View Poll Results: este in folosul echipei aceasta schimbare?

Voters
37. You may not vote on this poll
  • da

    19 51.35%
  • nu

    11 29.73%
  • nu stiu

    7 18.92%
Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 116

Thread: Craiova ar putea avea alt patron

  1. #1
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0

    Exclamation Craiova ar putea avea alt patron

    Cel mai tarziu din aceasta iarna, oltenii ar putea fi preluati de principalii sponsori ai Rapidului, LukOil si La Dorna. "Ii voi aduce sponsori la Universitatea", a declarat Mircea Rednic, antrenorul "Stiintei". In cazul in care LukOil si La Dorna vor prelua echipa, ele vor asigura un buget de 2,5 milioane de dolari.
    Last edited by Pacala; 24th July 2004 at 02:41.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  2. #2
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    Se pare ca Rednic a venit ca sa ramana, ceea ce schimba mult datele problemei...in bine dupa mine
    Rednic si-a luat casa de 300.000 de euro
    Pentru ca s-a atasat de Craiova, Mircea Rednic, antrenorul stiintei, s-a hotarat sa-si cumpere casa in Cetatea Baniei. Dupa indelungi cautari, Puriul s-a oprit asupra vilei familiei Deselnicu, pentru care sotia fostului component al Universitatii cere 300.000 de euro. Rednic isi va aduce in casa si cei trei maidanezi de care s-a atasat in cantonamentul din Lunca Jiului.
    Last edited by Pacala; 24th July 2004 at 02:46.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  3. #3
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    Imediat după eşecul din alegerile locale, Dinel Staicu a avertizat că vrea să-şi retragă sprijinul financiar de la Universitatea. Cum nici Primăria Craiova, nici vreun alt investitor nu şi-au anunţat intenţia de a prelua frīiele Ştiinţei, actualul patron a fost nevoit să mai pompeze bani īn echipă "cel tīrziu pīnă la iarnă", după cum chiar el a mărturisit.
    Surse autorizate afirmă că Dinel a fost convins să mai rămīnă 6 luni alături de alb-albaştri după ce Mircea Rednic i-a promis că, la sfīrşitul turului, va aduce personal īn Bănie doi finanţatori de calibru. "Daţi-mi o jumătate de an şi voi rezolva problema", a spus atunci "principalul" oltenilor.

    Deşi pe moment nu vrea să-şi dezvăluie planurile, se pare că Rednic a purtat deja mai multe runde de negocieri cu şeful Lukoil Romānia, Constantin Tampiza, şi cu cel de la LaDorna, Jean Valvis, care se află printre sponsorii principali de la Rapid şi cu care a rămas īn relaţii excelente din vremea īn care īi pregătea pe giuleşteni.

    Celor două companii li s-a propus să preia 66 la sută din acţiunile clubului, īn vreme ce o treime ar urma să fie deţinute chiar de "Puriu". "Nu vreau să mai ajung īn situaţia īn care sīnt acum, cīnd conving un fotbalist să joace aici, dar n-am cu ce să-l transfer ori să-l plătesc", a spus Rednic.

    250 de mii de dolari pe an oferă LaDorna Rapidului

    150 de mii de dolari pe sezon oferă Lukoil Romānia Rapidului

    Dinel ar vrea 4 milioane de euro
    Finanţator al Ştiinţei din iulie 2002, cīnd a cumpărat echipa de la Gigi Neţoiu cu două milioane de dolari, Dinel Staicu a declarat ieri că nu şi-a schimbat deloc planurile de a părăsi la iarnă clubul. "Nu contează cine aduce patroni īn locul meu, important e să vină cineva. De vorbe m-am săturat", a spus Dinel. Acesta s-ar da la o parte dacă ar primi suma investită pīnă acum, aproximativ 4 milioane de euro. Se pare că varianta cea mai probabilă e ca banii rezultaţi din vīnzarea lui Pleşan, evaluat la 3 milioane de euro, să intre doar īn conturile lui Staicu, īn proprietatea căruia vor mai rămīne doi sau trei jucători.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Am votat nu pentru ca , dupa parerea mea Universitatea trebuie sa apartina (privat sau public ) zonei Olteniei. Varianta propusa aici are hiba de a o transfera in mainile unor persoane care nu au practic nici o legatura cu aceasta zona , iar atunci cand ceva nu va mai merge si vor avea comunitatea de cealalta parte a baricadei acestea vor putea pleca foarte usor ...cu echipa cu tot.

    Personal prefer varianta Staicu + autoritatile locale , sau autoritatile locale + alt investitor din zona Olteniei. Daca intra si persoane (fizice sau juridice ) din afara sa nu detina mai mult de 45 % iar autoritatile locale sa aiba drept de veto sti****t in statut (legat de o eventuala mutare a echipei).

    Ultimul mesaj al lui Pacala (copiat din Gazeta fara a se indica sursa) nu este credibil.
    Sursa este asa zisul ziarist Mario Morcov care este in conflict deschis cu conducerea Universitatii si care cu doua zile in urma a publicat un alt articol privind starea de "razboi"dintre Rednic si Badea . Nu stiu care este situatia acum dar la inceputul antrenamentelor din acest sezon Morcov nu avea voie sa participe si nici s aia interviuri jucatorilor in urma unor articole inventate de el in proportie de 100 %. Din cate stiu suporterii craioveni sunt la curent cu aceasta situatie , la unul din meciurile amicale huiduindu-l copios pe Morcov.Vor urma si alte stiri de acest gen care au menirea sa mentina o stare de tensiune in tabara craioveana.

  5. #5
    ex-hai craiova!!!! corinutza_88's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Craiova-e acasa
    Posts
    723
    Reputatie
    1
    nu stiu daca acesta ar fi cea mai buna variata dar nu putem fi siguri decat daca incercam!
    nu cred ca e o idee rea!
    voi ce parere aveti?
    [SIZE=5][FONT=Fixedsys][SIZE=4][COLOR=DarkOrchid]FORTZA STIINTA!!![/COLOR][/SIZE] [/FONT] [/SIZE]

  6. #6
    Banned nemuritor's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    215
    Reputatie
    0
    cred ca da
    nu vad de ce ar fi mai bun patron staicu
    poate ca secretul este ca actiunile sa fie impartite la mai multi, doi, trei iar de condus sa conduca oameni de fotbal ca Rednic si Badea nu ********i cum au fost paunescu,netoiu sau militieni dinel sau informatorii oficiali ai fabricii de transformatoare de la filiasi cum era Ilinca.
    Dupa revolutie Universitatea Craiova a cazut in mainile unora care lucrasera pentru ministerul de interne,securitate.... toata Romania a cazut in mana ex********ilor

  7. #7
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    De acord in parte cu edmond si "nemuritor".
    Dinel poate sa-si recupereze o mare parte daca nu toata investitia facuta prin vinzarea in iarna al ui Plesan. Astfel el poate sa-si pastreze o buna parte din actiuni.
    In plus...
    Ar trebui cooptati ca investisori jucatori ai Craiovei Maxima. (Balaci, Camataru, Cartu...)
    Consiliul local sa detina un minim de 15% actiuni.
    Rednic si Badea deasemenea trebuie sa aiba actiuni 5-10%
    Adusi noi investisori care sa injecteze noi fonduri. Proportie actiuni 30-40%
    In orice caz in statutul companiei trebuie specificat ca echipa nu se poate muta in alt oras si deasemenea trebuie format un nucleu de oameni locali de incredere (inclusiv autoritatile locale) care sa detina 51% din actiuni

  8. #8
    nemuritoru` cipi13's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lemieux
    Consiliul local sa detina un minim de 15% actiuni.
    Rednic si Badea deasemenea trebuie sa aiba actiuni 5-10%
    Adusi noi investisori care sa injecteze noi fonduri. Proportie actiuni 30-40%
    In orice caz in statutul companiei trebuie specificat ca echipa nu se poate muta in alt oras si deasemenea trebuie format un nucleu de oameni locali de incredere (inclusiv autoritatile locale) care sa detina 51% din actiuni
    Totul bine si frumos.....dar pina acum implicarea autoritatilor locale nu prea a stralucit....
    Cred ca pina la urma cine da banii este mai putin important, cu conditia sa se urmareasca performanta. Pe undeva e chiar mai bine, pentru ca s-ar evita toate acuzatiile de interese de grup si asa mai departe....
    Si evident trebuie inclusa acea clauza ca echipa nu poate fi mutata din Craiova.
    parerea mea.....

  9. #9
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    dinel trebuie sa plece cat mai repede, nu mai trebuie sa fie patronul Stiintei, daca scapam de el, vom redeveni din nou o forta in Romania. Rednic poate gasi sponsori puternici care sa investeasca in Banie, asa ca nu avem nevoie de niste comunisti gen staicu sa dea ordine la echipa.
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  10. #10
    nemuritoru` cipi13's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    Daca vin sponsori puternici da, trebuie sa scapam de dinel.....
    Dar am dubii la faza cu implicarea autoritatilor locale si a oamenilor de afaceri locali....sa na aducem aminte de anul trecut...
    Last edited by cipi13; 2nd August 2004 at 10:56.
    parerea mea.....

  11. #11
    manager dragosblue's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    304
    Reputatie
    1
    Staicu vrea sa plece, iar voi spuneti ca DACA vin sponsori puternici trebuie sa scapam de el!
    DAR DACA NU VIN ACEI SPONSORI PUTERNICI, TREBUIE SA SCAPAM DE EL ORICUM?

    HAI STIINTA!!!!

  12. #12
    Brimi2004
    Guest
    Quote Originally Posted by ady_azzuro
    dinel trebuie sa plece cat mai repede, nu mai trebuie sa fie patronul Stiintei, daca scapam de el, vom redeveni din nou o forta in Romania. Rednic poate gasi sponsori puternici care sa investeasca in Banie, asa ca nu avem nevoie de niste comunisti gen staicu sa dea ordine la echipa.
    cred ca este o postare sentimentala...fara nici o baza reala...cu poate si cu daca nu se va face performanta....ar trebui sa discutam cand stim ca exista cineva care vrea sa se implice.... deocamdata nu se inghesuie nimeni , iar faptul ca cele doua firme ar dori sa cumpere Craiova a fost infirmat categoric chiar de Rednic. Nu prea se inghesuie nimeni sa dea bani... Aseara la " FOTBAL LA MAXIMA Balaci a fost intrebat de un telespectator la telefon de ce fostii jucatori ai Craiovei Maxima care au afaceri prospere nu incearca sa sponsorizeze cat de putin Universitatea... raspunsul a fost cam de genul :
    " dumneavoastra stiti ce insemna sponsorizare ? ..sa dai bani si sa nu primesti nimic...." .. cam asta este situatia ...

  13. #13
    ex-hai craiova!!!! corinutza_88's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Craiova-e acasa
    Posts
    723
    Reputatie
    1
    momentan nu sa confirmat nimic cu venirea sponsorilor!
    dar sunt de acord cu voi ca staicu tre sa plece!
    [SIZE=5][FONT=Fixedsys][SIZE=4][COLOR=DarkOrchid]FORTZA STIINTA!!![/COLOR][/SIZE] [/FONT] [/SIZE]

  14. #14
    nemuritoru` cipi13's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    bucuresti
    Posts
    1,224
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ady_azzuro
    dinel trebuie sa plece cat mai repede, nu mai trebuie sa fie patronul Stiintei, daca scapam de el, vom redeveni din nou o forta in Romania. Rednic poate gasi sponsori puternici care sa investeasca in Banie, asa ca nu avem nevoie de niste comunisti gen staicu sa dea ordine la echipa.
    Nu sunt sigur ca este cea mai buna varianta....pina acum nimeni nu s-a inghesuit sa dea bani....
    Orice schimbare de genul asta poate avea loc in momentul in care vine altcineva la echipa....Pina acum e aproape sigur ca staicu pleaca in iarna...
    Daca pina atunci nu vine cineva cu bani nici nu vreau sa ma gindesc la ce se va intimpla....

    Quote Originally Posted by Brimi2004
    Aseara la " FOTBAL LA MAXIMA Balaci a fost intrebat de un telespectator la telefon de ce fostii jucatori ai Craiovei Maxima care au afaceri prospere nu incearca sa sponsorizeze cat de putin Universitatea... raspunsul a fost cam de genul :
    " dumneavoastra stiti ce insemna sponsorizare ? ..sa dai bani si sa nu primesti nimic...." .. cam asta este situatia ...
    Cit despre marile glorii ale craiovei.....sa fim seriosi...nu imi dau mie bani, ci dau pentru echipa care i-a lansat de pe urma careia fac bani si acum asa ca asta imi miroase un pic a ipocrizie.....Nu stiu citi din fostii jucatori au bani dar cred ca daca sunt 10 si dau cite 50 de mii de dolari pe an tot s-ar stringe jumatate de milion de dolari, care ar ajuta....
    Sau sa investeasca in terenuri sau in mai stiu eu ce.....daca iubesc cu adevarat echipa....
    parerea mea.....

  15. #15
    ex-hai craiova!!!! corinutza_88's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Craiova-e acasa
    Posts
    723
    Reputatie
    1

    Iar netoiu?!

    din cate se vehiculeaza prin mass-media se pare ca netoiu ar prelua din iarna pe Universitatea alaturi de Mircea Rednic!
    credeti ca va face fata presiunilor suporterilor?
    [SIZE=5][FONT=Fixedsys][SIZE=4][COLOR=DarkOrchid]FORTZA STIINTA!!![/COLOR][/SIZE] [/FONT] [/SIZE]

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    hai craiova, ti-am mutat postarea aici pentru ca nu vreau sa-i dam lui Netoiu mai multa atentie decat merita..in nici un caz nu sunt de acord sa deschidem un thread despre el....

    Contactat telefonic, finanţatorul clubului Universitatea, Dinel Staicu, care se afla alături de “alb-albaştri” la Poiana Braşov, a declarat: “Universitatea este echipa oltenilor. O să cedez echipa unui oltean adevărat, care pune suflet pentru Ştiinţa sau Primăriei....oricum, ştiţi bine că nu aş accepta să-i cedez echipa lui Neţoiu .

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    390
    Reputatie
    1
    Netoiul s-e intoarce!ce zice-ti,va incanta revenirea Comandantului?...apropo.Am auzit ca vine impreuna si cu ""fratele" C. Borcea!! Tare mi-ar place sa scape Dinamo de rapandulele astea

  18. #18
    ex-hai craiova!!!! corinutza_88's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Craiova-e acasa
    Posts
    723
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by EDMOND_
    hai craiova, ti-am mutat postarea aici pentru ca nu vreau sa-i dam lui Netoiu mai multa atentie decat merita..in nici un caz nu sunt de acord sa deschidem un thread despre el....

    Contactat telefonic, finanţatorul clubului Universitatea, Dinel Staicu, care se afla alături de “alb-albaştri” la Poiana Braşov, a declarat: “Universitatea este echipa oltenilor. O să cedez echipa unui oltean adevărat, care pune suflet pentru Ştiinţa sau Primăriei....oricum, ştiţi bine că nu aş accepta să-i cedez echipa lui Neţoiu .
    nici o problema edmond!
    e !
    crezi ca e adevarat ce zice staicu???!
    [SIZE=5][FONT=Fixedsys][SIZE=4][COLOR=DarkOrchid]FORTZA STIINTA!!![/COLOR][/SIZE] [/FONT] [/SIZE]

  19. #19
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    Io cred ca e cel mai bun om pe care puteati sa-l aduceti.

    Cat a fost el presedinte, echipa nu era asa "tensionata" .

    Sunteti pe drumul cel bun ...

  20. #20
    GRUPPO MAXIMA Vietnam's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    909
    Reputatie
    1
    Teoretic stirea este adevarata. Practic pina nu se semneaza un contract , este doar o informatie oarecare . Tot teoretic - Rednic pleaca vine din nou Napoli.Vom cinta in curand " ADIOOOO, visul frumos s-a terminat!". Pentru cei antiRednic se va folosi varianta : "Adiooo, cosmarul negru s-a sfarsit!".
    " Tinem cu echipa noastra / Si la bine si la rau
    O iubire alb-albastra / La [COLOR=DarkSlateBlue][B]Craiova[/B][/COLOR] e mereu !"

  21. #21
    GRUPPO MAXIMA Vietnam's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    909
    Reputatie
    1
    Crede suflete, Mititelu o sa fie patron. Este oltean, este mort dupa Universitatea Craiova ....dar cam atit pot spune de bine despre el. Sper sa ma insel si sa-mi demonstreze ca stie ce face aducandu-l pe Napoli in locul lui Rednic. peste o saptamina ne dumirim ce si cum si poate se calmeaza situatia. Exista posibilitatea sa se intoarca si Papura
    " Tinem cu echipa noastra / Si la bine si la rau
    O iubire alb-albastra / La [COLOR=DarkSlateBlue][B]Craiova[/B][/COLOR] e mereu !"

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •