Page 1 of 30 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 629

Thread: Andrei Pavel - un sportiv demn de toata admiratia

  1. #1
    manager
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    291
    Reputatie
    1

    Andrei Pavel - un sportiv demn de toata admiratia

    Deschid acest thread in cinstea lui Andrei Pavel care este unul din cei mai mari sportivi romani in ultimii 10 ani.
    Victoria contra lui Roddick este senzationala si revenirea de la 0-2 dovedeste ca putem, si noi, romanii. Mai ales in conditiile in care tenisul este un sport aproiape interzis tarilor sarace acest parcurs al lui Pavel este uimitor.
    Croatia, Belarus si SUA, trei dintre cele mai mari forte actuale ale lumii (vezi parcursul Croatia si Belarus) ca sa nu vorbesc decat de ultimul an, au insemnat lupte data de Pavel contra restului.
    Dublu nu avem (ca de nu s-a tinut cu dintii de dublul Mercea Tecau, alt simplu nu avem ca Hanescu doarme cand joaca) si, in aceste conditii, echipa de tenis a trait prin Pavel. Si acesta (indiferent de forma sportiva) joaca de fiecare data extraordinar cand evorba de Cupa Davis. Este o placere extraordinara sa il vezi cata ambitie are si ce putere de lupta.
    Toti sportivii din Romania, din toate sporturile, au ce invata de la acest extraordinar luptator.

    Draga Andrei, sunt mandru ca esti de-al nostru.
    Am redevenit altul

  2. #2
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    de doua saptamani am vrut sa deschid un thread despre andrei pavel , dar am ezitat deoarece exista un thread romania si romanii in tenis . bravo andrei pavel . felicit tot arborele genealogic a lui andrei , deoarece fara ei nu mai era andrei . hanescu ne-a distrus . cate sperante am avut ca il va invinge pe blake . nu stie nimeni adresa de mail a lui andrei pavel sau florin segarceanu ?

  3. #3
    Banned dianette_d's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    1,365
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Timm
    Draga Andrei, sunt mandru ca esti de-al nostru.
    Toti suntem mandri ca Andrei este al nostru!

  4. #4
    senior a_ndrada's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    brasov
    Posts
    190
    Reputatie
    1
    andrei pavel este un mare juctor si un mare om totodata.a avut o cariera stralucita si chiar cred ca ar fi putut fi in top ten.
    "I fear no one,but respect everyone"-Roger Federer

  5. #5
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    inca mai poate

  6. #6
    senior a_ndrada's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    brasov
    Posts
    190
    Reputatie
    1
    azi am ramas foarte uimita cand am vazut pe un site ca si americanii l-au laudat pe pavel.toata lumea a fost uimita de prestatia sa.ar trebui sa fim f mandri de el.
    "I fear no one,but respect everyone"-Roger Federer

  7. #7
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    imi aduc aminte , ca anul trecut am vazut pe site-ul cupei davis un sondaj despre jucatorul primului tur al cupei davis . bineinteles , invingator a iesit ljubicic . daca vom castiga meciul de dublu sau meciul lui hanescu de maine cu roddick , va fi pavel - blake la 2-2 . andrei cred ca se va motiva si il va invinge. va fi un nou sondaj , la care andrei va fi printre nominalizati , iar eu voi fi primul care il va vota si bineinteles , toti romanii care au posibilitatea de a-l vota

  8. #8
    DPSociety don_denver's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,882
    Reputatie
    1
    ce meci a facut cu americanul..toata stima....!!!de fapt..aplauze pt andrei pavel....
    [B][COLOR="Navy"]Sucking all the marrow out of life doesn't mean choking on the bone. [/COLOR] [/B]

  9. #9
    senior
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Constanta
    Posts
    241
    Reputatie
    1
    Iata un articol din prosport:


    "Lecţia lui Andrei Pavel"

    Am auzit atātea voci, mai mult sau mai puţin avizate, care susţineau că romānii nu vor lua nici un set pe terenul americanilor īncāt mai că-mi venea să nici nu mă uit la meci. Aş vrea să ştiu ce era īn mintea lui Pavel la 2-0 la seturi pentru Roddick şi īn momentul cānd adversarul său avea minge de meci. Dar nu voi şti niciodată probabil... Poate că nici nu e de ştiut, ci de simţit.

    Născut īn Romānia, dar educat īn Occident, Cneazul Pavel ne-a predat tuturor o lecţie. De viaţă. Meciul lui a fost superb. A luptat, a crezut, s-a văzut īncolţit, s-a simţit dominat, s-a autodepăşit, şi-a forţat limitele, şi-a respectat adversarul, a căzut şi s-a ridicat. Īnvinsese. Īn faţa unui tensiman infinit mai bine cotat, īn deplasare şi pe o suprafaţă ce nu i-a convenit niciodată.

    Revenirea tenisului romānesc īn elita mondială i se datorează īn mare măsură. An de an a fost omul de bază īn echipa noastră de Cupa Davis. Aflat pe final de carieră, cel mai bun jucător romān de la Năstase īncoace a mai dat o lovitură. Şi dacă e să fi fost cāntecul lui de lebădă, nici că se putea unul mai frumos... Poate doar un decisiv cu Black īn noaptea asta.

    Dacă toţi romānii s-ar comporta ca Pavel vineri noapte, la San Diego, am fi cu toţii mult mai fericiţi, mai siguri pe noi şi mai puţin complexaţi de atuul teoretic al celorlalţi.

  10. #10
    incepator ioana_boronea17's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    roman
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    adevarul este ca nam crezut ca va reusi andrei pavel sa revina de la acel scor. ia facut fata cu brio lui rodick care este pe locul 3 in clasamentul ATP a jucat exceptional si sper sa castigam desi hanescu este accidentat
    Sportul este cultivarea consecventă şi voluntară a efortului fizic intensiv.

  11. #11
    manager
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    257
    Reputatie
    1
    a nu se uita ca pavel nu mai traieste de multi ani printre noi. nu are antrenor roman, nu are nici macar sotie romanca. la fel cum sharapova si celelalte rusoaice sunt rusoaice doar in buletin. nu de lipsa de "personal" ne plangem, ci de absenta unei infrastructuri, a unui sistem bine pus la punct.
    Sarpele Boa nu tropaie

  12. #12
    manager
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    291
    Reputatie
    1

    Infrastructura - zero

    Quote Originally Posted by DeathRipple
    a nu se uita ca pavel nu mai traieste de multi ani printre noi. nu are antrenor roman, nu are nici macar sotie romanca. la fel cum sharapova si celelalte rusoaice sunt rusoaice doar in buletin. nu de lipsa de "personal" ne plangem, ci de absenta unei infrastructuri, a unui sistem bine pus la punct.
    Evident.
    Mai mult decat evident ca aceasta este problema.
    Tenisul in Romania inseamna doar imbogatirea peste masura in regim de tun a unor parveniti. Ce e trist ca multi dintre acesti parveniti provin din tenis, asta e foarte trist (vezi de exemplu SRL-urile noastre care cica se numesc cluburi de tenis).
    Intelegi sa faca afaceri pe stilul jaf cu japca un oarecare Gigi smecher de cartier da nu un Pescariu sau altcineva.
    Asta e nu avem ce sa facem

    PS Iar sarpele Boa chiar nu tropaie?
    Am redevenit altul

  13. #13
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    am cateva intrebari : andrei pavel are antrenor ?
    -/-/-/--/-/-/-/-/ adresa de maill ?
    sotia lui andre vorbeste romaneste ?

  14. #14
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Andrei putea sa joace pentru Germania in cupa Davis, dar a ales Romania. Andrei nu are nici un antrenor, nici roman nici strain. Probabil pentru ca nu vrea un strain iar antrenorii romani sunt de toata jena si nu mai au ce sa il invete. In schimb are un preparator fizic, Ionut Gavrila cred ca il cheama, care e roman 100%. Cum de la 16 ani traieste in Germania, era greu sa aiba o sotie romanca. Cu toate astea, ambii sai copii au si nume romanesti. Intrebarea daca sotia lui vorbeste romaneste este absolut absurda si irelevanta.

    Insinuari cum ca Andrei nu ar fi un roman adevarat sunt de toata jena . Putea sa joace in cupa Davis pentru Germania, dar a ales Romania desi stia ca sansele lui sa faca parte dintr-o o echipa tare sunt minuscule (probabil ca o echipa formata din Pavel, Haas, Kiefer si Schuettler ar fi jucat macar cateva finale). Daruirea cu care joaca pentru Romania este peste cea a coechipierilor sai cetateni romani 100%.

    Nu am inteles niciodata resentimentele romanilor pentru cei care 'nu au mancat salam cu soia'. Voi daca ati avea doi copii, ati prefera sa traiasca in Germania, linistiti si intr-un sistem care functioneaza si le asigura un viitor, sau in Romania, expusi la rautatile xenofobe si invidia celorlalti?

    Andrei este un patriot adevarat, nu unul doar la nivel de vorbe. A folosit conditiile din Germania pentru a ajunge acolo unde este, insa el se simte roman 100%. Ceea inseamna ca asa si este.

  15. #15
    senior a_ndrada's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    brasov
    Posts
    190
    Reputatie
    1
    ai f mare dreptate.nu conteaza ca traieste in germania,din contra il admir ca a reusit sa se integreze intr-o tara straina de la o varsta atat de frageda.ce conteaza ca traieste in alta tara daca face tot posibilul pt tara noastra...in atatea meciuri de cupa davis am castigat datorita lui.merita toata admiratia noastra.
    "I fear no one,but respect everyone"-Roger Federer

  16. #16
    sport legend BlueEnergy's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    2,439
    Reputatie
    1
    Sincer... toata stima si respectul pentru Andrei chiar daca anul trecut prin turneele de tenis nu a stralucit! Insa in Cupa Davis face mereu meciuri de zile mari! Bv Andrei!

  17. #17
    manager
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    291
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cristi
    Andrei putea sa joace pentru Germania in cupa Davis, dar a ales Romania. Andrei nu are nici un antrenor, nici roman nici strain. Probabil pentru ca nu vrea un strain iar antrenorii romani sunt de toata jena si nu mai au ce sa il invete. In schimb are un preparator fizic, Ionut Gavrila cred ca il cheama, care e roman 100%. Cum de la 16 ani traieste in Germania, era greu sa aiba o sotie romanca. Cu toate astea, ambii sai copii au si nume romanesti. Intrebarea daca sotia lui vorbeste romaneste este absolut absurda si irelevanta.

    Insinuari cum ca Andrei nu ar fi un roman adevarat sunt de toata jena . Putea sa joace in cupa Davis pentru Germania, dar a ales Romania desi stia ca sansele lui sa faca parte dintr-o o echipa tare sunt minuscule (probabil ca o echipa formata din Pavel, Haas, Kiefer si Schuettler ar fi jucat macar cateva finale). Daruirea cu care joaca pentru Romania este peste cea a coechipierilor sai cetateni romani 100%.

    Nu am inteles niciodata resentimentele romanilor pentru cei care 'nu au mancat salam cu soia'. Voi daca ati avea doi copii, ati prefera sa traiasca in Germania, linistiti si intr-un sistem care functioneaza si le asigura un viitor, sau in Romania, expusi la rautatile xenofobe si invidia celorlalti?

    Andrei este un patriot adevarat, nu unul doar la nivel de vorbe. A folosit conditiile din Germania pentru a ajunge acolo unde este, insa el se simte roman 100%. Ceea inseamna ca asa si este.

    Deci de la 16 ani e in Germania? Nu stiam asta si chiar eram curios.
    Un exemplu pt toti sportivii nostri, din absolut toate sporturile. Indiscutabil.
    Am redevenit altul

  18. #18
    incepator ioana_boronea17's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    roman
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    Nam crezut ca Pavel va reusi sal bata pe Roddick dar cum mereu speranta moare utlima BRAVO LUI!!!!!!!!!!! a jucat foarte bine ,pacat ca sa accidentat Hanescu
    Sportul este cultivarea consecventă şi voluntară a efortului fizic intensiv.

  19. #19
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    Andrei va avea cel mai bun al carierei sale ( poate ca nu va fi cel mai bun , dar va fi pe locul 3 dupa anul 2001 si anul 2004 ) . Andrei joaca azi ( marti ) la turneul de la san jose . la simplu va juca in primul tur cu suedezul soderling ( si el este obosit pentru ca a jucat in cupa davis , impotriva argentinei ) . la dublu , andrei nu s-a inscris pe tabloul principal . daca va trece de soderling va juca in turul 2 cu robredo sau philippousis . in sferturi ( daca va ajunge ) are mari sanse sa-l intalneasca pe blake .

  20. #20
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Cum naiba sa traiasca in Romania, parca ar avea unde sa se pregateasca? 6 luni pe ani cat timp sunt practicabile terenurile noastre de zgura? Sa fim seriosi, daca ramanea in Romania azi avea alta meserie.

  21. #21
    Anti-prostie Apolini's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    618
    Reputatie
    1
    Pavel a reusit o performanta remarcabila, indiferent ca Roddick era accidentat sau nu. Are unul dintre cele mai bune Backhanduri din lume. In locul lui m-as retrage acuma, dupa victoria asta, dar depinde de starea lui. Pana la urma cred ca e bine sa mai continue atata timp cat este intr-o forma atat de buna. Toata stima!
    non semper erit aestas

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •