Results 1 to 4 of 4

Thread: ULEB / Euroleague

  1. #1
    anti fecalizare S2K's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    UK
    Posts
    642
    Reputatie
    1

    ULEB / Euroleague

    Prieteni,


    Poate ca e aberanta problema, dar nu inteleg diferenta dintre ULEB si Euroleague. De sapte ani m-am rupt, din diverse motive, de baschet. Acum cateva zile au vazut pe Eurosport 2 finala ULEB dintre Aris Salonic si Dinamo Moscova, primul meu meci de baschet dupa sapte ani. Tot de atunci nici nu am mai jucat.

    Este cumva ULEB liga privata, adica an de an, joaca acolo aceleasi echipe, sau campioanele celor mai bogate tari joaca acolo (un fel de Champions League din fotbal), iar echipele de pe locurile 2,3, etc. joaca in Euroleague. Va rog sa imi explicati si mie. Am cautat pe internet dar nu am gasit mare lucru ca sa ma lamuresc si eu.

    Multumesc.
    Last edited by S2K; 15th April 2006 at 13:40.

  2. #2
    baiatul bleg Ady Micinic's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Oradea
    Posts
    646
    Reputatie
    1
    Euroliga este o liga privata, o parte din echipele participante, evolueaza acolo in baza unui contract semnat pe termen lung iar altele participa pe baza de invitatie in urma castigarii unei competitii importante (campionat national, mentionez un campionat de top din Europa)...Euroliga s-a format mai demult si este mostenitoarea Cupei Campionilor, prcatic e ca Liga Campionilor la fotbal, participa cele mai bune echipe doar ca se ajunge acolo pe alte criterii...Euroliga nu este sub tutela FIBA, se autofinanteaza, este un alt organism. La fel sta treaba si cu ULEB,care este un fel de liga a doua...Ca un exemplu: TAU Ceramica, fa un mic research al acestei echipe. Sau iti spun eu pe scurt. A promovat in prima liga spaniola in urma cu cativa ani pe urma a reusit niste performante foarte bune in prima liga spaniola, iar in 1996 castiga FIBA EuropeCup (competitie castigata anul trecut de Asesoft). In 1995,1999, 2002 si 2004 castiga Cupa Spaniei. In 2002 castiga campionatul Spaniei. Astfel au venit sponsorii, banii samd...deci a venit si contractul cu Euroleague. Practic a promovat din EuropeCup (competite organizata de FIBA) a patra competitie ca valoare din Europa pana in Euroliga. Asadar e o combinatie intre rezultate si bani ca sa ajungi in Euroliga.
    Uite un link cu competitiile organizate de FIBA Europa in 2006:

    http://www.fibaeurope.com/cid_aoIi0v...YCVOaiif2.html
    "[SIZE=4][COLOR=Navy]CHAMPIONS ARE MADE, NOT BORN[/COLOR][/SIZE]" - Detroit Pistons, 2004 NBA Champions

  3. #3
    anti fecalizare S2K's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    UK
    Posts
    642
    Reputatie
    1
    Multumesc pentru clarificari. Eu credem ca e chiar invers ULEB-ul este peste Euroliga.

  4. #4
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Dupa cum spunea si Ady, ULEB Cup e un fel de divizie secunda a Euroligii. Vreau sa mai mentionez in plus ca, an de an, cistigatoarea Cupei ULEB primeste invitatie pentru sezonul urmator in Euroliga. Competitiile FIBA, adica EuroCup si EuroCup Challenge, vin abia pe locurile 3 si 4.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •