Results 1 to 4 of 4

Thread: Riscurile meseriei in gimnastica

  1. #1
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1

    Riscurile meseriei in gimnastica

    Am citit relativ recent in ziare despre cazul unei gimnaste chineze care risca sa ramana paralizata dupa ce a cazut in cap de la paralele dupa ce a agatat una din bare cu piciorul.
    Cazul ei mi-a adus aminte de Cosmina Paulescu. In 2005, la nationalele Romaniei, si ea a patit ceva foarte asemanator, cu singura diferenta ca a apucat sa puna mainile inainte sa se loveasca la cap si a scapat doar cu ceva julituri si o sperietura, desi practic si ea a cazut in cap.
    Am remarcat atunci cum au actionat antrenorii de langa ea, i-au imobilizat imediat gatul si au impiedicat-o sa se miste pana au ajuns brancardierii.
    In cazul gimnastei chineze nimeni nu a facut asta si exista suspiciunea ca lipsa acestor masuri elementare de prim ajutor i-au agravat si mai mult situatia.
    Ma bucur ca antrenorii nostri sunt pregatiti sa acorde primul ajutor cand e necesar, dar ma gandeam mai departe... E oare de ajuns?
    Stie cineva, exista asigurari de sanatate pentru sportivii/sportivele noastre? Ma gandesc ca in gimnastica nu se pune problema DACA te accidentezi, ci mai degraba cand, cat de des si cat de grav.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  2. #2
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Cred ca ti s-a raspuns deja prin cazul Aluissei Lacusteanu. Desi incredibil, bine macar ca acum au asigurari solide (am vazut si reclama pe costumele lor si pe bluza antrenorului).

    Stie cineva insa ce s-a mai intamplat cu Cosmina Paulescu? E bine, s-a retras in urma incidentului fiindca n-a mai vrut sa riste sau pentru ca a patit ceva?

  3. #3
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    De Cosmina Paulescu, imi aduc aminte ca in timpul transmisiunii, Alina Alexoi a zis ca s-au intors de la spital si ca singura problema a Cosminei au fost niste vanatai la picior.
    De ce s-a retras nu stiu. Daca n-a mai vrut sa riste e perfect de inteles, dar nu stiu daca asta a fost motivul.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  4. #4
    manager Ramonica's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Deva
    Posts
    272
    Reputatie
    1
    Cred ca pricipalul motiv al retrageri Cosminei este sperietura peste care nu a mai putut trece dupa acel accident, din pacate li se intimpla gimnastelor sa nu reuseaca sa mearga mai departe dupa o asemenea exprienta......
    in momentul asta ea termina scoala la Deva si invata despre gimnastica [privind din prisma antrenorului], lucrind, la grupe mici de gimnaste pe linga antrenori experimentati

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •