Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 148 to 160 of 160

Thread: Elvetia Schaffhausen 11-12 august 2007

  1. #148
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Da, cei care au urmarit-o pe Nistor stiu ca a cazut de destule ori la barna plus ca se vede ca o stapanesc emotiile la un concurs important.
    Si si-au format reflex sa stea cu frica in san cand evolueza Nistor. Si eu patesc la fel. Dar si emotiile poti sa inveti sa ti le controlezi, si sper sa o faca si Nistor in curand.
    La Nationale chiar a fost extrem de sigura pe ea in prima zi.
    Si Ponor la nationale a reusit performanta sa-si opreasca pirueta la timp in concursul la individual.
    La cel pe aparate nu i-a mai iesit, totusi. Imi amintesc cum striga Alina Alexoi: "Extraordinar, pirueta 2,5!"
    Ponor are talentul asta: Si cand greseste face sa arate ca si cum asta ar fi vrut sa faca.
    Nu cred ca se observa ca elementul ei Kotchetcova are 270 de grade intoarcere in loc de 360.
    Singurul ei element de pe barna de valoare E, saltul intins, il face fara nici un pic de inaltime si fara sa-si tina corpul intins. De fapt astea 2 caracteristici dau nota de plecare E fata de un simplu C, cu aterizare pe un picior. Ponor isi face elementul E ca pe un C, dar ca pe un C facut bine. Nu observa nimeni ca nu e ce trebuia sa fie.
    La aterizare face pasi mici sau deloc. Ce mai conteaza ca echerul ei are 70 de grade in loc de 90?
    De talentul in a-si alege legarile nu mai vorbesc. E nevoie de tehnica intr-adevar sa legi D+D+B+C, dar si sa legi B+F cum are Nistor e nevoie de tehnica.
    Ponor ia 0.4 bonus pe combinatia ei, Nistor cred ca ia 0.1
    Din nou e meritul lui Ponor ca stie sa gaseasca portitele din cod si sa profite de ele.
    E diferenta de experienta intre Ponor si Nistor. Orcine care stie gimnastica isi da seama ca din punct de vedere al talentului Nistor este peste Ponor. Din pacate a avut acea accidentare de lunga durata.
    Acum Ponor e un fel de Khorkina la sol. Ia zecimi in plus datorita numelui si al impresiei artistice

  2. #149
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Se pare ca amricanii au trecut la o noua tactica: importul de copii ai fostilor gimnasti:titlul national la juniori individual compus a fost castigat de Alexey Bilozertchev

  3. #150
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Nu vreau sa ma cert cu nimeni pt ca imi place sa discut cu viu si analizam executiile fetelor...si nu vreau sa se imparta acest forum in doua tabere. Cel mai bine e sa trecem peste "lupta dintre antrenori" si sa ne axam pe gimnaste ca doar ele sunt cele direct implicate. La mondiale vom avea parte si de Forminte si de Bitang si de Lucian Sandu etc si de Stela si de Ponor, Izbasa si toaa echipa. Important e sa fie totul bine, iar fetele sa aiba parte de multa santate si putere de antrenament ca astfel sunt sigur ca va iesi bine..
    www.fangymnastics.com

  4. #151
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    E diferenta de experienta intre Ponor si Nistor. Orcine care stie gimnastica isi da seama ca din punct de vedere al talentului Nistor este peste Ponor. Din pacate a avut acea accidentare de lunga durata.
    Acum Ponor e un fel de Khorkina la sol. Ia zecimi in plus datorita numelui si al impresiei artistice
    Asa este, ai dreptate, Stela este o gimnasta foarte talentata si ambitioasa, este o gimnasta completa care are ceva in plus fata de celelate si anume un exercitiu excelent la paralele. Daca va putea trece de emotii va face o figura frumoasa caci are exercitii competitive. Nu e vorba ca lupt cu inversunare impotriva lui Nistor (asa cum afirma Vlad) Doamne fereste.....daca citeste cineva toate postarile de pe acest forum ale mele se vede cat de mult am sustinut-o pe Stela,,de altfel pe toate. Daca vreau sa fac o comparatie sau sa realizez o statistica a notelor in marile competitii nu inseamna ca am ceva impotriva acelei persoane. Recunosc ca nu am mari cunostinte tehnice despre gimnastica, dar incerc de fiecare data sa fac o analiza dpdv propiu al exercitiului.
    www.fangymnastics.com

  5. #152
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Veste proasta.((((
    Cerasela Patrascu are cotul in ghips
    Chiar nu ma asteptam......
    Nu, nu te rog, chiar vestea asta este foarte proasta!
    Nu imi vine sa cred. Mai intai Aluissa Lacusteanu, Izbasa si acum Patrascu! Nistor mai are probleme cu cotul iar si Madalina Gutu e accidentata. Izbasa nu o sa fie in forma maxima pentru mondiale dar ii admir enorm ambitia si forta de munca. Iar Patrascu este "junioara" mea favorita, o urmaresc de cand a evoluat ca junioara la nationale si m-a uimit cat de completa e ca gimnasta. Sper din tot sufletul sa-si revina si sa-si continue cariera.
    Apropo, stie cineva cum mai e situatia medicala a Aluissei Lacusteanu???? Va rog, ma intereseaza enorm soarta fetelor noastre, si in ziare nu mai scrie NIMIC de cand s-a accidentat. Stiu ca e la genunchi si ca era posibil sa fie grav, dar in rest nu mai stiu nimic.

  6. #153
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pegasnegru View Post
    Nu, nu te rog, chiar vestea asta este foarte proasta!
    Nu imi vine sa cred. Mai intai Aluissa Lacusteanu, Izbasa si acum Patrascu! Nistor mai are probleme cu cotul iar si Madalina Gutu e accidentata. Izbasa nu o sa fie in forma maxima pentru mondiale dar ii admir enorm ambitia si forta de munca. Iar Patrascu este "junioara" mea favorita, o urmaresc de cand a evoluat ca junioara la nationale si m-a uimit cat de completa e ca gimnasta. Sper din tot sufletul sa-si revina si sa-si continue cariera.
    Apropo, stie cineva cum mai e situatia medicala a Aluissei Lacusteanu???? Va rog, ma intereseaza enorm soarta fetelor noastre, si in ziare nu mai scrie NIMIC de cand s-a accidentat. Stiu ca e la genunchi si ca era posibil sa fie grav, dar in rest nu mai stiu nimic.
    Nimeni nu mai stie nimic de Aluissa Lacusteanu. Probabil ca accidentarea a fost destul de grava. Poate chiar a renuntat la gimnastica! Nu stiu ce sa mai cred..... cind informatiile lipsesc cu desavarsire.....

  7. #154
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Intr-adevar echipa de gimnastica feminina este decimata de numeroase accidentari, unele destul de stupide.
    Speranta ramine la cele doua Ponor si Nistor, care, oricum, singure nu pot face prea multe pt o medalie la echipe.
    Mai bine ne-am indrepta atentia spre echipa de baieti. Sunt intr-o forma buna si ne pot oferi mai multe surprize. sa le tinem pumnii!

  8. #155
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    http://www.romanialibera.ro/a103499/...e-decimat.html

    Conform acelui articol Cerasela patrascu si Madalina Gutu se pot reface in timp pentru mondiale!?!?

    "Este firesc sa fim ingrijorati, dar nu cred ca trebuie sa exageram. In opinia mea atat Cerasela Patrascu, cat si Madalina Gutu (n.r. – ambele accidentate la triunghiularul din Elvetia) se vor recupera in cateva zile si vor putea face deplasarea la Campionatele Mondiale..."

    In schimb Forminte nu e asa optimist, poate el stie mai bine cat de lunga poate fi recuperarea.

  9. #156
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pegasnegru View Post
    http://www.romanialibera.ro/a103499/...e-decimat.html

    Conform acelui articol Cerasela patrascu si Madalina Gutu se pot reface in timp pentru mondiale!?!?

    "Este firesc sa fim ingrijorati, dar nu cred ca trebuie sa exageram. In opinia mea atat Cerasela Patrascu, cat si Madalina Gutu (n.r. – ambele accidentate la triunghiularul din Elvetia) se vor recupera in cateva zile si vor putea face deplasarea la Campionatele Mondiale..."

    In schimb Forminte nu e asa optimist, poate el stie mai bine cat de lunga poate fi recuperarea.
    Patrascu va concura aproape sigur daca nu intervin alte probleme

  10. #157
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Patrascu va concura aproape sigur daca nu intervin alte probleme
    Inseamna ca accidentarea n-a fost prea grava! Slava Cerului!
    Totusi, daca a avut cotul in ghips, imi vine greu sa cred ca va putea concura la paralele.:

  11. #158
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Sper sa reuseasca sa-si revina la cot. Imi doresc sa participe, dar sa participe doar daca e refacuta, nu sa forteze. Are un exercitiu super la paralele, un exercitiu de care echipa are foarte mare nevoie
    www.fangymnastics.com

  12. #159
    sport legend Pegasnegru's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,199
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Patrascu va concura aproape sigur daca nu intervin alte probleme
    Esti sigur? Asta ar fi o veste excelenta. Cum de-ai aflat?

  13. #160
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pegasnegru View Post
    Esti sigur? Asta ar fi o veste excelenta. Cum de-ai aflat?
    Acum doua sau trei zile a fost o stire la jurnalul de pe tvr2.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •