Page 30 of 30 FirstFirst ... 20282930
Results 610 to 629 of 629

Thread: Andrei Pavel - un sportiv demn de toata admiratia

  1. #610
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    pentru ca s`a stabilit in sua, si se poate ocupa mai bine de ea. Acum, stiu ca nu e tocmai patriotic, insa sper sa acorde anumite burse si programe speciale tinerilor romani talentati.
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  2. #611
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Da ... am vazut ce burse acorda ...
    30 000$\9 luni de antrenament pt. junior un roman plecat de curand acolo reprez. o bursa ? Cati parinti ii dadeau banii astia aici ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  3. #612
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    intradevar, un mare caracter acest Pavel
    Se vede ca doreste binele tenisului din Romania

  4. #613
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Intotdeauna l-am respectat pentru eleganta lui, fair-play-ul de care dadea dovada in teren, mai ales ca-i constantean de-al meu. Ne-a scos de nenumarate ori din situatii foarte dificile in cupa Davis, insa din pacate pe plant individual n-a realizat prea multe.
    Totusi, a reusit sa faca multe pentru tenis si pentru viitorii tenismeni de performanta, desi in cariera a strans doar $5,123,329. Altii ar fi cheltuit banii astia prin cluburi de fite si ar fi umplut paginile ziarelor. El s-a retras la fel de discret precum si-a desfasurat cariera! Respect, "Cneazule"

  5. #614
    . iuli's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    12,794
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Da ... am vazut ce burse acorda ...
    30 000$\9 luni de antrenament pt. junior un roman plecat de curand acolo reprez. o bursa ? Cati parinti ii dadeau banii astia aici ?
    Atat plateste un junior roman pentru 9 luni acolo?
    Sau atat primeste? Ca nu prea am inteles foarte bine
    .

  6. #615
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Atat plateste , primeste doar felicitari ca e patriot si da banii unui roman si nu unu-i american ...
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  7. #616
    sport legend coiscif's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    755
    Reputatie
    1
    Roger Federer, the sixth man to complete a Career Grand Slam

  8. #617
    senior
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    210
    Reputatie
    1
    Am gasit un articol interesant despre Andrei Pavel in revista OK!

    Linkul mai jos:

    http://www.okmagazine.ro/sectiune/pe...C3%AEn-arizona

  9. #618
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Da, un articol despre un alt roman care nu investeste in tenisul romanesc ca e prea sarac ...
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  10. #619
    Blue Sugar M.I.B.'s Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Ger
    Posts
    2,297
    Reputatie
    1
    Hai hai,hai sa nu terfelim numele lui dupa cate bucurii ne-a adus!
    Last edited by luma; 21st April 2010 at 22:34. Reason: Nu este cazul; este doar o alta parere...
    [B]Music.Law.Rap.Books.Movies.Jarhead.[/B]

  11. #620
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    M.I.B., nu trebuie sa fii de acord cu parerea cuiva, doar trebuie sa accepti ca exista si o alta parere.
    Orice om este al naibii de prost măcar cinci minute pe zi. Înțelepciunea constă în a nu depăși această limită.

  12. #621
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by M.I.B. View Post
    Hai hai,hai sa nu terfelim numele lui dupa cate bucurii ne-a adus!
    Doar am sugerat ca nu e patriot pana la capat , nu i-am terfelit numele .
    Poate ne explici tu de ce n-a facut o academie in Romania ... Erau prea multe sau nu-i prieste aerul ?
    Last edited by Optimistul; 23rd April 2010 at 00:08.
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  13. #622
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Doar am sugerat ca nu e patriot pana la capat , nu i-am terfelit numele .
    Poate ne explici tu de ce n-a facut o academie in Romania ... Erau prea multe sau nu-i prieste aerul ?
    Din punctul meu de vedere, Andrei si-a vazut interesul. Dupa retragere, el voia sa fie alaturi de familie mai mult timp, iar acest lucru nu avea sanse de reusita in Romania. Cum are niste relatii bune in America a considerat ca poate sa se mute acolo si sa puna pe roate o academie, in momentul de fata, una relativ mica. Nu se stie ce ii va rezerva viitorul, dar eu nu cred ca va risca cineva sa inceapa un asemenea proiect in Romania, din moment ce stim cum se comporta federatia cu cluburile si anumiti oameni de tenis de pe meleagurile noastre. Eu ma gandesc ca nici Nastase n-a vrut sa demareze un proiect de genul asta si peste ceva timp sa constate ca nu-l poate duce la bun sfarsit.
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  14. #623
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Andreea Raducan prezinta: Andrei Pavel

    http://www.youtube.com/watch?v=m_OZHBO8Aus

  15. #624
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Gică Popescu și Andrei Pavel, la Teatrul Teatrelor

    http://www.adevarul.ro/cultura/Gheor...553744951.html

  16. #625
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    VIDEO Andrei Pavel, tenismen: „Mi-ar fi plăcut viața de student“

    Pentru video trebuie sa intrati pe linkul articolului : http://www.adevarul.ro/scoala_educat...555544926.html

    Interviul e foarte bun interviul !

    Andrei Pavel, cel mai valoros tenismen român din ultimele decenii, regretă că n-a apucat să termine școala și crede că i-ar fi plăcut să facă o facultate.

    A câștigat mai mulți bani din tenis decât Ilie Năstase. Vorbește cinci limbi străine, mai mult sau mai puțin bine. „Și moldoveneasca", după cum glumește. Ține la educația copiilor, mai ales că el însuși nu a reușit să ia Bac-ul: a plecat din țară să se antreneze în Germania, înainte de sfârșitul liceului, și până la urmă a fost exmatriculat pentru absențe. Dacă ar fi ajuns la universitate, i-ar fi plăcut să facă Educație Fizică și Sport, dar și Limbi străine. Poate că ar fi ajuns profesor. Vorbește cu pasiune despre propriii copii, Caroline (12 ani) și Marius (10 ani), și îi sfătuiește pe părinți să susțină și să întrețină plăcerea copiilor de a face sport, fără să forțeze nota. „Cel mai bine", spune Pavel, „este ca fiecare să stea de vorbă cu copilul său".

    Ați început școala în 1980 la Constanța...

    Da, exact, a fost o întâmplare! Așa am început eu tenisul: nu m-a dus nici tata, nici mama! Întâmplarea a făcut ca școala la care eram atunci înscris să fie zid în zid cu o școală sportivă... A fost pur și simplu bafta de a ne muta într‑un apartament nou, bafta de a schimba din acest motiv școala și, de asemenea, bafta ca Viorel Pop să treacă prin clasă pe la mine.

    Înaintea tenisului ați mai jucat și altceva? Măcar o miuță în curtea școlii? Aveați înclinații către sport, în general?

    Bineînțeles... Și pe vremea aia nici nu exista altceva: nu era televizor, nu exista computer, nu exista nici măcar ideea de internet sau de telefoane mobile... Nici măcar banane nu existau... (râde) Și-atunci, sigur, eram în fiecare zi afară, cât de mult se putea... Gândiți-vă: Constanța e un oraș de la mare, are plajă, vara acolo eram toată ziua... Sigur că iarna era frig și urât, dar tot ieșeam pe stradă să ne jucăm... Un alt sport înainte de tenis n-am făcut însă înainte...

    Iar tenisul când a intrat în viața dumneavoastră?

    Aveam, cred, aproape 8 ani... La școală am mers de la 6 ani, începusem clasa a II‑a, deci trecusem de vârsta de 7 ani, iar întâmplarea pe care v‑am povestit-o a avut loc la puțin timp de la începutul școlii, probabil pe la începutul lunii octombrie.

    Și v-a plăcut de la început, sau disciplina pe care o presupune practicarea unui sport de performanță vi s-a părut greu de suportat?

    Mi-a plăcut foarte mult, chiar de la început! La început mă duceam o dată pe săptămână, apoi, antrenorul m-a chemat de două ori pe săptămână... Totul era plătit de stat. Se făceau selecții, destul de repede... La început erau 50 de copii, după o lună mai erau 20, după trei luni mai erau doar 15, iar într-un an mai rămăseseră doi sau trei din toată grupa pe care am avut-o eu la început.

    Era greu să faceți rost de echipament sportiv? Vă întreb asta, pentru că anii '80 au fost deosebit de dificili, era greu să găsești practic orice...

    Așa e, iar prima rachetă pe care am primit-o, de la club, era un Pluto, rachetă făcută în România, la Reghin. Odată cu ea a venit și o minge practic din cauciuc, deja nu mai avea niciun fel de puf pe ea, și băteam la perete... Mai târziu, când am început să joc mai bine, am primit o rachetă Reghin, care era mai bună... Pe vremea aia se juca cu maț, adică acesta era materialul din care erau făcute corzile... Și mațul ăsta venea de undeva de prin China, iar noi trebuia să-l dăm cu lac, după fiecare antrenament, ca să țină mai mult. Nici nu se punea problema să se schimbe racheta dacă se rupea vreo coardă, așa cum e acum... Cel mult se schimba un fir sau două... Dar, dacă n-ai termen de comparație, nu știi mai mult, nu știi că se poate și mai bine, era minunat și așa... Erau lucruri incredibile! Iar prima rachetă pe care mi-a cumpărat-o tata am primit-o pe la 9 ani și un pic...

    Deja se convinsese că aveți calități pentru acest sport...

    Mai mult, deja îi intrase și lui „microbul"! Poate că la început n-a crezut cine știe ce despre istoria asta, dar, după ce a venit de câteva ori cu mine la tenis, i-a intrat virusul! Pur și simplu a început să-i placă foarte mult și a început să vină des la antrenamente, la meciuri... Niciodată nu mi-a spus nimic, n-a încercat să-mi dea el sfaturi, tot timpul a lăsat antrenorii să decidă ori să-mi spună ce am de făcut, dar îi plăcea să vină să mă vadă.

    Partenerii de atunci, copiii cu care jucați, vi-i mai amintiți?

    Până pe la 13-14 ani am avut niște prieteni foarte buni în Constanța, iar sentimentul există și-acum, dar știți cum e: ochii care nu se văd se uită. Iar puțin mai târziu, pe la 15-16 ani, eu am început să plec tot mai mult, apoi de tot, în Germania, și a fost din ce în ce mai greu. Dar îmi aduc aminte foarte multe din lucrurile pe care le făceam împreună, mai ales cu unii dintre ei. De exemplu, un prieten de la tenis era Stelian Gima, care, culmea, a plecat să trăiască în America și-acum s-a întors să trăiască în România... Dar încă păstrăm contactul, ne sunăm ... Copiii lui sunt, la rândul lor, pasionați de tenis: băiatul cel mai mic e numărul doi în România pentru grupa de vârstă 9-10 ani, cel mare este este locul 5 la grupa lui... Stelian a fost numărul 3 și era în generație cu mine, cu Adrian Voinea, cu Dinu Pescariu, Alex Rădulescu. Erau, atunci, câțiva jucători foarte buni.

    Dintre dascălii dumneavoastră, de cine vă mai amintiți?

    Învățătoarea mea, cea care s-a ocupat de mine din clasa a II‑a până într-a IV-a. A fost o femeie extraordinară. Țin minte că la 10 ani am câștigat campionatul național pentru vârsta respectivă și mi-a dat coroniță și la școală. Era o femeie deosebită!

    Ați recunoscut deunăzi că ați regretat faptul că n-ați putut termina școala, în condițiile în care viața v-a obligat, într‑un fel, să plecați din țară la vârsta de 16 ani. Ce regretați de fapt: pregătirea academică sau viața de licean?

    Vă spun sincer: îmi pare rău că nu pot spune că am o diplomă, că nu pot spune că am terminat școala. Nu știu dacă aș fi fost mai deștept sau mai puțin deștept.. Nu știu dacă m-ar fi ajutat sau nu la ceva... Cât despre viața de liceu, nu cred că pe timpul acela se putea spune că ar fi fost prea frumoasă... Iar pe timpul acela pe mine mă interesa mai ales terenul de tenis și tot ce se întâmpla în jurul lui. În schimb, cred că mi-ar fi plăcut viața de student... Dar asta a fost: am avut această pasiune pentru tenis și am încercat să ajung cât mai sus... La 19 ani am avut o accidentare foarte gravă la cot: se punea problema să nu mai pot juca tenis vreodată. Atunci m-am gândit, dacă n-aș fi reușit să mă recuperez, să mă întorc în școală. Luasem practic decizia să reiau școala, dacă nu reușeam să revin pe terenul de tenis într-un an, ceea ce însă s-a întâmplat ...

    Ce specializare ați fi urmat, dacă ați fi avut ocazia?

    Sport. În primul rând, facultatea de sport, dar aș fi făcut, poate, și limbi străine.

    Apropo, după aproape 20 de ani trăiți în Germania, nenumărate turnee în toate colțurile lumii și o casă nouă, în Statele Unite: câte limbi străine vorbiți de fapt?

    Pe lângă engleză și germană, vorbesc și eu, ca toți românii, puțină italiană, pentru că e foarte asemănătoare. Din asta a urmat spaniola - nu spun că la perfecție, dar înțeleg și mă descurc, franceza -la fel, fără să fie ceva deosebit... E-adevărat că în română fac eu o grămadă de greșeli (zâmbește)... Și poate, știu eu, un pic de moldovenește... (râde)

    Acasă vorbiți mai mult în germană sau în engleză?

    Mi-am dat foarte mare silință, cât copiii au fost mici, în Germania, să vorbesc cu ei pe românește. Părinții mei au fost de mare ajutor din acest punct de vedere, i‑au primit în toate vacanțele în țară, au venit în vizită... Iar Caroline mai ales, fetița cea mare, dacă prinde două-trei săptămâni cu ai mei, vorbește foarte bine. Marius, să zic că poate a mai uitat un pic... Dar el, când ne-am mutat în America, nu vorbea deloc limba. Iar în trei luni vorbea perfect engleza! E incredibil ce pot face copiii! Dar acasă, ca să vă răspund, mai mult în germană vorbim.

    Cât de important e pentru un copil din ziua de azi să știe limbi străine?

    Foarte important, dar nu numai din această cauză am vrut să mă mut în America. A fost de fapt o chestiune mai complicată: am vrut să ne mutăm în America de mai mult timp. Apoi, în urmă cu doi ani ne-am gândit să venim în România, dar mi-a fost teamă că diferențele culturale, de viață, ar fi împiedicat integrarea familiei mele aici. Noi tot timpul am trăit un pic retrași: și în Germania, unde nu locuiam în cel mai mare oraș, nu ne-a plăcut prea mult „viața de ziar", publicitatea...

    "A fost o întâmplare! Așa am început eu tenisul: nu m-a dus nici tata, nici mama! Întâmplarea a făcut ca școala la care eram atunci înscris să fie zid în zid cu o școală sportivă...''

    "Mi-am dat foarte mare silință, cât copiii au fost mici, în Germania, să vorbesc cu ei pe românește. Caroline mai ales, dacă prinde două-trei săptămâni cu ai mei, vorbește foarte bine.''

    „Copiii să încerce mai multe sporturi"

    E o schimbare mare?


    Noi ne-am gândit în primul rând la școala copiilor și a apărut și această oportunitate să construiesc împreună cu un prieten o academie de tenis în America. Într-un fel, s-au legat toate, așa că am schimbat 20 de zile de soare pe an, în Germania, pe 20 de zile de ploaie pe an, în Arizona. Ceea ce nu e prea rău (zâmbește), dar acum e puțin mai greu de suportat, pentru că e foarte, foarte cald acolo. Temperatura ajunge uneori, în timpul verii, și la 40 de grade Celsius.

    Andrei Pavel își amintește că uneori primea scutiri pentru școală, datorită sportului

    Cum merge Academia? E situată undeva lângă Phoenix, nu?

    Exact, și vreau să vă spun că n-am făcut deloc reclamă, mai ales că eu am fost plecat anul acesta cu Jelena Jankovici, ca antrenor. Cu toate acestea, în fiecare zi avem 20-25 de copii, care vin după școală să se antreneze. Eu vreau să începem chiar acum o grupă de elită, cu puțini copii, de care să mă ocup eu, personal, și cu partenerul meu... Și vrem ca numai pe bază de invitații să adunăm două grupe de câte șase copii, care ori vor să joace profesionist, ori vor să ajungă la universitate cu bursă sportivă de tenis.

    Un sfat pentru părinții care se gândesc să-și dea copiii la tenis: după ce să se uite? Care ar fi aptitudinile care ar recomanda un copil pentru acest sport?

    Cel mai important e copilul. Și pasiunea părinților pentru acest sport ajută, dar nu înseamnă că și copilul va avea aceeași pasiune. Eu cred că cel mai bine le-ar prinde copiilor să încerce mai multe sporturi, să vadă ce le place... Există și posibilitatea ca, în ciuda insistenței părinților, copiii chiar să nu aibă nicio pasiune pentru sport. Și vă spun asta din proprie experiență: fata mea nu e foarte sportivă, a și avut o problemă cu piciorușele, dar are alte aptitudini. Învață foarte mult, citește enorm, vorbește deja multe limbi și cred că știe mai multe lucruri decât știu eu, din cărțile pe care le‑a citit până acum, la vârsta de 12 ani. În schimb, Marius e în cealaltă parte: e super-talentat și la fotbal, și la golf, și la tenis, cred că de fapt la tot ce-nseamnă minge. Din păcate însă nu are o pasiune pentru niciuna din astea, se plictisește repede... Deci sfatul meu este: dacă părinții observă o pasiune pentru vreun sport, și dacă își pot permite, să o susțină !

    Reversul medaliei: când e cazul ca un părinte să nu mai insiste?

    Greu de spus, mai ales că uneori e chiar bine ca părintele să-mpingă cumva de la spate efortul celui mic. E-adevărat că uneori părinții împing prea tare, iar copiii se plictisesc sau fac numai de gura părinților, și asta iar nu ar fi bine. Probabil că cel mai indicat este ca fiecare să-și cunoască propriul copil, să stea de vorbă cu el.

    Din păcate, ora de sport continuă să fie ignorată în multe școli din România. Ce recomandare ați face dumneavoastră Ministerului Educației în acest sens?

    N-ar fi rău să se facă mai mult sport, mai ales că aproape toate școlile au fie o sală, fie un teren de sport. Eu aș propune Ministerului Educației un program prin care toate vârfurile sportive din țară să fie implicate mai mult, să ajungă față în față cu elevii, să apară evenimente prin care așii din fiecare sport să-i convingă pe copii că este esențială mișcarea pentru sănătatea lor. În America, în școală, faci sport numai dacă vrei, dar toți copiii vor, pentru că au modele. Caroline e în „Junior High", în clasa a VII-a, cum e sistemul de la noi, și știu cum fac prietenii ei.

    "Dacă părinții observă o pasiune pentru vreun sport, și dacă își pot permite, să o susțină !

    CV

    - A caștigat din tenis 5,2 milioane $
    -Data și locul nașterii: 27 ianuarie 1974, Constanța
    - Cariera:
    - 1990: își face debutul
    - 1995: devine jucător profesionist
    - 3 titluri ATP la simplu, 6 titluri ATP la dublu
    - 13: cel mai bun loc în clasament ATP (2004)
    - 2009: se retrage din activitate
    - Este căsătorit cu Simone, de naționalitate germană, și are doi copii, Caroline (12 ani) și Marius (10 ani )
    - În prezent locuiește la Phoenix ( Arizona, SUA) și este căpitan-nejucător al echipei României de Cupa Davis
    Last edited by Cipri; 17th September 2011 at 23:30.

  17. #626
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    http://www.sport.ro/video/pavel-3.html

    Andrei
    Rar l-am vazut asa dezinvolt pe Hane .

  18. #627
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cipri View Post
    http://www.sport.ro/video/pavel-3.html

    Andrei
    Rar l-am vazut asa dezinvolt pe Hane .
    Am inteles de la un prieten ca a fost super misto si la meciul de ping-pong.
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  19. #628
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Poza asta merita postata pentru ca nu stiu cand vom mai avea un jucator pe locul 13 ATP .
    Attached Images Attached Images

  20. #629
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Olalaaaa!!! De cand nu s-a mai scris nimic pe threadul asta. O s-o fac eu.
    Ieri am gasit prin casa niste DVD-uri salvate cu meciuri de prin 2003-2006. De 4 ori cel putin (atat am numarat eu si am dat fast-forward) am auzit numele lui Pavel mentionat de comentatori dupa niste reveruri bune in meci!
    Ma gandesc cand o sa mai avem un jucator caruia o sa-i fie mentionat numele (in mod pozitiv) la alte partide in viitorul apropiat.
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •