Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 30 of 30

Thread: TIMISOARA e primul loc !!!

  1. #22
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    nici eu nu sunt de acord cu generalizarile pripite...sunt absolut convins ca oameni cumsecade gasesti in toata tara romaneasca asa cum lichele sunt si printre banateni. din pacate, forumurile, de orice fel ar fi ele, incurajeaza o solidaritate de multe ori prost inteleasa in care aliantele se fac cel mai adesea exclusiv in virtutea apartenentei regionale. astfel, un grup de suporteri se transforma intr-o turma in care suma partilor difera complet de fiecare parte luata separat.

    cat despre clasament, nu cred sa fie unul inventat, chiar daca sursa este saptamanalul timisorean "Fotbal Vest." De pilda, eu unul am avut curiozitatea ca etapa de etapa sa compar numarul de spectatori de pe stadioane (asa cum era prezentat in media romaneasca, preponderent bucuresteana), iar rezultatul a fost coplesitor: la Timisoara s-a inregistrat constant cel mai mare numar de spectatori, fie ca Poli a jucat cu Rapidul sau cu Bacaul. au fost si cazuri in care, numarul spectatorilor de la Timisoara de la un singur meci il intrecea pe cel al spectatorilor de pe celelalte stadioane. aici nu e vorba de orgolii subiective (de gen care galerie e mai tare), ci de cifre destul de seci.

    oricum, lasand la o parte faptul ca Timisoara e pe primul loc, e clar ca fotbalul romanesc are nevoie de spectatori. si daca e adevarat ca insanatosirea campionatului va atrage mai multi privitori in tribune, tot atat de adevarat este ca prezenta masiva pe stadioane va contribui la cresterea nivelului spectacular al meciurilor. intr-un fel te pregatesti la antrenamente si te concentrezi in timpul jocului daca joci in fata a 500 de spectatori si in cu totul altul daca stii ca la meci vor fi minim 10.000 de oameni (ca sa nu mai zic de 20, 30 sau chiar 40 de mii). un bun exemplu e chiar Poli care a stiut sa profite (nu intotdeauna, din pacate) de avantajul pe care i l-a asigurat publicul vulcanic din tribune.
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  2. #23
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by phil
    oricum, lasand la o parte faptul ca Timisoara e pe primul loc, e clar ca fotbalul romanesc are nevoie de spectatori.
    fotbalul romanesc are nevoie de... fotbal. nu numai publicul e de vina si nu numai la timisoara e aceasta problema. a se vedea si craiova unde o combinatie nefericita (antrenori, investitori) au dereglat multi ani o echipa cotata la virf.

    publicul vine sa vada fotbal, doreste ca echipa sustinuta sa aiba rezultate, iar nu aranjamente hilare. e foarte dificil sa se stearga tot cu buretele si sa se inceapa de la zero. poti sa incurajezi o echipa care nu are cum sa fie mai buna la un moment dat decit este, dar esti frustrat daca stii ca echipa ta face aranjamente, indiferent daca va cistiga au ba, pentru ca dispare exact motivul venirii la stadion, fotbalul.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  3. #24
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timišoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ieppy
    Sergio, care vise tata? De ce trebuie voi sa va luati totdeauna de Dinamo? Nu va plictisiti si voi ca eu sincer ma plictisesc sa va tot raspund.
    Mister, tot respectul, dar trebuie sa recunosti ca Dinamo are o medie mult prea mica fata locul pe care il ocupa. Daca era Timisoara pe primul loc, mai trebuia construit un stadion pt a incapea toti suporterii.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  4. #25
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1
    Ieppy nu stiu de ce sari si tu asa de repede. Sergio nu s-a legat de Dinamo ci si-a spus o parere despre numarul de spectatori ai lui Dinamo.
    Ce vad eu destul de jalnic si de strigator la cer e faptul ca la meciul vostru cu rusii minute bune s-a auzit la TV : M*** Steaua, si bineinteles stelistii din tara au comunicat celor de la Liverpool cum sta situatia iar cei de acolo au intors uralele. Deci in Anglia sa se strige M*** Dinamo e destul de urat. Nu cred ca la Timisoara galeria striga asa ceva, mai injura nu zic nu dar macar daca e televizat meciul se mai abtin. Sa nu-mi spui ca la meciurile mai sus amintite nu a strigat galeria celor doua echipe ca nu cred.
    Oricum ideea de baza ar fi sa lasam chestiile cu mitici, olteni,moldoveni si timisoreni la o parte. Suntem romani. Dar pentru a disparea chestiile astea in primul rand ar trebui ca echipele mari si cum astea sunt numai in Bucuresti sa termine cu jocurile de culise.
    Aaaaaaaaaa si inca un exemplu meciurile disputate de Poli in Bucuresti in acest tur, precum si meciul Craiovei din ghencea au subliniat exact ceea ce vreau sa spun. O poluare fonica de toata frumusetea. Spectatorii gazda au facut ce au stiut mai bine ...au scos arsenalul greu cu m*** , sa va dam.....si etc....
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  5. #26
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Milan ai dreptate in tot ce spui. Am sarit petru ca de fiecare data cand vad scris Dinamo de vreun fan al altei echipe este automat legat de un repros. Si eu tot incerc sa imi ajut echipa. Suporterii nostrii sunt pana una alta singurii care incearca sa schimbe clubul, cred ca stii la ce ma refer.

  6. #27
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1
    Poate ca ai dreptate...tu stii mai bine...
    insa ce m-a deranjat foarte tare la sfarsitul acestiu tur au fost declaratiile oficialilor . Atat cei de la Steaua cat si Dinamo, si-au dat iarasi in petec. Aia de la Dinamo ca ei is cei mai tari, la Steaua invers. Cam greu auzi asemenea declaratii la cluburile mari. Nu vom avea decenta si spectacole fara m*** in tribuna atata timp cat conducatorii cluburilor din Divizia isi dau in petec.....
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  7. #28
    Spin Doctor ieppy's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Mafia
    Posts
    10,766
    Reputatie
    1
    Inca o chestie cu care sunt de acord. La noi conducatorii iau jocul de fotbal ca o competitie impotriva altor conducatori. Din aceasta cauza se ajunge la asemenea declaratii. Singurii care ar trebuii sa vorbeasca despre fotbal la emisiunile televizate ar trebuii sa fie antrenorii, jucatorii si jurnalistii, Punct.

  8. #29
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1
    Asa e ...noi vorbim si pe ei ii doare in cot.....
    Plus ca mai vin si ziaristii nostrii mareti si pun niste intrebari oamenilor de fotbal de-ti vine sa-i iei la omor, facand de asa natura sa semene un fel de discordie intre ei. Exeplul cel mai concludent taraboiul Becali-Iordanescu. Ce treaba am eu cu ei daca is in proces? e treaba lor, Iordanescu ar trebui sa califice nationala, in loc sa stea pe la tribunal sa invetze fotbal, iar Becali sa ia exemplul conducatorilor de club din vest. Nu ajunge sa dai bani la un club trebuie sa-i construiesti o imagine....
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  9. #30
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ieppy
    Inca o chestie cu care sunt de acord. La noi conducatorii iau jocul de fotbal ca o competitie impotriva altor conducatori. Din aceasta cauza se ajunge la asemenea declaratii. Singurii care ar trebuii sa vorbeasca despre fotbal la emisiunile televizate ar trebuii sa fie antrenorii, jucatorii si jurnalistii, Punct.
    nu numai la voi. vezi jiji. in fapt personal cred ca este circ pentru fraieri. sau ca sa nu fim atenti cum ne fura, pentru ca ne fura spectacolul si competitia adevarata. pacat de victimile propagandei sau de cei care stau slush pentru ca "patronu" a adus ceva rezultate banuite din paralele pe vcare le-ar fi bagat. mare pacat. sa stai drepti in fata unui muzeu cu comunisti de ceara ai probleme, si nu mici.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •