Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 97

Thread: Finala Cupei Romaniei- de ce mereu in Bucuresti?

  1. #1
    junior
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    137
    Reputatie
    1

    Finala Cupei Romaniei- de ce mereu in Bucuresti?

    Am o continua nedumerire legata de disputarea in Bucuresti a finalei Cupei Romaniei indiferent de numele celor doua finaliste.
    Sunt un suporter al Stiintei Craiova, echipa eliminata 'glorios' si anul acesta din cupa deci nu pot fi acuzat de un parti-pris, macar pe termen scurt.
    Totusi, privind prin Europa observ ca finala cupei se joaca fie tur-retur fie pe teren neutru si nu neaparat in capitala tarii respective.
    Exemple: Italia (tur-retur), Spania, Germania, Olanda, Portugalia, etc. pe teren neutru.
    Am ramas si in acest aspect (deloc minor) in urma.
    Ma intreb, daca finalele jucate de Craiova impotriva Rapidului, Stelei sau Dinamo se jucau la Craiova? Ar fi fost mai putin corect decat daca s-au jucat in Bucuresti (chiar daca nu pe stadionul uneia dintre echipele mentionate)? Sau de ce a trebuit sa vina baia Mare (acum vreo 20 de ani) sa piarda o finala cu Dinamo la Bucuresti si nu s-a putut juca (daca nu dubla mansa) la Brasov sa zicem..
    Sunt curios ce parere aveti despre acest subiect.
    Toate bune turturor si sarbatori fericite.

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Oct 2003
    Posts
    357
    Reputatie
    1

    ai dreptate

    normal ca asa este.daca,sa zicem,(ipotetic vorbind)POLI ar ajunge in finala cu dinamo,meciul ar trebui sa fie disputat pe un stadion neutru,sa zicem la Craiova. .acuma vorbind serios,orice meci disputat intr o echipa din bucale si una din alt orash care se desfasoara pe Lia Manoliu poate fi considerat,pt. echipa din bucale,drept un meci jucat 'acasa',nu?si nu mi se pare corect ca o finala sa se joace intr-un singur tur,acasa la una dintre combatante.daca meciul ar fi intre 2 echipe din bucuresti,da,asa ar merge.dar altfel....parerea mea e ca nu ar fi corect.
    [COLOR=Indigo]FORZA VIOLA!

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Oct 2003
    Posts
    357
    Reputatie
    1
    SI 'SARBATORI FERICITE' TUTUROR.INDIFERENT DE CULOARE. :p
    FORZA VIOLA

  4. #4
    oltean nr.zece's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    WHERE I LIKE
    Posts
    4,113
    Reputatie
    1
    Cred ca pur si simplu nu s-a dat importanta acestui fapt pana acum, nu cred ca este un complot impotriva provinciei.
    Poate ca daca am propune prin e-mail-uri la ziarele de profil s-ar putea ridica aceasta problema la frf.
    Daca Poli ar juca pe Oblemenco finala cu dinamo ar fi ceva de genul: Yugoslavia joaca un meci neutru in Kosovo.
    Critica parerile sustinute de o persoana fara a recurge la "atac la persoana"

  5. #5
    junior
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Frozen, te contrazic. Nu spun ca ar fi complot..dar asa suna 'firesc' pentru cei din bucuresti, ceea ce e mai grav decat un complot..
    Si problema s-a mai pus acum cativa ani si s-a vanturat wembley-ul (care acum nu mai poate fi nici el vanturat) ca suport pentru a juca finala Cupei (chiar daca o echipa este din bucuresti si una din provincie) numai in capitala..stiu ca am fost uluit vazandu-l la un post tv pe costica stefanescu (pe atunci cu ceva functii la federatie) spunand foarte sigur pe el: in toata lumea se joaca doar in capitala..si eu care credeam ca este baiat citit si mai ales umblat..

  6. #6
    sport legend Gica Chioru's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    2,257
    Reputatie
    1
    Din multe puncte de vedere este firesc ca o finala de Cupa Nationala sa se joace intr-un singur meci. In cazul Romaniei acest meci se joaca in Capitala Tarii, Bucuresti.
    Daca am fi o societate normala, europeana, si nivelul de trai ar permite oricarei echipe din provincie sa aduca in Bucuresti jumatate din numarul de specatori nu ar fi nici o problema. Lucrul asta se intampla in Franta sau Anglia de exemplu. Cum nu este asa, echipele din provincie sunt evident handicapate din start. Totusi nu cred ca ar fi o solutie mutarea din Capitala al acestui foarte important eveniment sportiv. Strict fotbalistic da ar trebui, dar Finala Cupei Romaniei depaseste planul sportiv, este un eveniment national asa ca programarea in afara Bucurestiului este (ar fi) o greseala.

  7. #7
    junior
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Gica, enumera te rog cateva din multele puncte de vedere pe care le consideri tu firesti pentru a juca finala doar in capitala.
    Oare in Germania, Spania, Italia, Olanda, Franta, etc..nu sunt societati normale de se joaca finala pe teren neutru sau tur-retur?
    Si de ce un eveniment national (cum bine spui) se reduce la o desfasurare strict locala (Bucuresti?). Sunt cei de acolo (apropo, am trait ultimii 30 de ani in capitala) mai aproape de binele national decat un roman de la baia Mare, Timisoara, iasi sau Constanta?

  8. #8
    sport legend Gica Chioru's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    2,257
    Reputatie
    1
    "Din multe puncte de vedere este firesc ca o finala de Cupa Nationala sa se joace intr-un singur meci."
    ..................................................

    Nu sti sa citesti Ioane?

  9. #9
    junior
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Gica, mergand pe ideea ta, propun mutarea Alba-Iuliei prin ferentari..ce zici?

  10. #10
    junior
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Gica, care sunt multele puncte de vedere ca sa fie firesc sa se joace o finala intr-un singur meci in capitala?
    Raspunde concret, nu ma lua cu cititul..deja simt miros de fazan...

  11. #11
    sport legend Gica Chioru's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    2,257
    Reputatie
    1
    Am spus ca din multe puncte de vedere este firesc sa se joace intr-un singur meci. Acum ai inteles? Un singur meci. 1. Unde ai citit tu ca am scris eu ca este firesc sa se joace in Capitala.
    .........................................
    Last edited by Tudose; 15th December 2003 at 23:22.

  12. #12
    junior
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Gica, mm banuit de la al doilea mesaj ca esti depasit de evenimente.
    E mai usor sa folosesti un limbaj suburban decat sa argumentezi ceea ce incerci sa formulezi (e drept o formulare cam..chioara..).
    Se pare ca nici macar ceea ce ai postat nu mai tii minte..vezi, e mai sus, si semnat Gica Chioru...
    Pentru orice eventualitate, iti retrimit propriul tau mesaj..poate resuesti sa decoperi ce ai vrut sa spui.

    "Din multe puncte de vedere este firesc ca o finala de Cupa Nationala sa se joace intr-un singur meci. In cazul Romaniei acest meci se joaca in Capitala Tarii, Bucuresti.
    Daca am fi o societate normala, europeana, si nivelul de trai ar permite oricarei echipe din provincie sa aduca in Bucuresti jumatate din numarul de specatori nu ar fi nici o problema. Lucrul asta se intampla in Franta sau Anglia de exemplu. Cum nu este asa, echipele din provincie sunt evident handicapate din start. Totusi nu cred ca ar fi o solutie mutarea din Capitala al acestui foarte important eveniment sportiv. Strict fotbalistic da ar trebui, dar Finala Cupei Romaniei depaseste planul sportiv, este un eveniment national asa ca programarea in afara Bucurestiului este (ar fi) o greseala." Gica Chioru

  13. 15th December 2003, 21:47

  14. #13
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    ion-1, chioru asta e baut cand vine pe forum, mereu intra ilegal, el mereu este depasit de situatie, nu te cobori la mintea lui, este un zero barat...
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  15. #14
    junior
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Ady, multam de suport..
    Ma descurc eu, sunt doar nedumerit de limbajul folosit.

  16. #15
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Cu placere ioane, trebuie sa te obisnuiesti cu astfel de specimene, dar trebuie sa sti un lucru, cand un oltean are probleme cu un alt forumist, ceilalti oltenii ii sar in ajutor
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  17. #16
    junior
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Ma bucur.
    Oricum, sper sa aud si alte pareri pe subiectul deshis. Eu chiar am fost curios sa vad care sunt acele multe puncte de vedere firesti pe care Gica le sustinea pentru a juca doar in Bucuresti finala Cupei..am ramas cu curiozitatea pana la urma..

  18. #17
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Nu este corect , dar nu cred ca se poate schimba ceva cat sunt la putere Sandu si Dragomir..... Poate intr-o sedinta a presedintilor prin vot , trebuie insa sa propuna cineva inscrierea subiectului pe ordinea de zi , la "diverse" nu va accepta Dragomir!.... nici nu stiu cine organizeaza cupa , federatia sau liga.....

  19. #18
    junior
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Eu sunt de principiul cu pasi marunti se fac salturile mari.
    Desi, Cupa Romaniei nu ar trebui considerata o cenusareasa (nu ma refer doar la finala ci si la mod de desfasurare).

  20. #19
    junior
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    51
    Reputatie
    1
    Din culegerea marilor clasici in viata, capitolul exprimari alese dar neintelese, dau "citire" unui pasaj intalnit mai sus, ce a deposedat cu finete limba romana de cateva reguli de exprimare: "... echipele din provincie sunt evident handicapate din start."
    Apoi dragi forumisti, daca tineti neaparat sa discutam si despre oropsitii soartei, putem deschide un capitol separat destinat jocurilor paralimpice.
    Revenind la subiectul principal, intr-adevar, finala de Cupa ar trebui sa se desfasoare si in alte localitati. Orice ati zice dvs. domnilor, disputarea finalei in fiecare an in capitala, nu a fost o scapare a celor mai sus pusi, ci doar rezultatul propriilor lor interese.

  21. #20
    junior
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Mortification, ma bucur de convergenta parerilor dar era bine daca precizai si al cui era citatul pe care-l mentionezi.

  22. #21
    junior
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    51
    Reputatie
    1
    "ce, ioane, nu stii sa citesti?" Glumesc. Cred ca deja ti-ai dat seama de unde am luat citatul in cauza.
    Visiniu de Giulesti

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •