Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 85 to 105 of 160

Thread: Elvetia Schaffhausen 11-12 august 2007

  1. #85
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    E posibil, speranta moare ultima

    Revenind la Sua am citi o stire conform carora la un concurs de verficare Liukin ar fi luat 63.450 pct. Mi se pare aproape imposibil
    Asta da stire! dar stiam ca si Liukin a fost un timp accidentata! Cind s-a refacut asa repede?

  2. #86
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Cum sta SUA la baieti. Tot la fel ca la fete?
    Care sunt gimnastii si gimnastele din SUA favorite pt mondiale, la ora actuala, bineinteles?

  3. #87
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Asta da stire! dar stiam ca si Liukin a fost un timp accidentata! Cind s-a refacut asa repede?
    La americani te refaci mult mai repede
    Crezi ca e ca la noi?

  4. #88
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    La americani sunt mult mai serioase. Mai ales ca au de unde alege cand fac echipa. Si da, sambata noapte e individual compusul
    Poate fi vazut undeva concursul?

  5. #89
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Cum sta SUA la baieti. Tot la fel ca la fete?
    Care sunt gimnastii si gimnastele din SUA favorite pt mondiale, la ora actuala, bineinteles?
    Vom vedea duminica cand vor anunta lotul.
    La masculin chiar nu am idee cu cine vor merge la Mondiale. Vestea proasta e ca revin fratii Hamm. Asta e de fapt o veste buna pt arbitrii, poate mai prind si un banut in plus

  6. #90
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    La americani te refaci mult mai repede
    Crezi ca e ca la noi?
    Chiar nimeni ne se intreaba de ce atitea fete s-au accidentat in ultimul timp si de ce se refac asa greu? Poate ca ar trebui tratate in afara - vezi cazul altor sportivi care se refac la clinici din strainatate?
    Pe vremea lui BELU nu erau asa multe accidentari!
    Ce Dumnezeu face Forminte?..........
    Glumesc!

  7. #91
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Un concurs intre state (California vs alt stat) ceva de genul asta, a fost acum o luna si ceva
    Hmm, eu as zice ca nu e prea de incredere rezultatul asta. Pe 17 Iulie, deci cam dupa intalnirea aia, Liukin participa la jocurile panamericane si acolo n-a facut decat barna si paralele, la restul nefiind pregatita. Chiar si barna si paralelele le-a facut usurate.
    Eu sincer din cauza asta speram ca Liukin sa nu participe la individual compus la mondiale.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  8. #92
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Hmm, eu as zice ca nu e prea de incredere rezultatul asta. Pe 17 Iulie, deci cam dupa intalnirea aia, Liukin participa la jocurile panamericane si acolo n-a facut decat barna si paralele, la restul nefiind pregatita. Chiar si barna si paralelele le-a facut usurate.
    Eu sincer din cauza asta speram ca Liukin sa nu participe la individual compus la mondiale.
    Tocmai de aceea m-am mirat si eu. Americanii sunt tari la marketing cred ca incearca sa faca un eveniment din CN

  9. #93
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Chiar nimeni ne se intreaba de ce atitea fete s-au accidentat in ultimul timp si de ce se refac asa greu? Poate ca ar trebui tratate in afara - vezi cazul altor sportivi care se refac la clinici din strainatate?
    Pe vremea lui BELU nu erau asa multe accidentari!
    Ce Dumnezeu face Forminte?..........
    Glumesc!
    Pe vremea lui Belu nu se afla de accidentari, sau nici nu conta ca oricum fetele concurau in continuare. Mai bine acum. Nu vreu s-o vad pe Izbasa in pericol de paralizie peste cativa ani

  10. #94
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Chiar nimeni ne se intreaba de ce atitea fete s-au accidentat in ultimul timp si de ce se refac asa greu? Poate ca ar trebui tratate in afara - vezi cazul altor sportivi care se refac la clinici din strainatate?
    Pe vremea lui BELU nu erau asa multe accidentari!
    Ce Dumnezeu face Forminte?..........
    Glumesc!
    Nu erau accidentari cum nici pe vremea lui Ceausescu nu erau hoti. Pe vremea lui Bellu erau doar "lenese care se prefac accidentate ca sa nu lucreze".

    Da, ar trebui tratate fetele. In afara, in tara, oriunde, dar trebuie tratate.
    Si ar trebui schimbat codul in care se poate adauga dificultate la nesfarsit.

    Iar Forminte, pe de o parte urlam ca fetele n-au destula dificulate si "Ce face Forminte de nu le pune la lucru", pe de alta parte "Ce face Forminte de se accidenteaza fetele".
    Eu zic mersi ca le lasa sa se vindece.
    Si oare cate erau deja dupa cel putin o accidentare cand au venit la lot?
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  11. #95
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    [QUOTE=cata10;1499090]Poate fi vazut undeva concursul?[/

    Pe NBC. Cred ca se poate vedea pe internet, dar transmit in primetime deci sambata la ora 3 noapte, duminica la ora 2

  12. #96
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Nu erau accidentari cum nici pe vremea lui Ceausescu nu erau hoti. Pe vremea lui Bellu erau doar "lenese care se prefac accidentate ca sa nu lucreze".

    Da, ar trebui tratate fetele. In afara, in tara, oriunde, dar trebuie tratate.
    Si ar trebui schimbat codul in care se poate adauga dificultate la nesfarsit.

    Iar Forminte, pe de o parte urlam ca fetele n-au destula dificulate si "Ce face Forminte de nu le pune la lucru", pe de alta parte "Ce face Forminte de se accidenteaza fetele".
    Eu zic mersi ca le lasa sa se vindece.
    Si oare cate erau deja dupa cel putin o accidentare cand au venit la lot?
    Eu cred ca daca era Belu antrnor Izbasa ar fi concurat in finala la sol de la CE

  13. #97
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Eu cred ca daca era Belu antrnor Izbasa ar fi concurat in finala la sol de la CE
    Daca ar mai fi apucat sa ajunga in finala la sol. Izbasa a avut foarte multe pauze in antrenament inainte de Europene.
    Cu Bellu probabil era trimisa acasa pentru indisciplina de mult.
    Oricum nu mi-a placut nici ce s-a intamplat cu Izbasa fara Bellu. Poate ca ea a insistat sa concureze la europene, a vrut sa-si joace sansa la medalii, parintii ei au fost in sala langa ea deci nu cred ca a fortat-o cineva sa concureze dar macar trebuia sa o opreasca de la finala de la sarituri, unde n-avea sanse.
    Nu stiu daca ar fi schimbat ceva din ceea ce s-a intamplat la barna, dar m-ar fi oprit pe mine acum sa ma intreb de ce a lasat-o.

    Si cu Dragulescu la fel. A cazut in cap si pe urma vrea finala la sarituri.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  14. #98
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Am citit un articol in gazeta despre Oana Petrovschi; s-a operat la o clinica din Austria pt problemele pe care le avea la coloana vertebrala.
    Sper din tot sufletul ca va fi bine CHIAR DACA SCANDALUL PE CARE L-A FACUT NU A PRINS DELOC BINE GIMNASTICII. PoaTE CA SI ANTRENORII AVEAU O PARTE DIN VINA dar nu trebuiau terfeliti in halul acela!!!!
    Eu ii respect pe Belu si Bitang pt tot ce au facut in gimnastica!!!!
    Credeti ca mai sunt sanse ca Petrovschi sa revina la Deva? Intreb si eu!!!!!

  15. #99
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Am citit un articol in gazeta despre Oana Petrovschi; s-a operat la o clinica din Austria pt problemele pe care le avea la coloana vertebrala.
    Sper din tot sufletul ca va fi bine CHIAR DACA SCANDALUL PE CARE L-A FACUT NU A PRINS DELOC BINE GIMNASTICII. PoaTE CA SI ANTRENORII AVEAU O PARTE DIN VINA dar nu trebuiau terfeliti in halul acela!!!!
    Eu ii respect pe Belu si Bitang pt tot ce au facut in gimnastica!!!!
    Credeti ca mai sunt sanse ca Petrovschi sa revina la Deva? Intreb si eu!!!!!
    Petrovschi ar trebui medaliata pentru ca a avut curajul sa faca ce-a facut. In locul ei n-as mai pune piciorul acolo.

  16. #100
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Petrovschi ar trebui medaliata pentru ca a avut curajul sa faca ce-a facut. In locul ei n-as mai pune piciorul acolo.
    Exagerezi!!!

  17. #101
    sport legend
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2,229
    Reputatie
    1
    A fost doar o intimplare nefericita! daca vrei gimnastica de performanta trebuie sa-ti asumi si riscuri. Credeti ca la americani gimnastele sunt menajate de fiecare data!!!!!!!!!!!!

  18. #102
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    A fost doar o intimplare nefericita! daca vrei gimnastica de performanta trebuie sa-ti asumi si riscuri. Credeti ca la americani gimnastele sunt menajate de fiecare data!!!!!!!!!!!!
    Nu exista intamplare nefericita. In gimnastica e doar o problema de timp pana te accidentezi. Riscurile si intamplarea se refera ca nu stii cat de grav sau unde o sa fie accidentarea.
    Depinde enorm cum reactionezi dupa accidentare.
    Gimnastele americane... De ce as crede ca ele au fost menajate cand sistemul american a fost dezvoltat de sotii Karoly, cei care au avut o contributie majora si la sistemul romanesc? In general, da, si gimnastele americane sunt sau au fost tratate la fel. Doar ca acum, la ei, cele mai bune gimnaste se antreneaza la cluburi private, multe sunt antrenate de proprii parinti. In cazurile astea iti spun ca da, sunt menajate. Nu in sensul ca nu lucreaza pana nu le trece febra musculara, ci in sensul ca imediat cum apare o accidentare cat de mica sunt tratate si lasate sa se vindece.

    Iar Bellu, a facut si el parte din sistem, a facut ce a invatat ca trebuie sa faca. Asta ii da ceva circumstante atenuante in ochii mei, dar oricum Petrovski a facut bine ce a facut, dupa parerea mea. Ce e rau e ca schimbari s-au facut doar la lot (si astea doar dupa ce Bellu s-a retras, motiv pentru care ii acord tot respectul. Daca tinea neaparat sa ramana la lot, nu cred ca ar fi avut probleme s-o faca.)
    La unele cluburi inca se aude de cazuri de abuzuri facute de antrenori care vor rezultate si doar rezultate si incearca sa le obtina prin singura metoda pe care o stiu, si inca nimeni nu misca un deget.
    Ce se schimba in bine la nivel de cluburi e procesul natural: vin oameni noi care nu mai cred in aceleasi metode, sau cei mai vechi invata usor ca se poate si altfel. Dar procesul asta e mult prea incet

    Apropo de o intrebare mai recenta: de ce multi juniori buni nu fac pasul la seniori: Parerea mea e ca din cauza extenuarii, a accidentarilor, si a faptului ca, fiind mari sperante, au fost mereu impinsi sa se antreneze tot mai mult in ciuda accidentarilor.
    Sabina Cojocar, Alexandra Marinescu sunt astfel de cazuri.
    Nistor era cat pe ce sa fie un astfel de caz. Cu Bellu la lot nu cred ca mai auzeam noi ceva de Nistor acum.
    Uite ca Nistor a reusit sa fie prima care a spart "blestemul juniorului campion la europene". Nu va mai reusi probabil niciodata sa faca unele elemente care le avea ca junioara, inainte de accidentare, dar se bate in continuare pentru medalii.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  19. #103
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    A fost doar o intimplare nefericita! daca vrei gimnastica de performanta trebuie sa-ti asumi si riscuri. Credeti ca la americani gimnastele sunt menajate de fiecare data!!!!!!!!!!!!
    Cum poti sa spui ca a fost o intamplare nefericita? Ai auzit de Alexandra Marinescu, de Sabina Cojocar? Si cine stie cate alte cazuri mai sunt de care nu am auzit noi.
    Sigur ca in gimnastica iti asumi riscuri, insa prin asta se intelege ca poti sa cazi de pe paralele sau la sarituri si sa ramai paralizat. Asta da. Dar la noi gimnastele erau obligate sa se antreneze si sa concureze desi se stia ca au probleme grave de sanatate. Asta nu inseamna nici risc asumat, nici munca pentru performanta, asta inseamna "vatamare din culpa". Iar din pacate cei vinovati au ajuns sa conduca sportul romanesc.
    La americani sistemul condus de un alt ....... (ma abtin) semana oarecum cu cel din Romania, totusi acolo nu-si permitea chiar orice ca in Romania. Sa nu uitam ca in SUA nu exista totusi un sistem centralizat ca la noi.

  20. #104
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by vlad001 View Post
    Nu exista intamplare nefericita. In gimnastica e doar o problema de timp pana te accidentezi. Riscurile si intamplarea se refera ca nu stii cat de grav sau unde o sa fie accidentarea.
    Depinde enorm cum reactionezi dupa accidentare.
    Gimnastele americane... De ce as crede ca ele au fost menajate cand sistemul american a fost dezvoltat de sotii Karoly, cei care au avut o contributie majora si la sistemul romanesc? In general, da, si gimnastele americane sunt sau au fost tratate la fel. Doar ca acum, la ei, cele mai bune gimnaste se antreneaza la cluburi private, multe sunt antrenate de proprii parinti. In cazurile astea iti spun ca da, sunt menajate. Nu in sensul ca nu lucreaza pana nu le trece febra musculara, ci in sensul ca imediat cum apare o accidentare cat de mica sunt tratate si lasate sa se vindece.

    Iar Bellu, a facut si el parte din sistem, a facut ce a invatat ca trebuie sa faca. Asta ii da ceva circumstante atenuante in ochii mei, dar oricum Petrovski a facut bine ce a facut, dupa parerea mea. Ce e rau e ca schimbari s-au facut doar la lot (si astea doar dupa ce Bellu s-a retras, motiv pentru care ii acord tot respectul. Daca tinea neaparat sa ramana la lot, nu cred ca ar fi avut probleme s-o faca.)
    La unele cluburi inca se aude de cazuri de abuzuri facute de antrenori care vor rezultate si doar rezultate si incearca sa le obtina prin singura metoda pe care o stiu, si inca nimeni nu misca un deget.
    Ce se schimba in bine la nivel de cluburi e procesul natural: vin oameni noi care nu mai cred in aceleasi metode, sau cei mai vechi invata usor ca se poate si altfel. Dar procesul asta e mult prea incet

    Apropo de o intrebare mai recenta: de ce multi juniori buni nu fac pasul la seniori: Parerea mea e ca din cauza extenuarii, a accidentarilor, si a faptului ca, fiind mari sperante, au fost mereu impinsi sa se antreneze tot mai mult in ciuda accidentarilor.
    Sabina Cojocar, Alexandra Marinescu sunt astfel de cazuri.
    Nistor era cat pe ce sa fie un astfel de caz. Cu Bellu la lot nu cred ca mai auzeam noi ceva de Nistor acum.
    Uite ca Nistor a reusit sa fie prima care a spart "blestemul juniorului campion la europene". Nu va mai reusi probabil niciodata sa faca unele elemente care le avea ca junioara, inainte de accidentare, dar se bate in continuare pentru medalii.

    Ai mare dreptate. Din pacate ceea ce se intampla la copii si juniori nu intereseaza pe nimeni. Cunosc personal cazuri de fete si baieti maltratati aproape zi de zi la un club din Bucuresti. Este o rusine ce se intampla. Poate de aceea sunt si atat de vehement impotriva cuplului Belu si (mai ales) Bitang. Multi habar n-au de ceea ce se intampla cu adevarat

  21. #105
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cata10 View Post
    Pt mine Andreea Raducan este campioana olimpica la individual, la JO 2000; sper ca si pentru voi si poate, de ce nu, si pentru fig/cio, care ar trebui sa anuleze decizia aberanta pe care au luat-o atunci.
    E clar pt toata lumea ca Raducan nu se dopase, chiar si pentru cio, caci nu i-au luat si celelalte medalii cum ar fi fost normal intr-un caz adevarat de dopaj.
    Povestea cu Andreea e un pic mai delicata. Parerea mea e ca in sport medaliile conteaza mai mult ca un capital de imagine pentru tara respectiva.
    Daca revezi concursurile pe echipe si la individual compus de la Sydney o sa-ti dai seama ca desi Romania a castigat tot ce s-a putut ca medalii in cele 2 concursuri, in imagine a castigat Rusia si Khorkina.
    Rusia pentru ca erau de departe mai bune ca Romania si pentru strategia de concurs. Rusoaicele faceau exercitii pline de dificultate, care depaseau chiar si ce era nevoie pentru 10. Concurau pentru spectacol. Romancele foloseau toate tertipurile din cod ca sa se apropie cat mai mult de 10 riscand cat mai putin. Erau numite "code whores" in lumea gimnasticii.
    A fost de ajuns ca una din rusoaice sa rateze, apoi au ratat una cate una pana au pierdut titlul. Dar simpatia pentru ele a crescut, pentru ca au pierdut titlul oferind spectacol.
    Dupa scandalul cu masa de sarituri care a fost setata gresit (avantajos pentru o gimnasta mica precum Andreea, zic unii) si unde Khorkina a ratat, apoi Zamolodchicova a ratat, iar Karpenko s-a impiedicat in covor, fetele nostre s-au trezit de pe locurile 4, 5, 6 pe 1, 2, 3.
    Dupa ce s-a descoperit ca masa a fost setata gresit, li s-a oferit celor care au ratat sariturile sa mai sara o data, dar Khorkina deja isi bagase picioarele si ratase si paralele, asa ca n-a mai fost nici o afacere pentru ea sa repete saritura.
    De data asta Khorkina a fost vazuta nu doar ca ghinionista, ci si nedreptatita.
    Din nou capitalul ei de simpatie a crescut.

    Apoi a venit episodul cu doparea Andreei. Poate a fost un mijloc al oficialitatilor de a se razbuna pe cei care au castigat cu noroc chior, nu se stie. Doar ca de data asta, in sfarsit a castigat si Andreea ceva: A crescut enorm si capitalul ei de imagine pentru ca nimanui nu i se parea corect sa i se ia medalia pentru un Nurofen.
    Intreaba pe oricine din afara de gimnastele romance, si dupa Nadia, o sa auzi de Andreea, tocmai din cauza cazului cu Nurofenul. Chiar si tu urmaresti gimnastica de atunci, nu?

    Nu cred ca are vreo sansa sa i se returneze medalia, dar bine face ca face apeluri, nu e rau deloc sa se mai atraga ceva capital de imagine pentru gimnastica romaneasca.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •