Page 1 of 19 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 394

Thread: Despre orice si totusi literatura

  1. #1
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0

    Talking Despre orice si totusi literatura

    e tarziu ( nu chiar asa de tarziu ) si m-a pleznit zelul. si m-am hotarat sa fac un thread ( e asa funny sa fii mod pe literatura - am mereu senzatia ca vorbesc cu mine insami - poate din cauza ca asa se intampla ). si ma tot gandesc despre ce sa fie.
    si asa ca m-am hotarat sa fie despre orice.
    si dupa ce am reusit sa iau aceasta deosebita decizie mi-a venit cheful sa vorbesc despre oscar wilde. nu am citit prea multe carti scrise de el. doar portretul lui dorian grey si ceva chestii mai scurte. dar mereu ma amuza. chiar f tare. nu ma dau pe spate scrierile lui dar mereu ma binedispun.
    una din chestiile care mi le aduc acum aminte este " the truth is rarely pure and never simple " ( citat mai mult sau mai putin exact - dar ideea asta era ). sau mai era si ceva de genul " a friend stabs you in the front ". motivul pt care le scriu in engleza e ca am avut cateva carti de el scrise in engleza si asa mi le aduc aminte.
    asa ca daca aveti chef sa scrieti ceva ce nu merita chiar un thread , scrieti pe aici.
    a si mai era o faza ceva de genul : dumnezeu si-a cam supraestimat abilitatile cand a creat omul. a si ceva cam asa : oricine poate sa simpatizeze cu suferintele unui prieten dar e nevoie de un om f deosebit sa simpatizeze cu succesul unui prieten.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  2. #2
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Mie cel mai mult imi place o replica a prietenului lui Dorian Grey, nu mai retin numele:

    "trei lucruri urasc pe lumea asta: sa ma scol dimineata devreme, sa fac miscare fizica si sa fiu considerat o persoana respectabila"
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  3. 13th July 2007, 10:19

  4. 13th July 2007, 10:19

  5. #3
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    aseara ma plimbam pe faleza in constanta si cand vad un cort mare pe care scria " carti, muzica si film ". era o expozitie cu vanzare de carti, cduri cu muzica si filme.
    am stat si m-am plimbat mult si bine pe acolo. pusa fata in fata cu atatea optiuni am suferit tare mult. erau o gramada de carti pe care le-as fi cumparat. albume cu diversi pictori, un album cu 1001 filme pe care sa le vezi intr-o viata ( eu sunt a movie freak si o sa sufar mult si bine dupa cartea asta care era 1 milion ) si multi autori ale caror carti le-as fi cumparat, unii pt ca am citit unele carti ale lor si mi-au placut si altii pt ca am auzit de ei dar nu am gasit cartile la biblioteca ca sa le citesc. era de altfel si o carte mare cu toate scrierile lui oscar wilde ca tot vorbiram de el si era chiar in engleza.
    era evident si harry potter . eu una stiu ca e o prostie dar vrajitorul britanic m-a vrajit si pe mine. nu, nu mi-am luat carte ca nu am innebunit chiar de tot dar m-am uitat asa cu lacrima in coltul ochiului la ea.
    in sfarsit mi-am luat o carte. nu o sa zic care ca avand atatea alegeri poate nu am facut-o pe cea mai buna, dar prefer sa ramana alegerea intre mine si portofelul meu pe care uneori il urasc cu pasiune
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  6. #4
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Hehe, mi-am amintit si eu de o vorba de-a lui Wilde: "Un barbat poate fi fericit cu orice femeie atata timp cat nu o iubeste."

    Cat despre carti, Irina, oricum nu ni le putem cumpara pe toate. Si eu tanjesc la multe, dar incerc sa fiu selectiva, ca altfel as da faliment. Daca ar fi dupa mine, tot salariul mi s-ar duce pe carti, filme si muzica. Tot e bine, zic eu, ca oferta s-a mai diversificat si ai de unde alege.

  7. #5
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Delia, in cazul lui saracu, cred ca nu prea avea cum sa fie fericit cu nici o femeie, odata pt ca era prea destept si pe urma pt ca avea alte "simpatii"

    Apropo de Mr Wilde, tocmai am terminat de citit "Ultimul testament al lui Oscar Wilde" de Peter Ackroyd, mi-a placut, f interesanta....un "testament" imaginar dar probabil f apropiat de o ipotetica varianta reala.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  8. #6
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bumbescu View Post
    Delia, in cazul lui saracu, cred ca nu prea avea cum sa fie fericit cu nici o femeie, odata pt ca era prea destept
    Ce remarcă misogină.

  9. #7
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Misoginist

    Avea totusi stil tipul:

    "My dear young lady, there was a great deal of truth, I dare say, in what you said, and you looked very pretty while you said it, which is much more important."
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  10. #8
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    stii ce e enervant la persoane genul oscar wilde? cu toate ca e evident cand vrea sa-ti zica ca esti prost, tot iti vine sa razi si te gandesti ca e un baiat destept.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  11. #9
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Cam la fel e si cu Bumbescu.

  12. #10
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Wow, ce compliment, m-am inrosit tot...

    "If you want to tell people the truth, make them laugh, otherwise they'll kill you."-acelasi Mr. Wilde
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  13. #11
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    destept oscarel asta!!!!
    cat despre colegul nostru , the jury is still out!!!!
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  14. #12
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    aoleu, proces....sper ca-i vorba de unul subtirel, local, cu pedepse usoare, nu de unul kafkian pus la cale de montruosul aparat birocratic al ols-ului

    O alta replica a lui Oscar ce-mi place:


    "I like persons better than principles, and I like persons with no principles better than anything else in the world."
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  15. #13
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    bumbi stai linistit, maximum de pedeapsa ar fi sa mai scrii un citat ceva!!!

    si cum ne-am canalizat pe oscar :
    "A little sincerity is a dangerous thing, and a great deal of it is absolutely fatal."
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  16. #14
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Și încă un citat drăguț, nu îmi dau seama dacă autorul e Oscar Wilde sau Bumbescu:

    “I am so clever that sometimes I don't understand a single word of what I am saying.”

  17. #15
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    dragut
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  18. #16
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    “Cherish yesterday. dream tomorrow, live like crazy today!”

    Tot Oscar Wilde. Cred că acuși trebuie să schimbăm numele threadului.

  19. #17
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    pai pot sa-l schimb dar dupa aia daca mai vrem si noi sa aberam putin, unde o facem????
    misto citatul si tare bun de urmat. dar uneori e greu sa nu dream of yesterday!!!
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  20. #18
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Așa-i Irina, un loc pentru aberat, recunoscut ca atare și purtând și o denumire oficială, este esențial. Nu că n-am abera noi și pe alte threaduri...

  21. #19
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    cum se pare ca am ramas blocata pe oscar, uite ceva ce mi-a placut mult :
    " Imagination is a quality given a man to compensate him for what he is not, and a sense of humour was provided to console him for what he is ". pacat ca la distributia imaginatiei si a umorului , nu toti oamenii au fost prezenti.

    si inca o idee de-a lui oscar la care zilele astea subscriu: "There is no sin except stupidity "

    "Illusion is the first of all pleasures" - f adevarat.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  22. #20
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    delia, de unde e semnatura ta ca e f funny???
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  23. #21
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Din filmul "Some like it hot." (Unora le place jazzul)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •