Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 36 of 36

Thread: Aprecierea sportivilor "la cote maxime"

  1. #22
    manager Ramonica's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Deva
    Posts
    272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Nu mai spune, poate nu ai cunoscut in viata ta un muncitor.

    Renta viagera ar trebui acordata in functie de varsta la care copilul a inceput sportul, insa in nici un caz mai devreme de 40 de ani (exceptand cazurile cand activitatea sportiva a produs daune iremediabile sanatatii)
    am cunoscut, tatal meu a iesit la pensie de la mina, a intrat 20 in subteran, grau, f greu, dar tot a avut concediu.. si fratii mei tot in subteran au inceput, crede-ma ca stiu ce inseamna munca, eu sint angajate de 18 ani, a trebuit sa muncesc in timpul facultatii pt. ca nu am avut alta sansa..... dar tot ce am scris am scris din experienta... si nu cred ca merit sa fiu luata peste picior pt asta
    pot si eu la rindul meu sa spun ca poate tu nu stii ce inseamna sa practicii gimnastica la inalt nivel

  2. #23
    manager Ramonica's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Deva
    Posts
    272
    Reputatie
    1
    Multumesc Ioana!!!
    cred ca am fost explicita fara jignesc..... nu asta a fost intentia
    eu doar am expus o alta fata a vietii in gimnastica

  3. #24
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Iti multumesc Ramona ca ne mai impartasesti din lumea gimnasticii lucruri pe care noi nu am putea sa le cunoastem. Iti sunt recunoscator pentru asta!
    Dupa cum vezi sunt multi care considera ca e usor sa faci gimnastica, ca e usor sa castigi o medalie, dar nu isi pun intrebarea cata munca, sacrificii, riscuri se afla in spatele acelui exercitiu de 1 min si jumatate pe care gimnasta il prezinta la 1 Olimpiada sau o editie de campionat mondial.
    www.fangymnastics.com

  4. #25
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    n-ai jignit pe nimeni, Ramona, dimpotriva, informatiile pe care ni le dai sunt mana cereasca, pentru ca cei neimplicati direct nu pot decat specula/spune parerea.

    Rob este un tip mai aparte, iar dupa JO a devenit si mai si (nu spun ce), nu stiu de ce...poate dupa ce petrece din nou mai mult t pe forumul nostru cel pasnic o sa mai coboare tonul. Ca aici nu suntem sa ne dam mari sau sa ne jignim unii pe altii.

    p.s. nu intelegeti ca am zis ca numai cei implicati au dreptul sa-si spuna parerea, dar nici raspunsuri de genul asta nu mi se par normale
    Last edited by ioanavol; 25th August 2008 at 16:16.

  5. #26
    manager Ramonica's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Deva
    Posts
    272
    Reputatie
    1

  6. #27
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Nu inteleg ce aveti cu mine, pe bune. Am spus doar ca sunt oameni care muncesc la fel de mult, poate chiar si mai mult decat sportivii si ca nu mi se apre normal ca un sportiv sa primeasca pensie la 20 de ani, sanatos fiind.

    Cu ce-am jignit pe cineva? Vad ca pe forumul asta sunt din ce in ce mai mutli care vor ca toata lumea sa aiba aceasi opinie, ce ce l-ar face absolut plictisitor

  7. #28
    sport legend
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,654
    Reputatie
    1
    Eu intotdeauna m-am intrebat de unde gasesc forta sportivii - intr-un sport ca gimnastica - unde se incepe dur de foarte devreme - sa se duca zi de zi la antrenament - ore in sir, dureri, dezamagiri...
    Nu partea cu "sacrificarea copilariei" mi se pare mai grea - ci cea cu "sacrificarea sanatatii", "sacrificarea timpului petrecut pentru altceva", "sacrificarea sansei de a cunoaste lumea mai bine".
    Sincer, gimnastii (si alti sportivi) mi se pare ca merita mai mult decat o renta viagera - merita si pe cineva langa ei la sfarsitul carierei, consiliere, indrumare... Nu lasati singuri - intr-un mediu necunoscut, ostil, plin de tentatii si de capcane
    Ma rog, toate astea le spun privind din afara. Sunt mai melancolica in ultimul timp...
    Si m-a intristat mult vestea reaccidentarii Ceraselei

  8. #29
    sport legend
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,654
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Nu inteleg ce aveti cu mine, pe bune. Am spus doar ca sunt oameni care muncesc la fel de mult, poate chiar si mai mult decat sportivii si ca nu mi se apre normal ca un sportiv sa primeasca pensie la 20 de ani, sanatos fiind.

    Cu ce-am jignit pe cineva? Vad ca pe forumul asta sunt din ce in ce mai mutli care vor ca toata lumea sa aiba aceasi opinie, ce ce l-ar face absolut plictisitor
    Sunt de acord ca sunt oameni care muncesc mult (nu stiu daca din copilarie dur) - care nu au nici un fel de sansa - care traiesc in conditii mizere - carora viata le-a oferit mult prea putin si aici pot continua mult timp.
    Sunt probleme care trebuie rezolvate (din pacate nu vad nici o speranta).
    Asta nu inseamna ca nu trebuie recunoscuta valoarea sportivilor de performanta - statul roman trebuie sa recompenseze munca lor. La noi nu pot castiga atat de mult din publicitate, turnee demonstrative, aparitii televizate ca in State...
    Sau cel putin asta e parerea mea. Mie nu mi se par legate cele 2 subiecte. Daca o mare nedreptate apare pentru o anumita parte a po****tiei, nu inseamna ca trebuie sa aplicam povestea cu capra vecinului.

  9. #30
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ancaqwe View Post
    Sunt de acord ca sunt oameni care muncesc mult (nu stiu daca din copilarie dur) - care nu au nici un fel de sansa - care traiesc in conditii mizere - carora viata le-a oferit mult prea putin si aici pot continua mult timp.
    Sunt probleme care trebuie rezolvate (din pacate nu vad nici o speranta).
    Asta nu inseamna ca nu trebuie recunoscuta valoarea sportivilor de performanta - statul roman trebuie sa recompenseze munca lor. La noi nu pot castiga atat de mult din publicitate, turnee demonstrative, aparitii televizate ca in State...
    Sau cel putin asta e parerea mea. Mie nu mi se par legate cele 2 subiecte. Daca o mare nedreptate apare pentru o anumita parte a po****tiei, nu inseamna ca trebuie sa aplicam povestea cu capra vecinului.
    Si eu am zis ca nu trebuie recompensati? Am spus ca nu mi se pare normal ca in timp ce un om obisnuit trebuie sa astepte pana la 65 de ani, un sportiv sa poata primi pensie la 20. Atata tot

  10. #31
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Nu inteleg ce aveti cu mine, pe bune. Am spus doar ca sunt oameni care muncesc la fel de mult, poate chiar si mai mult decat sportivii si ca nu mi se apre normal ca un sportiv sa primeasca pensie la 20 de ani, sanatos fiind.

    Cu ce-am jignit pe cineva? Vad ca pe forumul asta sunt din ce in ce mai mutli care vor ca toata lumea sa aiba aceasi opinie, ce ce l-ar face absolut plictisitor
    Eu nu m-am luat de parerea ta referitoare la renta viagera, ci la felul in care te-ai adresat Ramonei.

    te-ai luat de Ramona ca nu stie ce-i aia viata de muncitor, si pe un ton total nepoliticos. Dupa raspunsul dat de ea (referitor la muncitori, nici macar nu mai pomenesc faptul ca stie mult mai multa gimnastica decat tine) ar trebui sa-ti ceri scuze.
    Dar bineinteles ca n-o s-o faci. Pentru ca tie ti se pare plictisitor daca nu te iei de cineva, iar acum chiar te-ai luat degeaba.

    ti se pare, de asemenea, plictisitor, si sa petreci cateva sec sa multumesti celor care stiu si ne impartasesc lucruri pe care nu avem de unde le afla altcumva (si nu vorbesc de postul anterior, ci de tot ce au zis persoane ca Ramona sau Cherry sau Mihaela sau foste gimnaste pe forumul asta). Tu citesti ce scriu ei si cum apare o chestie mai de scandal, dai o replica asa, cum numai tu stii. Si dupa aia te mai si intrebi, inocent, cu ce-ai deranjat.
    Last edited by ioanavol; 25th August 2008 at 17:19.

  11. #32
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ioanavol View Post
    Eu nu m-am luat de parerea ta referitoare la renta viagera, ci la felul in care te-ai adresat Ramonei.

    te-ai luat de Ramona ca nu stie ce-i aia viata de muncitor, si pe un ton total nepoliticos. Dupa raspunsul dat de ea (referitor la muncitori, nici macar nu mai pomenesc faptul ca stie mult mai multa gimnastica decat tine) ar trebui sa-ti ceri scuze.
    Dar bineinteles ca n-o s-o faci. Pentru ca tie ti se pare plictisitor daca nu te iei de cineva, iar acum chiar te-ai luat degeaba.

    ti se pare, de asemenea, plictisitor, si sa petreci cateva sec sa multumesti celor care stiu si ne impartasesc lucruri pe care nu avem de unde le afla altcumva (si nu vorbesc de postul anterior, ci de tot ce au zis persoane ca Ramona sau Cherry sau Mihaela sau foste gimnaste pe forumul asta). Tu citesti ce scriu ei si cum apare o chestie mai de scandal, dai o replica asa, cum numai tu stii. Si dupa aia te mai si intrebi, inocent, cu ce-ai deranjat.
    Ai o parere foarte originala despre ce inseamna jignire. Si crede-ma in propozitia anterioara nu te-am jignit

  12. #33
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Ai o parere foarte originala despre ce inseamna jignire. Si crede-ma in propozitia anterioara nu te-am jignit
    am zis eu ca pe mine?? pe mine o sa afli cand m-ai jignit, n-avea nicio grija
    in plus, notiunea de jignire depinde de cel care e jignit, nu de cel care arunca vorbele...nu trebuie sa injuri ca sa jignesti.
    Last edited by ioanavol; 25th August 2008 at 18:48.

  13. #34
    sport legend
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    689
    Reputatie
    1
    hmmm, este f multa munca in acest sport, ramona are dreptate...si nu e numai munca fizica desi asta te doboara, sint vise, sint dezamagiri, sint sperieturi..am trait pe propria piele..numai si pt asta, se merita renta viagera...Robert, cred ca e momentul sa te potolesti un pic si sa incerci sa vezi lucrurile si din alt unghi, ce-ar fi macar sa incerci, adevarul nu e niciodata unul singur..iti spune cineva care a facut pe ea( realmente si de frica) cand pe la 10 sau 11 ani a trebuit sa fac coborare a paralele pt prima oara in viata mea de gimnasta, si nopti, nopti in care visam numai ca scap bara.

  14. #35
    manager Ramonica's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Deva
    Posts
    272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Nu mai spune, poate nu ai cunoscut in viata ta un muncitor.

    Renta viagera ar trebui acordata in functie de varsta la care copilul a inceput sportul, insa in nici un caz mai devreme de 40 de ani (exceptand cazurile cand activitatea sportiva a produs daune iremediabile sanatatii)
    de fapt eu m-am simtit jignita de aceasta expresie " Nu mai spune, poate nu ai cunoscut in viata ta un muncitor
    NU vreau sa prelungim discutia pe marginea acestui subiect, dar asa cum am spus deja eu stiu foarte bine ce inseamna munca, sa fi muncitor, poate mai mult decit esti tu pregatit sa accepti, intr-un fel sau altul am muncit de la 5 ani, si cu asta nu vreau sa ma pling, a fost greu [si foarte greu] dar am facut cu acordul meu tot ceea ce am facut...

  15. #36
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Ramona, ce bine ca ni te-ai alaturat din nou!!!! Multumim tare mult pentru informatii!!!! Sunt pretioase, cu atat mai mult cu cat nu sunt vorbe in vant.

    Robert, iti mai explicam eu odata (mai finut) ca atunci cand vrei sa iti exprimi o opinie sa ataci ideea celorlalti, si nu persoana. M-am saturat sa tot fii Gica contra, zau asa. Daca zice cineva ca ceva e drept, tu zici ca e stramb; daca altul zice peste cinci minute ca e stramb, tu zici ca e drept....devine deja plictisitor, cumva. Nimeni nu iti ataca persoana, toata lumea ataca ideea, insa se pare ca tu nu observi asta si de fiecare data: nu, ca nu e asa, cauti nod in papura...Pai mai lasa-ma, ca nu suntem in Delta. Macar daca o cunosteai pe Ramona, asa cum am avut noi ocazia, tot era o treaba, dar a zice "contra" mereu numai de dragul de a zice "contra" nu e semn bun.
    Last edited by crisloregym; 26th August 2008 at 01:51.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •