Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast
Results 127 to 147 of 160

Thread: Elvetia Schaffhausen 11-12 august 2007

  1. #127
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Ceea ce a facut Bitang la barna la CN e de someniul SF. Chiar daca Nistor primise o nota prea mare (ca si Ponor de altfel) rasetele ironice ale "doamnei" Bitang erau mai nimerite in mahala.
    Belu este antrenor coordonator al lotului olimpic din 1990, Bitang "lucreaza" la lotul olimpic din 1992.

  2. #128
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Ceea ce a facut Bitang la barna la CN e de someniul SF. Chiar daca Nistor primise o nota prea mare (ca si Ponor de altfel) rasetele ironice ale "doamnei" Bitang erau mai nimerite in mahala.
    Belu este antrenor coordonator al lotului olimpic din 1990, Bitang "lucreaza" la lotul olimpic din 1992.
    Era firesc sa reactioneze asa; arbitrele chiar n-au observat diferenta dintre exercitiul lui Nistor si cel al lui Ponor?
    Ironia nu apartine de mahala; mai degraba tirguiala dintre Forminte si arbitrele de la birna poate fi considerata de mahala!!!!!!!

  3. #129
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Era firesc sa reactioneze asa; arbitrele chiar n-au observat diferenta dintre exercitiul lui Nistor si cel al lui Ponor?
    Ironia nu apartine de mahala; mai degraba tirguiala dintre Forminte si arbitrele de la birna poate fi considerata de mahala!!!!!!!
    Cred ca tu confuzi pe Bitang cu Forminte. Nu prea seamana dar se poate intampla
    Nici nu vreau sa-mi imaginez ce s-ar intampla daca Nistor ar bate-o pe Ponor in finala mondialelor la brana. Cred ca Ponor cere azil in Germania

  4. #130
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Cred ca tu confuzi pe Bitang cu Forminte. Nu prea seamana dar se poate intampla
    Nici nu vreau sa-mi imaginez ce s-ar intampla daca Nistor ar bate-o pe Ponor in finala mondialelor la brana. Cred ca Ponor cere azil in Germania
    Cu siguranta Forminte le-a rugat, inainte de inceperea concursului, pe arbitre sa faca tot posibilul si s-o scoata pe Nistor campiona la birna!

  5. #131
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Era firesc sa reactioneze asa; arbitrele chiar n-au observat diferenta dintre exercitiul lui Nistor si cel al lui Ponor?
    Ironia nu apartine de mahala; mai degraba tirguiala dintre Forminte si arbitrele de la birna poate fi considerata de mahala!!!!!!!
    De ce nu ne explici tu diferenta dintre cele 2 exercitii daca ti se pare asa evidenta si fireasca diferenta mult mai mare de o zecime in executie intre cele 2 exercitii?
    Ti-am aratat pe film ca n-a fost Forminte cel cu targuiala, ci Bitang, si insisti sa zici de Forminte.
    Cred ca asta demonstreaza ceva despre credibilitatea a ceea ce spui in general
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  6. #132
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Cu siguranta Forminte le-a rugat, inainte de inceperea concursului, pe arbitre sa faca tot posibilul si s-o scoata pe Nistor campiona la birna!
    Daca tu poti dovedi asta (sau macar ca a stat langa arbitrii de la barna) promit sa incep sa lucrez la o statuie pentru Bitang

  7. #133
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    eu nu ma pricep la analizarea exercitiilor gimnastilor, dar catalina are de departe o barna mai buna decat a lui nistor, cel putin dpdv al executiei. chiar nu se observa cu cata usurinta executa catalina elementele fata de stela, care ezita destul de mult. eu n-am nimic cu steliana, chiar o admir, dar catalina e mai buna. ma refer la barna. si s-a vazut dupa note. si nu numai la nationale, ci si la europene sau cand s-au mai duelat cele doua.
    iar, referitor la antrenori, parerea mea dintotdeauna este ca belu si bitang sunt cei mai buni si merita tot respectul celorlalti. cate rezultate de exceptie au adus tarii...fara ei romania n-ar fi fost mereu pe prima treapta a podiumului. de ce sunt atat de criticati, cand ei au adus atatea bucurii romanilor? eu nu inteleg. si fiecare cu metodele lor...daca au fost putin exigenti, asta face parte din metoda aplicata pt. a avea astfel de rezultate. uneori, putina exigenta nu strica. cand au plecat ei de la lot si ponor s-a intrenat cu stanei, ce-a realizat? doar un bronz la mondiale. stanei n-are experienta celor doi, i-a lipsit ceva. si asa catalina a gresit destul la mondiale. acum, de cand se antreneaza iar cu bitang, este evidenta schimbarea la cata. executa excelent. ma refer la barna care este si obiectivul ei.
    eu am tot respectul pt. cei doi antrenori care ani la rand ne-au adus atatea satisfactii. in acest moment, la aceste mondiale, nu cred ca putem spera la aur pe echipe, in timp ce inainte se stia ca noi castigam, ca romania e cea mai tare.
    asta e parerea mea!
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  8. #134
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Mi-ai zis Vlad sa ma documentez cu privire la Stela pentru barna. Pe mine unul nu ma prea intereseza notele la concursuri de cupa mondiala, sau concursuri de verificare. La acest gen de concurs ma intereseaza executia, sa fie fara ezitari, ratari , cat mai corect posibil. Notele pentru mine conteaza in concursuri de mare anvergura (mondiale, euro, olimpiada); la acest gen m-am referit si din cate imi amintesc (fara sa ma documentez) Stela a luat 15.800 la indivbidual la Aarhus si asta cred ca e cea mai mare nota a ei in concursuri de acest gen. Nu zic ca nu poate mai mult, Doamne fereste, sa ia maxim din partea mea, e tot ceea ce imi doresc..ca Romania sa fie acolo sus pe prima treapta. Din partea mea s-o bata pe Ponor ca tot romance, chiar imi place cand se bat 2 romance pe podiumul mondial/olimpic asa cum a fost cu Ponor&Eremia la Atena la barna si Ponor&Sofronie la Atena la sol si exemple mai sunt.
    Faptul ca am o simpatie fata de Belu si Bitang este altceva....fetele antrenate de ei au adus multe medalii. Dar nu am fost si nu sunt de acord cu accidentarile...si dovada este Sandra care a stat accidentata atatea luni fara se se ajunga la extreme. Si anul acesta la nationale cand o vedeam pe Sandra cum isi proteja piciorul si cum se vedea pe fata ei ca era ingrijorata...e de admirat cat lupta si cat de ambitioasa este. Se vede ca isi doreste mult sa fie in forma si sa faca o figura frumoasa la mondiale.
    oricum nu vreau sa se inteleaga ca tin doar cu vreo gimnasta....eu nu tin doar cu una, tin cu toate...dar ceva putred se intampla la Deva si nu e de bine
    www.fangymnastics.com

  9. #135
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    http://youtube.com/watch?v=LnsIcMUmMz8
    Unde vezi tu pe Forminte la masa antrenorilor? Acolo e doamna Bitang. ?
    Nu ma refeream doar la momentul notei lui Stela ci cand se calcula nota Catalinei....atunci era Forminte langa masa arbitrelor imi aduc bine aminte...si de asta m-am referit in postarile anterioare de un joc al orgoliilor care nu ar trebui sa existe
    www.fangymnastics.com

  10. #136
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Nu ma refeream doar la momentul notei lui Stela ci cand se calcula nota Catalinei....atunci era Forminte langa masa arbitrelor imi aduc bine aminte...si de asta m-am referit in postarile anterioare de un joc al orgoliilor care nu ar trebui sa existe
    Eu ti-am aratat film cu Bitang nu doar langa masa arbitrelor, ci spunandu-le sa schimbe nota. Arata-mi si tu film cu Forminte macar langa masa arbitrelor.
    Si cum vine asta? Gestul lui Bitang nu are nici urma de orgoliu, Forminte daca ar fi fost cumva langa arbitre, atunci asta ar fi fost dovada de orgoliu.
    Last edited by vlad001; 16th August 2007 at 00:23.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  11. #137
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Crede-ma ca ti-as arata daca as avea....dar asta e..eu stiu ce am vazut caci chiar m-a amuzat acel moment.
    www.fangymnastics.com

  12. #138
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Apropo, aveti vreun link pentru filmulete din Elvetia?
    www.fangymnastics.com

  13. #139
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Mi-ai zis Vlad sa ma documentez cu privire la Stela pentru barna. Pe mine unul nu ma prea intereseza notele la concursuri de cupa mondiala, sau concursuri de verificare. La acest gen de concurs ma intereseaza executia, sa fie fara ezitari, ratari , cat mai corect posibil. Notele pentru mine conteaza in concursuri de mare anvergura (mondiale, euro, olimpiada); la acest gen m-am referit si din cate imi amintesc (fara sa ma documentez) Stela a luat 15.800 la indivbidual la Aarhus si asta cred ca e cea mai mare nota a ei in concursuri de acest gen. Nu zic ca nu poate mai mult, Doamne fereste, sa ia maxim din partea mea, e tot ceea ce imi doresc..ca Romania sa fie acolo sus pe prima treapta. Din partea mea s-o bata pe Ponor ca tot romance, chiar imi place cand se bat 2 romance pe podiumul mondial/olimpic asa cum a fost cu Ponor&Eremia la Atena la barna si Ponor&Sofronie la Atena la sol si exemple mai sunt.
    Faptul ca am o simpatie fata de Belu si Bitang este altceva....fetele antrenate de ei au adus multe medalii. Dar nu am fost si nu sunt de acord cu accidentarile...si dovada este Sandra care a stat accidentata atatea luni fara se se ajunga la extreme. Si anul acesta la nationale cand o vedeam pe Sandra cum isi proteja piciorul si cum se vedea pe fata ei ca era ingrijorata...e de admirat cat lupta si cat de ambitioasa este. Se vede ca isi doreste mult sa fie in forma si sa faca o figura frumoasa la mondiale.
    oricum nu vreau sa se inteleaga ca tin doar cu vreo gimnasta....eu nu tin doar cu una, tin cu toate...dar ceva putred se intampla la Deva si nu e de bine
    Nota de 15.8 la mondiale din nota de plecare 6.5 inseamna executie de 9.3
    Nota de la Nationale, unde ai fi vazut ca a evoluat mai bine ca la mondiale, daca intr-adevar te-ar fi interesat executia, a fost initial 9.6, inainte sa fie scazuta.
    Nu e mare diferenta.
    Nota de la Internationale, 16.2 din 6.6 a fost 9.6, la fel ca acum
    Nu e nici o ruptura in notele de la executie ale Stelei in momentele cand a evoluat bine.
    A luat si note mai mici la executie la Europene, cand a avut greseli. La Nationale nu a avut. De ce trebuie sa fie notata la nationale pentru greselile de la europene?
    Daca nu ai nimic cu Nistor si totusi te lupti cu atata inversunare impotriva ei doar de dragul de a demonstra ca Bitang a avut dreptate sa se bage peste arbitrii ai o mare problema.
    Zici ca vrei sa iei in considerare doar notele de la mondiale si alte concursuri de genul asta? La Ponor vad ca e ok sa iei in considerare meciurile amicale unde oricum nici ea nu trecut de 16.300 (adica 9.3 nota la executie fata de 9.7 la Nationale) dar la Nistor nu se poate.
    Orice numai doamna Bitang sa iasa bine.

    Inteleg ca esti o persoana foarte ingrijorata de soarta gimnastelor. Iti vine greu sa suporti cand stii ca se accidenteaza. Poate de aia iti placeau atat Belu si Bitang, de la ei nu aflai niciodata ca s-a accidentat cineva.
    Iar tu puteai sa te uiti fericit la televizor si sa fii mandru pentru medaliile pentru care au suferit altii.

    Mai te rog si pe tine: Esti de parere ca a fost exercitiul lui Ponor cu mult mai mult de o zecime mai bun decat al lui Nistor? Spune-ne si noua de ce.
    Nu veni cu generalitati ca a gresit Nistor la europene, spune-ne ce a gresit Ponor si ce a gresit Nistor la nationale.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  14. #140
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Crede-ma ca ti-as arata daca as avea....dar asta e..eu stiu ce am vazut caci chiar m-a amuzat acel moment.
    Ai fost in sala sau ai vazut la televizor?
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  15. #141
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    http://www.youtube.com/watch?v=bLQVK6Mvt_M


    Imagini care cuprind si evolutia lui Nistor la paralele (partial)

  16. #142
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ade17 View Post
    eu nu ma pricep la analizarea exercitiilor gimnastilor, dar catalina are de departe o barna mai buna decat a lui nistor, cel putin dpdv al executiei. chiar nu se observa cu cata usurinta executa catalina elementele fata de stela, care ezita destul de mult.
    Te rog si pe tine, spune-mi care sunt greselile celor doua dupa parerea ta.
    Uite aici filmulete:
    http://www.youtube.com/watch?v=t4P_ouFIocc
    http://www.youtube.com/watch?v=DsYPSEX-W8U
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  17. #143
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Ca sa fim corecti la ora actuala Ponor are o executie mai buna pe elemente mai usoare

  18. #144
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Ca sa fim corecti la ora actuala Ponor are o executie mai buna pe elemente mai usoare
    Sunt de acord. Dar diferenta intre exercitiile de la nationale nu e mai mare de 0.1 in favoarea lui Ponor.

    Iar gestul lui Bitang nu poate fi in nici un caz justificat prin: "E evident ca Ponor a fost mult mai buna ca Nistor."
    Eu am discutat gestul si nu faptul ca Ponor ar fi castigat nedrept.
    Last edited by vlad001; 16th August 2007 at 00:49.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  19. #145
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    http://www.youtube.com/watch?v=bLQVK6Mvt_M


    Imagini care cuprind si evolutia lui Nistor la paralele (partial)
    Si cateva poze:
    http://www.gymfan.de/2007/lk-sui-ger-rou2007_01.html
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  20. #146
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    De altfel daca numaram ezitarile Catalinei Ponor la pirueta nu mai pare chiar asa de sigura executia fata de ce face Nistor.
    Problema la Nistor e ca iti da senzatia ca poate oricand cadea de pe barna

  21. #147
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    De altfel daca numaram ezitarile Catalinei Ponor la pirueta nu mai pare chiar asa de sigura executia fata de ce face Nistor.
    Problema la Nistor e ca iti da senzatia ca poate oricand cadea de pe barna
    Da, cei care au urmarit-o pe Nistor stiu ca a cazut de destule ori la barna plus ca se vede ca o stapanesc emotiile la un concurs important.
    Si si-au format reflex sa stea cu frica in san cand evolueza Nistor. Si eu patesc la fel. Dar si emotiile poti sa inveti sa ti le controlezi, si sper sa o faca si Nistor in curand.
    La Nationale chiar a fost extrem de sigura pe ea in prima zi.
    Si Ponor la nationale a reusit performanta sa-si opreasca pirueta la timp in concursul la individual.
    La cel pe aparate nu i-a mai iesit, totusi. Imi amintesc cum striga Alina Alexoi: "Extraordinar, pirueta 2,5!"
    Ponor are talentul asta: Si cand greseste face sa arate ca si cum asta ar fi vrut sa faca.
    Nu cred ca se observa ca elementul ei Kotchetcova are 270 de grade intoarcere in loc de 360.
    Singurul ei element de pe barna de valoare E, saltul intins, il face fara nici un pic de inaltime si fara sa-si tina corpul intins. De fapt astea 2 caracteristici dau nota de plecare E fata de un simplu C, cu aterizare pe un picior. Ponor isi face elementul E ca pe un C, dar ca pe un C facut bine. Nu observa nimeni ca nu e ce trebuia sa fie.
    La aterizare face pasi mici sau deloc. Ce mai conteaza ca echerul ei are 70 de grade in loc de 90?
    De talentul in a-si alege legarile nu mai vorbesc. E nevoie de tehnica intr-adevar sa legi D+D+B+C, dar si sa legi B+F cum are Nistor e nevoie de tehnica.
    Ponor ia 0.4 bonus pe combinatia ei, Nistor cred ca ia 0.1
    Din nou e meritul lui Ponor ca stie sa gaseasca portitele din cod si sa profite de ele.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •