Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 29

Thread: Comentatorul Roman De Tv !

  1. #1
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1

    Comentatorul Roman De Tv !

    Ce-i lipseste comentatorului roman de TV ?
    Urmaresc meciurile DIVIZIEI A, pe TVR Int., si ramin :O ...de comentariul...comentatorilor nostri !

    Unul comenteaza ca pentru...orbi, altul urla ca timpitul !
    Apoi, situatii penibile in care UNUL vede faza intr-un fel iar celalalt .
    Inghesiuiala in cabina de transmisie : au fost meciuri la care au luat loc in fata microfonului trei si chiar patru comentatori !
    Momente penibile in care unul nu-si teminase fraza cind celalalt deja era...peste el !

    Macar din ce "prind" eu, as spune ca oamenii acestia nu trebuie numiti COMENTATORI ci, mai degraba, BIRFITORI !

  2. #2
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Pe vremuri era obiceiul de a avea un singur comentator la un meci. Apoi lucrurile s-au mai extins, in multe alte tari exista cate doi la fiecare partida, uneori al doilea este un fost jucator de varf.
    Dar sa ajungi cu cate patru, care nici nu fac treaba ca lumea, e cu totul exagerat!
    Ati vazut Steaua - Liverpool pe Prima TV? Ce parere aveti de comentariu?

  3. #3
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Asa e TUDOSE !
    Se inghesuie astia si nu zic nimic !

    Eu prind MIN 91. Ce rost au comentariile lui DINU asupra schemelor tactice ?
    Am avut saptamina trecuta rude in vizita.
    I-am facut demonstratia : parca ARGESUL (au cistigat 2-0 ?!) a fost aratat exact 70 secunde ! (oricum, un meci cu 2 goluri !)
    Ce naiba discutiile astea fara rost ?!
    Zau asa ! Cred ca fiecare urmareste emisiunea pentru a vedea goluri, faze si nu comentarii inutile !

    Cred ca un jucator (antrenor sau...patron) ar fi de ajuns !
    Asa, lumea ar afla mai multe despre un subiect !
    Am vazut emisiune in care UNII invitati au rostit o...fraza !

    Normal ca si comentatorul are dreptul la o parere ! Dar, la unii dintre ai nostri observi cum vor sa te convinga ca se pricep la antrenorat !

    In trecut, am urmarit si eu (ca n-aveam altceva !) emisiunile de pe RAI !
    Cred ca de acolo s-au inspirat ai nostri !
    Insistau pe o faza de te apuca...bitzul !(tremuratul !)

    Se tot pling comentatorii de jocul slab al echipelor din A ! Dar, sincer, comentariul e...SUB !

  4. #4
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Pe vremuri urmaream si eu emisiunile de dupa etapa din Bundesliga, pe SAT1. Nu intelegeam mare lucru, dar se vedea ca nu se despica firul in 4, ca la italieni, ci se insista asupra jocului.

  5. #5
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Asa procedeaza azi si ARD !
    Meciurile de duminica, 2 la numar, sint prezentate, la ora 20 (RO), de DSF.
    Normal, se reia faza si eventual se spune ca arbitrul a gresit ! Si-atit !
    Intr-o seara, la MIN 91, s-a reluat de n ori faza penaltyului din meciul STEAUA-NATIONAL !
    Dom'le, din 5 invitati au iesit...6 pareri !
    Dupa parerea mea, care am vazut faza ATUNCI pentru prima data, a fost clar !
    Am insa impresia ca parerile erau impartite datorita faptului ca unii erau PRO si altii CONTRA STEAUA !
    Ascultati comentariul lui GRADINESCU de la NATIONALA : un nationalism ieftin (ca sa-i spun...elegant !) ! Care insa PRINDE la multi !
    Cred ca un astfel de comentariu (condamnat, prin...precizari= corectari chiar si de co-comentator !) n-ar avea succes in 3/4 din EUROPA.
    Insa...mai este ...1/4 ?!

    Serios ! Tipul ar fi zburat de mult, prin alte parti !

    P.S. Nu m-as mira ca la sfirsit de an sa mai fie si...premiat de v'o revista...

  6. #6
    X
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    London
    Posts
    1,063
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tudose
    Ati vazut Steaua - Liverpool pe Prima TV? Ce parere aveti de comentariu?
    Mi s-a parut chiar relaxant! Nici unul din comentator (carcotasii si celalat)nu se agitau sa arate cat de priceputi sunt la fotbal si reguli!

  7. #7
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tudose
    Ati vazut Steaua - Liverpool pe Prima TV? Ce parere aveti de comentariu?
    Oarecum relaxant... faza lui Huidu cu "atletist" a fost de toata frumusetea!

  8. #8
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Relaxant, poate, dar nepotrivit pentru un meci de Cupa UEFA.

  9. #9
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Din cate cunosc eu in tarile cu traditie in fotbal exista pregatire speciala pentru comentatori sportivi TV, diferite de la tara la tara. Nu cred ca se poate urma exemplul germanilor sau italienilor, ar trebui sa fie un stil de comentariu conform gusturilor telespectatorilor romani. In America de Sud de ex au un stil foarte exuberant... Pentru asta ar trebui sa mai faca si ceva sondaje din cand in cand. Si sa se pregateasca corespunzator, asta in ideea ca au aceasta capacitate de auto-perfectionare.
    Mai exista o problema majora a transmisiilor sportive TV: calitatea regiei de transmisie si a filmarii in sine…Si aici este marele decalaj intre noi si ceilalti, parca operatorii cauta intentionat cele mai proaste unghiuri uneori, iar regizorul de transmisie sta la sprituri…Nu mai vorbesc despre faptul ca de obicei se filmeaza doar cu vreo 2-3 camere. Plus obiceiul pastrat de multi din perioada “rosie” de a muta pe o imagine neutra cand e un scandal pe teren sau in special in tribuna…Plus calitatea imaginii/transmisiei prin satelit-relee care de cele mai multe ori e mizerabila, contra-luminii sau “puricoasa”. Uitati-va la transmisiile BBC…imagine cristal…
    Pe alte plaiuri se poarta acum analiza fazelor in timp real, cu linii sugestive la offside, cercul de 9,15 m la lovituri libere etc. Asta pentru ca altii cauta mereu sa-ti ofere lucruri noi. La noi pauza, o automultumire perfecta atat la transmisia in sine cat si la comentariu.

    Revenind la comentatori, ar trbui fiecare sa stie niste lucruri de baza: dozarea corespunzatoare a comentariului (nici prea rapid dar nici prea lent ca te fura somnul la unele meciuri) si cat mai impartial (nu prea e cazul, fiecare isi arata clar simpatia sau antipatia sau se simte dator sa comenteze in spiritul unui anumit trend de moment cum ar fi Steaua e cea mai buna indiferent cum joaca, Dinamo aranjeaza meciurile si la 7-0 etc.). Peste asta sa fie bine informat despre echipele de pe teren, arbitrii, subiectul zilei, istoricul meciurilor directe etc. In plus sa aiba un stil personal, sa recunosti imediat ca e unul sau altul (ca aprecieri pozitive nu ca e balbait sau idiot)…
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #10
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    UTILIZATOR; timpul nu-mi permite...

    Scurt !
    Asa e !
    Intr-un fel, din moment ce nu exista concurenta nu poti spera mai mult !
    Am mai spus-o : am impresia ca multi dintre comentatorii nostri sint DOAR pasionati de sport !

    MARCEL REIF, unul dintre cei mai buni comentatori ai TV germane (acum pe PREMIERE...cu un salariu ce depaseste milionul !), se caracteriza prin calitatea comentariului : competenta dar mai ales corectitudine !
    Din comentariul sau nu puteai sa-ti dai seama cu cine tine !

    Dar, iarta-ma ca trebuie s-o spun : depinde si pentru cine comentezi !
    Adica, AICI, nu-ti convine comentariul, pui mina pe telefon si-l...speli !
    Sau...il lauzi !
    COTA este cea care dicteaza daca tipul ramine sau nu !
    Pe cind la noi...

  11. #11
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    sunt momente cind inchid sonorul pentru ca indivizii sunt cu pluta. nu cred ca am mai vazut un comentariu profesionist aici, de cind m-am intors in tara. prea mult partizanat, prea multe confuzii, prea putin profesionalism si extrem de putine informatii utile. aia cu huidu si gainusa a fost de doi lei. daca am chef de distractie privesc cronica circotasilor, dar aici eu muream de cum joaca steaua iar ei vai mama lor. ii ,maiu tempera jenei, dar parca nu e de ajuns.

    daca e vorba de rating a nu se uita ca e tara lui garcea si tot ce se aseamana sparge topul.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  12. #12
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Nu uita ca cei de la cronica carcotasilor tin cu Stiinta, nu te mira ca au facut misto de steaua
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  13. #13
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ady_azzuro
    Nu uita ca cei de la cronica carcotasilor tin cu Stiinta, nu te mira ca au facut misto de steaua
    Aia care fac asa ceva ar trebui sa meargala o televiziune locala, nu la una nationala... Mie nu mi s-a parut ca au tinut cu Steaua. Nici ei nu au stiut cu cine tin.

    Ricky are dreptate, la noi nu stiu daca exista comentatori obiectivi. Toti sunt fanii unor echipe. Cel mai bine e sa nu tii cu nici o echipa, asa cum sint eu

  14. #14
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Sa nu imi spui ca tu nu tii cu nici o echipa?!?!
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  15. #15
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Da, asa e. Imi plac unii jucatori, dar echipe nu.

  16. #16
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Nici din tara, nici din strainatate?
    Oricum cu Nationala Romaniei sunt sigur ca tii!
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  17. #17
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ady_azzuro
    Nu uita ca cei de la cronica carcotasilor tin cu Stiinta, nu te mira ca au facut misto de steaua
    Nu e adevarat, doar unul tine cu Craiova, unul tine cu Steaua!

    -------------------------

    Si eu am o parere foarte proasta de comentatorii televiziunii romane... Nici unul nu-mi place! A, daca ar comenta Radu Naum Divizia A alta ar fi situatia... Si daca ar veni si Radu Banciu atunci chiar ca as mai atent la comentariu decat la meci, intrucat chiar merita!
    Iar de la celelalte posturi ce transmit fotbal intern, imi plac Felix Draghici si Mihai Mironica de la Pro TV (Costi Mocanu primeste ), cei de la Prima sunt varza toti, iar de la National TV n-am remarcat inca pe nimeni...

  18. #18
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,059
    Reputatie
    1
    cel putin in Italia s-au schimbat lucrurile, majoritatea meciurilor fiind urmarite in sistemul "pay for view" ai posibilitatea sa-ti alegi tipul comentariului :
    1 - pro echipa ta
    2 - neutru
    3 - anti echipa ta (unde astia de la b1tv ar face fata cu succes )
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  19. #19
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1
    Pana acum am evitat acest subiect insa ieri 06.01.2004 a fost punctul culminat in ceea ce priveste comentariul unui meci de fotbal, la intalnirea Roma-Milan.
    Sunt satul pana peste cap de necioplitii si parvenitii care se cheama comentatori de sport.

    Domnule Vadim nu se poate face nimic in acest sens? o sesizare, traiesc totusi si de pe urma banilor ce ii platim noi la companiile de cablu.O parte din ei se duc in buzunarele lor nu? Nu isi pot bate joc de spectatori. Eu nu vreau sa tina cu Milan , dar m-am saturat de epiloagele ,"galacticii nu au adversar","galacticii sunt magnifici","batrana doamna va invinge", "echipa lui Chivu","echipa lui Mutu, a lui Lucescu etc.", "defensiva condusa magistral de Chivu","Chivu s-a repliat la timp", "noroc ca la acest gol nu a fost vina lui Chivu", m-au facut sa spun la dracu cu Chivu, Mutu si etc. Te aduc in pragul disperarii.....

    Sa comenteze dracului un meci echidistant .Nu am nevoie sa tina cu Milan, dar nici sa-si bata joc, daca as avea posibilitatea sa urmaresc canalele de care pomenea Inter mai sus nu m-ar durea de comentariul lor.
    Domnule Valentin Moraru si Adrian Cheltuitorul (voi mi-ati provocat ultima suparare, sa nu creada restul ca ei sunt mai buni) voi chiar nu va ascultati? mai schimbati si voi epitetele si textele , sau ati facut scoala degeaba? sunteti janici
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  20. #20
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Va trimit eu niste comentatori arabi Sa vezi astia la ce intensitate traiesc meciul, tzipa de zici ca vor cadea peretii pe tine , ei sunt echidistanti, nu deranjeaza pe nimeni si in plus fac atmosfera...mai ales in divizia A, acolo unde adormi de plictiseala la un meci
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  21. #21
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    IlMILAN, nu ii am de inventar. Nu prea exista in .ro jurnalisti de sport Astia care sint, sint cei mai buni...

    Ady, la voi se joaca fotbal la pranz?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •