Page 15 of 23 FirstFirst ... 51314151617 ... LastLast
Results 295 to 315 of 477

Thread: Naționala de handbal masculin

  1. #295
    sport legend Nilatac's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Sighetul-Marmatiei
    Posts
    2,008
    Reputatie
    1
    Nici eu nu prea cred..Dar ar fi bine sa castigam..

  2. #296
    manager
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Handbal World
    Posts
    319
    Reputatie
    1
    Slabe sanse nu se compara cu acel amical in care am batut la 2 goluri diferenta.sau la 4.33-29

  3. #297
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Naționala masculină pare că s-a resemnat în privința calificării la Campionatul European din 2010, cu toate că teoretic mai are încă suficiente șanse de calificare.

    Înaintea meciului din această seară (ora 20:15, live pe Sport.ro) de la Lund, cu Suedia, din grupa 1 preliminară, România se situează pe locul 3, la două puncte de Polonia, care are însă un meci în plus disputat. După înfrângerile cu Muntenegru și Suedia, la Reșița, naționala țării noastre pare însă că nu își mai face mari speranțe să ajungă la turneul final din Austria. Acest lucru este evidențiat și prin echipa pe care prima reprezentativă o alininează în această seară.

    Jucători cu state vechi la natinală, precum Toma, Pârâianu, Petrea, Jurcă, Iacob sau Stavrositu nu au fost convocați din diferite motive, selecționerul Aihan Omer mizând pe o echipă extrem de tânără, mai mult de viitor decât una capabilă să pună în dificultate o reprezentativă a Suediei înțesată cu vedete, dintre care nu lipsesc Kim Andersoon sau Jonas Kallman. Practic, România s-a deplasat în Suedia doar cu cinci jucători care au fost și la Mondialul din Croația, pe lângă Stănescu, Șania și Ghionea fiind noii lideri ai naționalei.

    Pe cine mizăm în Suedia?

    Stănescu, Popescu - portari; Ciubotariu, Asoltanei, Irimescu, Giotoiu, Ghionea, Mihalcea, Șania, Csepreghi, Rohozneanu, Fenici, Mureșan, Stan - jucători

  4. #298
    manager
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Handbal World
    Posts
    319
    Reputatie
    1
    Avem noi jucatori buni...dar ai suedezilor sunt si mai buni.

  5. #299
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Suedia-Romania 26-26, dupa ce am condus la 6 goluri cu 10 minute inainte de final. Aihan Omer din nou a intarziat nepermis cererea timeoutului. Cum am zis, calificarea, probabil, se decide in meciul Polonia Romania

  6. #300
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Incredibil meci facut de jucatorii nostri ... chiar daca am avut si 6 goluri avantaj, eu sunt multumit cu acest egal. Am jucat totusi cu Suedia ...
    bravo baieti
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  7. #301
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Am jucat cu o Suedie care se credea dinainte castigatoare si oricum era ca si calificata. Altfel era situatia daca era un playoff, sa nu ne amagim degeaba.

  8. #302
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Asa este ... am egalat dintr-un 7 m in ultimele 4-5 secunde ...
    Dar e Suedia ... eu am satisfactia asta
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  9. #303
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Daca era cerut timeout cand s-au apropiat la 3 goluri avem mari sanse sa castigam, oricum ramne valabil ce se stia dinainte: trebuie victorie in Plonia, nu stium s-ar putea obtine. Pana la urma obiectivul e sa ne calificam la Euro, nu sa facem egal cu Suedia

  10. #304
    republican
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    4,332
    Reputatie
    1
    Suedia - Romania 26-26

    la cum au jucat suedezii, daca jucam cu toti titularii Romania batea fara probleme... de cand nordicii au inceput sa se apere 5+1 nu am mai jucat nimik iar Omer trebuia sa ceara mai repede time out...

    e bun si egalul....inca mai sunt sanse la calificare. HAI ROMANIA!
    [b][color="navy"]Good Girls Go to Heaven!
    Bad Girls Go... Everywhere![/color][/b]

  11. #305
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Egalul asta e un inceput ... trebuie sa batem pe Muntenegru, Turcia. In Polonia mai vedem noi ... in functie si de rezultatele celelalte.
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  12. #306
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Daca jucam cu "titularii" cred ca pierdeam. Astia tinerii si-au dorit un rezultat bun, unii "titulari" ar fi mers in excursie

  13. #307
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    România a remizat în Suedia, 26-26

    Naționala de handbal masculin a României a remizat joi, în deplasare, la Lund, cu reprezentativa similară a Suediei, scor 26-26 (10-12), într-un meci contând pentru grupa I de calificare la turneul final al Campionatului European din 2010.

    Scorul a fost deschis abia în minutul 4 de gazde, Șania egalând la faza următoare, după o recuperare pe semicercul advers. Fenici a marcat apoi pentru 2-1 în favoarea tricolorilor, jocul în viteză și apărarea mobilă fiind punctele forte ale României în primele minute. Trupa lui Aihan Omer a dominat în continuare (3-5, min. 13), profitând de orice oportunitate, astfel că în tribunele din Lund se așternuse liniștea. Șania și Fenici au reușit să destabilizeze încrederea suedezilor, care au comis mai multe greșeli în ambele faze, marcați și de jocul încrezător al tinerei echipe a României. După 8-11 (min. 25), tricolorii au reușit să păstreze avantajul și la pauză, 10-12, după o primă repriză excelentă, în care au reușit și să oblige antrenorii adverși să-și țină pe bancă vedeta, Kim Andersson, care nu și-a găsit ritmul în primele 30 de minute.

    La reluare, partida s-a echilibrat, 13-13 (min. 35), dar acțiunile rapide ale tricolorilor au readus avantajul, 13-15, în același minut, după golurile spectaculoase ale lui Fenici și Ciubotariu. Ghionea le-a urmat exemplul, 13-16 (min. 37), România câștigând încredere și datorită paradelor lui Ionuț Stănescu. Pentru prima dată, handbaliștii tricolori au reușit să conducă cu patru goluri, 14-18 (min. 43), moment în care suedezii și-au schimbat apărarea, din 6-0 în 4-2, fiind "disperați" de pătrunderile jucătorilor români. Tactica n-a prea funcționat, extrema Asoltanei marcând de două ori cu lejeritate, 16-21 (min. 47). După ce Ghionea a transformat de la 7 metri, pentru 16-22, România a început cu adevărat să spere la o victorie extrem de prețioasă în cursa pentru calificarea la turneul final al CE din 2010. Suedezii au recuperat însă, pe fondul unor greșeli și eliminări ale jucătorilor noștri, 23-23 (min. 55), iar cele șapte goluri marcate consecutiv de nordici au adus și o cădere psihică în tabăra României. Finalul a fost dramatic, cu 10 de secunde înainte de final, tabela arătând 26-25, și România având aruncare de la 7 metri. Ghionea a adus egalarea, 26-26, dar și bucuria pentru un rezultat bun.

    Marcatorii României au fost Ghionea 9, Fenici 4, Șania 4, Mihalcea 3, Irimescu 2, Asoltanei 2, Ciubotariu 1, Csepreghi 1.

    În partida tur cu Suedia, tricolorii au cedat de asemenea, scor 26-39. În grupa I s-a mai jucat miercuri partida Muntenegru-Turcia, scor 33-26.

    Celelalte partide rămase de jucat pentru România sunt: cu Muntenegru, la București (13 iunie), cu Turcia, la Reșița (17 iunie) și cu Polonia, în deplasare (20 iunie).

    Naționala masculină a disputat până acum cinci partide în grupa I, obținând două victorii, un egal și două înfrângeri, iar cu 5 puncte acumulate ocupă locul patru, după liderul Suedia (6 jocuri, 11 puncte) și Polonia (5 jocuri, 6 puncte) și Muntenegru (6 jocuri, 6 puncte).

    La turneul final al CE din 2010 sunt calificate direct Austria (țară gazdă) și Danemarca (deținătoarea titlului european), cărora li se vor adăuga celelalte 14 echipe naționale, provenite din cele șapte grupe de calificare.

    prosport
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  14. #308
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Lotul care a facut deplasarea in Suedia

    Stănescu, Popescu - portari; Ciubotariu, Asoltanei, Irimescu, Giotoiu, Ghionea, Mihalcea, Șania, Csepreghi, Rohozneanu, Fenici, Mureșan, Stan - jucători
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  15. #309
    sport legend cristy1110's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    zimnicea,bucuresti
    Posts
    1,883
    Reputatie
    1
    foarte buna evolutia noii generatii a handbalului masculin romanesc.
    Fenici,Asoltanei si Mihalcea au fost super.
    nu credeam ca pierdem sub 5 goluri sub nici o forma,dar este bine ca mam inselat.
    cred ca Omer a gresit pe final si cu timeout-ul si cu alegerea sistemului de aparare.

  16. #310
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    In meciul de aseara ma asteptam la mai mult de la Stan ... e drept ca a jucat si putin, dar nici nu a resuit prea multe. Pe de alta parte, Ghionea a fost extraordinar.
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  17. #311
    manager
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Handbal World
    Posts
    319
    Reputatie
    1
    Doar 26-26

  18. #312
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    NU se poate ce infrangere am facut cu Muntenegru 27-28

    am egalat cu 40 secunde inainte de final, am recuparat in aparare la un atac al muntenegrenilor scapand pe contratac ..da a ratat un bou sg cu portaru ...apoi am luat si golul

  19. #313
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Omer si ai lui s-au facut de ras cu Muntenegru intr-o maniera tipica nationalei masculine de handbal si au spus bye-bye CE. Asteptam un antrenor capabil si ceva psihologi pe la lot. Pacat de public

    Faptul ca a ratat il mai inteleg, dar ca idiotii au mai luat si gol, cu un punct mai aveam sanse de calificare

  20. #314
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    ce naibii, Rudi Stanescu ala nu a scos o minge in a 2-a repriza ...si eu daca eram in poarta se lovea una de mine

  21. #315
    manager
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Handbal World
    Posts
    319
    Reputatie
    1
    27-28 (

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •