Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 85 to 105 of 110

Thread: STEAUA - Istorie/Palmares/Rezultate

  1. #85
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    Daca acceptam continuitatea ca principiul generator de performanta si palmares, e cat se poate de evident ca nu poti rupe ceva ce e unitar prin insasi natura sa. Sigur, se poate face altceva: accepti ca Steaua 2003 nu mai reprezenta vechea Steaua si ca Becali a format o noua echipa in 2003. Dar asta presupune acceptarea faptului ca vechea Steaua a murit in 2003 si ca orice reinfiintare de echipa cu acelasi nume nu va reinvia niciun pic de palmaresul acelei echipe. Steaua 2015 formata de MAPN sau de vreun third-party va fi o echipa noua. Cu zero trofee, zero titluri, zero continuitate, zero palmares.
    ............................
    Cei mai multi dintre noi stim ca Becali e un cretin si ca vinderea echipei ar fi un moment extraordinar pentru suporterii stelisti. Am vazut prostia angajatilor sai, aroganta de cocalari, lipsa managementului si deciziile groaznice de PR din ultima vreme. Dar a lega identitatea echipei Steaua de figura lui Becali e acelasi lucru cu legarea Stelei de agresiunile armatei impotriva taranilor din timpul colectivizarii - fotbalul e una, politica institutionala/patronala e alta. Voua nu va cade bine la stomac ca exista Becali la Steaua - fair enough. E o pata pe obrazul ei. Dar mie nu-mi cade bine sa aud ca MAPN-ul e solutia optima la aceasta problema - tot din considerente ce tin de greata. Iar prefer sa-l inghit pe Becali si sa imi mentin sustinerea fata de adevarata echipa Steaua decat sa sar in barca unei clone, administrata de o institutie ce nu si-a admis erorile istorice din ultimul veac si aprobata de un grup de baieti de slab caracter, ce pana acum doi ani isi bagau toate celea in jucatori/Lacatus/peluze pe forumul si site-ul suporterilor stelisti.
    - Alexandru_H

    http://www.fcsteaua.ro/index/section...article/43153/
    Last edited by Dario; 25th January 2015 at 11:56.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  2. #86
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Nici eu nu puteam sa o spun mai bine

    Impartasesc greata fata de MApN si baietii de slab caracter.
    Am mai spus, daca inlocuiesti pe Becali cu MApN nu rezolvi nimic. Armata ar vinde Steaua pe bucati la prima oferta cat de cat buna. Nu exista nici o onoare in asta. Mai bine cu Gigi decat sa redevenim echipa departamentala.
    __________________

  3. #87
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    Mare atentie la ce scrii, maine poimaine vei fi taxat ca becalist .
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  4. #88
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    principiul continuitatii? mea..
    dario de cand suferi tu de aroganta? de cand folosesti termeni pe care nu numai ca nu ii stapanesti, da' nici nu exista.

    ok atunci, acceptam ca Steaua a "murit" in 2003 .
    fair enough, a murit urat, a trait frumos prea putin.
    retired.

  5. #89
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Dario View Post
    Mare atentie la ce scrii, maine poimaine vei fi taxat ca becalist .
    Gigi presedinte, Gigi presedinte!

    Quote Originally Posted by reivan View Post
    principiul continuitatii? mea..
    dario de cand suferi tu de aroganta? de cand folosesti termeni pe care nu numai ca nu ii stapanesti, da' nici nu exista.
    A dat un citat, nu sunt cuvintele lui.
    Daca dai o cautare rapida pe google, o sa vezi ca totusi exista termenul respectiv
    __________________

  6. #90
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    exista termenul , da' ce treaba are cu fotbalul?
    retired.

  7. #91
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by reivan View Post
    exista termenul , da' ce treaba are cu fotbalul?
    Are cu limba romana... doar daca se foloseste mai mult in contabilitate si in sistemul juridic, nu inseamna ca nu poate fi folosit si in fotbal.

    Gol! Ce racheta a trimis Chiriches!
    Da' ce treaba are racheta cu fotbalul?

    Ceva de genul...
    __________________

  8. #92
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    12,999
    Reputatie
    1
    Cred ca-i mai bine sa mutati discutia asta pe intern (topic separat) si sa lasati curat aici.

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  9. #93
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    Da . Si eu cred ca la mister Reivan, in Giurgiu, latra cainii la luna .
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  10. #94
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    Acceptati un sfat de la un absolvent de Drept: nu va impotmoliti in “latura juridica” a recentului litigiu incheiat intre clubul de fotbal si MApN. Pentru ca exact asta veti face, va veti impotmoli. Daca veti ajunge sa discutati ce este aceea “marca Steaua”?, include ea doar sigla?, include si palmaresul?, ce este palmaresul din punct de vedere juridic? – atunci nu veti ajunge nicaieri. Si nu fiti convinsi ca, atunci cand va veni motivarea hotararii judecatoresti, toata lumea va intelege din ea aceleasi lucruri.

    Problema de azi nu este una juridica, ci una politica. Adica de pozitionare. Trebuie sa aflam de la fiecare din partile implicate raspunsul la o intrebare simpla (si numai la aceasta): cum vad relatia dintre echipa de fotbal Steaua care a apartinut Armatei pana in 2003 si echipa de fotbal Steaua care a fost cumparata de Becali din 2003?

    Prin urmare, pana sa alergam dupa tinte false precum “FCSB” sau stele in 8 colturi, trebuie sa il intrebam clar pe Valeriu Argaseala: echipa de fotbal Steaua al carei presedinte este se considera continuatoarea echipei de fotbal Steaua a Armatei si vrea sa continue aceasta “mostenire”? Pentru ca lucrurile si reactiile din ultimele zile par sa deraieze si de fapt asta trebuie sa aflam: Steaua de azi se considera una si aceeasi cu Steaua din 1947? Sau brusc se simte o echipa infiintata in 2003, cu 4 titluri si 1 Cupa in palmares (si ceva performante europene)? Sau – si mai brusc – vrea sa inceapa un nou drum in fotbal, cu 0 palmares, sub numele FCSB, de azi, din 2014?

    Iar MApN-ul, un minister care ar trebui sa aiba griji atat de mari si de diferite in aceste zile fierbinti decat soarta fostei sale sectii de fotbal, considera el ca actualul club de fotbal Steaua este unul si acelasi cu clubul de fotbal care in 2003 facea parte din Clubul Sportiv al Armatei? Sau brusc, Armata s-a trezit cu o “marca” in brate si se gandeste sa-si reinventeze o alta Steaua?

    Daca reusim sa aflam raspunsul la cele de mai sus, atunci nu ar mai avea sens sa aberam despre FCSB si stele in 8 colturi. Priviti aceste gesturi ale clubului ca pe niste tactici de negociere: ei vor sa lase impresia Armatei ca au o varianta alternativa pentru ca nu vor sa fie vazuti cu spatele la zid (si e legitim sa vrea asta). Daca se va ajunge la o discutie despre bani (si probabil se va ajunge), Clubul are interesul sa dea cat mai putin si tocmai de aceea isi fabrica acest “refugiu” numit FCSB.

    Dar ghinionul lor este ca, oricat ne speriem gandindu-ne la varianta cea mai pesimista, cu totii stim un lucru: totul este o cacealma. Orice va fi insemnand “marca Steaua” (conform motivarii pe care o vom vedea), IN MOD CERT ea va insemna si denumirea Steaua. Iar Clubul de fotbal de azi nu va risca niciodata sa nu mai joace sub denumirea Steaua. O sigla mai treaca-mearga (nici cea de azi nu a fost chiar aceeasi din 1947, dupa cum bine stim…), dar la numele Steaua nu vor renunta niciodata.

    Norocul lor, estimez eu, este ca nimeni nu vrea o alta solutie decat continuitatea. Nici Armata. Cred ca nici macar Peluza Sud (chiar daca pe-acolo unii s-ar putea sa revina la niste fantezii mai vechi). Continuitatea este solutia normala, o spun cu toata convingerea! Oricat il detestam pe Becali si oricat nu ne place ce-ar fi facut in ultimii 12 ani (14 de fapt, dar sa trecem peste…), Steaua de azi este aceeasi cu Steaua din 2001 si cu Steaua din 1996 si cu cea din 1986 si tot asa. Nu exista alta Steaua, nici la Armata nici nicaieri altundeva (ma refer, evident, la fotbal). Si indiferent daca ne place Becali sau nu, Argaseala sau nu, Mache sau nu, Dukadam sau nu, nu ar trebui sa incercam sa plonjam in acest teatrul al absurdului in care au intrat Timisoara sau Craiova. Putem milita impotriva lui Becali (si apropo – bine ca l-a prins aceasta problema la inchisoare, ca altfel era mult mai urat), impotriva conducerii, dar nu trebuie sa ne jucam cu focul.

    Pana una alta, sa incercam sa aflam raspunsul la intrebarea de mai sus – este cel mai bun lucru pe care il putem face.
    - scris de Ovidiu.

    http://www.fcsteaua.ro/index/section...article/43157/
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  11. #95
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0

    Steaua contra Steaua !

    Nimeni nu știe când se va termina acest "Război al Stelelor" din "Steaua contra Steaua". Cert este că nici una din părți nu este dispusă să cedeze înainte de a epuiza toate căile legale de atac și a definitiva litigiul printr-un document juridic inatacabil. Ceea ce este un lucru foarte bun, în contextul contestațiilor venite din toate părțile, care pun sub semnul întrebării legalitatea relațiilor comerciale dintre CSA SB și FCSB în perioada 2003-2014.

    http://www.fcsteaua.ro/index/section...article/43169/
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  12. #96
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    Noul ministru al apararii, Mihnea Motoc, intervine pentru a rezolva problema Stelei, acesta dorind si valorificarea bazei sportive din Ghencea ramasa in paragina . Pe surse, ministrul Motoc ar fi un adevarat stelist . Sunt curios ce reactie ar fi avut jegosul de Dusa, nascut si crescut maidanez .
    Stelisti, vor veni si vremuri mai bune .
    Attached Images Attached Images
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  13. #97
    sport legend tfsRapid's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    465
    Reputatie
    1
    forza steaua!
    Last edited by Dario; 27th April 2016 at 16:36.

  14. #98
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    le cauti cu lumanarea hultrasule, sa te arunc in bratele Hingherului?
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  15. #99
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    24 februarie 1987!
    Supercupa Europei: STEAUA - Dinamo Kiev 1-0

    STEAUA: Stangaciu- Iovan, Bumbescu, Belodedici, Barbulescu - Balan, T. Stoica, Boloni, Hagi (Balint, 84) - Lacatus (Majearu, 89), Piturca
    Antrenor: Anghel Iordanescu
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  16. #100
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by tfsRapid View Post
    forza steaua!
    Parca ai anticipat c-o batem si-o lasam in a 4-a repetenta!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  17. #101
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    3 NOIEMBRIE 1971, STEAUA a maturat pe jos cu Barcelona lui Rinus Michels in dubla din Cupa Cupelor!

    20 octombrie 1971, o zi istorica pentru STEAUA. O zi in care Coman, Vigu, Titi Dumitriu, Puiu Iordanescu si ceilalti fotbalisti militari antrenati de Valentin Stanescu au fost mai buni decat Rinus Michels, creatorul fotbalului total, si ale sale vedete catalane chiar pe Camp Nou. Singurul gol al partidei a fost marcat de Viorel Nastase (minutul 12), care a fructificat o pasa a lui Iordanescu.
    La doua saptamani distanta, pe 3 noiembrie 1971, dovada ca victoria de la Barcelona nu a fost intamplatoare, STEAUA s-au impus si in mansa secunda, 2-1, dubla acelasi Nastase.

    http://www.fcsteaua.ro/acum-49-ani-s...-cupa-cupelor/
    Last edited by delaoltenia; 3rd November 2020 at 21:11.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  18. #102
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    Dupa 8 ani, un prim pas de revenire la normalitate, STEAUA SE INTOARCE IN GHENCEA!

  19. #103
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,412
    Reputatie
    1
    Steaua joaca demult in Ghencea.

    Acu au venit si cei de la FCSB da.

  20. #104
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    Dupa 8 ani, primul meci al Stelei in Ghencea nu este cu Botosani, Chiajna sau Voluntari. Este cu dinamo, eternul derby cu eternul rival.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  21. #105
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Dupa 8 ani, primul meci al Stelei pe Gheena in care nu se numeste Steaua.


    Edit: nu se numeste Steaua.


    Edit: NU SE NUMESTE STEAUA!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •