ştie să se comporte. La fel şi jucătorii, trebuie să ştie ce le este permis şi ce nu trebuie să facă în relaţia cu coechipierii şi cu suporterii.

    - Ce credeţi că le lipseşte jucătorilor dumneavostră pentru a face performanţă în Europa?
    - Rezultatele. Dacă ele vin, capeţi apoi încredere şi totul devine brusc mai uşor. Echipele româneşti nu au mai ajuns de mult în fazele superioare din cupele europene pentru că nu au încredere.

    18 februarie 2004

  12. #54
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    INTERVIU - varianta PROSPORT

    Cum a fost acasă?
    Nicolo Napoli: Am stat şi eu cu familia, nu-i mai văzusem pe ai mei de 35 de zile.
    V-a folosit cantonamentul ca să vă edificaţi în privinţa echipei?
    A fost o perioadă utilă, dar mai avem 20 de zile de muncă intensă.
    Ce echipă veţi folosi?
    Nu dau încă amănunte. Am împărţit lotul în două grupe valorice, pe care le voi comunica în următoarele zile.
    Jucătorii dumneavoastră nu prea mai speră la titlu...
    Sincer să fiu, nici eu, dar obiectivul meu acum este altul, să jucăm cît mai bine. Mi-au cam lipsit jucătorii convocaţi la naţională.
    Ce ziceţi de scandalul cu furtul?
    M-a surprins neplăcut, fireşte. Şi întreaga echipă a avut de suferit, ca imagine.
    Ştiţi că preşedintele Ligii din România are o poreclă italiană, Corleone?
    (rîde) Da? N-am ştiut. Cunosc un mic orăşel Corleone, care se află lîngă Palermo şi este un fel de cartier general al mafioţilor. Dar sper să nu aibă nici o legătură.
    Ştiţi că patronul dumneavoastră este fan Nicolae Ceauşescu?
    Ştiu. Dacă îi face plăcere, e treaba lui, pe mine nu mă interesează.
    Cînd îl aduceţi la echipă pe italianul Prunecchi?
    Soseşte peste cîteva zile.
    Acum aţi venit cu Savona?
    Da, este preparatorul meu fizic, a făcut şi el Coverciano, este un tip bine pregătit.
    andrei.nourescu@prosport.ro

    18 februarie 2004

  13. #55
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    "Napoli a fost audiat vineri la sediul Casei Fotbalului si a primit dreptul sa antreneze echipa de pe postul de "principal". El isi va putea exercita drepturile pana in vara, dupa care va trebui sa isi obtina licenta PRO.

    Napoli a trebuit sa treaca vineri un test de cunostinte dat de Comisia Scolii de Antrenori si nu a avut probleme in a trece "extemporalul". El a aratat ca stapaneste bine teoria sistemului 4-4-2 si a mai prezentat un program de pregatire saptamanal, care i-a convins pe specialitii FRF: Napoli este toba de carte.

    Ramane de vazut ce stie si in practica, un capitol la care este laudat de elevii sai, cel putin pana acum"

    Online , 20 februarie

  14. #56
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,068
    Reputatie
    1
    ce tampenie si chestia asta cu licenta pro, pe care tre sa ti-o acorde un grup de oligofreni ...................
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  15. #57
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Inter , licenta asta PRO trebuie sa o aiba obligatoriu orice antrenor , am inteles ca este o norma europeana, nu se poate obtine decat dupa un stagiu la un club european de renume ( Sandoi si Cartu o au , Sandoi a facut stagiul la Roma , de Sorin nu stiu ).. Oricum parerea mea este ca seful scolii de antrenori , Radulescu , este unul din cei mai slabi antrenori romani ...

  16. #58
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,068
    Reputatie
    1
    Edmond , stiu asta, problema e ca sa dai un examen de "autentificare" in fata unor nulitati e o ,,,,,,,,, tampenie

    Apropo, cand ne mai vedem ca e randul nostru(al meu) sa ne revansam :p
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  17. #59
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by EDMOND_
    Inter , licenta asta PRO trebuie sa o aiba obligatoriu orice antrenor , am inteles ca este o norma europeana, nu se poate obtine decat dupa un stagiu la un club european de renume ( Sandoi si Cartu o au , Sandoi a facut stagiul la Roma , de Sorin nu stiu ).. Oricum parerea mea este ca seful scolii de antrenori , Radulescu , este unul din cei mai slabi antrenori romani ...
    Si Sorin o are mai mult ca sigur
    Am auzit ca Napoli sta bine cu teoria, sa vedem la practica cum se descurca
    Inter, daca ma gandesc mai bine, si eu pot lua licentza aia fara prea mari probleme
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  18. #60
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Napoli şi-a luat adio

    Înainte de începerea antrenamentului, la stadionul "Ion Oblemenco" a fost prezent şi fostul tehnician al Universităţii, Nicolo Napoli . Acesta a ţinut să-şi ia la revedere de la foştii săi elevi şi de la toţi cei cu care a lucrat pe timpul şederii în România. El i-a încurajat pe jucători şi le-a urat baftă în campionat şi în cariera de fotbalişti. La părăsirea incintei stadionului, acesta era vădit afectat, având lacrimi în ochi şi nemaidorind să discute cu nimeni. Atât el, cât şi preparatorul fizic Massimiliano Savona urmează să-şi încheie conturile cu Universitatea Craiova, după care vor părăsi România cu destinaţia Italia. (D. C.) Editie Speciala

    Chiar imi pare rau de ei doi! Antrenamentele chiar imi placeau , era altceva decat pana acum! Nu stiu daca ar fi facut treaba buna in campionat , nu au mai avut ocazia sa arate acest lucru! Au pus insa suflet si pentru asta , eu personal , le multumesc!

  19. #61
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Dupa ultimele evenimente subiectul ramane de actualitate! Cel putin in prima etapa ( ) Napoli este antrenorul care va conduce formatia!

    "Nicolo Napoli a dezvăluit asistenţei că a urmărit mai multe casete pentru a-şi studia adversarul din prima etapă a returului, Oţelul Galaţi. În plus, italianul a recunoscut că a urmărit şi modul în care Sorin Cîrţu, fostul tehnician al "Ştiinţei", aşează echipa în teren, dar a declarat: "Pentru mine importantă este echipa mea, modul în care ea se exprimă pe gazon". Napoli a adăugat că ar dori un campionat cu 18 echipe şi meciurile să se desfăşoare pe iarbă naturală, nu pe terenuri sintetice, aşa cum a propus preşedintele FRF, Mircea Sandu.

    De ce ar vrea Napoli un Ziyati

    În acest moment, Stîngă evoluează mijlocaş dreapta, post pe care nu se simte deloc bine. Nicolo Napoli ar avea însă nevoie ca de aer de un mijlocaş central valoros, fie el Ziyati sau altcineva, pentru a face câteva modificări în linia mediană. Astfel, Bundea ar trece mijlocaş dreapta, iar Stîngă ar reveni pe flancul opus, în timp ce noul venit ar face cuplu în centru cu Pleşan. Din câte se pare, acesta este "mijlocul" imaginat de antrenorul Napoli, care a spus ieri că oricum nu-i este frică să antreneze Universitatea Craiova."
    Editie Speciala ,5 martie.

  20. #62
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Dinel Staicu s-a arata extrem de nemultumit de evolutia echipei la meciul amical cu Jiul Petrosani. Se pare ca l-ar fi si avertizat pe Badea ca Napoli nu este batut in cuie aici si ca daca nu castiga meciul cu Otelul este posibil sa ia in calcul venire unui antrenor cu experienta , inclusiv Lacatus ....
    Se pare ca staicu uita ca Jiul ne-a eliminat din Cupa Romaniei cand , dupa plecarea lui Cartu, si-a asumat chiar el rolul antrenorului... Legat de cartu trebuie remarcat ca acesta a fost in tribuna din valea Rosie si a vizionat partida amicala desfasurata aici....

  21. #63
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Dinel mai bine s-ar ocupa de afacerile lui, sa-l lase pe Badea sa-si faca treaba ca presedinte!
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •