Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 190

Thread: Novak Djokovic - un altfel de jucator

  1. #1
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1

    Novak Djokovic - un altfel de jucator

    Ne-am obisnuit de-a lungul timpului sa vedem jucatori din top seriosi cu obiective si recorduri care musai trebuiesc atinse.
    Dintre toti Novak Djokovic ( Nole ,cum ii zic apropiatii si fanii) face nota discordanta prin placerea de a juca tenis si atunci cind este o miza mare la mijloc.
    L-am vazut pt. prima data in iulie 2005 intr-un turneu la Umag ,Croatia si fara sa vreau m-a trimis cu gindul la Ilie Nastase,jucatorul care a fost remarcat prin faptul ca nu juca ci se juca de-a tenisul .Pe vremea aceea Nole era destul de irascibil pe teren atunci cind pierdea o minge frumoasa "la care tinea" dar nu se supara neaparat ca pierdea meciul asa cum a declarat si la editia aceasta a RG-ului dupa ce a pierdut la Nadal : "Am de-abia 20 de ani ,am timp destul sa cistig acest turneu."

    As vrea sa purtam o discutie despre ac. important aspect :
    - Cum trebuie vazut tenisul de performanta pt. a avea placere si rezultate in acelasi timp ?
    - Care este reteta magica a lui Nole ?

    Va propun citeva citeva ipostaze dragute ale lui Nole :

    http://www.youtube.com/watch?v=w2re-...elated&search= Novak Djokovic Birthday

    http://www.youtube.com/watch?v=YlMQ_4JR-Aw
    Novak "El Desperado" Djokovic

    http://www.youtube.com/watch?v=1nbQ1...elated&search= ATP Awards 2006 Most Improved Player
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  2. #2
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    io nu cred ca este altfel fata de altii ...e un tennismen bun

    despre fraza cu "jucatori din top seriosi cu obiective si recorduri care musai trebuiesc atinse" , nush ce sa zic, de aia faci ceva, pt a ajunge la performante maxime...sunt de laudat acesti jucatori, pt ca sunt niste adevarati luptatori

    Djokovic are un an bun pana acum, sa vedem ce constanta va avea...jucatori care au jucat bine timp de 1 an am mai vazut....totusi un jucator de mare talent

  3. #3
    sport legend LUCKY_AMARU's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    446
    Reputatie
    1
    Ca si caracter e un jucator aparte....ai dreptate..........ca jucator de tenis e la fel ca toti ceilalti......are un servici puternic care ilajuta mai mereu

  4. #4
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    va ajunge in fruntea clasamentului. e bun. imi place.
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  5. #5
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by celso View Post
    io nu cred ca este altfel fata de altii ...e un tennismen bun
    Dupa parerea ta toti jucatorii de top sun la fel ? Pina la urma sunt doar niste tunuri de mingi "cu reglaje diferite " , nu ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  6. #6
    Federer Express TenisFan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    5,990
    Reputatie
    1
    Ba aia cu care danseaza e Ivanovic? Stiu ca nu e dar macar ma lasati sa-mi imaginez ca este? Si inca o chestie...Are ochelari in ochi cand danseaza? Apropos am vazut pe youtube ce isterie au creat la Belgrad cei 5 jucatori sarbi care au avut performante notabile la RG: Ivanovic,Jankovic,Djokovic,Zimonic(la dublu) si intr-o masura mai redusa Tipsarevic... Tenisul din aceasta tara(ca mai toate sporturile am vazut ) incepe sa produca jucatori de super valoare...Ce bine sta Romania la capitolul asta...
    De magicus Federerus...
    As falls Wichita/So falls Wichita Falls

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Stuchishani
    Posts
    507
    Reputatie
    0
    Costele, aia nu`i Ivanovic, sa`ti fie rusine
    Danseaza super Nole

  8. #8
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1

    Gastronomul Nole

    Fratilor, sirbii astia maninca mici ca si noi ?
    Gastronomia lor seamana mult cu a noastra...

    http://www.youtube.com/watch?v=-xTe_elf9r0
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  9. #9
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Dupa parerea ta toti jucatorii de top sun la fel ? Pina la urma sunt doar niste tunuri de mingi "cu reglaje diferite " , nu ?
    daca iti place tie nu inseamna ca un jucator mai special....fiecare are farmecul si calitatile lui!

    si mie imi place, ii urez sa aiva constanta in continuare, ca in rest pana acum a jucat f bine

    normal ca mananca mici, doar sunt balcanici

  10. #10
    sport legend raulmad's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2,049
    Reputatie
    1
    In ultima vreme au aparut o serie de jucatori despre care s-a spus ca vor domina tenisul in anii viitori. Exemple sunt destule: Gasquet, Berdych, Djokovic, Baghdatis, Murray, Del Potro, etc. Sunt jucatori buni dar care deocamdata n-au rupt gura targului. Cu o exceptie: Djokovic
    Djokovic este cam singurul din noul val care le poate pune probleme lui Federer si lui Nadal sau cum se exprima cineva "este singurul care pare hotarat sa nu-i mai lase pe cei doi singuri si de capul lor". Dar asta cand va mai acumula putina experienta.
    Ceilalti....Gasquet are un rever foarte frumos dar nu prea sta bine la capitolul psihic.
    Berdych are serviciu bun (la inaltimea lui era si de asteptat) si o lovitura de dreapta destul de buna, dar in rest nu ma impresioneaza cu nimic.
    Del Potro este inca prea tanar (are abia 18 ani) - poate cand va mai creste si va mai acumula experienta - vom vedea.
    Murray - bun dar deja are multe accidentari care i-au stopat ascensiunea.
    Baghdatis - dupa finala de la Australian Open nu a mai avut rezultatele pe care le asteptau toti dar este inca in top si pare sa dea semnene de revenire.
    Cam asta e parerea mea.

  11. #11
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by celso View Post
    normal ca mananca mici, doar sunt balcanici
    Toti balcanicii maninca mici ? Eu credeam ca micii se maninca numai la noi...
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  12. #12
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    mai vezi si pe la bulgari, pe la sarbi ...nu chiar toti balcanici, dar in general tarile vecine

  13. #13
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1

    NOVAK DJOKOVIC singing

    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  14. #14
    Federer Express TenisFan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    5,990
    Reputatie
    1
    Daca ne pui si un link in care ne arati cum se descurca in pat jur ca-l numesc Dumnezeu... Si-mi preschimb una bucata avatar Fedex cu asa ceva...
    De magicus Federerus...
    As falls Wichita/So falls Wichita Falls

  15. #15
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Dupa tine oricine 'se descurca' in pat e Dumnezeu ? De ce ? Ai probleme ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  16. #16
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    nu cred ca e altfel! si eu am gasit zeci de secvente amuzante cu nadal, din diferite ipostaze, dar n-am zis ca este altfel decat ceilalti
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  17. #17
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Nadal saracu nu stie nici engleza prea bine...Chiar Costa ,managerul lui,spunea anul trecut ca vrea sa-i cosmetizeze putin imaginea pt. ca Rafa are probleme de comunicare, comparativ cu alti jucatori de top ...
    Daca ai niste clipuri video dragute de ce nu le postezi pe un thread al lui Rafa ? Egoistule, le ti numai pt. tine...
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  18. #18
    Federer Express TenisFan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    5,990
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Dupa tine oricine 'se descurca' in pat e Dumnezeu ? De ce ? Ai probleme ?
    Dupa tine oricine are probleme in pat?De ce?Vrei sa ascunzi faptul ca tu ai avea probleme si zicand astfel despre toti te-ai simti mai bine? Eu ma refeream la faptul ca ne-ai aratat tot ce stie sa faca omul...E barbatul perfect aproape... Oricum asta nu-l defineste ca si jucator de tenis ne spune despre personalitatea lui ceva si anume ca e un individ complex,expansiv,extrovertit,stie sa se distreze,comunica foarte bine cu lumea...
    De magicus Federerus...
    As falls Wichita/So falls Wichita Falls

  19. #19
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TenisFan View Post
    Daca ne pui si un link in care ne arati cum se descurca in pat jur ca-l numesc Dumnezeu... Si-mi preschimb una bucata avatar Fedex cu asa ceva...
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Dupa tine oricine 'se descurca' in pat e Dumnezeu ? De ce ? Ai probleme ?
    Quote Originally Posted by TenisFan View Post
    Dupa tine oricine are probleme in pat?De ce?Vrei sa ascunzi faptul ca tu ai avea probleme si zicand astfel despre toti te-ai simti mai bine? Eu ma refeream la faptul ca ne-ai aratat tot ce stie sa faca omul...E barbatul perfect aproape... Oricum asta nu-l defineste ca si jucator de tenis ne spune despre personalitatea lui ceva si anume ca e un individ complex,expansiv,extrovertit,stie sa se distreze,comunica foarte bine cu lumea...
    Discutia noastra a avut loc in ordinea de mai sus. Mai citeste odata si spune-mi unde am gresit eu de te aprinzi asa...
    Daca danseaza si cinta nu inseamna ca este aproape perfect...Eu doar am prezentat o alta fata a lui Djokovic in afara terenului fara sa trag eu o anume cuncluzie. Care e problema ?
    De ce nu ne prezinti si tu o alta fata a lui Federer din afara terenului ? Eu unul as fi interesat,fara sa trag nu stiu ce concluzii categorice. Pina la urma sunt si ei oameni cu bune, cu rele numai ca au o meserie care noua ne place si de aceea ii tot urmarim la TV.
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  20. #20
    Federer Express TenisFan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    5,990
    Reputatie
    1
    Eram sarcastic... Chiar nu poti sa prinzi o gluma atunci cand este aruncata? Eu nu simt nevoia sa fac asta cu Federer desi probabil ca sunt o gramada de chestii pe care le-a facut si merita sa fie puse pentru a vedea ce bun este el cu toata lumea...I don't care about that... Poate sa si injure toata presa daca vrea...I still don't care...Singurul lucru de care-mi pasa este cum se comporta in teren... Iar faptul ca tu ai venit cu tot soiul de chestii dintr-astea off-court sa ne arati noua cat de special este Djokovic pe mine nu ma impresioneaza deloc... E si el om(ba mai degraba e adolescent) e normal ca vrea sa se distreze deci o face...Nu e uman si logic sa se intample chestia asta?E special pentru ca face asta? Toata lumea o face...Tursunov poate o face mai bine...E mai amuzant ala...Ok daca voiai sa faci un thread intitulat "cum se distreaza jucatorii de tenis cand nu sunt in focul bataliei" sau ceva de genul asta intelegeam...Dar hai sa nu-l ridicam pe Djokovic la rangul de cel mai special baiat care a venit din lumea tenisului pentru ceea ce face el in afara terenului... Sigur ar fi interesant sa-l vedem pe Federer daca are curajul sa urce in pat alaturi de Milka dar chiar e importanta chestia asta?Chestiile astea sunt private deci n-ar prea trebui sa ne intereseze pe noi ce fac ei in timpul liber... Ah da curiozitatea aia umana vrea sa vada chestii de genul asta eu nu... Ce fac ei cu vietile lor e treaba lor eu ca fan al tenisului ma intereseaza ce fac pe teren si cum se comporta pe teren...
    De magicus Federerus...
    As falls Wichita/So falls Wichita Falls

  21. #21
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TenisFan View Post
    Singurul lucru de care-mi pasa este cum se comporta in teren... Iar faptul ca tu ai venit cu tot soiul de chestii dintr-astea off-court sa ne arati noua cat de special este Djokovic pe mine nu ma impresioneaza deloc......
    Dar hai sa nu-l ridicam pe Djokovic la rangul de cel mai special baiat care a venit din lumea tenisului pentru ceea ce face el in afara terenului... Sigur ar fi interesant sa-l vedem pe Federer daca are curajul sa urce in pat alaturi de Milka dar chiar e importanta chestia asta?Chestiile astea sunt private deci n-ar prea trebui sa ne intereseze pe noi ce fac ei in timpul liber... Ah da curiozitatea aia umana vrea sa vada chestii de genul asta eu nu... Ce fac ei cu vietile lor e treaba lor eu ca fan al tenisului ma intereseaza ce fac pe teren si cum se comporta pe teren...
    Eu nu sunt asa... Pe mine ma intereseaza orice detaliu din afara arenei ca sa pot afla intregul sistem care sta la baza unui jucator de succes sau ratat.
    Vezi cazul Federer,unde am prevazut un declin datorita omniprezentei Mirkai.Deci pina la urma vezi ca conteaza enorm ce se intimpla "in culise".
    Cit despre Nole eu nu vreau sa-l ridic la grad de Dumnezeu,cum zici tu,ci pur si simplu vreau sa-l prezint asa cum este fara sa fiu prea subiectiv si sa poata fi judecat la rece de fiecare prezentind citeva clipuri din afara arenei.
    Dupa cum poti vedea pe thread-ul asta deschis de mine nu l-am laudat cum o fac altii (v.cazul Sharapova) cu toate ca are cea mai mare crestere in ATP Race din ambele circuite.
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •